Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Sunt clasa a 12a si nu stiu ce facultate sa aleg

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Marcomsb

Marcomsb

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.04.2023
As vrea o facultate din politehnica, la care se face admiterea cu dosar si unde stiu ca la final am un job bine platit, fie in Romania, fie in afara. Nu as vrea sa aud ca fa ce iti place, ca daca stiam ce imi place nu mai intrebam aici

#2
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,669
  • Înscris: 29.08.2013
Sunt curios cum vei reactiona peste 10 ani cand vei citi ce ai scris aici.

On-topic: gasesti pe site-urile universitatilor de profil metodologiile de admitere per facultate si care este programa de studiu. Asta cu "job bine platit" nu-ti poate garanta nimeni. Poti sa termini facultatea si sa fii paleta, caz in care probabil te bucuri daca prinzi un job in domeniu.

Edited by sftpdt, 08 April 2023 - 13:48.


#3
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
pai trebuie sa inveti sa stii pentru tine, ca altii nu pot sti in locul tau.

"si unde stiu ca la final am un job bine platit" - ce inseamna bine platit pentru tine? De ex azi, ce salariu te-ar multumi?

Multi pe aici au alt context de viata, diferit de al tau - sfaturile ia-le cu bemolul aferent, ca fiecare o sa le dea de la nivelul LUI de intelepciune / experienta de viata.

Plus ca atmosfera de AZI de pe piata muncii e cu totul alta fata de aia din 2010 sau 2000 - pune si asta la socoteala.

Edited by cattavencu, 08 April 2023 - 14:04.


#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 24.09.2017
cateva idei:
1.nu exista job asigurat si ”bine platit” nicaieri in lume,sunt destui someri care au terminat Oxford. eu iti spun asta ca absolvent de calculatoare, unde poate ai fi inclinat sa crezi ca poti sa gasesti oriunde/oricand job.
2.nu conteaza asa mult facultatea. afara nu prea da nimeni 2 bani ca ai terminat tu x facultate in Romania, iar aici multi stiu cam cum se face facultatea, plus ca nu prea inveti multe lucruri la facultate care sa te pregateasca la job. facultatea in marea ei parte e teoretica, chiar si la profil real.
3.12 ani de job la multinationala mi-au dovedit inca o data ca nu conteaza nici macar daca ai facultate, conteaza ce stii si cat de bine te adaptezi la ce trebuie sa faci. facultatea conteaza de obicei doar la multinationale mari, unde poate daca ai terminat in primii 3, ai face unii oameni curiosi.
4.plus ca tu poate crezi ca ti se potriveste x si observi ca te duci la job si nu o sa ”curga” bine. pur si simplu unii oameni exceleaza la diferite lucruri.
5.tot anii astia mi-au aratat ca as putea obtine niste bani mai multi daca as face sau invata alte meserii/skilurii etc. dar nu vreau asta. cu cat inaintez in varsta cu atat mai mult vreau joburi cat mai simple. am casa, am si masina aproape noua, sa cresc 2 copii nu mi se pare mare lucru. puteam sa iau 20% mai mult, tocmai am refuzat, e mai important pentru mine sa petrec timp cu copii.

Edited by bobitad, 08 April 2023 - 14:04.


#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,672
  • Înscris: 24.11.2015
Jandarm

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,606
  • Înscris: 30.07.2003

 Marcomsb, on 08 aprilie 2023 - 13:05, said:

admiterea cu dosar si unde stiu ca la final am un job bine platit
Ai utat sa mentionezi si unde nu se face carte, sa treci scoala o data cu anii din calendar...
Nu merge asa. Viata e mai complicata.

 Marcomsb, on 08 aprilie 2023 - 13:05, said:

Nu as vrea sa aud ca fa ce iti place, ca daca stiam ce imi place nu mai intrebam aici
Pai tu descopera-ti talentele si mai departe iti putem da sfaturi.

#7
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 Marcomsb, on 08 aprilie 2023 - 13:05, said:

As vrea o facultate din politehnica, la care se face admiterea cu dosar si unde stiu ca la final am un job bine platit, fie in Romania, fie in afara. Nu as vrea sa aud ca fa ce iti place, ca daca stiam ce imi place nu mai intrebam aici

Cand nu esti hotarat, sau nu stii ce vrei sau ce sa faci, aplica la campina, subofiter.
Stai toata ziua, nu faci nimic, sporuri, bugetar esential. Prinzi un hot in parc si te promoveaza. Vis.

#8
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,078
  • Înscris: 02.12.2007
Jobul bine platit e ala pe care il faci bine. Stiu electricieni mai bine platiti ca programatorii, stiu instalatori care castiga cat programatorii.
Tine cont ca muncile repetitive vor fi facute de roboti.
Se cauta mana de lucru in orice domeniu.

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

 Marcomsb, on 08 aprilie 2023 - 13:05, said:

As vrea o facultate din politehnica, la care se face admiterea cu dosar si unde stiu ca la final am un job bine platit, fie in Romania, fie in afara. Nu as vrea sa aud ca fa ce iti place, ca daca stiam ce imi place nu mai intrebam aici

Automatica
Chimie
Metalurgie
Electrica

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Singura facultate din cadrul politehnicii unde admiterea este pe baza de dosar si care ar putea - REPET / AR PUTEA - "aduce" un job platit cat de cat decent este - Inginerie Mecanica si Mecatronica

Dar doar mecanica si trebuie sa fii enervant de bun

Nu mai repet ce au spus colegii dar adaug un "nimic" foarte important
Astia care vin de la o facultate tehnica unde admiterea a fost pe baza de dosar, sunt la etc. pentru angajatori

 Tsunamii, on 08 aprilie 2023 - 14:47, said:

Automatica
...
Metalurgie
Electrica

Astea sunt cu examen

#11
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 26.06.2022
Ce stii sa faci?
Ca daca nu stii nimic , fara relatii pa-pa job bine platit,

#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,909
  • Înscris: 14.08.2007
Politehnica e grea, ai toate sansele sa o incepi si sa nu o termini daca nu esti suficient de bun pe domeniul real (matematica, fizica, informatica).

#13
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Facultatea nu merge la munca si nici nu lucreaza in locul tau.
Fa-o pe aia care iti place (degeaba iti spunem noi de calculatoare daca faci pe degete 3+5 sau electronica daca nu stii ce-i un condensator) si vezi in timpul ei de ce te apuci. Daca iti sugeram noi una si dupa un an zici ca-ti bagi picioarele in ea, ce ai realizat?
La un eventual interviu, intre ala care are o facultate (chiar de profil) si unul fara facultate dar care are cunostinte pentru postul respectiv, cine crezi tu ca va fi angajat?

#14
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
1-popa fara misto , meserie usoara ai bani si de la vii si de la morti
2-armata, politie,jandarmerie, justitie.
locuri de munca sigure

#15
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Marcomsb, on 08 aprilie 2023 - 13:05, said:

As vrea o facultate din politehnica, la care se face admiterea cu dosar si unde stiu ca la final am un job bine platit, fie in Romania, fie in afara. Nu as vrea sa aud ca fa ce iti place, ca daca stiam ce imi place nu mai intrebam aici

Nu există "job bine plătit" doar pentru că ai terminat facultatea. Există doctori, ingineri, care sunt proști la meseria lor, așa că nu prea fac bani, și există persoane care fac curat, fac o treabă foarte bună, și câștigă foarte bine.
Asta e ideea cu "fă ce-ți place". Ai șanse mai mari să faci o carieră bună când faci ceva ce te atrage.

În comunism, era o concepție corectă asta cu "la final să am un loc de muncă bine plătit", pentru că se făcea repartizare, iar un inginer câștiga cam la fel peste tot, așa că nu conta neapărat cât de bun ești. Acum, nu mai este valabil, orice ți-ar spune părinții, bunicii, alte persoane.

#16
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
mai bine iti iei un an sabatic dupa bac in care cauti sa lucrezi ceva pt a te intretine si incerci sa vezi ce iti place... decat sa te apuci de o facultate si sa te lasi dupa un an.

spre exemplu in acel an tragi paralel si pt politie / jandarmerie / pompieri daca iti fac cu ochiul.

Edited by horhescu, 08 April 2023 - 16:28.


#17
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 18.10.2011

 Marcomsb, on 08 aprilie 2023 - 13:05, said:

As vrea o facultate din politehnica, la care se face admiterea cu dosar si unde stiu ca la final am un job bine platit, fie in Romania, fie in afara. Nu as vrea sa aud ca fa ce iti place, ca daca stiam ce imi place nu mai intrebam aici
In facultatile din afara poti sa alegi mai incolo (majorul), dupa ce faci trunchiul comun

 Marcomsb, on 08 aprilie 2023 - 13:05, said:

As vrea o facultate din politehnica, la care se face admiterea cu dosar si unde stiu ca la final am un job bine platit, fie in Romania, fie in afara. Nu as vrea sa aud ca fa ce iti place, ca daca stiam ce imi place nu mai intrebam aici
Admiterea pe dosar nu ar trebui sa existe, dupa mine. Bine, nici sa se faca atata matematica sau fizica daca nu e nevoie, dar totusi...

Admiterea pe dosar e..pe dosar din cauza de concurenta mica, iar asta se intampla de obicei si din cauza de perspectice slabe dupa absolvire. ;)

Edited by aaaa4567, 08 April 2023 - 16:32.


#18
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
du-te la politehnica

AC, ETTI, Mecanica, Electrica, Instalatii.

Du-te la profilul principal, fara robotica, mecatronica, inginerie economica etc.

Baga-te la internship in fiecare vara.

Daca iti dai interesul cat de cat, o sa fie ok

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate