Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Are rost sa montez camere video?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Buna seara, dragii mei, si bine ne-am regasit! Dupa cum multi dintre voi nu stiti, eu locuiesc intr-un cartier dragut din Bucuresti, la parter. Totusi, nu strica putina siguranta in plus. Ma bate gandul de cativa ani sa montez niste camere video afara si pe holul blocului (in dreptul usii mele). Doar banii m-au tinut pana acum sa nu montez. Vreau camere cu acumulatori, de rezolutie inalta, performante. Deja am pus ochii pe ele, nu asta ar fi problema. Dar va intreb pe voi daca chiar isi au rostul. Tinand cont ca tocmai am trecut printr-o pandemie, oricine isi poate pune o masca chirurgicala pe fata si isi trage hanoracul pe cap, sa nu mai fie recunoscut. Si inca o chestie cu du-te-vino. La reabilitarea blocului, niste meseriasi au furat dintr-o boxa niste chestii scumpe. Sa zicem ca as fi avut camera care batea spre subsol si ii vedeam pástia iesind cu sacosile. Cum dovedeam ca in sacose aveau bunuri furate? La fel si in cazul unuia cu masca pe fata si gluga pe cap, cum pot dovedi ca e persoana respectiva? Deci isi au rostul camerele video?

Edited by Puferiu_, 07 April 2023 - 18:10.


#2
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021
Precis meseriasii se sperie si fug fara camerele tale in portbagaj.
Nu ai voie.

#3
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Poftim?

#4
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,078
  • Înscris: 02.12.2007
Daca te intrebi daca are rost, e clar ca n-are rost.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Camere cu acumulatori, performante? Vor înregistra local pe card. Ce faci? Iei zilnic cardurile și dai pe viteza 4x să vezi ce și cum?
A doua zi ramai fara ele.


#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,832
  • Înscris: 30.08.2006
Nu are rost la ce vrei sa le folosesti. Meseriasii tai vor pleca si cu camerele in sacose. Sa le montezi pe suport magnetic ca sa nu se deterioreze.

Edited by Leo2006, 07 April 2023 - 18:16.


#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostPuferiu_, on 07 aprilie 2023 - 18:10, said:

Poftim?
1. Camerele (mai ales pe baza de baterii, care stocheaza datele local) se pot fura lejer fara sa ramana urme nicaieri. Daca iei o camera pe baterii dar legata la cloud , serviciul de stocare in cloud costa mai mult decat merita supravegherea aia.
2. Nu ai voie dpdv legal sa filmezi pe spatiul public fara autorizatie. Holul este spatiu public. Te poti alege cu un proces de toata frumusetea.

Daca vrei sa faci o treaba "ca la carte" faceti supraveghere video a holurilor la nivel de asociatie, cu acordul tuturor proprietarilor. Aia se cheama supraveghere a unui spatiu privat (al asociatiei).

#8
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
In timpul reabilitarii sufletului blocului, cativa muncitori s-au pisat in gradina din fata blocului meu. Vedeam urmele scarboase si banuiam cine facea asa ceva, dar nu aveam dovezi. Daca aveam camere, ma duceam cu telefonul la seful santierului si ii aratam. Plus doze de bere, pachete de tigari goale, ambalaje...
In fata blocului meu, e o parcare. Anul trecut, doua masini au fost zgariate. Daca aveam camere...

View Postdorin_2k, on 07 aprilie 2023 - 18:14, said:

Camere cu acumulatori, performante?
Da. Vezi aici, aici, aici si aici. Preturile sunt pe masura.

View Postro_explorer, on 07 aprilie 2023 - 18:16, said:

Daca vrei sa faci o treaba "ca la carte" faceti supraveghere video a holurilor la nivel de asociatie, cu acordul tuturor proprietarilor. Aia se cheama supraveghere a unui spatiu privat (al asociatiei).
Avem. Din pacate, stocheaza filmarile doar doua saptamani, iar intamplarea cu muncitorii a fost cu mai multa vreme in urma.

Edited by Puferiu_, 07 April 2023 - 18:23.


#9
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Nu vor inregistra doar pe card, depinde de model. Unele urca in NAS, daca exista in retea. Cele de la Eufy salveaza pe HomeBase care se afla in casa. Soneria de la Eufy asemenea. Legal mai greu de justificat camera care sa bata pe casa scarii (ar trebui acord asociatie, semnaturi, puse afise samd), soneria insa... e sonerie.
Sunt si camere compatibile Apple Homekit (la fel Eufy, Netatmo samd) care salveaza in iCloud.
Locuiesc la casa si am montate destule camere, sunt utile cand vrei sa vezi ce s-a mai intamplat in lipsa ta sau ce prostii mai fac cainii cand esti plecat. Posted Image
Ajuta probabil si prin faptul ca fiind la vedere, rauvoitorii e posibil sa se indrepte totusi spre alte case, fara camere. Ajuta si faptul ca e mai greu de doborat o camera fara sa apuce alta sa filmeze operatiunea.
Evident ca o masca sau cagula ar face inutla camera, insa in continuare psunt prinsi infractori pe baza amprentelor, desi exista manusi. Posted Image
Ia in calcul insa faptul ca o camera de supraveghere salveaza fisiere de un minnut, deci daca in acel minut dispare camera, well...

Sfatul meu, ia in calcul o sonerie, eu folosesc Eufy de vreun an, sunt multumit, o incarc o data la 45-60 de zile. Se poate alimenta si de la 12V daca ai alimentator si fire la soneria actuala.

Attached Files



#10
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,252
  • Înscris: 29.12.2006

View Postro_explorer, on 07 aprilie 2023 - 18:16, said:

in cazul unuia cu masca pe fata si gluga pe cap, cum pot dovedi ca e persoana respectiva? Deci isi au rostul camerele video?

Da. Când sunt camere de filmat există şi o posibilitate în plus de a afla ceva, ceea ce e aproape imposibil dacă nu există camere.

Chiar şi o persoană cu faţa acoperită poate fi recunoscută după mişcările corpului. În general fiecare individ are o mişcare a corpului specifică lui şi asta trădează pe cineva cu faţa ascunsă.

Am văzut alaltăieri un film românesc din 2017, care m-a impresionat mult de tot. Filmul se numeşt: "Pororoca". Cine l-a văzut se gândeşte: ce bine era dacă în acel parc erau camere de filmat !

#11
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Multumesc pentru raspuns. La Eufy ma gandeam si eu. Da, e buna varianta si cu soneria, doar ca aia e mai degraba optionala pentru mine. Raufacatorii ar trebui sa treaca de alte doua camere puse pe holul blocului de catre asociatie. Ma intereseaza mai mult afara, in gradina blocului. Implicit, in parcare.

#12
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 30.11.2021
Nu cred ca ai voie sa montezi tu camere pe hol.

Teoretic o poti rezolva mult mai ieftin cu o camera WIFI ip din China.
Ce tin minte? Din cate imi mai aduc aminte? Sa zic ca am pus o camera IP pe powerbank.
Important este sa aiba alimentare USB sa o poti alimenta la un powerbank.
http://bobbyromeo.co...streaming-hack/
Nu stiu ce autonomie o sa aiba cu un powerbank de 20000mAh.

Varianta ideala ramane aia de o pui in locul la vizor si prelungit cablul de alimentare pana la UPS.

View PostPuferiu_, on 07 aprilie 2023 - 18:30, said:

Multumesc pentru raspuns. La Eufy ma gandeam si eu. Da, e buna varianta si cu soneria, doar ca aia e mai degraba optionala pentru mine. Raufacatorii ar trebui sa treaca de alte doua camere puse pe holul blocului de catre asociatie. Ma intereseaza mai mult afara, in gradina blocului.
Sa fie clar. Pe alea le maschezi.
Le pui intr-o doza, in ghiveciul la o floare. Nu ai voie sa montezi camere de supraveghere. Si nici nu cred ca iti doresti sa apeleze la tine ca ai montat camere.
Sunt usor de mascat, un ghiveci, un ursulet, ceva pus in geam.
Ca nu stii ce nebun de vis-a-vis zice ca-l filmezi in apartament.

Deci in nici un caz cu vedere pe timp de noapte.

Se montaza camera de filmat in vizor.

#13
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
decat sa pui camere pe usa ta de la intrare, mai bine dai banii aia ptr a inlocui usa cu una cu un grad de securitate mai ridicat
adica hotii vor avea mai mult de muncit ca sa intre la tine in casa. si daca e prea greu si nu merita riscul (adica merg la ghici, fara sa stie daca ai ceva de valore in casa) mai degraba o sa se orienteze spre altul care are usa chinezeasca si pe care o deschide in 10 secunde.
daca merg la pont (adica stiu sigur ca in casa ai bijuterii, valori sau bani multi) tot vor trece de usa aia si chiar daca nu pot sa treaca o sa intre pe geam cu franghia si tot intra.

Edited by rexx, 07 April 2023 - 18:39.


#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
La bloc ești la scula asociației de proprietari. Doar așa se pot monta camere, cu autorizație.

#15
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,252
  • Înscris: 29.12.2006

Quote

View Postro_explorer, on 07 aprilie 2023 - 18:16, said:

in cazul unuia cu masca pe fata si gluga pe cap, cum pot dovedi ca e persoana respectiva? Deci isi au rostul camerele video?

View Postlupini, on 07 aprilie 2023 - 18:28, said:

Da. Când sunt camere de filmat există și o posibilitate în plus de a afla ceva, ceea ce e aproape imposibil dacă nu există camere.
Chiar și o persoană cu fața acoperită poate fi recunoscută după mișcările corpului. În general fiecare individ are o mișcare a corpului specifică lui și asta trădează pe cineva cu fața ascunsă.
Am văzut alaltăieri un film românesc din 2017, care m-a impresionat mult de tot. Filmul se numeșt: "Pororoca". Cine l-a văzut se gândește: ce bine era dacă în acel parc erau camere de filmat !

Hmmm, și aici ar fi fost bună o cameră de filmat, să văd cum am reușit să citez pe ro_explorer, ca spunând ceva ce a scris...Puferiu_ ?! Posted Image

#16
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012
Draga Puferiu,

Are rost, este o masura in plus de siguranta, care dupa parerea mea este buna si nu o sa te coste nici mult.

Eu, de exemplu, stau la casa si am 3 x bucati de https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Dar astea functioneaza pentru mine, nu stiu daca si pentru tine; la ele o sa ti mai trebuiasca un card microSD (minim 128gb), iei aplicatia pentur camera si You are good to go.
In aplicatie poti seta niste limite (borders), iar daca acestea sunt depasite, camera va scrie pe microSD.

Ca sa vezi daca aceste camere functioneaza pentru tine (semnal WiFi), te rog sa faci un speed test la internet unde vrei sa pozitionezi camera. Daca ai peste 5mb download&&upload, nu mai sta pe ganduri.

Stima

#17
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
ati vazut prea multe filme, auzi depisteaza persoana dupa miscari...  Posted Image

#18
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View PostMindArchitect, on 07 aprilie 2023 - 18:36, said:

Sa fie clar. Pe alea le maschezi.

Deci in nici un caz cu vedere pe timp de noapte.
De ce sa le maschez? Din contra, vreau sa pun si un afis in care sa anunt ca zona este supravegheata video. Cum a zis si colegul de mai sus, raufacatorii sa se duca in alta parte, unde zona nu este supravegheata.
Si neaparat cu vedere pe timp de noapte, ca atunci se intampla rahaturile. Ziua, sunt babele pe balcon.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate