Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

streamer 'eftin si bun

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 14.10.2018
Cand n-are omul ce face, isi da de lucru: mi s-a pus pata pe un streamer, cu un DAC bun sau foarte bun si care nici sa nu ma dea pe spate la pret.
O sa il leg la Yamaha AS501 pe partea de amplificare, iar ca surse un DVD player mediocru (pe RCA), un CD player Techincs beton (care are inclusiv iesire optica) si TV smart Samsung. Plus aplicatii de streaming si radio online, fireste.
M-am uitat, am calculat, bineinteles ca podoabe sunt destule. In principal. am ramas axat pe Audiolab (6000N sau 7000N Play, Yamaha WXC 50 ori, daca o sa iau bonusul anul asta, Cambridge audio CXN (V2). Dupa ce am mai citit, am fost si in magazine, am vorbit cu oamenii de acolo:  ideea are fi ca produsele Audiolab sunt bune insa au o aplicatie de te doare capul, Cambridge sunt max pentru ce am eu nevoie insa nu prea m-as intinde la 4500 lei pentru un streamer, asa ca a ramas Yamaha. Desi toti se baga in fata cu Bluesound, se pare ca DAC-ul este slabut, un pic mai rasarit fata de ce am eu pe Yamaha luata in 2014, lucru pe care l-au cam recunoscut si ei cu jumatate de gura.
Eu cam intentionez sa raman la Yamaha (de partea de preamp nu am nevoie, ca AS duce la o sufragerie de bloc fara probleme), WIFI ok, aplicatia este stabila, BT, intrare optica.
Are cineva o idee/experienta mai buna?
Multumesc in avans!
Preturi:
Audiolab 6000N - 1650 lei desigilat / 1800 nou;
Yamaha WXC50 - 1800 nou;
Audiolab 7000N - 3200 nou;
Cambridge CXN V2 - 4500 nou.

Edited by officer_nats, 22 May 2023 - 20:39.


#2
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 25.01.2007
Dar telefonul ce are? Poate fi un streamer decent prin usb-c

#3
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021
Tu nu auzi dac-ul, vezi pe asr este un review la un streamer frantuzesc OCTAVIO, care are o aplicatie de zile mari. 199 usd.

Din ce ai pus mai sus as alege Yamaha fara sa stau prea mult pe ganduri.

#4
adibaad

adibaad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 04.10.2004
Salut, eu am un Advance Paris WTX-Tubes, ieftin si bun, iesire pe lampi, aplicatia foarte stabila si completa ( in general ascult de pe Tidal), citeste mai greu fisiere audio locale se descurca foarte bine pe DLNA ( practic e vazut ca player DLNA de toate aplicatiile compatibile), se poate conecta WI-FI si LAN, pentru bluetooth trebuie cumparat un adaptor separat. Ca sunet este foarte bun , inaltele putin mai in spate decat la Yamaha ( mai am un  Streamer Yamaha WXAD-10), dar bine conturate si perfect audibile. in schimb bass-ul este superb, multe texturi, prezent si foarte echilibrat tonal cu restul frecventelor.
Merita sa-l incerci, costa la fel ca Yamaha WXC-50 si putin mai mult ca Audiolab ( de ala am fugit si eu din cauza aplicatiei. Oricum merita incercat...

https://www.advancep...tx-streamtubes/

Edited by adibaad, 23 May 2023 - 12:45.


#5
liviu_s

liviu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.01.2004
https://www.avstore....versolo-dmp-a6/

#6
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 14.10.2018
Am luat Yamaha, l-am imperecheat imediat cu AS501, un cablu RCA Adam Hall si am facut un cont Tidal Family. Se aude foarte bine, inca mai am de umblat la setari in aplicatia MusicCast si sa verific daca l-am imperecheat cum trebuie cu ampliful. Eu ascult la Yamaha, nevasta-mea la castile Samsung iar fi-mea la castile JBL, deci toata lumea e multumita. Posted Image))) Si cati ani am ascultat Youtube cu reclame..... Telecomanda de la AS functioneaza si cu streamerul, deci o grija in minus.

Edited by officer_nats, 24 May 2023 - 18:07.


#7
woof

woof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 18.03.2006

View Postliviu_s, on 23 mai 2023 - 19:58, said:


Slabe sanse. Tot transportul care urmeaza sa soseasca la avstore e vandut deja. Doar daca stai cu ochii pe site si speri, eventual te rogi in sus, ca un adiofil nemultumit sa-l returneze, altfel ... .

Edited by woof, 24 May 2023 - 19:58.


#8
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 14.10.2018
Nici nu era pentru mine, oricum. Nici ca nevoi, nici ca buget.

#9
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 03.12.2007
Mi se pare exagerat sa dai 4300 lei pe un streamer. Plus ca asta are dac integrat si toate streamerele de felul asta care au aparut pina acum au fost modeste pe partea de dac. Solutia ar fi ori un streamer pur asa cum e Ifi Zen Stream + un dac separat cit mai bun, ori un streamer cu dac gen Wiim mini/Wiim pro (raport calitate pret f.bun) folosite pe iesirile digitale + dac separat. Wiim pro merita incercat, 900 lei pe amazon.de nu e o avere raportat la ce stie sa faca (Tidal/Spotify connect, chromecast, radio online, etc.)
Parerea mea e ca pina in 2000 lei Ifi Zen Stream este de neegalat dar merge si Wiim pro.

#10
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021

View Postofficer_nats, on 24 mai 2023 - 17:58, said:

Am luat Yamaha, l-am imperecheat imediat cu AS501, un cablu RCA Adam Hall si am facut un cont Tidal Family. Se aude foarte bine, inca mai am de umblat la setari in aplicatia MusicCast si sa verific daca l-am imperecheat cum trebuie cu ampliful. Eu ascult la Yamaha, nevasta-mea la castile Samsung iar fi-mea la castile JBL, deci toata lumea e multumita. Posted Image))) Si cati ani am ascultat Youtube cu reclame..... Telecomanda de la AS functioneaza si cu streamerul, deci o grija in minus.
Sa le porti sanatos. Ai grija cu telecomenzile ca de nu stiu cate ori mi-am deschis si receiverul si amplificatorul in acelasi timp fara sa vreau ambele deschise...


#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,201
  • Înscris: 09.01.2007
Pe iesire optica, cam orice streamer de brand cunoscut a masurat foarte bine din ce stiu.
Asa ca revenim la pret vs. optiuni, facilitati, de la aplicatie la butoane si ecrane.
Daca te tine portul optic si nu se rupe in doua, punctul  de jos e Wiim Mini. Dupa el, Wiim Pro are un device fizic mai solid, dar aplicatia e aceeasi, foarte tare.
Dupa aia ca pret vine IFI Zen.

Eu zic sa stai linistit cu DAC-ul din AS501, next level vezi SMSL SU-1 sau Topping E30 ii.

#12
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 14.10.2018
Deocamdata e legat la amplif pe RCA, cu niste cabluri Adam Hall 3*. O sa incerc sa il leg si pe optic insa cred ca DAC-ul de la AS501 este sub cel e la WX si s-ar putea sa am surpize neplacute.

#13
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 03.12.2007
Wiim Pro. Se gaseste si in RO, nu doar pe Amazon:

Attached Files



#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,201
  • Înscris: 09.01.2007
Vad un Yamaha R-N803d pe siteul de vanzari, la pret foarte ok, cat un streamer de nivel mediu sa zic.

#15
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 03.12.2007
Wiim Pro la pret promotional. Merita fiecare banut!
https://tehnicavizua...nnect-airplay-2

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,201
  • Înscris: 09.01.2007
Unii poate vor sa astepte Wiim Pro+, se pare ca va iesi destul de repede, cu un DAC mai bun, desigur cu pret marit cred. La PEQ (EQ parametric) iarasi  urmeaza sa ii dea derumul pe modelele Wiim (Mini, Pro) destul de repede. Si nu uitati de telecomanda, cine foloseste.

#17
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 03.12.2007
Nu prea exista streamere la pret omenesc cu dac bun. Si chiar daca au un dac intern bunicel, mai conteaza si integrarea acestuia. Asa ca, in opinia mea, orice Topping de la E30 in sus este cu mult peste un dac dintr-un streamer de buget. Egalizatorul nu l-am folosit nici macar de curios... Tot streamer + dac separat ramine cea mai buna optiune. Cu un wiim pro + E50 nu-ti mai trebuie nimic pe partea de sursa. Ai sunet foarte bun la pret chiar decent si flexibilitate destula...

Edited by pedros_2005, 06 July 2023 - 10:13.


#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,201
  • Înscris: 09.01.2007
Si eu sunt fan separate, dar cine stie, poate fi o surpriza si Wiim Pro + sa vina cu un DAC comparabil cu E30.
Folosesc EQ de pe Wiim Pro, presetarea 'Electronic', suna foarte bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate