Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Are rost sa montez camere video?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012
Este, intr-adevar. o sa fie bine candva

#38
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021

View Posti7zooke, on 07 aprilie 2023 - 19:37, said:

Nu, inregistreaza tot, dar cand se depaseste limita setata se inregistreaza pe card + notificare pe telefon.

Cum sa nu aiba voie sa monteze? Esti serios? Monteaza in apartamentul lui, proprietatea lui.

Asa cum am zis, nu mai complicati omul, poate sa si ia ceva bun si ieftin si done; monteaza pe interior cu vedere la intrare si gata.
Nu stiu de ce nu ma lasa sa vad pozele respective.
Deci setezi cumva sa inregistreze daca este miscare dincolo de zona aia.
Eu credeam ca poti blura o portiune.

Monteaza el pe proprietatea lui dar nu are voie sa filmeze in alta parte.
Ca la curte, nu imi pot monta eu camera sa inregistreze geamul altcuiva.
Cum sa pui camera pe etaj? Te reclama vecini.

Daca nu stiam cum este la bloc, ii ziceam sa faca o sedinta cu cei de pe scara si sa puna camere. Doar ca la ce vecini am avut si eu la bloc, cand ar auzi aia de bani de camere...

#39
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postalexandrualexww2, on 07 aprilie 2023 - 19:43, said:

Are rost, daca iti cumperi un sistem LIVE, care iti da alerte de miscare, face face scan si da zoom pe fete, ceva gen ring camera.
Sunt sisteme open source bazate pe AI object recognition. Nu costa nimic, trebuie doar un computer pe care sa ruleze.

#40
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011

View PostMindArchitect, on 07 aprilie 2023 - 19:56, said:

Doar ca la ce vecini am avut si eu la bloc, cand ar auzi aia de bani de camere...
Dacă tu le finanțezi, s-ar putea să nu (mai) aibe ceva împotrivă.

View Postro_explorer, on 07 aprilie 2023 - 20:01, said:

Sunt sisteme open source bazate pe AI object recognition. Nu costa nimic, trebuie doar un computer pe care sa ruleze.

Dar atunci camera trebuie să aibe alimentare, nu mai merge faza cu wifi și detecție de mișcare pe cameră.

#41
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Nu cred că își au neapărat rost camerele de supraveghere, mai ales când este vorba de chestii minore, acte de vandalism, furturi de biciclete din scara blocului, etc. La treburile astea ajungi să te duci pe la poliție cu toate dovezile și îți râd în nas, nu îi interesează. Bani aruncați de pomană(părerea mea). Și să suporți pe cheltuiala proprie, nu prea are sens. Dacă considerați totuși necesar, propuneți în cadrul ședințelor asociației de proprietari. De asemenea, foarte important este să aveți un sistem automat de închidere a ușii de acces a blocului ca să nu rămână deschisă.
Foarte bine ar fi să montați o cameră în vizor. Și eventual să fie legată la un UPS și la cloud. Iar pentru mașină, dacă aveți vedere direct la parcare din apartamentul dvs. puteți să puneți o cameră pe fațada apartamentului.
Iar, pentru a preveni spargerile, regula de aur este să nu uitați să încuiați ușile. 90% din spargeri sunt din cauza asta.
Alte sfaturi ar fi să investiți într-un butuc de calitate care să nu poată fi cu ușurință spart, o ușă solidă, gratii la geam pentru et. 1 și parter.
Și să nu vă lăudați printre prieteni sau pe rețelele de socializare cu bunuri de valoare, statut social, etc.
Nu postați pe rețele de socializare imagini din vacanță în timpul vacanței.
Trebuie cumva să vă aliniați la nivelul de trai al cartierului, blocului, în sensul că nu ar fi bine să atrageți atenția prea mult, printr-o mașină cu mult mai scumpă față de ce e prin parcări, de exemplu.
Și atunci când plecați perioade mai îndelungate, să nu lăsați să se aglomereze prin cutia poștală plicurile, flyere, citații, amenzi, recomandate lăsate prin ușă, lumina recomandat ar fi să fie aprinsă din când în când (cu un bec smart ~40 de lei).

#42
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View Posti7zooke, on 07 aprilie 2023 - 19:37, said:



Nu, inregistreaza tot, dar cand se depaseste limita setata se inregistreaza pe card + notificare pe telefon.
Pe ce site ai pus pozele alea că nu se deschid pe forum?
E așa greu sa le atașezi pe forum?

#43
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012

View Postdorin_2k, on 07 aprilie 2023 - 20:21, said:

Pe ce site ai pus pozele alea că nu se deschid pe forum?
E așa greu sa le atașezi pe forum?

Of, imi cer scuze. Uitati aici.

#44
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Posti7zooke, on 07 aprilie 2023 - 20:26, said:

Of, imi cer scuze. Uitati aici.
Pai nivelul asta de control al detectiei este de baza.
Asa arata sistemul la Frigate (dvr open source cu AI object detection):

Asta e camera de la curte (cadru complet):
Attached File  Screenshot 2023-04-07 203857.jpg   183.69K   53 downloads


Si asta e partea de arii detectate si de monitorizare activa:
Attached File  Screenshot 2023-04-07 203840.jpg   177.23K   48 downloads

Asa e OK de utilizat. M-am interesat caci aici in nord legea e foarte dura pe tema asta.

#45
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Adevărul e că la noi legea este foarte relaxată. Într-adevăr este o restricție desul de importantă, în sensul că camerele de supraveghere din spațiile publice nu au voie să înregistreze audio. Pentru persoane fizice nici nu trebuie să anunți dacă camera filmează domeniu public, nu trebuie să ceri acordul nimănui. Într-adevăr dacă camera bate în curtea vecinului e o problemă, în rest nu. În ceea ce privește holurile blocului sunt spațiu privat, care aparține proprietarilor din bloc și se află în administrarea asociației de proprietari. Astfel că ai nevoie de acordul asociației dacă vrei să montezi o cameră în spațiile comune. În ultimii 3 ani s-au instalat camere de supraveghere în prostie, sunt peste tot. În orice curte, magazin, școală, colț de stradă, în multe scări de bloc, etc.
Prin Austria auzeam că sunt interzise dash cam-urile.

Edited by Valy_User, 07 April 2023 - 20:55.


#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
La bloc daca vrei sa filmezi fara probleme holul o faci doar din proprietatea ta fara a monta nimic in afara... aici iei inspiratie de la americani, sunt acele camere doorbell foarte iubite la ei tocmai ca sunt perfect camuflate. Practic se monteaza in locul vizorului din usa ai arata la fel ca si cum n-ar fi nimic deosebit acolo, iti arata la interior si pe o tableta daca vrei ce e afara samd... au obiectiv wide de regula ca sa se vada decent tot ce e in jurul usii. Daca usa ta da in tot holul vezi tot ce misca, altfel vezi ce e in jurul usii si scarile ceea ce e sufiucient.

Edited by andreic, 07 April 2023 - 21:16.


#47
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Numai ca filmarile alea nu sunt acceptate de nimeni, fiind mascate. Hotul daca te da in judecata pentru alea ti-o furi original.

Edited by ro_explorer, 07 April 2023 - 21:17.


#48
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
E o decizie a CEDO proaspătă: https://www.impact.r...ata-502281.html

#49
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
Chiar azi am auzit una pe europa fm, ce mai fura romanii,au luat o toaleta ecologica dintr-un parc,desigur ca era supraveghere video,dar ce le pasa de astea,ei aveau nevoie de cacastoare.
https://www.europafm...t-furata-video/

#50
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostValy_User, on 07 aprilie 2023 - 21:18, said:

E o decizie a CEDO proaspătă: https://www.impact.r...ata-502281.html
Aia e altceva, e vorba de a filma pe cineva, tu fiind de fata.

Edited by ro_explorer, 07 April 2023 - 21:23.


#51
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postro_explorer, on 07 aprilie 2023 - 21:17, said:

Numai ca filmarile alea nu sunt acceptate de nimeni, fiind mascate. Hotul daca te da in judecata pentru alea ti-o furi original.
In general genul asta de imagini sunt pentru indicii nu pentru instanta... adica nu sunt incriminatorii in sine dar te pot conduce la dovezi. Cam cum sunt majoritatea filmarilor rezidentiale, ele ajuta Politia sau proprietarul sa inteleaga ce si cum s-a intamplat dar pentru tribunal deja e mai complex, trebuie sa vina Politia cu ordonanta sa ia imaginile, sa verifice ca sunt originale etc... dar de regula ca sa vezi cum s-a intamplat ceva un vandalism e suficient sa le vada doar, gasesc ei dupa aia cum sa-l prinda/identifice.

Edited by andreic, 07 April 2023 - 21:42.


#52
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012
Eu o sa ma retrag in pustiu de pe acest topic. Autorul face nani

#53
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Voi aveți AI cu "face detection"? Și primiți alertă când vine persoana X in zona protejata?
Sau aveți setate anumite mașini și când apar ele în cadru primiți alertă?

S-a ajuns la acest nivel? Deci filmul Bourne nu mai chiar ficțiune?

#54
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

View Postro_explorer, on 07 aprilie 2023 - 18:16, said:

2. Nu ai voie dpdv legal sa filmezi pe spatiul public fara autorizatie. Holul este spatiu public. Te poti alege cu un proces de toata frumusetea.

Ce lege încalcă?

https://legalup.ro/a...omeniul-public/

Edited by caiuscorneliu, 07 April 2023 - 22:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate