Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

E normal cum gândesc?

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
239 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Nu stiu ce sa spun altceva decat ca sunt alaturi de tine si ma simt miscat de faptul ca constientizezi ca ai o problema.
Si eu cred ca tot mintea se scoate pe sine la suprafata, nu medicamentul.

Si eu am avut un episod psihotic, pe la varsta de 13-14 ani, fara a trece insa prin anxietate sau depresie, cum cica se intampla de obicei.
Si as spune mai multe, ca sunt mai multe de spus despre asta, insa n-am s-o fac din cauza unor bagaciosi scarabi carora nu vreau sa le dau hrana. Mi-e sila de astfel de oameni, iar sila asta a inceput sa depaseasca nevoia de a povesti si ajuta eventual pe altcineva care nu stie in ce directie s-o ia.
Si oricum, nu stiu in ce masura ar ajuta altfel decat sa se stie ca si altii au avut diverse probleme smilare. Iar lucrurile astea te cam bantuie toata viata, in mod recurent, la anumiti stimuli.
Asta-i mintea umana. E o chestie fragila totusi.E de prima importanta sa constientizezi intai, apoi sa gasesti o cale de actiune. Asa cred eu.
Medicii insa cred in medicamente. Poate ajuta si astea, insa nu ele fac lucrul. Tot tu il faci.

#20
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013

View PostMinettoMatoi, on 04 mai 2023 - 18:08, said:

Mereu ma intreb daca e normala intrebarea cum ca de ce eu din atatia oameni sanatosi sunt bolnav la cap
Tu ești singurul, unicul bolnav la cap și bineînțeles că ți se cuvine exclusiv ATÂTA ATENȚIE cu orice ocazie sau nelămurire pe care o ai.
TOATĂ LUMEA să vorbească cu inițiatorul ACUM!

3 puncte + 3 zile pauză, pentru că e al doilea mesaj în acest stil - primul a fost șters fără sancțiune  

Edited by althea, 05 May 2023 - 05:18.


#21
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Nu toata lumea onisifoare, numai cine vrea, cine se autoselecteaza.

#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Sănătate, în primul rînd.

Dacă te consolează, sînt destui dilimandroși care se ascund binișor, ca să pară normali.
Tu ai un singur defect, nu ai învățat încă să te ascunzi/prefaci  🤷

Nu mă crezi?!
Intră la mine în cafenea, să vezi cum în anumite perioade, am fost atacat de oameni care în principiu vor să pară normali, dar deh, michiduță din ei îi zgarmănă  😁

Practic, mai mult sau mai puțin dilii, sîntem aproape toți, doar că unii se pot disimula mai ușor, unii mai greu, iar alții deloc  😉

Spor șiii, bagă autocontrolul, poate la un moment dat nu o să mai ai probleme.

#23
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Minetto, stiu ca te-am mai luat peste picior cand ai scris posturi fara cap si coada. Nu stiam ca ai probleme si sper sa treci repede peste ele. Nu toata lumea alege sa vorbeasca despre astfel de lucruri, de aceea multi dau impresia de normalitate. Dar nu uita un lucru: toti suntem putin luati!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R6IpcZDWwHw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View PostNaoto, on 04 mai 2023 - 18:21, said:

Suntem doar itemuri într-o statistică oarecare. Important este să nu cedezi Posted Image

:heart:


View PostMinettoMatoi, on 04 mai 2023 - 18:08, said:

Mereu ma intreb daca e normala intrebarea cum ca de ce eu din atatia oameni sanatosi sunt bolnav la cap, depresie, anxietate, mai ciudat, idei mai tampite uneori, etc, grea integrare in societat,.stare proasta generala mai mereu fie mai jos fie mai sus.
Acuma sunt internat la Obregia de ieri, ca mi-a fost mai rau (fara misto sunt acolo).
Adica majoritatea au viata normala si.eu am ajuns acolo.

Bai Minetto... vii tu sa-mi dai probleme filozofice

Da nu te-ai gandit ca oamenii aia "atatia sanatosi" nu sutn chiar atat de sanatosi pe cat ii consideri tu??
Ti-ai pus vreodata problema asta?

Sau, inca una, nu cumva de frica te-ai dus la spital crezandu-i pe altii ca ar fi "normali"?
Eu asa am impresia ca majoritatea celor care se cred bolnavi in fapt nu sunt dar le e teama ca ei sunt bolnavi in multimea care nu recunoaste ca are probleme...

Asta ar trebui sa fie o veste buna pentru tine

Hai sa-ti mai bag una.
Uite, unu care are 2 parinti bolnavi, mai are si 2-3 copii de care trebuie sa aiba grija, ala nu are timp sa se intrebe daca e sanatos la cp, si ala nu are luxul sa mearga la spital, pentru ca toti ceilalti ar muri fara el.
Poate tu ai prea mult timp si o ia mintea ta razna fara sa fii asa de lovit pe cat ai crede tu.

Nu cred ca medicamentele sa faca minuni si nici mediul ala in care vezi anormalitatea sa ajute, dar asta e convingerea mea.
Eu, chiar sa fiu ca tine nu mi-as permite sa ma rup 3 zile din mediul in care traiesc.

Stii de unde stiu?
Si maica-mea si soacra-mea au hotarat sa o dea pe Alzheimer
M-a intrebat nevasta-mea, ca de, ea are timp, bah, cand om ajunge ca ele, NOI ce vom face?
Atunci mi-am dat seama ca NU AM TIMP sa ma gandesc la asa ceva, ca nu-mi permit nici un fel de rapsuns acum, ca acum trebuie sa am grija de ele si de o siguranta cat de cat pentru noi.

Gandeste-te la treaba asta.
Gandeste-te ca poate ajungi acolo pentru ca te gandesti prea mult la asa ceva.

Imi dau si eu cu parerea incercat sa te ajut

View PostMinettoMatoi, on 04 mai 2023 - 18:08, said:

E normal cum gândesc?

Sa raspund la intrebarea ta, sec.
Da, gandesti normal
E normal sa fii ingrijorat.
Eu te rog insa sa te gandesti daca nu cumva esti exagerat si asta sa te duca acolo unde esti acum.
Mie in cazul tau cel mai frica mi-ar fi de medicamente.

#25
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017

View PostPopos_popos, on 04 mai 2023 - 20:05, said:



Salut,
Eu am trecut "pe langa" o internare acum ceva ani. Tot asa - ceva depresie, ceva anxietate (in timp accentuata de lipsa somnului cu lunile si apoi cu anii...), ceva nemultumiri (cam permanente).
Eu nu m-am intrebat prea mult, pentru ca am intuit cumva de mult ca sunt oarecum mai diferit fata de ceilalti. Destul de integrat in societate , sa zicem , dar cumva mai distant decat majoritatea.
Detalii daca vrei , scrie-mi un PM.

Acum vreo 9 ani am trecut și eu "pe lângă". Insomnie și spasme musculare. Ajunsesem la 3 zile consecutive nedormite la un moment dat, era crunt. Băgat mișcare, mers pe munte câteva zile, practicam meditația de aproape un an (că tot se mai recomandă pe aici) , eram super relaxat, mintea limpede, dar ceva era acolo (nu detaliez, ceva ce mă stresa, dar reușisem să reprim) de nu dormeam, plus spasmele alea, uneori destul de puternice. Diagnostic... anxietate. Medicului i-am zis că n-are cum, că sunt relaxat (și chiar eram, meditația aia e al naibii de bună). A trecut după vreo 6 luni, cu pastile. Din păcate uneori mai dai și în d-astea. Asta-i viața, csf, ncsf.

#26
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Nu ai un scop definit.

Sa crezi ca esti singurul depresiv..... e o pacaleala. E plina strada de oameni depresivi.  Uita-te in ochii oamenilor.

Propune-ti ceva in viata. Sa te scoli dimineata ca sa ai sa de ce sa te culci pe seara e drumul direct spre depresie.

Eu calatoresc mult si in multe orase am vazut batrani iesin in parc si jucand diverse jocuri. Cand eram mic si la noi erau batranii la o tabla la o remmy la un sah, voie buna, veselie.

#27
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
MinettoMatoi, eu sunt impresionată de cât de multe încurajări și răspunsuri calde ai primit. Ești norocos :).

Îți doresc însănătoșire grabnică și să ai încredere în medicină și medicamente, da? :)
Toate se vor rezolva în timp, este foarte important că ai conștientizat că există o problemă ce necesită rezolvare, ai făcut deja cel mai important pas.

Diferența dintre cei mulți - pe care tu îi vezi fără probleme - și tine este că tu conștientizezi că există ceva ce poate fi îmbunătățit în viața ta și lucrezi la asta.
Vei fi bine, sunt foarte sigură! :)




#28
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016

View PostMinettoMatoi, on 04 mai 2023 - 18:08, said:

... depresie, anxietate ...

Astia (acestea) sunt doua probleme la care exista rezolvare!
Acilea exista un dezechilibru: ori ceva este prea mult ? ori ceva prea putin!
Greu, dificil sa pui degetul (identifici) exact pa problema si sa expui imediat rezolvarea, solutia! insa simptomele si modul in care se manifesta cele doua situatiuni produc o stare complicata, grea care pa moment pare fara scapare, solutie, raspuns insa ... insa cu siguranta, clar situatiunea este rezolvabila in timp!
Nu sunt vorbe mari, slogan etc. dar luate toate pa rand si zi dupa zi apare rezolvarea.Disperarea, neincrederea, lipsa somnului, trauma ori poate ceva medicamente  administrate incorect sunt lucruri care in momentul in care se suprapun dau efecte negative ...

Edited by adisluc, 04 May 2023 - 23:46.


#29
eddiy

eddiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 20.05.2009

View PostTsunamii, on 04 mai 2023 - 21:25, said:


Poate tu ai prea mult timp si o ia mintea ta razna fara sa fii asa de lovit pe cat ai crede tu.


Foarte buna remarca asta, no offence initiator.
Prima regula in psihiatrie : nebunul nu stie sau nu accepta ca e nebun.
In cazul in care NU :
- au aparut somatizari
- ai episoade maniacale, paranoice, psihotice, tentative de suicid, obsesii pe care nu le poți controla,atacuri de panica,
Ai putea lasa depresia si anxietatea in pace ca nu prea are leac cu pastile sau e cel putin temporar, se tine sub control.
Imi place sa consider "depresia" ca o neacceptare a prezentului, ca o privare de ceva ce trăiai odată și te facea sa te simți împlinit, ca o retraire in bucla a unor episoade din trecut care nu se mai regasesc in prezent dar omul e inca legat de ele,asa, la modul cel mai basic, si de aceea unii se îneacă in alcool, altii o iau pe pastile, iar alții reușesc sa iasa gasind ceva cu care sa înlocuiască pierderea.
O sa razi, dar am întâlnit persoane care din lipsa de activite, din prea mult timp liber cu care nu au posibilitatea sa faca nimic constructiv, obosiți si plictisiți de rutina zilnica, ajung sa își petreacă timpul filozofand fix despre ce nu merge bine, despre ce viata anosta au ei si ce viata buna au altii, despre ce bine era odata, si ajung sa considere ei înșiși ca au probleme, iar unii, ca tine de altfel, se îndreaptă spre ajutor specializat. Asta e primul factor care duce la concluzia ca nu ai chiar asa mari probleme precum crezi.
Anxietatea, in linii mari, lăsând-o la o parte pe cea sociala, e un fel de teama de viitor, privești in viitorul proiectat de prezentul in care te afli si nu-l accepți, nu e ce vrei, tocmai pentru ca ti-l imaginezi prin prizma prezentului care nu e ce ti-ai dori, si deci, nu duce nicăieri. Vezi cum se leagă amandoua de PREZENT? Pana una alta, tu ești singurul care sti ce te doare, ce anume nu merge asa cum ți-ai dori, si de unde sa începi.
Ar fi interesant de știut ce anume diagnostic au pus cei de la spital, insa mare grija cu antidepresivele ca daca nu iti faci ordine in viata sa iti vezi de treaba fara ele au efecte adverse destul de nasoale si folosite îndelungat scapi greu de ele.



#30
mellodi

mellodi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.04.2023

View Posteddiy, on 05 mai 2023 - 01:05, said:




In primul rind trebuie ca ordinea sa existe la nivel de societate, sau ,sa ai destui bani pentru a putea face apoi ceva constructiv.
Stiu ca raspunsul ar fi sa faci macar ceva voluntariat. Dar si pentru asa ceva, trebuie sa crezi in cauza asta, nu numai sa vrei.
Am vazut destui "voluntari" care urmaresc un scop material, beneficii de ordin financiar de fapt.

#31
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View PostTort, on 04 mai 2023 - 18:56, said:

Daca ai impresia ca doar tu esti cel cu probleme la mansarda, ia-ti 30 de minute libere intr-o zi, stai pe o banca in parc si observa oamenii. Eu in 30 de ani nu am vazut un om stabil psihic 100%. Cu totii avem cate ceva care se manifesta in anumite momente.
Toti avem probleme psihologice/psihice mai mici sau mai mari.
Modul de trai a evoluat atat de rapid in ultima suta de ani incat creierul nu poate tine pasul cu ..............realitatea.

#32
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Aproximativ 5 % din populatia Romaniei sufera de depresie

https://e-psihiatrie...ra-de-depresie/

Parerea mea sincerca este ca cifrele sunt foarte departe de adevar. Eu cred ca tinde spre 30%.

#33
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Asta e corpul omenesc, nu e perfect, unii fac diabet, altii au probleme cu inima, altii cancer, creierul e si el un organ ca toate celelalte si pot aparea tot felul de dezechilibre chimice. Tine-te de tratament si totul va fi ok, multa bafta.

#34
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006

View PostMinettoMatoi, on 04 mai 2023 - 18:08, said:

Doresc sa vad pareri despre urmatoarea chestie:
Mereu ma intreb daca e normala intrebarea cum ca de ce eu din atatia oameni sanatosi sunt bolnav la cap, depresie, anxietate, mai ciudat, idei mai tampite uneori, etc, grea integrare in societat,.stare proasta generala mai mereu fie mai jos fie mai sus.
Acuma sunt internat la Obregia de ieri, ca mi-a fost mai rau (fara misto sunt acolo).

Adica majoritatea au viata normala si.eu am ajuns acolo.

Stiu ca nu ajuta la nimic "de ce eu ?" dar mereu imi vine intrebarea in minte, si vreau sa stiu daca e normal.

Imi asum sa faceti misto, sa radeti, sa ma faceti dus cu barca (desi tocmai am zis-o), ca e intrebare tampita.
Sa vina RT sa zica "ti-ai luat pastilele ? Iar aberezi ?"
Nu ma supar nici pe el.

E genetic, nu mai cauta in alta parte.
Nu a fost alegerea ta.

#35
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Posteddiy, on 05 mai 2023 - 01:05, said:



Ar fi interesant de știut ce anume diagnostic au pus cei de la spital, insa mare grija cu antidepresivele ca daca nu iti faci ordine in viata sa iti vezi de treaba fara ele au efecte adverse destul de nasoale si folosite îndelungat scapi greu de ele.


Nu te băga tu sa validezi sau să invalidezi un diagnostic, stând tolănit în fotoliu, eventual cu o bere în față.


Omul a spus clar că a ajuns la spital pentru că se simțea foarte rău.

Nu e cazul să te bagi, atâta timp cât nu știi detalii.

Și chiar dacă ai ști detalii, tot nu e cazul sa te bagi, nu ești medic psihiatru.


Cât despre antidepresive, fie ești greșit informat, fie le confunzi cu anxioliticele.

Anxioliticele sunt cele care dau dependență și au efecte secundare urâte.

Antidepresivele pot fi luate în siguranță ani întregi, nu dau dependență!





#36
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013

View PostMinettoMatoi, on 04 mai 2023 - 18:08, said:

Mereu ma intreb daca e normala intrebarea cum ca de ce eu din atatia oameni sanatosi sunt bolnav la cap, depresie, anxietate, mai ciudat, idei mai tampite uneori, etc, grea integrare in societat,.stare proasta generala mai mereu fie mai jos fie mai sus.

poate ca asta e problema: ne comparam non-stop cu altii !!! DE CE?
si aici ma refer la comparatia negativa, distrugtiva
si mai mult decat atat, mai e si social media care e tool-ul nr 1 de distrugere psihica

cauta-ti drumul tau propriu in viata, fa sport (preferabil in aer liber), mergi hiking, prin paduri, petrece cat de mult timp poti in zone naturale unde omul nu a construit nimic ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate