Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

CM de Șah 2023

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Sincer să fiu, am plănuit să urmăresc toată partida, dar m-a luat somnul pe la jumătate, am dormit vreo oră, și am pierdut doar vreo două mutări. Ma cam plictiseste Caruana, mi-ar fi plăcut să comenteze Anish mai multe partide.

Oricum, va fi interesant mâine.

Din câte am văzut, Ding Liren e cotat mai bine la rapid. Nu știu dacă are importanță prea mare. Sincer să fiu, mi-ar plăcea să câștige.

Oricum, câștigătorul campionatului pare să fie tot Magnus Carlsen. Sunt funny clipurile cu el și cu surorile Botez, pe stream.

Edited by SmurfK, 29 April 2023 - 20:52.


#38
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 SmurfK, on 29 aprilie 2023 - 20:43, said:

Ma cam plictiseste Caruana, mi-ar fi plăcut să comenteze Anish mai multe partide.
E interesant ca-s jucatori de top si cu toate astea is departe rau in multe situatii. Sugereaza niste miscari si bara de evaluare pica rau.. ups..etc. Daca erau niste simpli comentatori ne imaginam ca jucatorii sunt niste ozn-uri si noi muritorii de rand doar ne uitam la sugestiile computerului,Nu mai stiu daca Anish sau cine chiar a zis ceva de genul ca orcine deja poate juca intr-un anumit moment cand scazuse rau calitatea jocului (la ambi jucatori). Comenta Hikaru cand venise Nepo la comferinta zicand "la miscarea x am gresit ca trebuia sa fi facut y" si Hikaru verifica si vedea ca-iu si prost daca facea asa.
Un lucru surprinzator la sah mi se pare si faptul ca de mici sunt buni unii, iar experianta vasta nu pare sa ajute. Ai zice ca la 18 ani era cineva de 2300 de puncte si peste 5ani deja a crescut la 2500 sau ceva. Nu, ba chiar e posibil sa scada.
Is posibile mai multe explicatii, ca poate nu mai ai rabdare sa calculezi si-o faci pe desteptul, dar eu aveam o teorie mai universala, venita din invatarea instrumentelor muzicale, si posibil sa se aplice si aici. Si anume ca trebuie sa inveti incet si bine/clar sa inteleg in mare detaliu ce faci, si apoi creierul inmagazineaza si trece pe pilot automat cu viteza mare. Deci daca vrei sa canti la chitara sau pian nu trebuie sa fortezi viteza (cu un metronom de ex), ci s-o reduci si sa intelegi exact ce faci acolo, si apoi natural brusc vei baga viteza mare executand corect. Ei, in sah am impresia ca ei la inceput invata bine, si apoi se trece pe pilot automat de par genii, insa mai pe urma problema e ca nu mai coboara viteza sa inteleaga cu mare precizie ce se intampla, ci se limiteaza la a baga viteza cat mai mare si raman doar cu ce-au acumulat, si aia stalcita din cauza trecerii timpului. Apropo de Botez, vezi ca era bunicica la inceput apoi repede s-a dus inspre blitz, ca merge "ram-ul", insa n-a mai evoluat la sahul normal. la fel si altele precum Anna Cramling, etc. Toti raman cu ce-au invatat si doar merg pe viteza, si cand spun cand erau cei mai buni, erau acum hat ani. Desi ei au pana-n 30 de ani, nu-s niste babaciuni cu creierul degradat deja.

#39
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Eu sunt de părere că GM-ii chiar au un creier specific, care se mulează pe jocul ăsta. Și tind să cred că are mai multă legătură cu partea de memorare.

La meciul de azi, erau foarte multe variații pe poziții. Și normal că încercau, vedeau ce iese și ce nu.

Surorile Botez și Anna Cramling, cel mai probabil nu vor ajunge GM. Dar fac conținut ok pentru majoritatea pasionaților de șah. Cred că are legătură cu ce presupun, pur și simplu genetica nu îi face să fie excepționali la jocul ăsta. Magnus Carlsen își amintește toate partidele jucate. Chiar și azi, a fost o fază când Robert Hess îi spunea Taniei Sachdev despre o poziție similară pe care a avut-o ea într-o partidă, dar, culmea, ea nu-și amintea partida.

#40
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Chiar a fost spectaculos ultimiul meci. Bravo Ding. Banii se duc ..in China Posted Image.
A castigat jucand cu negrele, deci pregatirea deschiderilor n-a contat. A fost disperat sa castige, cred ca ii era frica sa joace blitz cu Ian. Pana la urma a castigat ca Simona, a jucat lung pana oponentul a facut greseli. (si a facut mai multe greseli Ian). Oricum, super..

#41
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Banii sunt cam la fel. Ding ia 1,1 mil, Ian 900k. Oricum, a fost frumos meciul, a meritat sã câștige.

#42
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
1.2mil vs 800k cred. Cam multi bani, nu-mi place ideea dar in fine. Ce nervos era Ian, ii si tremura mana cand a dat piesele negre pe jos, am avut impresia ca vrea sa tranteasca telefonul de podea dar s-a abtinut. Sunt curios daca-si revine pana la conferinta.

Vorba aia. "Roses are red, violets are blue, there's always an asian who's better than you".

Totusi, sa ma iau si de asiatici. Am o impresie ca majoritatea sunt psihopati. Psihopati in sensul ca n-au pic de empatie sau umanitate. Pot fi corecti, sa nu faca ilegalitati sau ceva dar asta-i altceva fata de a avea suflet. Asa mi se par, ca n-au suflet.. Am vazut si cu suflet deci nu-i ceva in gena, insa o fi ceva din educatie, sau lipsa de educatie empatica, nu stiu.

#43
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
S-a vazut ce campioni avem cu ocazia concursului actual Suberbet Bucharest.. Cei mai buni aici sunt Alireza si Caruana, si la coada (sunt doar 10 concurenti) Nepo, Ding si al nostru Daniel Deac la egalitate cu ei. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate