Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 

Phase la subwoofer

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Andrei160

Andrei160

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2021
Salutari! Recent am achizitionat un subwoofer activ si nu stiu daca este bine cum l-am pozitionat in bucatarie. Din cate am citit pe google trebuie sa tin la 0* in cazul cum le am eu si la 180* daca subul era in colt si boxa pe diagonala in alt colt. Doar ca am observat ca se aude mai tare bassul daca este pe 180*. Astept pareri si de la voi.

Attached Files



#2
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,373
  • Înscris: 26.02.2008
Fazarea se reglează atunci când membranele dif de bas ale boxelor nu e în aceleși sens cu subul. În general se aude cu ecou

Edited by orlandobarbulescu, 15 April 2023 - 11:44.


#3
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,719
  • Înscris: 24.10.2015
Cand subwooferul  nu-i in faza cu boxele basul se aude mai slab. Pui sa cante boxele concomitent cu subwooferul, crossoverul la subwoofer pus la maxim, invartesti de phase si il lasi in pozitia in care se aude cel mai tare.

Dupa aia poti regla crossoverul cum vrei.

#4
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007

 Andrei160, on 15 aprilie 2023 - 10:17, said:

Doar ca am observat ca se aude mai tare bassul daca este pe 180*. Astept pareri si de la voi.

Attached File  Fig-4.-QSC-Blog-April-2020_Radiation-Space-1024x509.png   281.32K   37 downloads

Unda radiată spre față este pusă în  fază cu reflecția sunetului de planurile celor doi pereți plus podeaua,  în cazul tău specific.
Lasă faza întoarsă.

Attached File  Fig-5.-QSC-Blog-April-2020_Back-wall-cancellation.png   80.6K   33 downloads

Edited by manitu, 15 April 2023 - 13:09.


#5
Andrei160

Andrei160

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2021

 vinciun, on 15 aprilie 2023 - 11:51, said:

Cand subwooferul  nu-i in faza cu boxele basul se aude mai slab. Pui sa cante boxele concomitent cu subwooferul, crossoverul la subwoofer pus la maxim, invartesti de phase si il lasi in pozitia in care se aude cel mai tare.

Dupa aia poti regla crossoverul cum vrei.
Phase este buton fix, 0 sau 180*, freqventa la sub este de la 35-200hz.

#6
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,719
  • Înscris: 24.10.2015
La altele e reglabil de la  0 la 180.

Edited by vinciun, 16 April 2023 - 23:30.


#7
Andrei160

Andrei160

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2021

 vinciun, on 16 aprilie 2023 - 23:29, said:

La altele e reglabil de la  0 la 180.
Am uitat sa mentionez ca asa este la mine, scuzati-ma :) Daca subul meu are freqventa pana la 200, presupun ca 100 este la jumate.

#8
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,719
  • Înscris: 24.10.2015
La faza ma refeream 😀

#9
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,833
  • Înscris: 04.10.2014
Hai să lămurim o treabă. Faza se reglează în așa fel încât la frecvența de trecere (crossover), când contribuțiile sub-ului și celorlalte boxe sunt egale în intensitate, semnalele să fie în fază, adică să se adune și nu să se scadă.
Chestiile acelea după ureche (care depind de ce sunet/melodie pui) nu prea au valoare. Reglaje sofisticate de fază se fac în configurații cu cel puțin 2 subwoofer-e, în care relațiile de fază în special între sub-uri pot contribui la obținerea unei curbe de răspuns mai echilibrate, și implicit a ceva care la ureche sună mai corect.

Edited by Jean-Luc_Picard, 17 April 2023 - 14:10.


#10
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,719
  • Înscris: 24.10.2015
Daca boxele mele se comporta deja aproape ca niste subwoofere, pai nu mai bine le las pe full, plus subwoofer si am 3 bucati 😀 Nu-mi spune ca nu-s in locurile potrivite ca oricum nu am unde sa le pun in alta parte, chiar de as avea subwoofere separate. In rest, da, eu asa fac cum ai spus. Aleg din ypao punctul de crossover si dupa aia bag un semnal pe sistem fix la frecventa de crossover si cu decibelmetru urmaresc in timp ce reglez faza.

Dar, in general, calibrarea automata mi le pune foarte bine in faza (subwoofer plus boxe), eu doar verific.

#11
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,833
  • Înscris: 04.10.2014
Decât două sub-uri puse prost, mai bine unul pus bine, atât am de spus.

#12
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 25.01.2007
Daca 2 sub-uri sunt pe aceeași latura și bat in aceeași direcție, mai pot fi probleme de faza?

#13
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,833
  • Înscris: 04.10.2014
Ține cont că orice emițător de sunete interacționează cu camera. Nu ajunge la ascultător doar unda directă, ci și toate reflexiile. Faza nu este numai a undei directe, ci rezultanta tuturor. Teoretic s-ar putea calcula, practic trebuie măsurat, pentru că nu poți prezice nimic dacă nu ai o configurație perfect simetrică.

#14
Andrei160

Andrei160

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2021

 vinciun, on 17 aprilie 2023 - 12:10, said:

La faza ma refeream ��
Da :)

#15
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,489
  • Înscris: 05.04.2023
Parerea mea e ca nu trebuie omisa distanta fata de peretele din spate, astfel incat unda reflectata sa fie in faza cu unda directa (vezi al doilea desen din raspunsul lui manitu).

Problema e ca trebuie sa decizi care e frecventa de calcul a respectivei distante, dintre perete si spatele subwooferului. Daca faci media aritmetica dintre limitele specificate de producator (35 Hz - 200 Hz), ar rezulta cam 120 Hz, iar distanta rezultata e de 72 centimetri.

Personal, eu as lua in calcul 60 Hz, insa distanta fata de perete va fi destul de maricica, adica 1.43 metri.

Alte distante rezultate in functie de frecventa de calcul:
- la 80 Hz rezulta 1.07 m
- la 100 Hz rezulta 0.86 m
Aici am gasit calculatorul pentru distanta:
www.omnicalculator.com/physics/sound-wavelength

#16
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,489
  • Înscris: 05.04.2023
Daca nu am fost suficient de explicit, insist :D
Pentru ca unda directa sa fie in faza cu unda reflectata, trebuie ca cele doua unde sa aiba o diferenta de faza de 180 grade (lambda/2). Unda reflectata va parcurge lambda/4 dus, lambda/4 intors intre perete si spatele subwooferului.

#17
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,833
  • Înscris: 04.10.2014
Temă de studiu: unde staționare, modurile unei camere. (Altfel spus, privești greșit problema.)

#18
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,489
  • Înscris: 05.04.2023
Pai era vorba despre maximizarea eficientei acustice a subwooferului, iar eu in directia asta am elaborat, in sensul pozitionarii corecte a incintei in camera. Cu certitudine ca acea distanta va fi calculata utilizand una din frecventele undelor stationare care bantuie prin camera (intre suprafete paralele, pe acelasi principiu functioneaza si laserul, am impresia).

Insa harta acustica a incaperii nu cred ca e relevanta, adica nu se cauta un loc bun de ascultare in bucataria respectiva, ci se vrea un randament acustic pertinent in general.

Oricum, mi-ai dat apa la moara pentru topicul meu cu tratamentul fonic :D Toate au fost in regula pana s-a deslusit misterul achizitiei buretilor. Dupa scandal, a urmat o contraofensiva, negocieri dure si in cele din urma s-a hotarat: covoare de lana (groase de 2 cm) cu motive traditionale aplicate pe perete, a mai disparut astfel din bubuiala.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate