Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 

Brd doreste date despre transferuri bancare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postviceroy56, on 07 iunie 2023 - 21:13, said:

Ce e ilegal sa transferi o suma de bani dintr-un cont in altul?
Pentru ca autorizarea ta a expirat dupa decesul parintilor..

#38
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 02.09.2007

View PostBogotta, on 07 iunie 2023 - 14:10, said:

Un amic a patit altceva , hilar la prima vedere.

El este actionar unic la cateva firme. Are insa un card bancar asociat la un cont unde are acces 100% el impreuna cu sotia.
Ei bine a transferat in cont dividende destul de consistente. ANAFUL a sunat-o pe sotie (care culmea are o meserie liberala destul de slab platita) si au chemato la sediu pentru explicatii.  S-a speriat femeia de facea pe ea. S-a dus cu un avocat. S-au lamurit cei de acolo imediat si si-au cerut apoi scuze. Cica sunt obligati sa faca astfel de verificari.

Cand platesti dividende, regula e ca din contul firmei sa faci plata in contul actionarului. Nu al nevestei, al soacrei, al vecinului. Dupa ce sunt in contul tau personal poti sa dispui cum vrei de ei.
Chiar si cand faci asa ceva, banca are o chestie care se numeste KYC (Know Your Customer) care se asigura ca nu sunt bani de ciuperci, baloti de iarba, fetite, etc.

Am facut transfer din contul firmei in contul personal si totusi banca m-a pus sa le trimit decizia de repartizare de dividende. Fair enough din partea lor.

#39
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,512
  • Înscris: 24.02.2017

View Postcristiandrei, on 07 iunie 2023 - 15:06, said:



Serios? Cati faceau transferuri de peste 10K USD in comunism?


Se vede ca nu ai trait atunci. Nu era vorba de cati USD aveai sau nu aveai.  Te duceai la un magazin si iti luai o oglinda venetiana sau mobila stil. Te bagau la ilicit daca nu puteai dovedi provenienta banilor.

View Postlyanna, on 07 iunie 2023 - 23:17, said:


Cand platesti dividende, regula e ca din contul firmei sa faci plata in contul actionarului.


Contul actionarului este share-uit cu sotia actionarului. Mi s-a parut ca am explicat clar.

#40
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 21.02.2022

View Postadisz, on 07 iunie 2023 - 13:33, said:

In curand delatiunea va fi reglementata, incurajata si legiferata
Deținerea de bani numerar, valută românească sau străină peste o anumită sumă ar trebui să devină infracțiune iar delațiunea în ce privește infracțiunile economice este ceva de dorit. E plină Romania de boschetari cu investiții în imobiliare și de soacre administratori de firme. Acum verificările sunt zero barat. Te duci la bancă cu o sacoșă de bani și la proveniența scrii "economii"...Pai din ce economii cumetre că tu ai 2000 lei pe lună?! Nu te întreabă nimeni!
LE
Am vrut să vindem un teren și venise unul care îmi oferea binișor peste prețul pieței cu condiția să accept să-mi plătească în numerar! Toți infractorii de la cei din politică și până la proxeneți iubesc numerarul!

Edited by echoshoworacle, 08 June 2023 - 07:23.


#41
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,512
  • Înscris: 24.02.2017

View Postechoshoworacle, on 08 iunie 2023 - 07:14, said:

Deținerea de bani numerar, valută românească sau străină peste o anumită sumă ar trebui să devină infracțiune


Da, ar trebui esa fi impuscat  pe stadion ca in China pentru asta. Daca ai documente pentru bani, ii poti pastra sub ce forma doresti, inclusiv lingouri sau opere de arta.

#42
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,260
  • Înscris: 26.06.2009

View PostGlCA_Contras, on 07 iunie 2023 - 15:49, said:

Pentru 10k e normal sa iti ceara acte. La aia 1000 de euro e doar exces de zel, poti sa le spui ce vrei tu, nu iti trebuie acte...
Daca ai salariu de 10k euro si lunar rulezi sume din astea nu o sa te sune nimeni. Dar daca tu incasezi lunar 1000 de lei si dintr-o data faci tranzactii de 21k euro => o sa te sune sa te intrebe "de sanatate". Deci si pentru 1000 euro te poate suna daca sistemele IT ridica "red flags" (esti somer, nu ai rulaj in cont, etc).

#43
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,968
  • Înscris: 13.03.2005
Se pare că depinde și de bancă, că eu am făcut cont la CEC și am alimentat cu echivalentul a vreo 37000 € în lei. Am făcut schimb valutar din aplicația cec și i-am transferat a doua zi către un cont BCR și nu m-a întrebat nimeni de Sănătate, deși nu aveam un istoric de rulaj pe CEC.
Dacă făceam asta pe Revolut, mă blocau cu zilele pentru detalii suplimentare.

#44
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 02.09.2007

View PostBogotta, on 08 iunie 2023 - 06:52, said:


Contul actionarului este share-uit cu sotia actionarului. Mi s-a parut ca am explicat clar.

Nu stiu sa existe notiunea de cont share-uit cu mai multi titulari.

Contul este pe numele lui A si nevasta lui A are imputernicire pe cont sau
Contul este pe numele nevestei lui A si A are imputernicire.

Aici cel mai probabil a avut loc varianta din urma.

#45
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 22.08.2012

View Postborn2lose, on 07 iunie 2023 - 17:03, said:

asa este, pot fi - dar unul dintre principiile de baza ale justitiei de pe la noi este prezumtia de nevinovatie. care mie mi se pare ca in acest caz specific nu se aplica. teoretic, autoritatile ar trebui sa aduca dovezi ca ai facut ceva necurat, nu tu sa dovedesti ca esti nevinovat.

evident, acum discutam teorie - intrebarea initiatorului a primit raspuns, asta este legea si banca este obligata sa ii ceara documentatia.

Pentru ca ai precizat ca discutam teorie Posted Image, am sa-ti spun logica:

1. Avand in vedere ca ai facut deja tranzactia, se considera ca verificarea se face post-factum.

2. Se face o verificare, o cercetare, nu te-a acuzat nimeni de nimic. Bancile sunt abilitate (si obligate) prin lege sa faca aceste verificari.

3. Orice tranzactie peste 10.000 euro se verifica automat de catre sistem. Uneori clientul (persoana fizica sau juridica) nu este deranjat, daca banca poate sa-si dea seama singura de provenienta banilor (adica firma are banii in conturi la aceeasi banca si provenienta lor e deja documentata), alteori trebuie sa faca dovezi serioase - stai sa vezi cand vin tranzactii din zona Golf, Orient Mijlociu, etc. Posted Image

4. Ma repet, citesc la unii dintre colegi niste opinii atat de aiuristice, incat nici nu consider ca merita un raspuns - nu e cazul tau - dar ei uita ca ei s-au dus la banca, nu banca la ei, iar regulile financiare sunt obligatorii, indiferent daca ne plac sau nu. Sunt doar mijloace de insanatosire a societatii.

5. Din experienta personala: mai putin de jumatate dintre cei care acceseaza un credit citesc contractul de credit (adica refuza categoric, vor doar banii in cont si om mai vedea noi ce-o fi), si mai putin de 10% dintre ei si inteleg ceva din ce scrie acolo.

Edited by Olteanul_sfios, 08 June 2023 - 09:19.


#46
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,968
  • Înscris: 13.03.2005

View Postlyanna, on 08 iunie 2023 - 09:16, said:



Nu stiu sa existe notiunea de cont share-uit cu mai multi titulari.

Contul este pe numele lui A si nevasta lui A are imputernicire pe cont sau
Contul este pe numele nevestei lui A si A are imputernicire.

Aici cel mai probabil a avut loc varianta din urma.

Există.
Se numește joint account.
https://www.investop...ointaccount.asp - lectura plăcută!

Inclusiv Revolut oferă acest tip de  cont.

#47
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 14.03.2013

View Postwertyck, on 08 iunie 2023 - 09:45, said:

Există.
Se numește joint account.
https://www.investop...ointaccount.asp - lectura plăcută!

Inclusiv Revolut oferă acest tip de  cont.
In Romania nu stiu nici o banca care sa ofere joint account. Ce vezi acolo e ceva din state. Nu in Romania. Si am cautat (exact asa avem si noi, eu titular, sotia imputernicita pe cont).
La ce banca din Romania zici ca ai acest account?

Edited by jm2010, 08 June 2023 - 10:38.


#48
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,968
  • Înscris: 13.03.2005
La Revolut, au sucursala în București.

https://www.bnr.ro/R...#IC_SPJS_Active

https://www.revolut....joint-accounts/

#49
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 14.03.2013

View Postwertyck, on 08 iunie 2023 - 11:38, said:

O banca serioasa nu Revolut. In Romania.

#50
M3nt0r

M3nt0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 26.10.2006
Nu stiu daca exista conceptul asta la bancile din RO. Totusi am auzit ca la ING daca imputernicesti pe cineva pe un cont o sa-i apara si persoanei respective in homebank.

#51
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 14.03.2013

View PostM3nt0r, on 08 iunie 2023 - 11:48, said:

Nu stiu daca exista conceptul asta la bancile din RO. Totusi am auzit ca la ING daca imputernicesti pe cineva pe un cont o sa-i apara si persoanei respective in homebank.
Eu sunt la Raiffeisen (dar am cautat in Romania conceptul acesta de joint account si la alte banci). Sotia este imputernicita pe cont, apare in HB. Inclusiv cardurile ei, totul. Dar este doar imputernicita. In Romania nu exista conceptul de joint account, nu l-au implementat inca. Ar fi fost bine daca o faceau dar...

#52
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 19.05.2005

View PostBogotta, on 08 iunie 2023 - 06:52, said:



Se vede ca nu ai trait atunci. Nu era vorba de cati USD aveai sau nu aveai.  Te duceai la un magazin si iti luai o oglinda venetiana sau mobila stil. Te bagau la ilicit daca nu puteai dovedi provenienta banilor.



Ba chiar am trait, am si rude care mergeau de pe atunci in strainatate, stiu care era treaba cu valuta. Am umblat si prin hoteluri unde se vindeau produse in valuta, in fine, vremuri de trista amintire.

#53
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 21.02.2022

View PostBogotta, on 08 iunie 2023 - 07:25, said:

Da, ar trebui esa fi impuscat  pe stadion ca in China pentru asta. Daca ai documente pentru bani, ii poti pastra sub ce forma doresti, inclusiv lingouri sau opere de arta.
Daca ai documente pentru bani sigur nu-i tii la saltea... Sunt destul de vechi in viata sa stiu ca nimeni nu tine sume mari la saltea fara sa aiba bube in cap.

View PostBogotta, on 08 iunie 2023 - 07:25, said:

Da, ar trebui esa fi impuscat  pe stadion ca in China pentru asta. Daca ai documente pentru bani, ii poti pastra sub ce forma doresti, inclusiv lingouri sau opere de arta.
Nu vrei ca de la o anumita suma in sus, la saltea, cu "acte", sa se dea si cate o pusca gratis pentru care sa nu fie nevoie de permis?! Toti borfasii, spagarii si hotii daca-i intrebi de unde au una sau alta o sa zica ca "am societati comerciale", imprumuturi, mosteniri etc/ LE
Ar trebui ca macar 80% din avere sa fim nevoiti sa o justificam...Nu zice nimeni 100%, deocamdata.

Edited by echoshoworacle, 08 June 2023 - 20:19.


#54
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postjm2010, on 08 iunie 2023 - 11:59, said:

In Romania nu exista conceptul de joint account, nu l-au implementat inca. Ar fi fost bine daca o faceau dar...
Nu e vina bancilor. Dpdv legal nu se poate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate