Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Meserii platite bine in viitor

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013

 Bursul, on 22 mai 2023 - 11:24, said:

Un zugrav, instalator meserias intodeauna a castigat bine. Problema e ca la 50-60 ani e mai greu cu spatele si cu articulatiile, in timp ce IT-istul sta pe scaun si se uita la Only Fans in timp ce se compileaza programul Posted Image
De obicei cel care sta la birou sufera de mai multe boli decat muncitorul . Tata a lucrat pana la 60 ani pe santier. Eu lucrez la birou, si majoritatea colegilor treecuti de 40 ani au probleme de sanatate. Multi merg la sala, altii muncesc pe santier, si fac in acelasi timp sala si bani. Dar ideea e sa stii sa muncesti cu cap, sa stii cum sa ridici greutatile , in ce pozitii sa nu stai etc.

#20
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 Cool_Kick, on 22 mai 2023 - 10:43, said:

Meserii platite bine in viitor


Orice meserie care nu va putea fi inlocuita cu IA-ul.  Da, meseriile care implica munca fizica mi se par foarte viabile.

#21
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Prestatorii de servicii real necesare. Stomatologi, zugravi, instalatori (sanitare+electrice), lucratori sexuali (inclusiv videochat). Poate si mecanicii auto (dar harbul il poti da si-ti iei altul).

#22
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 george_alexandru, on 22 mai 2023 - 11:01, said:


Garbage disposal officer Posted Image

 tomcatsk8, on 22 mai 2023 - 11:01, said:

In viitor lumea va lucra de acasa si va avea atat de putine contacte cu exteriorul incat cele mai bune meserii vor fi turist si musafir.

Gunoier online lucrând remote.

#23
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 __Dan__, on 22 mai 2023 - 13:46, said:

lucratori sexuali (inclusiv videochat)


Videochatistele vor fi printre primele inlocuite. O sa poti face sex virtual cu cine vrei, probabil inclusiv cu staruri internationale sau actrite...

#24
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
Acuma e la moda IT-ul ca deh ,au vazut parintii ca unii castiga bine in IT si eu mers pe ideea :"stai si bati in tastatura toata ziua si faci bani"
La fel a fost si in urma cu ceva ani cand toti dadeau la medicina. Diferenta intre cele doua domenii e ca in medicina, majoritatea au fost angajati la stat , chiar eu stiu persoane care nu au nici o treaba cu medicina, care nu recolteaza sange pentru ca lesina cand vad sangele, dar totusi lucreaza in spital. Cunosc neonatolog care se panicheaza cand un nou nascut are o situatie complicata si trebuie sa vina altcineva sa se ocupa de caz.Eh, ratatii astia nu ar face fata in domeniul privat. Mai e una la care mergi cu copilul, iti spune din start ca are intoleranta la lactoza... la ea , la 85% din cazuri asta e verdictul.

In schimb, in IT , nu te ia nici dracu daca nu au habar iar daca te ia, nu faci decat sa tragi echipa in jos iar mai devreme sau mai tarziu, zbori .

Quote

Concretizand la situatia actuala, am cativa prieteni in constructii care castiga lejer peste 10.000 lei net lunar si deasemenea am cunostinte care lucreaza in domeniul it si abia daca ajung la 5 - 6.000 lei net, vorbesc pentru Bucuresti. Evident ca sunt si cazuri inverse dar am dorit sa punctez trendul.
Aici nu sunt absurd sa compar la castiguri salariale un software developer cu peste 10 ani experienta si un salahor care impinge roaba pe santier.
Dar eu zic ca un electrician/instalator bun deja castiga mult mai bine decat un junior software developer sau sysadmin.

Pe viitor va fi la fel : orice meserie bine facuta, va fi platita bine, mai ales daca te si murdaresti pe maini atunci cand o faci :) . Diferenta intre acel electrician/instalator si un developer este experienta si modul de a rezolva problemele pe care le intampina. Cum am spus la inceput , e vorba de moda si despre cat de saturata e piata in ceea ce priveste mana de lucru. Acuma toti sunt IT-isti.

PS : sunt 3D Automotive Artist, locuiesc in Resita, lucrez remote si castig o suma de 5 cifre lunar. Sa zicem ca doar in 15% din task-uri imi folosesc experienta de 13 ani pe care o am ... in rest , task-uri de tip "brainless", adica foarte simple din punctul meu de vedere . Recent am primit o oferta de la o companie din brasov, sa lucrez remote, aceleasi task-uri pe 3500 ron:) . Am zis pas...evident.
Dureaza ceva pana iti gasesti locul unde e nevoie de experienta si de "know how"

#25
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017

 bobitad, on 22 mai 2023 - 12:10, said:

nu vrea nimeni sa stea in praf sau sa stea pe genunchi toata ziua. Asa ca, fiecare e in alta etapa a vietii, pentru mine acum e sa fac cat mai putin lucru si sa am cat mai mult timp liber.
Dupa 10-15 de ani de munca zilnica la birou, crede-ma ca ala nu mai e om sanatos cu toti banii lui si timpul liber.

 Imperathor, on 22 mai 2023 - 12:59, said:

nu-i ok sa-l compari cu un junior in IT ci tot cu unul care are aceasi vechime si experienta.
Doar am vrut sa subliniez faptul ca in constructii se poate castiga de 3-4 ori mai bine decat in it.
Si constructiile si it-ul au sub-ramuri mai bine sau mai prost platite.

#26
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 12.06.2010
Un instalator de curand mi-a montat un boiler. In procesul de montare mi-a spart vasul de wc. Sa zicem ca "shit happens" pentru ca nu aveam in plan sa schimb wc-ul, dar deh, am facut-o si nu-mi pare rau. Pt manopera, robineti, piese, etc m-a taxat cu eur 150, au fost in total 4 ore de munca. Probabil ca omul ajunge la cca 3000 eur/lunar. Nu e ceva fabulos.

Mai degraba m-ar incanta un job in cercetare sau o meserie liberala (degustator, enolog, consultant, ghid). Pana la urma trebuie sa-ti placa ce faci si sa fii multumit cu cat castigi, ca degeaba faci 10 kt eur/luna daca nu esti multumit si vrei mai mult.

#27
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 24.09.2017

 Cool_Kick, on 22 mai 2023 - 14:41, said:

Dupa 10-15 de ani de munca zilnica la birou, crede-ma ca ala nu mai e om sanatos cu toti banii lui si timpul liber.
huh? care e logica din spatele afirmatiei asteia? in ce fel nu mai e sanatos?

#28
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017

 bobitad, on 22 mai 2023 - 15:13, said:

huh? care e logica din spatele afirmatiei asteia? in ce fel nu mai e sanatos?
Apar probleme cu vederea dar mai ales cu coloana si mobilitatea in general.

Edited by Cool_Kick, 22 May 2023 - 15:19.


#29
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019

 lucianburjuiul, on 22 mai 2023 - 14:41, said:

Mai degraba m-ar incanta un job in cercetare sau o meserie liberala (degustator, enolog, consultant, ghid). Pana la urma trebuie sa-ti placa ce faci si sa fii multumit cu cat castigi, ca degeaba faci 10 kt eur/luna daca nu esti multumit si vrei mai mult.
E greu sa fii intr-adevar multumit si cu activitatea prestata (domeniu, volum munca) si cu banii primiti. Ca in orice, faci un compromis.

 Cool_Kick, on 22 mai 2023 - 15:19, said:

Apar probleme cu vederea dar mai ales cu coloana si mobilitatea in general.
Da, si eu am lucrat a doua jumatate a carierei la birou. Prima fiind mai cu miscare.
Totusi - in opinia dvs. - care ar fi activitatea cu minim de conditii nesanatoase, maxim sanatoasa? Agent forestier, instructor inot/yoga, preot? :)

#30
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 24.09.2017

 Cool_Kick, on 22 mai 2023 - 15:19, said:

Apar probleme cu vederea dar mai ales cu coloana si mobilitatea in general.
cu vederea are probleme si copilul meu, de la 4 ani. asta e irelevant si e un mit oricum ca daca stai la calculator iti strici ochii. asta poate era valabil acum 20 de ani cu crt-uri. cunosc oameni care nu au probleme cu ochii la 40 de ani si au stat o viata cu ochii in calculator si telefon.
cu coloana, in sensul serios, nu prea cunosc. si vorba aia sunt parte din generatia care a stat la calculator de la 14 ani, plus ca lucrez la ditamai multinationala unde sunt multi ingineri si nici aia nu par afectatati. desigur, mai gasesti cativa care au probleme, dar nu e neaparat de la birou. mama are problele cu spatele si nu sta la birou.

iar astea oricum nu sunt ”mega” probleme, ca sa zici ca nu mai esti om dupa 15 ani de birou. adica-s mult mai frecvente problemele in constructii decat la aia care stau la birou. eu chiar am rude care fac bani frumosi in constructii la noi, au renuntat si la Italia, dar inca o data, sunt plecati de acasa, se trezesc la 5, vin acasa seara si e munca in general, nu prea sunt prezenti in viata copiilor, cateodata trebuie sa se duca prin alte parti dupa lucrari.

Edited by bobitad, 22 May 2023 - 15:32.


#31
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

 Cool_Kick, on 22 mai 2023 - 15:19, said:

Apar probleme cu vederea dar mai ales cu coloana si mobilitatea in general.

E vreo regula ? cel putin de 13 ani de zile stau in fata pc-ului minim 8 ore pe zi ... si asta fara sa pun sesiunile de gaming si long nights :lol: .
Nu sunt probleme nici cu spatele, nici cu ochii :)

#32
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 Andreysc7, on 22 mai 2023 - 15:30, said:


E vreo regula ? cel putin de 13 ani de zile stau in fata pc-ului minim 8 ore pe zi ... si asta fara sa pun sesiunile de gaming si long nights Posted Image .
Nu sunt probleme nici cu spatele, nici cu ochii Posted Image

Si eu la fel. Am calculator de cel putin 20 de ani si stau minim 8 ore in fata monitoarelor de 11-12 si nu am probleme cu vederea. Asta cu "daca stai prea mult in fata ecranelor iti strici ochii" cred ca e un mit lansat de parintii nostri ca sa nu mai stam asa mult la calculator/TV.

#33
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Da, dar prietenii aia din constructii cu 10.000 sau cat zici tu acolo, cu, cat sunt angajati? Cu minimul? Iar daca sunt "freelanceri" majoritatea nu platesc nimic la stat pentru a avea pensie. Iar la 35-40 ani deja o sa fie cu spatele sau oasele in general terminati.

Sustin ca munca la stat e cea mai buna meserie, cresteri salariale o sa se faca mai greu, dar o sa se faca tot timpul, sindicate puternice exista.

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
iau 10.000 cand au de pus armaturi pe cofraj vara la 60grade. in rest maxim 3.000...

sa vezi distractie in proiectare. vrea gica 10k dar productie are de 2k si urla ca-l streseaza sefu.

#35
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

 Andreysc7, on 22 mai 2023 - 15:30, said:


E vreo regula ? cel putin de 13 ani de zile stau in fata pc-ului minim 8 ore pe zi ... si asta fara sa pun sesiunile de gaming si long nights Posted Image .
Nu sunt probleme nici cu spatele, nici cu ochii Posted Image

 Soulstream, on 22 mai 2023 - 15:34, said:


Si eu la fel. Am calculator de cel putin 20 de ani si stau minim 8 ore in fata monitoarelor de 11-12 si nu am probleme cu vederea. Asta cu "daca stai prea mult in fata ecranelor iti strici ochii" cred ca e un mit lansat de parintii nostri ca sa nu mai stam asa mult la calculator/TV.

Ati trecut de 42-45 de ani? Pregatiti-va

#36
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

 Don_Costica, on 22 mai 2023 - 12:43, said:

Popa. Astia nu vor fi inlocuiti de nimic.

Mai vedem. Eu v-am zis ca AI-ul n-o sa aiba limite. O sa schimbe lumea radical, sa vedem in ce fel. De fapt nu el o sa o schimbe, ci oamenii care-o sa-l foloseasca.

Si din punctul asta de vedere, nu prea-s optimist vis a vis la ce probabil ca urmeaza, ca oamenii cam stim ce "ingerasi" sunt, si-au dat arama pe fata iar si iar, secul dupa secol, n-a fost secol fara razboaie si fara atrocitati babane pana acum de cand e omenirea. De ce-ar fi secolul asta sau cele viitoare altfel?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E3KGW63rex4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/trOs_y2GloY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://tableforchange.com/wp-content/uploads/2020/10/%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F.-%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%82-%D1%81%D0%B2%D1%8F%D1%89%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%B8%D0%BA-%D0%B2-%D0%AF%D0%BF%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%B8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 22 May 2023 - 19:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate