Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Meserii platite bine in viitor

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,075
  • Înscris: 30.07.2006

 Cool_Kick, on 22 mai 2023 - 10:43, said:

Din ce observ ca se intampla pe piata muncii tind sa cred ca peste cativa ani, domenii precum IT sau bancar nu vor mai fi in top cel mai bine platite domenii de activitate pe piata muncii. Eu cred ca un zugrav, bucatar, gunoier, tractorist etc... va avea castiguri similare sau chiar mai mari.

Concretizand la situatia actuala, am cativa prieteni in constructii care castiga lejer peste 10.000 lei net lunar si deasemenea am cunostinte care lucreaza in domeniul it si abia daca ajung la 5 - 6.000 lei net, vorbesc pentru Bucuresti. Evident ca sunt si cazuri inverse dar am dorit sa punctez trendul.

Aici nu sunt absurd sa compar la castiguri salariale un software developer cu peste 10 ani experienta si un salahor care impinge roaba pe santier.
Dar eu zic ca un electrician/instalator bun deja castiga mult mai bine decat un junior software developer sau sysadmin.

Castiga aia buni.
Nu carpacii, si e munca grea acolo.

#38
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,669
  • Înscris: 05.02.2012

 liviu_np, on 22 mai 2023 - 18:46, said:

Ati trecut de 42-45 de ani? Pregatiti-va

Mai sus am zis de 12-13 ani de cand stau in fata pc-ului minim 8 ore pe zi din cauza job-ului. Inainte de aia , mai baga inca 10. Practic de vreo 23 de ani stau cam in fiecare zi la PC.
Legat de 42-45 de ani ... cunosc persoane, de aceasi varsta cu mine si care nu au nici o treaba cu calculatorul dar poarta ochelari ... explica te rog :) . Cum zicea cineva mai sus , posibil ca inainte ecranele crt sau tv-urile cu tub catodic sa fi stricat ochii, dar in momentul de fata nu are nici o legatura

#39
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
E simplu de inteles defectul de vedere cauzat, chinui muschii oculari sa focalizeze la o distanta fixa timp indelungat, distanta dinte monitor si ochi. Atunci cand vrei sa vezi clar la o alta distanta, ochiul e 'impietrit' deja doar pentru acea distanta de focalizare, nu mai vezi bine la distante mai mari sau mai mici, decat cu un efort suplimentar.

#40
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,075
  • Înscris: 30.07.2006

 Andreysc7, on 22 mai 2023 - 21:59, said:



Mai sus am zis de 12-13 ani de cand stau in fata pc-ului minim 8 ore pe zi din cauza job-ului. Inainte de aia , mai baga inca 10. Practic de vreo 23 de ani stau cam in fiecare zi la PC.
Legat de 42-45 de ani ... cunosc persoane, de aceasi varsta cu mine si care nu au nici o treaba cu calculatorul dar poarta ochelari ... explica te rog :) . Cum zicea cineva mai sus , posibil ca inainte ecranele crt sau tv-urile cu tub catodic sa fi stricat ochii, dar in momentul de fata nu are nici o legatura

Cate ore stau cu ochii in telefon?
si mai vad si filme pe telefon...

#41
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007
frecator de menta nu o sa dispara niciodata... bagi tare la inceput sa prinda lumea incredere in tine, te bagi in proiecte si faci lucrurile cat mai obscure sa fie greu intelese de altii, sa depinda de tine si gata.. apoi stai si-o freci cu gratie.

Edited by laffin, 23 May 2023 - 06:01.


#42
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017

 Andreysc7, on 22 mai 2023 - 21:59, said:

Practic de vreo 23 de ani stau cam in fiecare zi la PC.
cunosc persoane, de aceasi varsta cu mine si care nu au nici o treaba cu calculatorul dar poarta ochelari ... explica te rog
1) Nu e timpul pierdut.
2) Si eu cunosc persoane care au avut cancer la plamani fara sa fumeze o tigara in viata lor.

#43
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 18.10.2011

 Karhu, on 22 mai 2023 - 11:08, said:

Unde-i excedent?
Ca-i plin netu' de oferte pt IT-sti, se bat angajatorii pe ei...
Asta (cred) ca e o duma precum chestia cu deficitul de mediciPosted Image . Nu cred ca e atat de mare foame de ITisti. Salariile in Romania nu cred ca trec de 2000 de euro pentru o destul de mare majoritate. Mai mult, carietatea e una redusa (nu mai stiu piata acum, dar asa era in urma cu ceva ani). In Romania merg doar o mica parte din joburi din domeniu, la fel si verticale. Ca tot suntem amandoi medici, zi-mi si mie unde poate lucra un ITist-medic in Romania (un medic cu competente in informatica (formale sau informale))?

 lucianburjuiul, on 22 mai 2023 - 14:41, said:

Un instalator de curand mi-a montat un boiler. In procesul de montare mi-a spart vasul de wc. Sa zicem ca "shit happens" pentru ca nu aveam in plan sa schimb wc-ul, dar deh, am facut-o si nu-mi pare rau. Pt manopera, robineti, piese, etc m-a taxat cu eur 150, au fost in total 4 ore de munca. Probabil ca omul ajunge la cca 3000 eur/lunar. Nu e ceva fabulos.

Mai degraba m-ar incanta un job in cercetare sau o meserie liberala (degustator, enolog, consultant, ghid). Pana la urma trebuie sa-ti placa ce faci si sa fii multumit cu cat castigi, ca degeaba faci 10 kt eur/luna daca nu esti multumit si vrei mai mult.

Boiler, veceu?? Asa ceva nu pot sa permit pentru baiatul mieu: https://youtu.be/kOtd5Hi4i7E?t=199

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate