Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii
 Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?
 

E normal cum gândesc?

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
239 replies to this topic

#55
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Sa inteleg ca ptr tine cele doua nu se intersecteaza deloc?
In alta ordine de idei, ce te determina sa crezi ca eu vorbeam la modul general, absolut, teoretic sau ipotetic?

Edited by Cr1spy, 06 May 2023 - 16:12.


#56
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Da, bine.
Nu ne-om contrazice acum la nesfârșit lângă patul omului.

Edited by Chayah, 06 May 2023 - 16:13.


#57
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Bineinteles ca nu, doar n-am venit sa te contrazic pe tine...
Si nici nu ma aflu langa patul lui... sa zic ca am incalcat vreo ceremonie...

#58
Nephthyis-Maat

Nephthyis-Maat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.03.2014

View Postmaccip, on 04 mai 2023 - 20:19, said:

Asta-i mintea umana. E o chestie fragila totusi.E de prima importanta sa constientizezi intai, apoi sa gasesti o cale de actiune. Asa cred eu.
Medicii insa cred in medicamente. Poate ajuta si astea, insa nu ele fac lucrul. Tot tu il faci.
Oamenii cred in medicamente. Cu siguranță ajută, nu ”poate”. Restul e secundar sau complementar, cum vrei.
Nu am înțeles niciodată de unde curentul acesta tot mai vizibil de a pune medicina la îndoială sau de a-i minimiza importanța și complexitatea. E complet greșit! Explicațiile ar fi de prisos.

#59
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,152
  • Înscris: 17.01.2012

View PostMinettoMatoi, on 04 mai 2023 - 18:08, said:

Doresc sa vad pareri despre urmatoarea chestie:


mestecă asta: „sănătatea este de mai multe feluri!”

#60
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,347
  • Înscris: 06.01.2007
Ai sa intelegi cand ai sa vezi ca nu merg. De fapt si neuropsihiatrul ti le scoate cand vede ca nu merg. Si majoritatea, uneori chiar toate, nu merg.

#61
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Îmi vine să raportez anumite postări, simt foarte tare nevoia să-l protejez pe inițiator de orice părere neavizată care i-ar putea dăuna - pe un topic unde a cerut ajutor și sprijin! -, dar renunț, cred că până la urmă e răspunzător de ce va lua de bun și ce nu. Este o alegere ca oricare alta, chiar și în cazul ăsta.



#62
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,018
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMinettoMatoi, on 04 mai 2023 - 18:08, said:

Adica majoritatea au viata normala si.eu am ajuns acolo.

Ia urmareste asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1JcTpqTTEdk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu stiu in ce stadiu ii prinzi tu pe cei pe care-i privesti?

#63
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,651
  • Înscris: 30.08.2017

View PostChayah, on 06 mai 2023 - 21:18, said:

Îmi vine să raportez anumite postări,

Pe ariile în care oamenii vin să ceară ajutorul îi raportez fără milă pe ăștia care răspund în bătaie de joc (am făcut-o și cu o postare cu câteva pagini în spate). Nu se pot abține, ghinion.
Motivul e simplu. Nu trebuie să-i descurajam pe oameni din a cere ajutorul. Pentru că asta se întâmplă dacă ne batem joc de ei. Dacă cineva are impresia că inițiatorul troleaza, să se abțină. Are destule alte topicuri pe care ii poate răspunde.

Edited by george_alexandru, 06 May 2023 - 22:48.


#64
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,018
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgeorge_alexandru, on 06 mai 2023 - 22:47, said:

Pe ariile în care oamenii vin să ceară ajutorul îi raportez fără milă pe ăștia care răspund în bătaie de joc

Aia-s prostii, oameni care nu stiu altfel sa iasa in evidenta
In fapt asta ar trebui sa-i dea optimism Minettoiului.
Pentru ca astia prostii sunt mai tristi ca el.

Partea nostima e ca ei nu isi dau inca seama.

#65
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,378
  • Înscris: 13.01.2011

View PostTsunamii, on 06 mai 2023 - 22:37, said:

Ia urmareste asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1JcTpqTTEdk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Foarte frumos 😍

#66
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,018
  • Înscris: 20.10.2015
Ce dreaq mah-ti place sa te asteptam atata???

Attached File  bike.jpg   30.54K   16 downloads

#67
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Eu sunt "coleg de camera " cu initiatorul , vezi "Alcoolul cum scap din nou" . Si zic sa il lasam usor pe initiator ! Cand qm intrat in spital am tremurat o zii intreaga , poate ca era si sevraj usor , dar mai mult de frica , eram distrus. Sunt acasa de ieri si pot sa spun ca mi-e dor de cativa colegi de acolo...
Am iesit din spital cu un mic suvenir , o biblie pe care am lipit stikerul "bolnavi psihici" de pe caserolele cu mancare ! Initiator CAPUL SUS!
Eu am intrat speriat si dezamagit si am iesit cu un suvenir (jnebun mi-am luat suvenir de la psihiatrie 😀) ! Mai ca-mi parea rau ca plec !
Fa-ti frumos in suflet , fa curat acolo , fa misto de tine ! Si o sa vezi ca e mai usor !
Tu esti in depresie , si eu sunt , si pe langa asta mai sunt si alcoolic...
Am ajuns sa-mi fie frica de mine , nu doresc asta nimanui!
Dar incerc sa adun numai ce e bine si frumos in viata asta . Apropie-te de Dumnezeu si o sa vezi rezultate bune !
De cate ori auzeam sfatul asta  saream peste. Totusi cand l-am rugat sa-mi dea un semn si sa ma ajute , a fost acolo ! Si nu e vorba ca "am simtit eu nus' ce bazaconii. Chiar daca am fost la "glumeti" , sunt un om coerent si sceptic .
Am primit ceea ce voiam sa primesc de mult , o dovada CLARA ca exista ceva mai presus de noi , Dumnezeu , Allah , Karma , Matrix spunei cum crezi  
Nu numai ca am primit dovada mult asteptata , dar am primit si îndrumarea la ce sa fac mai departe !
Asa ca astept sa-mi spui xu ce suvenir ai iesit din spital!

#68
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 04.09.2018

View PostNaoto, on 04 mai 2023 - 18:21, said:

Îți răspund scurt și sec, dar sincer:

Atunci când mi s-a confirmat acel diagnostic grav, cel care te înspăimântă fiindcă te conduce spre moarte, primul gând a fost: De ce eu?

Am reușit să întorc întrebarea într-un sens care să mă ajute să lupt: De ce nu eu?

Suntem doar itemuri într-o statistică oarecare. Important este să nu cedezi :)

Dar, dar uiti ceva, depresia iti fura dorinta de a lupta, asta e cumva jobul ei, iti fura vointa, motivatia, placerile total sau partial, ia energia, nu e ca la tine. Si daca nu faci ceva macar la minim sa o opresti putin cu un trat ceva, iti ia chefu de a trai si te-a spart.
Nu compara o boala fizica cu una psihica unde tocmai lupta ti-o anuleaza.
Si...te omoara, asta e jobul final.
Ptr ca iti face viata un iad si vrei sa scapi de el.

Aici medicu nu stie ce sa mai faca, face orice sa o mai blocheze putin.
Mi-a furat si placerea de a scrie pe forum !
Nu stiu daca s-a vazut dar am postat mai rar, si asa voi si face !
Pe tpu mai deloc.

Am inreg de pe youtube ptr hdd de la tv chestii si incep "mda, nu ma mai atrage", inainte sa ma internez (nu fac panrama, un live arata imediat ca is acolo de pe 3 mai.

De aia si am raspuns abia acum aici.

Nici nu ma mai int ca m-a suparat x aici in 2019(eu care eram foc pe ala), nu ma mai int ca s-au inchis topicu cutare sau altele.

Si normal.ca "de ce eu ?". Mai bine aveam ceva fizic cu care puteam lupta.
Mi-am asumat ironiile si tot aici ca nu ma mai deranjeaza.




#69
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,963
  • Înscris: 15.12.2009
Interesul pe care l-au manifestat colegii față de suferința ta ar trebui să îți spună ceva.

Nu ironiile, căci și alea au fost puține și meschine.

Ci doar că nu ești singur.

#70
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,018
  • Înscris: 20.10.2015
Minetoiule ma enervezi

Lasa-i dracu p-altii

Eu am impresia ca PERMANENT te analizezi, te estimezi in comparatie cu altii si a dracu carnea pe tine ti-i alegi p-aia nocivi, aia care te enerveaza

Stii cum faci tu?
Cand te doare o masea si apesi in ea sa te doara mai tare pentru a o elibera si simti o imbunatatire, apoi, maseaua aia bolnava e tot acolo.

A venit primavara bai, mai asteapta o saptamana si o sa se topeasca si zapada, :)
Uita-te la o pasarica, o barza... du-te intr-o statie de tramvai unde se urca tigani si inainte sa inchida usile zbiara de jos, "controlu'!!!"

A dracu viata...

#71
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,651
  • Înscris: 30.08.2017

View PostMinettoMatoi, on 09 mai 2023 - 21:03, said:


Depresia se trateaza, n-ai fi primul care trece peste. Deja ai un mare avantaj prin faptul ca poti vorbi despre asta, ca intelegi ca ai o problema si ca ai facut ceva in directia rezolvarii acestei probleme. Medicii de la Obregia sunt capabili, nu exita vreun motiv sa te indoiesti de ei.

Edited by george_alexandru, 09 May 2023 - 21:17.


#72
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,378
  • Înscris: 13.01.2011
Depresia este nasoală, iar @Matoi spune bine, extirpă voința.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate