Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

E normal cum gândesc?

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
239 replies to this topic

#37
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,496
  • Înscris: 19.03.2022

View PostMinettoMatoi, on 04 mai 2023 - 18:08, said:

de ce eu din atatia oameni sanatosi sunt bolnav la cap,
Lipsa empatie .
Inteleg ca e greu sa iubesti oameni, poti incepe cu niste animalutze .
Omul daca nu isi creste dragostea da in damblageala.

#38
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,173
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMinettoMatoi, on 04 mai 2023 - 18:08, said:

Doresc sa vad pareri despre urmatoarea chestie:
Mereu ma intreb daca e normala intrebarea cum ca de ce eu din atatia oameni sanatosi sunt bolnav la cap, depresie, anxietate, mai ciudat, idei mai tampite uneori, etc, grea integrare in societat,.stare proasta generala mai mereu fie mai jos fie mai sus.
Acuma sunt internat la Obregia de ieri, ca mi-a fost mai rau (fara misto sunt acolo).

Adica majoritatea au viata normala si.eu am ajuns acolo.

Stiu ca nu ajuta la nimic "de ce eu ?" dar mereu imi vine intrebarea in minte, si vreau sa stiu daca e normal.

Imi asum sa faceti misto, sa radeti, sa ma faceti dus cu barca (desi tocmai am zis-o), ca e intrebare tampita.
Sa vina RT sa zica "ti-ai luat pastilele ? Iar aberezi ?"
Nu ma supar nici pe el.

Din punctul meu de vedere: mergi la un psiholog/psihiatru, s-ar putea sa ai nevoie de ajutor de specialitate. Nu e vorba de flame sau misto, din cate vad eu iti cauti refugiul aici, eu il vad ca un strigat de ajutor. Unii te inteleg, altii deloc, nimic gresit, suntem cu totii diferiti ca si specie, lucru care este minunat si ingrozitor in acelasi timp. Poate ai nevoie si de tratament pe medicamentos, nu-i nicio rusine, ia-l! Depresia si anxietatea omoara destui oameni in secolul in care traim. Succes! Sper sa-ti fi aratat ceva empatie, asa am intentionat.

Edited by un_el, 05 May 2023 - 10:39.


#39
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
MinettoMatoi, imi pare rau sa aud asemenea vesti despre tine , cred ca ma stii de pe vremea cand , well , nu o sa dau detalii , tot ce vreau sa iti spun e ,
sa fii tare , sa nu te lasi descurajat de faptul ca esti internat acum intr-un spital de psihiatrie . esti acolo pentru ca ai nevoie de ajutor , ai simtit ca nu mai poti si aia e ,
si creierul tot un organ e, chiar destul de complex , oricum  in spitalul ala vei vedea probabil si alti oameni cu problemele mult mai grave , cea ce o sa te faca sa privesti lumea asta si cu alti ochii,
si probabil o sa si spui "se poate si mai rau de atat , ar trebui sa zic mersi ca eu sunt cum sunt ", si ti-o spun asta din propria expierenta , ca si eu la randul meu am trecut prin multe .

Iti doresc multa sanatate , si putere sa treci peste aceste momente dificile .

#40
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,496
  • Înscris: 19.03.2022

View PostDianaXO, on 05 mai 2023 - 11:10, said:


si probabil o sa si spui "se poate si mai rau de atat , ar trebui sa zic mersi ca eu sunt cum sunt ", si ti-o spun asta din propria expierenta , ca si eu la randul meu am trecut prin multe .
Mereu cand se va compara cu altii mai rau ca el va vedea in el calitati.
Sa vad eu cum se va vedea cand se va compara cu unul ca isus.
Vindecarea va veni cand va vedea suferinta unui neprihanit.

#41
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

View PostPaco_ste1, on 05 mai 2023 - 13:16, said:

... suferinta unui neprihanit.
Aia este <aproape> imposibil, mai repede vede un extraterestru  😉
@Paco, astea sînt sofisme, mai ales acum, în timpurile noastre, cînd a înebunit lumea de orgoliu, cînd toți se cred ,,speciali ".
De fapt, de la asta și vine dileala, alienarea, nu mai face nimeni, sau aproape nimeni, auto ironie.

#42
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View Postun_el, on 05 mai 2023 - 10:35, said:

Din punctul meu de vedere: mergi la un psiholog/psihiatru, s-ar putea sa ai nevoie de ajutor de specialitate.  
Asa se intampla cand nu citesti cu atentie,omul este la spital deja

Edited by althea, 08 May 2023 - 10:44.


#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,910
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMinettoMatoi, on 04 mai 2023 - 18:08, said:

Doresc sa vad pareri despre urmatoarea chestie:

A dracu carnea pe tine

Zi-i si tu o vorba, ne strofocam aici de murim si tu doar citesti?
Ia vezi mai au locuri acolo ca venim peste tine.

Bai fraiere, ia fi atent o chestia aici:
Filozofic vorbind sunt o puzderie de suflete care vor sa se incarneze sa TRAIASCA pe Pamantul asta
Toate sufletele astea au incercat sa vina pe Pamant.
Numai CATIVA au avut sansa asta sa intre in aventura asta

Bah... nu da cu piciorul la ceea ce ai ravnit
Stii de ce?
Toti mergem inapoi in lumea sufletelor, dar numai cativa avem sansa de a TRAI aici.

Mai citeste o data ce-am scris si apuca-te sa traiesti.
Bah, nu glumesc sa stii...
Viata asta e un cadou.
Lasa-i dracu pe altii si cum crezi tu ca se simt ei.
Pune mana si traieste.

M-auzi mah?

#44
eddiy

eddiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 20.05.2009

View PostChayah, on 05 mai 2023 - 08:56, said:




Nu te băga tu sa validezi sau să invalidezi un diagnostic, stând tolănit în fotoliu, eventual cu o bere în față.
- eram pe terasa unui hotel din Mallorca, nu serveam bere, ci un vin spaniol vechi,deci n-ai nimerit-o. Departe de mine idee de a valida/invalida un diagnostic de specialitate, de unde ai scos-o?

Omul a spus clar că a ajuns la spital pentru că se simțea foarte rău.
   - am înțeles asta, nu e cazul sa repeți

Nu e cazul să te bagi, atâta timp cât nu știi detalii.
Și chiar dacă ai ști detalii, tot nu e cazul sa te bagi, nu ești medic psihiatru.
- atunci de ce a mai postat pe forum daca nu sa se "bage" cine binevoiește, cat despre detalii, stiu atatea cate a prezentat, nu il cunosc personal pe inițiator. De curiozitate , tu de ce te bagi? De unde ai tras tu concluzia ca nu sunt medic psihiatru? Poate din reticenta in a îi sugera sa se umfle de medicamente? (nu sunt psihiatru). Tu ești?


Cât despre antidepresive, fie ești greșit informat, fie le confunzi cu anxioliticele.

Anxioliticele sunt cele care dau dependență și au efecte secundare urâte.

Antidepresivele pot fi luate în siguranță ani întregi, nu dau dependență!
- asta e o gluma presupun. Ce e drept, sunt studii care spun ca doar in cazul in care sunt administrate corect si întrerupte imediat ce depresia încetează POT sa nu creeze dependenta, in realitate se poate instala usor depresia si sevrajul, sunt convins ca sti despre ce vorbesc.
Daca SNRI si SSRI sa zicem ca au in meniu efecte adverse mai generice,la grupele TCA, MAOI sau NASSA mai apare si AVC pe lista, acum na, depinde ce/cum se prescrie si cum iti e norocul, efecte adverse are si aspirina.

  Sper ca putem tine discuția la un nivel constructiv, personal e sub demnitatea mea sa ma cert pe internet cu oameni pe care nu ii cunosc, diferențe de opinie vor fi tot timpul, important e cât de elegant sti sa le tratezi. Seara buna si sa auzim cu bine despre inițiator.

#45
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

View PostTsunamii, on 05 mai 2023 - 21:11, said:

M-auzi mah?
Inconfundabilul @Tsu  :roflmaofast:

În rest, frățzior", jos pălăria  :arigato: parcă a scris un duh, prin intermediul tău.

View PostTsunamii, on 05 mai 2023 - 21:11, said:

Zi-i si tu o vorba, ne strofocam aici de murim si tu doar citesti?
La faza asta nu știu ce să zic, nu cunosc procedurile, poate este sedat, legat & habar nu am, ce se practică pe la aceste spitale  🤷

#46
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 18.11.2021
nu ne cunoastem, dar pot empatiza cu situatia ta. am avut si eu depresie clinica si deci pot empatiza cu tine. depresia la mine a fost nasoala, in sensul ca aveam insomnii, anxietate de tremura tot corpul ca vibratorul. din acest(e) motiv ajunsesem sa nu pot dormi si sa fiu foarte iritabil, plus cu dureri foarte mari de cap. atat de mari ca trebia sa stau intins in pat tot timpul ca sa nu simt durerea. nu puteam citi 3 randuri din vreo carte.

medicamentele m-au ajutat pana la un punct. pana cand m-am stabilizat emotional. apoi am descoperit sportul si mancarea. sper sa le descoperi si tu. dieta mediteraneeana si cardio cel putin , sustinute pe termen lung, la care adaugi un mediu relaxant (netoxic), si cu sustinerea medicamentelor, desigur, o sa fi ca nou dupa o perioada. totul e sa fi perseverent in actiunile tale de vindecare. eu m-am recuperat, si sunt convins ca o sa te recuperezi si tu daca te ambitionezi sa o faci. Suntem produsul a ceea ce gandim ... gandurile pe care ni le proiectam sunt cele care ne pot face viata mai buna

crede-ma...nu conteaza ca esti bipolar, schizofrenic, depresiv, sportul si alimentatia schimba la 180 de grade starea de sanatate atunci cand sunt combinate cu tratamentul medicamentos

Edited by jumperishere, 06 May 2023 - 00:16.


#47
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,173
  • Înscris: 24.11.2006

View Postflorinellll, on 05 mai 2023 - 19:21, said:

Asa se intampla cand nu citesti cu atentie,omul este la spital deja

Greseala mea, ai dreptate! In continuare ramane aceiasi problema: are incerdere in medici? Cum il putem noi ajuta?

#48
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

View Postun_el, on 06 mai 2023 - 00:37, said:

... are incredere in medici?
Bănuiesc că da, cred că a mers singur la spital.

#49
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,496
  • Înscris: 19.03.2022

View PostTsunamii, on 05 mai 2023 - 21:11, said:


Pune mana si traieste.

M-auzi mah?
Abia cand iubesti simti ca traiesti.
Dar cum ajunge sa iubeasca ?
Eu am avut parte de o experienta  cred unica. In copilarie parintii au cumparat un miel special pentru sacrificat de sarbatori. Eu nu stiam asta, dar era un miel asa de frumos, copil fiind ma jucam cu el sa nu fie trist ca a fost despartit de mama lui.
Eh si dupa doua saptamani eram prieteni nedespartiti, si numai ca intr-o zi mi-au luat prietenul si in fata mea l-au injunghiat. Dupa cateva ore m-au fortat sa mananc din el . Eram zdrobit . Plangeam fara oprire . Dupa zeci de ani am inteles abia rostul lui isus, El era mielul injunghiat ca sa ne zdrobeasca inima egoista. Acesta era planul ceresc ca sa ne mantuiasca.

#50
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View PostPaco_ste1, on 06 mai 2023 - 08:46, said:


Eh si dupa doua saptamani eram prieteni nedespartiti, si numai ca intr-o zi mi-au luat prietenul si in fata mea l-au injunghiat. Dupa cateva ore m-au fortat sa mananc din el . Eram zdrobit . Plangeam fara oprire . Dupa zeci de ani am inteles abia rostul lui isus, El era mielul injunghiat ca sa ne zdrobeasca inima egoista. Acesta era planul ceresc ca sa ne mantuiasca.

Trista experienta, dar totusi, aia cu inima egoista hmmm

View Postjumperishere, on 06 mai 2023 - 00:08, said:

sportul si alimentatia schimba la 180 de grade starea de sanatate

Pe langa astea trebuie sa ai si un scop in viata, niste obiective, ceva care sa te tina ocupat, sa te pasioneze etc

#51
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Din punctul meu de vedere, intrebarea "De ce mi se intampla asta?" este una normala si absolut fireasca, Si sanatoasa pentru ca ea te direcționează catre introspectie si analiza.
Cealalta intrebare "De ce eu si nu altul?" este una egoista sau egocentrica, care uneori denota sursa problemelor tale, de intelegere, de adaptare, de empatie cu cei din jur.
Probabil ai fost educat sau protejat in mod gresit, in paradigma "tu vs restul lumii"... inclinandu-se balanta cand sus, cand jos, creand neintelegeri si confuzii in mintea ta.

Edited by Cr1spy, 06 May 2023 - 15:26.


#52
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Sau poate ca a trăit liniștit, a făcut toate lucrurile cât de bine a putut, a fost învățat de mic că "bine faci, bine găsești", nu a făcut rău nimănui și nu înțelege de ce i se întâmplă ceva rău.
Poate fi și asta o variantă.

#53
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Serios?


#54
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Doar o felie din tarta depresiei e data de narcisismul primar, ne-decentrat la timp.
Nu pot fi puse toate depresiile pe seama egocentrismului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate