Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Brd doreste date despre transferuri bancare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,872
  • Înscris: 21.03.2020

 FREESH, on 07 iunie 2023 - 13:40, said:

Este vorba de 2 transferuri de 10k euro in lei si o incasare din strainatate de 1k euro pentru care vor si acte/contracte.

Mi se pare dubios la prima vedere.
Pentru 10k e normal sa iti ceara acte. La aia 1000 de euro e doar exces de zel, poti sa le spui ce vrei tu, nu iti trebuie acte...

#20
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 22.08.2012
Citind printre comentariile de mai sus, nu ma mir ca AUR castiga teren grav in Romania.

Este perfect normal sa se justifice platile de sume mari: pot fi bani de mita, din coruptie, finantari dubioase, spalari de bani, vanzare de droguri, etc.

Exista si un Oficiu National (O.N.P.C.S.B.) care legifereaza chestia asta, nu e nicio intruziune in viata voastra privata.

Toata lumea vrea societati sanatoase si fara ilegalitati, dar fara control, daca se poate.

Daca nu ai nimic de ascuns, o simpla hartie cu sursa banilor te ajuta sa inchei in 5 min. orice situatie, ce e asa de greu de priceput?

#21
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 09.08.2006

 FREESH, on 07 iunie 2023 - 13:26, said:

Salutare,este normala aceasta actiune brd sa te sune sa dai detalii despre incasari/transferuri bancare si actele doveditoare aferente?
Nu, nu este normal.Am retras o suma considerabila de pe Superbet si astia de la BT nici nu m-au bagat in seama.
Schimba banca.

 andupustiu, on 07 iunie 2023 - 13:58, said:

Mai nou bancile iti inchid conturile si daca joci legal la pariuri , ei tot spălare de bani le considera desi platesti taxe la stat.
Da exemple, daca nu muncesti si castigi la pariuri, e normal sa te intrebe.

Edited by ovidiu21, 07 June 2023 - 16:38.


#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,179
  • Înscris: 09.01.2007

 ovidiu21, on 07 iunie 2023 - 16:41, said:

Nu, nu este normal.Am retras o suma considerabila de pe Superbet si astia de la BT nici nu m-au bagat in seama.
Schimba banca.


concluzia ta nu e logica, omul nu trebuie sa schimbe banca, ci trebuie sa inceapa sa parieze, eu asa citesc

#23
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 09.08.2006

 overseas, on 07 iunie 2023 - 16:44, said:


concluzia ta nu e logica, omul nu trebuie sa schimbe banca, ci trebuie sa inceapa sa parieze, eu asa citesc
Sa faca ce vrea, important e sa schimbe banca.

#24
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018

 cristiandrei, on 07 iunie 2023 - 15:06, said:

Serios? Cati faceau transferuri de peste 10K USD in comunism?


Tin minte ca eram copil si mergeam cu fratele mai mic la mare, cu bunca-miu. Si pe litoral erau shopuri speciale pentru straini de unde puteai sa cumperi doar cu dolari. Nici macar nu ne lasa bunica-miu sa ne apropiem de vitrinele alea sa vedem si noi ce e in magazinele alea. Ne zicea ca shopurile alea sunt 24 din 24 sub filajul securitatii. Daca te vedeau ca te uiti in vitrine sau ca ai intrat in magazin, ulterior te contactau sa te ia la intrebari daca ai valuta, de unde ai valuta, care e motivul pentru care ai intrat in magazinul ala daca stii clar ca nu ai ce sa cumperi de acolo, etc.

Bunica-miu fiind membru PCR si director economic la o mare intreprindere comunista in vremurile alea.

Edited by abac, 07 June 2023 - 16:58.


#25
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,798
  • Înscris: 06.09.2004

 Olteanul_sfios, on 07 iunie 2023 - 15:52, said:

Este perfect normal sa se justifice platile de sume mari: pot fi bani de mita, din coruptie, finantari dubioase, spalari de bani, vanzare de droguri, etc.
asa este, pot fi - dar unul dintre principiile de baza ale justitiei de pe la noi este prezumtia de nevinovatie. care mie mi se pare ca in acest caz specific nu se aplica. teoretic, autoritatile ar trebui sa aduca dovezi ca ai facut ceva necurat, nu tu sa dovedesti ca esti nevinovat.

evident, acum discutam teorie - intrebarea initiatorului a primit raspuns, asta este legea si banca este obligata sa ii ceara documentatia.

#26
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 07.04.2017
Ah, lasati ca unele practici sunt aiurea. Exemplul meu- parintele merge la banca impreuna cu fiul. Parintele e client de multi ani, acolo intra pensia. Ideea era ca dorea sa deschida un cont nou pt fiu facand un transfer din contul lui.  Persoana cu contul nou a semnat  un maldar de hartii , printre care si provenienta banilor! Pe bune?! Nu e clar de unde vin  banii aia?!

Edited by SharonCollins, 07 June 2023 - 17:09.


#27
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 19.05.2005
In acel maldar de hartii, provenienta banilor nu cumva era o mentiune de genul salarii, economii? Adica sa indici de unde te astepti in mod uzual sa vina banii?
Sunt destul de sigur ca nu se referea la acel transfer de la tata la fiu, care oricum este bine de justificat.

#28
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 07.04.2017
Ha, cum esti destul de sigur?! Ai fost cu noi? Ba fix la banii aia se refereau , banii cu care s- a deschis contul , bani care eraudeja in acea banca!

Edited by SharonCollins, 07 June 2023 - 17:49.


#29
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,584
  • Înscris: 02.09.2006

 viceroy56, on 07 iunie 2023 - 14:11, said:

Am tarnsferat o suma din conturile parintilor decedati(fiind autorizat) in contul personal.
Am primit notificare sa fundamentez transferul.
Le-am trimis scan dupa ordinul de plata din CEC in BRD si le-am zis ca sunt HANDICAPATI!
Mi-au multumit frumos. Pentru ca le-am spus exact ce sunt!
Asta ie regula, o regulam si noi cum putem!
Daca parintii au decedat si nu ai obtinut acces la cont prin succesiune, ai procedat cit se poate de ilegal!
deci e indoielnica povestea, indiferent de ''autorizari''!

#30
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Spune-le ca e pentru training isis sau convertire islam, asta mereu ii calmeaza

#31
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,965
  • Înscris: 13.03.2005
Doar pentru moment. Că dau informația la SRI....

#32
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 24.11.2020

 adisz, on 07 iunie 2023 - 13:33, said:


In curand delatiunea va fi reglementata, incurajata si legiferata

...dar evident că ai pretenția ca instituțiile statului să stârpească corupția, crima organizată, spălarea banilor, etc.

#33
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 09.08.2006

 VOC, on 07 iunie 2023 - 18:37, said:

...dar evident că ai pretenția ca instituțiile statului să stârpească corupția, crima organizată, spălarea banilor, etc.
Off topic:coruptia si laba nu vor muri vreodata.

#34
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Eu am trimis 30000 lei la BRD din alt cont al meu si nu m-au întrebat nimic , probabil nu am făcut multe tranzacții.Daca faci rulaj mare te ia la întrebări.

Edited by andupustiu, 07 June 2023 - 20:36.


#35
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 09.08.2006

 andupustiu, on 07 iunie 2023 - 20:35, said:

Eu am trimis 30000 lei la BRD din alt cont al meu si nu m-au întrebat nimic , probabil nu am făcut multe tranzacții.Daca faci rulaj mare te ia la întrebări.
Partial adevarat, depinde si in ce servicii faci acel rulaj !

#36
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,083
  • Înscris: 28.10.2006

 tytysor, on 07 iunie 2023 - 17:49, said:

Daca parintii au decedat si nu ai obtinut acces la cont prin succesiune, ai procedat cit se poate de ilegal!
deci e indoielnica povestea, indiferent de ''autorizari''!

Ce e ilegal sa transferi o suma de bani dintr-un cont in altul?
Dupa tine, si scosul de bani de la ATM cu cardul bunicii e tot o ilegalitate. Ma intreaba cineva la bancomat al cui e cardul cand scot 50 lei?
Cand platesc biletul la metrou cu cardul sau cu telefonul, ma intreaba cineva daca sunt detinator legal sau nu?
Daca CEC a onorat ordinul de plata, de ce m-a intrebat BRD de unde am banii? Asta e problema, nu cum am facut ordinul de plata!
EU am transferat CATRE MINE o suma de bani dintr-o banca in alta. Pe OP trebuie sa completezi ce reprezinta tranzactia. Am spus Transfer Fonduri.
Toate detaliile se regasesc pe OP.
DE CE INTREABA BANCA? In speta descrisa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate