Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...
 EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 

Canon 600D vs Nokia G11

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
30 replies to this topic

#1
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 02.08.2020
Salut

Am Nokia G11 care scrie că filmează full hd.
Totuși bagă purici cât vârful de ac când mișc telefonul.
Mi-a trimis cineva un Canon 600D care zice că filmează fullHD.
Să iau acest Canon sau nu?Că dacă bagă purici,nu am făcut nimic,am deja telefonul care bagă purici.

Pare cam veche camera,stabilizator imagine nu are(senzor).


Mulțumesc

#2
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,579
  • Înscris: 12.10.2005
Asta s-ar putea sa se califice in top 3 topicuri stupide, ai cautat macar pe Google sa vezi diferentele intre 600D si Nokia ala de 100 de euro? Sau tii sa pierzi timpul oamenilor pe aici neaparat?

TLDR: Canon-ul ala inca e peste smartphone-uri flagship actuale, nu comparam DSLR-uri cu telefoane, nu inca.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,221
  • Înscris: 30.08.2006
Tu ce zici ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q-rFQ91lmsE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,943
  • Înscris: 14.11.2004
Poti avea si S23, optica de la Canon este superioara lui, mai ales ca ai Bokeh natural si nu simulat. El scartaie la filmarile in conditii de lumina scazuta. Am avut si eu 600D si era foarte bun. Eu rulam Magic Lantern pe el pentru histograma si peaking.

#5
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 02.08.2020

View Postconnectorxp, on 09 aprilie 2023 - 19:40, said:

Poti avea si S23, optica de la Canon este superioara lui, mai ales ca ai Bokeh natural si nu simulat. El scartaie la filmarile in conditii de lumina scazuta.
Habar nu am ce zici.
Eu vrea să scoată 1080p fără purici,când mișc camera rapid pe trepied.
Face asta sau nu face?Am un canon acasă,mai prost ca telefonul,dar este hd.
Numai hd nu scoate-purici la greu.

Eu vad că telefonul g11 e mai bun ca canonul meu hd.
Eu asta văd cu ochiul liber.
Nu am bani de aruncat.

View PostAWE, on 09 aprilie 2023 - 19:33, said:



TLDR: Canon-ul ala inca e peste smartphone-uri flagship actuale, nu comparam DSLR-uri cu telefoane, nu inca.
La câți m-au mințit aici,cum să te cred?

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,275
  • Înscris: 24.02.2007

View PostAWE, on 09 aprilie 2023 - 19:33, said:

Sau tii sa pierzi timpul oamenilor pe aici neaparat?

Vezi ce intrebari mai are...

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,686
  • Înscris: 29.03.2006
Cred ca 600D are rolling shutter asa ca nu e bun pt miscat repede.
Pt miscat iti trebuie camera dedicata video cu shutter electronic direct in senzor de tip global shuter, nu doar electronic pt. ca multe care nu sunt de tip global au efect de rolling shutter chiar mai mare decat cele mecanice... exista unele mai rapide decat altele si la electronice, dar doar cele de tip global rezolva problema.

Insa peste un secol camerele au avut rolling shutter, inclusiv camere cinematografice moderne super35 4K, care costa zeci si sute de mii de euro plus alte zeci si sute de mii de euro pe obiectivele lor, plus alte zeci si sute de mii pe statiile de procesare, si cu toate astea au fost facute cu ele filme excelente de miliarde de dolari.
Asa ca nu e o problema asa de mare.
Trebuie sa vezi daca iti da cineva doi bani daca filmeaza fara rolling shutter peste cat costa camera...

Edited by loock, 09 April 2023 - 20:48.


#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,686
  • Înscris: 29.03.2006
Legat de zgomotul de imagine care este si filtrat si se poate filtra la postprocesare daca tragi RAW, 600D are senzor APS-C de tzaspe ori mai mare decat are Nokia G11, poate zeci de ori, cu fotositi mult mai mari, tot de zeci de ori, care capteaza mult mai multa lumina si deci care redau mult mai putin zgomot de imagine, insa e preferabil sa si si un obiectiv luminos ca sa nu il defavorizezi.
Daca ai un obiectiv beznos cu f5.6-6.3 si nici nu il folosrsti cu destula lumina si timp lung, evident ca rezultatele nu sunt grozave.
Exista zoomuri cu f2.8 constant, chiar si f2 si 1.8, si obiective fixe cu f 1.4, 1.8, 2, 2.8, ba chiar si f 1.2, 1.1, 1, 0.95, etc...

600D este insa o camera veche de prin 2010-2011 cu o tehnologie de senzor cu densitate mare de fotositi dar cu performanta mai slaba la acea vreme mai ales la Canon. Sony facea senzori mai buni decat Canon.
Deci nu e grozav.
Cu tehnologia de atunci era mult si 12MP pe APS-Cul Canon, si 600D are 18,7.
Samsung a facut prin 2014-2015 o camera foto NX1 cu senzor APSC de 28 MP care era devastator mai buna si la foto si la video.
Canon are camere dedicate pt. video, cu C in denumire.

Edited by loock, 09 April 2023 - 21:12.


#9
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Pastreaza Nokia G11 si nu il misca ! Solutie win - win !

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,686
  • Înscris: 29.03.2006
La video ai multe alte aspecte care conteaza, de ex. focalizarea pt. ca un senzor mare cu obiectiv luminos poate reda o profunzime de claritate foarte mica si este f. importanta atat focalizarea foarte precisa pe subiect cat si controlarea diafragmei si focalei in f. de ce profunzime de claritate vrei sa redai.
Se folosesc uzual obiective dedicate pt video cu diafragma stepless ca sa nu sara grosolan expunerea in timp ce filmezi...
Se folosesc uzual obiective fara focus breathing - focal shift la focalizare.

In cinematografie se folosesc obiective cu luminozitate constanta exacta masurata in T nu f si cu carcase de obiective similare si la focale diferite care permit antrenare de focalizare similara.
In cvasitotalitate focalizarea se face manual masurand cu ruleta sau eventual manual masurand cu telemetru LASER, si omul care focalizeaza e platit cu 800 USD/euro pe ora.
Au aparut la Sony relativ recent si camere cinematografice cu AF dar sunt rare.

Pt. uz de amatori sau youtube se folosesc si camere mici cu AF, dar sunt cerinte diferite de foto, mai ales pt. focalizare pur automata fara supervizare, au nevoie de AI performant si chiar si asa nu au de unde sa stie mereu ce ai de gand sa faci. Doar unele camere sunt so-so cat de cat satisfacatoare la AF pt asa ceva si multe nu fac fata.
Panasonic are camere preferate de multi pt. video dar nu au inca AF foarte bun pt. utilizare automata, si tot la Sony ajungi.

Edited by loock, 09 April 2023 - 22:59.


#11
villajoyosa010120

villajoyosa010120

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.03.2023
Sony a7s III si ai rezolvat toate problemele.

#12
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
@loock tu chiar i-ai raspuns pe bune? El nu stie a cauta pe Google si tu ii raspunzi de parca ar citi intelege ce zici tu aici

#13
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 19.02.2023

View Postccc190577, on 09 aprilie 2023 - 19:06, said:

bagă purici
Inca nu s-a inventat senzorul care sa nu "bage purici" in lumina slaba. Toti senzorii "baga purici". Ori filmezi in lumina suficienta, ori iluminezi artificial scena, ori incepi sa citesti nitica teorie despre senzori, fotografie, filmari si alte de-astea ca sa pricepi limitarile. Cand o sa intelegi ce ti-am scris anterior, vei deveni un gram mai intelept.

#14
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,410
  • Înscris: 24.11.2006

View PostAWE, on 09 aprilie 2023 - 19:33, said:

Asta s-ar putea sa se califice in top 3 topicuri stupide, ai cautat macar pe Google sa vezi diferentele intre 600D si Nokia ala de 100 de euro? Sau tii sa pierzi timpul oamenilor pe aici neaparat?

TLDR: Canon-ul ala inca e peste smartphone-uri flagship actuale, nu comparam DSLR-uri cu telefoane, nu inca.

Toate topicurile deschise sunt stupide: clorul mi-a patat tricourile, care este numarul de telefon al lui Malin Bot, cum ajung la Bucuresti, bilet de avion ieftin, gimbal care strica telefonul, materiale gratis despre Politia Romana, achizitie telefon, de este un tag si cum se scrie, cum recunosc block de pe messenger la facebook etc. etc. Astea-s doar o parte din cele pe care mi le aduc aminte acum. Da-i o cautare pe forum, ai sa vezi ca am dreptate.

View Postccc190577, on 09 aprilie 2023 - 20:12, said:

La câți m-au mințit aici,cum să te cred?

Ce ar fi sa pui osul la treaba si sa cauti de unul singur raspunsurile de care ai nevoie? Deschizi topicuri pentru orice ra.at!

Edited by un_el, 10 April 2023 - 11:13.


#15
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 02.08.2020

View PostGunDALF, on 10 aprilie 2023 - 09:46, said:

Inca nu s-a inventat senzorul care sa nu "bage purici" in lumina slaba. Toti senzorii "baga purici". Ori filmezi in lumina suficienta, ori iluminezi artificial scena,
Am filmat la ora 13 după amiază.Nu e lumină?Batea soarele pe cer.
La mișcare apar puricii.
Fix,nu am vazut deocamdată purici.

View Postloock, on 09 aprilie 2023 - 22:49, said:

La video ai multe alte aspecte care conteaza, de ex. focalizarea pt. ca un senzor mare cu obiectiv luminos poate reda o profunzime de claritate foarte mica si este f. importanta atat focalizarea foarte precisa pe subiect cat si controlarea diafragmei si focalei in f. de ce profunzime de claritate vrei sa redai.
Se folosesc uzual obiective dedicate pt video cu diafragma stepless ca sa nu sara grosolan expunerea in timp ce filmezi...
Se folosesc uzual obiective fara focus breathing - focal shift la focalizare.


Ce este acela obiectiv luminos?Sunt și obiective mai puțin luminoase?
Acest canon are un singur obiectiv.
Obie ctivele se cumpără separat?
CLARITATE LACRIMĂ,asta vreau,fără purici.
Și culoare frumoasă-nu neapărat realitatea.

#16
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 19.02.2023
Pune un clip aici sa vedem si noi insectele alea. La banii cat costa telefonul ala, zi mersi ca n-are si capuse, plosnite sau alte zgomote de imagine.

#17
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,410
  • Înscris: 24.11.2006
@ ccc190577:

La cat de mare este lenea de a cauta si de a incerca sa intelegi anumite lucruri, chiar n-ar mai merita sa raspund:

https://your.electri...arat/diafragma/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RWQ-f7hPAr4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/leZmhn6KWvE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca nu stapanesti notiunile de baza in ceea ce priveste fotografierea si filmarea mai ai si curajul de a-i face pe altii mincinosi. Invata ce inseamna stabilizarea optica/digitala, modul in care se proceseaza imaginile, ce inseamna apertura, avantajele si dezavantajele camerelor foto vs telefoane mobile, reciproca e valabila, tipurile de senzori pe care le au, obiectivele pe care le pot folosi, samd. Deschizi topicuri peste topicuri pentru orice nimic, chiar nu puteai sa continui unul din topicurile mai vechi? Ceea ce faci tu aici, deschizand topicuri peste topicuri se numeste o incalcare flagranta a regulamentului pe care nu stiu daca l-ai citit.
Astept cu deosebit interes momentul in care vei deschide un topic despre femei si cum trebuie sa faci "treaba aia rusinoasa" cu ele. Posted Image
Sa nu uit: camerele nu fac purici, aia ii pe gasesti cu totul in alta parte. De zgomot de imagine ai auzit? Refuz sa cred ca in secolul XXI cineva nu stie inca sa foloseasca internetul asa cum trebuie folosit.

Edited by un_el, 10 April 2023 - 17:27.


#18
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 02.08.2020

View Postun_el, on 10 aprilie 2023 - 17:24, said:

@ ccc190577:

La cat de mare este lenea de a cauta si de a incerca sa intelegi anumite lucruri, chiar n-ar mai merita sa raspund:

https://your.electri...arat/diafragma/


Am accesat primul link-diafragmă,respectiv apertură.
Nicio imagine nu îmi place,toate sunt proaste-funcție de diametrul găurii(cum scrie pe site)
Dacă asta înseamnă să fii profesionist....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate