Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 

Hidroelectrica anunta listarea in iulie

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,406
  • Înscris: 09.08.2006
Sunt nou in ale bursei, vreau sa cumpar si eu la ei pachetul minim,cateva intrebari.
Pot retrage acei bani investiti oricand, si la ce profit sa ma astept, daca stiti vreun tutorial despre actiuni, bursa, sa pricep si eu ceva.
Daca bag acum aia 5600 am sanse sa ii dublez in maxim un an sau ii pot pierde foarte bine nu ?
Multumesc.

Ps: Trebuie platit vreun impozit pe ceea ce castig ?

#20
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,047
  • Înscris: 09.08.2005
Sînt acțiuni.După ce se termină subscrierea și ai acțiunile pe numele tău le poți vinde oricînd.
Ai nevoie de un cont la un broker.
Poate se dublează, poate se înjumătățesc. Afli peste un an.
Brokeruk reține impozitul la momentul vînzării.

#21
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 26.06.2009

 ovidiu21, on 26 iunie 2023 - 09:02, said:

Daca bag acum aia 5600 am sanse sa ii dublez in maxim un an sau ii pot pierde foarte bine nu ?

Cu siguranta 100% NU se dubleaza in 12 luni. Asta nu e piata de criptomonede :-D

Dar nici nu ii pierzi!

Fondul Proprietatea este foarte destept ca vinde acum: preturile actiunilor firmelor de energie sunt supraevaluate peste tot in lume (pentru ca in ultimele 12-16 luni preturile din energie au fost foarte mari si au avut profituri extraordinar de mari). Deja in Q1 a scazut semnificativ pretul energiei si veniturile Hidroelectrica sunt in scadere.

Asa ca pentru vanzator e o oportunitate de exit extrem de buna. Pentru cumparatori va fi ok, dar pe termen lung. Eu chiar zic ca pe termen scurt pretul actiunilor H2O vor scadea - de asta eu nu cumpar la IPO, ci dupa cateva zile/saptamani de la listarea la BVB. E o actiune buna de tinut pe termen lung pentru ca aduce dividende bune si o vinzi ok.

Dar "avioane" din alea cu dublari/triplari de sume nu exista decat in piata de camatari (adica crypto)!

#22
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Veniturile unei societăți pot avea fluctuații in timpul anului, din diverse motive (cheltuieli cu personalul, investitii etc)
Contează DOAR profitul raportat la sfarsit de an. Hidroelectrica e una din cele mai mari companii de profil deținând o treime din piața de energie  din România si una din cele mai promițătoare investiții pe termen mediu-lung in conditiile in care sunt multi investitori instituționali (fonduri de pensii, brokeri) care investesc direct sau indirect in aceasta companie.
Se impun făcute căteva precizări :
După listare, prețul acțiunilor poate să și scadă
Dar la fel de bine poate să și crească, deoarece sunt mulți care ori n-au avut bani să subscrie pentru min 50 de actiuni, ori, se bazeaza pe o scădere mare (putin probabil)
De asemenea, nivelul dividendelor se decide, anual, în Adunarea Generală a Acționarilor și nu este garantat. Adică se poate da sau nu, in functie de decizia AG.
Cum institutionalii (fonduri de pensii, brokeri ) au subscris si vor deține procentual o mare parte din actiuni, iar retailul doar un procent mic, grosul dividendelor se vor duce tot la ei, restul fiind mărunțis. Repet, asta dacă si numai dacă AG va decide să acorde dividende incepand cu 2024.

O precizare : NU există "piețe de cămătari", termenul corect este de piete speculative, caracterizate in general.de o volatilitate mare. Si as mentiona atat Forex (piata valutelor, cea mai mare și mai lichidă piață din lume, cu un volum mediu zilnic de tranzacționare care depășește 5 trilioane de dolari), a metalelor pretioase, piata crypto sunt doar căteva exemple.
Se spune că nu e bine sa te arunci in apa daca nu stii cat e de adancă. Asa se întâmplă si cu cei care intra pe diverse piete fara a se documenta. Pierd bani, apoi vin si scriu pe forum ca sunt "piete de cămătari".


#23
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 13.07.2021
S-ar putea sa scrie in prospect ca nu ai voie sa vinzi acțiunile într-o anumită perioada dupa listare pentru a se reduce volatilitate acțiunilor. Bani pierzi doar daca vinzi in pierdere, daca nu vinzi nu pierzi nimic, ai tot atâtea actiuni si peste 20 de ani. Impozitul pe dividende parca este 8%, il plătește brokerul. Impozitul pe veniturile din vânzarea de acțiuni este 1%, se reține la broker.

View Postovidiu21, on 26 iunie 2023 - 09:02, said:

Sunt nou in ale bursei, vreau sa cumpar si eu la ei pachetul minim,cateva intrebari.
Pot retrage acei bani investiti oricand, si la ce profit sa ma astept, daca stiti vreun tutorial despre actiuni, bursa, sa pricep si eu ceva.
Daca bag acum aia 5600 am sanse sa ii dublez in maxim un an sau ii pot pierde foarte bine nu ?
Multumesc.

Ps: Trebuie platit vreun impozit pe ceea ce castig ?

Edited by silviu99, 01 July 2023 - 21:36.


#24
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021

View Postsilviu99, on 01 iulie 2023 - 21:31, said:

S-ar putea sa scrie in prospect ca nu ai voie sa vinzi acțiunile într-o anumită perioada dupa listare pentru a se reduce volatilitate acțiunilor. Bani pierzi doar daca vinzi in pierdere, daca nu vinzi nu pierzi nimic, ai tot atâtea actiuni si peste 20 de ani. Impozitul pe dividende parca este 8%, il plătește brokerul. Impozitul pe veniturile din vânzarea de acțiuni este 1%, se reține la broker.

Impozitul poate fi 1 sau 3% în funcție de cât de repede vinzi.

Se poate ajunge și la plata CASS daca ai castiguri peste un anumit prag.

#25
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 13.07.2021
Da asa este, daca vinzi sub un an de zile platesti 3% in loc de 1%, platesti si cota de 10% din plafon pentru CASS daca depasesti ca venituri din vanzarea de actiuni 6 salarii minime (6x3000 lei = 18.000 lei pentru anul fiscal 2023).

View Postin_the_soup, on 02 iulie 2023 - 06:32, said:

Impozitul poate fi 1 sau 3% în funcție de cât de repede vinzi.

Se poate ajunge și la plata CASS daca ai castiguri peste un anumit prag.

Edited by silviu99, 03 July 2023 - 12:50.


#26
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 26.06.2009
H2O nu va fi actiune de specula (cumperi azi si vinzi maine). Va fi o actiune de tinut pe termen foarte lung pentru ca are potentialul sa aduca dividende si randament mare (gen 7-8% pe an. La ce banca sau investitie super sigura mai primesti randamente din astea).

De aia se arunca toate fondurile de pensii pentru ca pot baga bani multi acolo, randamente ok si sigure.

#27
okd

okd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.04.2022

View PostXman_ghio, on 04 iulie 2023 - 21:23, said:

H2O nu va fi actiune de specula (cumperi azi si vinzi maine). Va fi o actiune de tinut pe termen foarte lung pentru ca are potentialul sa aduca dividende si randament mare (gen 7-8% pe an. La ce banca sau investitie super sigura mai primesti randamente din astea).

De aia se arunca toate fondurile de pensii pentru ca pot baga bani multi acolo, randamente ok si sigure.
Nu sunt atât de sigure randamentele pe termen lung, se tot distribuie aproape tot profitul și nu se fac investiții, costurile de capital vor fi enorme la un momentdat, când trebuie retehnologizat, decolmatat,etc. Despre asta nu s-a vorbit aproape deloc, sa fie albă mireasa

#28
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postokd, on 04 iulie 2023 - 21:32, said:


Nu sunt atât de sigure randamentele pe termen lung, se tot distribuie aproape tot profitul și nu se fac investiții, costurile de capital vor fi enorme la un momentdat, când trebuie retehnologizat, decolmatat,etc. Despre asta nu s-a vorbit aproape deloc, sa fie albă mireasa

O aberație mai mare nici că am auzit vreodată. Pe principiul asta nicio companie care administrează resurse (energie, gaze, petrol etc) nu ar avea niciun viitor că "distribuie tot profitul si nu mai fac investitii".
De ce dracu să mai investim in ele că oricum, pe termen lung, se vor duce de râpă.

Uite, iti las aici o analiza despre H2O ca sa intelegi cum vad unii lucrurile in viitor
https://www.goldring...avut-in-vedere/

Edited by primuministru, 05 July 2023 - 04:31.


#29
okd

okd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.04.2022

View Postprimuministru, on 05 iulie 2023 - 04:30, said:



O aberație mai mare nici că am auzit vreodată. Pe principiul asta nicio companie care administrează resurse (energie, gaze, petrol etc) nu ar avea niciun viitor că "distribuie tot profitul si nu mai fac investitii".
De ce dracu să mai investim in ele că oricum, pe termen lung, se vor duce de râpă.

Uite, iti las aici o analiza despre H2O ca sa intelegi cum vad unii lucrurile in viitor
https://www.goldring...avut-in-vedere/
O sa vedem daca este o aberație sau nu; daca citești mai atent, o sa vezi că nu am spus că se va duce pe râpă, am zis că nu este un randament așa de sigur precum îl consideră toată lumea și de partea de probleme nu s-a discutat deloc;

Cat despre analiza Goldring, sunt și eu client, am citit-o. Pentru toți brokerii, listarea a fost un moment cheie pentru că au intrat foarte multi oameni în piață.

#30
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 26.06.2009

View Postprimuministru, on 05 iulie 2023 - 04:30, said:

O aberație mai mare nici că am auzit vreodată.
Aici sunt de acord cu el - poate nu asa de tragic, dar nu poti sa distribui 90% din profit si sa speri ca si peste 10 ani totul va ramane la fel.

Inca odata: Fondul Proprietatea iese cel mai castigat! A vandut actiunea "pe val", au cumparat toti si ei si-au facut exitul. Statul iese cel mai prost ca nu a vandut nimic (eu vindeam 15-20% si de la stat si incasau si aia cateva miliarde de lei si ii investeam in ceva cu cap - dar deh, de aia e "Stat" ca sta prost cu ganditul). Mai ies super ok brokerii ca s-au facut 50k conturi noi si o sa incaseze comisioane. Ies relativ ok investitorii pe termen lung, dar aici poate fi loterie.

#31
eraodata3

eraodata3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 25.11.2021

View PostXman_ghio, on 05 iulie 2023 - 07:54, said:

...
Statul iese cel mai prost ca nu a vandut nimic (eu vindeam 15-20% si de la stat si incasau si aia cateva miliarde de lei si ii investeam in ceva cu cap - dar deh, de aia e "Stat" ca sta prost cu ganditul). Mai ies super ok brokerii ca s-au facut 50k conturi noi si o sa incaseze comisioane. Ies relativ ok investitorii pe termen lung, dar aici poate fi loterie.
Castiga si statul destul de bine prin impozitul pe dividendul primit de actionarii la FP din vanzarea actiunilor H20, cam 700 milioane lei cred.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate