Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Meserii platite bine in viitor

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
Din ce observ ca se intampla pe piata muncii tind sa cred ca peste cativa ani, domenii precum IT sau bancar nu vor mai fi in top cel mai bine platite domenii de activitate pe piata muncii. Eu cred ca un zugrav, bucatar, gunoier, tractorist etc... va avea castiguri similare sau chiar mai mari.

Concretizand la situatia actuala, am cativa prieteni in constructii care castiga lejer peste 10.000 lei net lunar si deasemenea am cunostinte care lucreaza in domeniul it si abia daca ajung la 5 - 6.000 lei net, vorbesc pentru Bucuresti. Evident ca sunt si cazuri inverse dar am dorit sa punctez trendul.

Aici nu sunt absurd sa compar la castiguri salariale un software developer cu peste 10 ani experienta si un salahor care impinge roaba pe santier.
Dar eu zic ca un electrician/instalator bun deja castiga mult mai bine decat un junior software developer sau sysadmin.

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
Pai ce mai astepti? Gunier FTW :)

P.S. De unde luati voi informatiile astea? Intotdeauna or sa fie niste imigranti bucurosi sa mature strada pe salariul minim din RO + cazare si mancare.

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017

 LensFlare, on 22 mai 2023 - 10:59, said:

Gunier FTW Posted Image


Garbage disposal officer :lol:

#4
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
In viitor lumea va lucra de acasa si va avea atat de putine contacte cu exteriorul incat cele mai bune meserii vor fi turist si musafir.

#5
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017

 LensFlare, on 22 mai 2023 - 10:59, said:

P.S. De unde luati voi informatiile astea?
Sunt doar niste presupuneri, nu a prezentat nimeni cifre exacte.
Dar de vreo 20 de ani incoace, cam toti copiii care au terminat un liceu / facultate / scoala s-au indreptat catre meserii din domeniul bancar, IT sau ceva similar.
N-am mai auzit de mult un copil care doreste sa devina faiantar sau rigipsar, toti vor IT-isti.
De aici si concluzia, excedent de it-isti si lipsa de muncitori. Raportul cerere/oferta.

 george_alexandru, on 22 mai 2023 - 11:01, said:


Garbage disposal officer Posted Image
Sau broom manager Posted Image

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

 Cool_Kick, on 22 mai 2023 - 11:05, said:

excedent de it-isti

Unde-i excedent?
Ca-i plin netu' de oferte pt IT-sti, se bat angajatorii pe ei...

#7
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017

 Karhu, on 22 mai 2023 - 11:08, said:

Unde-i excedent?
Ma refeream in comparatie cu alte meserii.

Daca e s-o luam asa, este nevoie de muncitori in TOATE domeniile, inclusiv IT, banci, spitale, agricultura etc.

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003
Un zugrav, instalator meserias intodeauna a castigat bine. Problema e ca la 50-60 ani e mai greu cu spatele si cu articulatiile, in timp ce IT-istul sta pe scaun si se uita la Only Fans in timp ce se compileaza programul :D

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
cam tot ce misca acum este electronic/electric.
in industrie la mare pret sunt cei care pot asigura mentenanta si pot repara partea electrica + electronica a echipentelor/utilajelor.

#10
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 Cool_Kick, on 22 mai 2023 - 11:05, said:

Sunt doar niste presupuneri, nu a prezentat nimeni cifre exacte.
Dar de vreo 20 de ani incoace, cam toti copiii care au terminat un liceu / facultate / scoala s-au indreptat catre meserii din domeniul bancar, IT sau ceva similar.
N-am mai auzit de mult un copil care doreste sa devina faiantar sau rigipsar, toti vor IT-isti.
De aici si concluzia, excedent de it-isti si lipsa de muncitori. Raportul cerere/oferta.


nu stiu ce va presupune viitorul, dar asta cu "toti vor IT asa ca oferta va fi mai mare decat cererea" o aud cam de 10 ani. Deocamdata domeniul IT este inca pe o perioada de crestere asa ca raportul cerere/oferta ramane oarecum constant.  Plus ca domeniul e unul relativ dificil asa ca multi "se pierd pe drum". Tu crezi ca salariile din IT sunt asa cum sunt (mult peste medie) din bunatatea sufletului firmelor? Daca ar putea, firmele ar platit salariul minim, dar firmele se chinuie sa aduca angajati buni si cel mai eficient mod de a face asta e sa oferi salariile din domeniu.

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
Problemele pe care ni le punem acum cu privire la aparitia sau disparitia unor job-uri au existat de sute de ani. Piata muncii si oferta educationala se adapteaza, nu e ca si cum vor disparea sau vor aparea job-uri noi peste noapte.

#12
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Creatori de continut si nu ma refer doar la OnlyFans (pentru cei mai tineri)... se pot face bani din YouTube (si nu numai) iar aici nu exista limita de varsta.
Trebuie doar sa aduci continut deosebit adica ceva unic care sa atraga vizualizari (bani) iar apoi totul merge de la sine.

Uite mai jos un tip trecut de prima tinerete... a crescut o rata iar acum o plimba prin toata America
Venit minim estimat pentru plimbat rata = 18mii $ lunar!
Da, este stresant sa te opresti din 2 in 2 minute pentru poze/selfi-uri dar cred ca se compenseaza cu venitul obtinut
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VUMqL5vx2rQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rz, 22 May 2023 - 12:03.


#13
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Influencer online :D cel mai pervers agent de publicitate inventat de om pana la ora actuala, are inca panta ascendenta, deci pe viitor va fi si ma si.

#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
Oportunitati sunt, trebuie doar sa fii creativ :lol:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J7k9mg-MZhY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 24.09.2017
deja dupa 12 ani de munca, putin imi pasa de meserii platite bine, vreau meserii usoare. da, electricieni, amenajari interioare sunt platite bine, gresie, faianta, pavele. Dar voi cred ca romantizati un pic ce inseamna asta. Tu ai vazut cam cum arata in casa cand slefuiesti? cam unde crezi ca se duce tot praful ala? Cum trebuie sa stai cand pui pavele sau gresie? Dar cand bocani toata ziua ca sa faci trasee pentru fire si lipiri si toate cele? In IT e simplu daca ai habar, daca esti mediocru cum sunt marea majoritate, vezi ca nu mai e asa distractiv, ca vine termenul limita si nu ai terminat si bla bla.

De asta poate unele meserii nu sunt asa cautate, ca nu vrea nimeni sa stea in praf sau sa stea pe genunchi toata ziua. Asa ca, fiecare e in alta etapa a vietii, pentru mine acum e sa fac cat mai putin lucru si sa am cat mai mult timp liber. Asa ca or sa fie multe meserii platite bine, ideea e personala mereu, daca vrei, daca poti si daca merita.

Edited by bobitad, 22 May 2023 - 12:17.


#16
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Popa. Astia nu vor fi inlocuiti de nimic.

#17
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Tot timpul se va plati bine oferta mica.

Ca daca de maine scoatem 1000 de electricieni lunar in 10 ani electricienii vor avea minim pe economie.

Invatati ca venitul  = incasari - cheltuieli.

#18
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,121
  • Înscris: 03.07.2008

Quote

Dar eu zic ca un electrician/instalator bun deja castiga mult mai bine decat un junior software developer sau sysadmin.

Un electrician/instalator care castiga foarte bine nu-i incepator are ani / zeci de ani de experienta, deci nu-i ok sa-l compari cu un junior in IT ci tot cu unul care are aceasi vechime si experienta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate