Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Sunt clasa a 12a si nu stiu ce facultate sa aleg

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,642
  • Înscris: 14.10.2004

 Marcomsb, on 08 aprilie 2023 - 13:05, said:

As vrea o facultate din politehnica, la care se face admiterea cu dosar si unde stiu ca la final am un job bine platit, fie in Romania, fie in afara. Nu as vrea sa aud ca fa ce iti place, ca daca stiam ce imi place nu mai intrebam aici
Popa, de astia e nevoie mereu si cel putin 100 de ani o sa fie un job bine platit.

#20
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,115
  • Înscris: 30.04.2007
artifex, biotera, sunt facultati din care iesi direct parlamentar, director, patron, politruc, munci usoare si bine platite.

#21
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

 Marcomsb, on 08 aprilie 2023 - 13:05, said:

Nu as vrea sa aud ca fa ce iti place, ca daca stiam ce imi place nu mai intrebam aici

Tu nu stii ce iti place dar te gandesti ca stiu niste necunoscuti de pe un forum? Job bine platit SI garantat nu exista. Daca vrei o sansa la un job decent si de care cel mai probabil va fi nevoie intotdeauna, fa Medicina, tot timpul e nevoie de medici, mai exact medici buni. Totusi, aia care dau la Medicina cam stiu asta cu mult inainte de a ajunge intr-a 12-a. Nu spui nimic despre tine, ce iti place sa faci, ce domeniu te atrage etc dar desigur noi putem ghici astea fara mari dificultati.
Asa, pot sa iti spun ca am doi prieteni buni care castiga foarte bine, unul e instalator si unul gradinar (bine, din ala mai de fite, nu care doar vine si tunde iarba). Niciunul nu are facultate dar isi stiu bine meseria si au mai multi clienti decat timp disponibil.

La ora asta facultatea - cel putin in Romania - nu mai garanteaza nimic, sunt prea multi tineri cu studii care n-ajung mai departe de nivelul de sef de magazin la Profi sau ceva similar. Probabil e de vina si usurinta cu care se trece prin majoritatea facultatilor in ziua de azi, problema e ca diploma aia obtinuta fara mare efort are valoare din ce in ce mai mica pe CV.

#22
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 18.10.2011

 AWE, on 08 aprilie 2023 - 20:10, said:

Tu nu stii ce iti place dar te gandesti ca stiu niste necunoscuti de pe un forum? Job bine platit SI garantat nu exista. Daca vrei o sansa la un job decent si de care cel mai probabil va fi nevoie intotdeauna, fa Medicina, tot timpul e nevoie de medici, mai exact medici buni. Totusi, aia care dau la Medicina cam stiu asta cu mult inainte de a ajunge intr-a 12-a. Nu spui nimic despre tine, ce iti place sa faci, ce domeniu te atrage etc dar desigur noi putem ghici astea fara mari dificultati.
Asa, pot sa iti spun ca am doi prieteni buni care castiga foarte bine, unul e instalator si unul gradinar (bine, din ala mai de fite, nu care doar vine si tunde iarba). Niciunul nu are facultate dar isi stiu bine meseria si au mai multi clienti decat timp disponibil.

La ora asta facultatea - cel putin in Romania - nu mai garanteaza nimic, sunt prea multi tineri cu studii care n-ajung mai departe de nivelul de sef de magazin la Profi sau ceva similar. Probabil e de vina si usurinta cu care se trece prin majoritatea facultatilor in ziua de azi, problema e ca diploma aia obtinuta fara mare efort are valoare din ce in ce mai mica pe CV.
Tocmai ca, si aici, daca nu stie bine in ce se baga, e o mutare proasta.

Ai vorbit cu apropiatii, studentii mai mari, cei proaspat angajati? Banuiesc ca iti place domeniul tehnic, daca zici de Politehnica...

Ideea e asa: neavand local o industrie serioasa, ci mai mult firmulite care fac mentenanta sau subansamble, lohn etc (sigur, cu cateva excpetii: IT, auto etc) cel mai bine e sa vizezi strainatatea. Daca vrei sa investesti serios. Orice ar merge in Romania, fiind multi oameni in saracie, abia peste linia de plutire, vei avea in cativa ai concurenta serioasa din partea unor firme nou aparute, multe care lucreaza substandard.

#23
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006

 Varonul, on 08 aprilie 2023 - 16:15, said:

1-popa fara misto , meserie usoara ai bani si de la vii si de la morti
2-armata, politie,jandarmerie, justitie.
locuri de munca sigure

Acolo trebe spaga ca lumea, mai ales la popi. Daca n-ai macar vreo 10k euro, nu pupi o parohie buna. La armata ai o sansa, dar trebuie sa dai macar proba sportiva, la unele specializari si proba teoretica.

Mai bine intereseaza-te pe la diverse firme ce specializari se cauta, si daca esti bunm, incearca sa te angajezi ca stagiar inca din facultate. Asa ai o sansa buna sa te pastreze angajat si dupa ce termini.

#24
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Admitere pe baza de dosar si job bine platit slabe sanse.
Daca faci un lucru ce oricine poate sa il faca niciodata nu vei fi bine platit. Fiindca tot timpul va fi cineva caruia ii e mai foame decat tie si va accepta mai putin.

Urmeaza-ti pasiunea si du la rang de arta (ca si calitate ma refer). Atunci vei fi bine platit. Dupa vreo 5-7-10 ani in care vei demonstra ca esti foarte bun.

Acum multi ani am plecat de la minim pe economie si azi conform INS sunt in top3% venituri in Romania. Dar nu am intrat pe baza de dosar, desi existau si atunci facultati de genul. Si in fiecare an atat la facultate si la master am fost in top10.

Facultatea in sine nu te ajuta cu nimic, e lucioasa hartia. Oamenii ce ii intalnesti acolo te vor ajuta. Vei intalni oameni ce isi vor deschide business-uri, oameni ce conduc business-uri, oameni ce coordoneaza alti oameni in diverse functii sau vor face asta. Vei gasi mii de mentalitati diferite. Mii de intrebari si raspunsuri. Astia te vor ajuta. Networking-ul.

Astazi eu nu practic ce am studiat. Nu am practicat 1 zi ceea ce am studiat in facultate.  Dar in facultate mi-am gasit primul mentor in domnul profesor ce ma coordona pentru licenta inca din anul 3. (desi era facultate de anul 4). Dupa un intership real (si pe gratis ca pe vremea aia nu era plata impusa), m-am intors la dansul si i-am zis "Domn' profesor, eu nu doresc sa practic meseria asta. Uitati, la compania x am vazut a,b,c (chestii tangentiale dar alte profile).... aia vreau sa fac!". Mi-a tinut un fel de interviu sa vada daca chiar vreau sa fac asta (era totusi o miscare brutala in viata) si dupa ce l-am convins de asta a zis "Ok, vino cu mine.". Si mi-a dat cheile de la laboratorul sau. Deabea de acolo am inceput sa fac ceea ce fac astazi. Paralel cu facultatea.

Dar ce mi-a dat facultatea in schimb au fost skill-uri. Pe care azi le folosesc. Sa comunic, sa vand, sa concep coerent o prezentare, etc. Dar am facut facultatea aia, nu am luat diploma doar. Daca te duci pentru diploma, nu te du. E degeaba.

Edited by MooF2010, 09 April 2023 - 07:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate