Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Are rost sa montez camere video?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012

View Postsirgoofy, on 07 aprilie 2023 - 19:11, said:

ati vazut prea multe filme, auzi depisteaza persoana dupa miscari...  Posted Image
Nu am zis ca depisteaza persoanele dupa miscari, ci va incepe sa scrie pe cardul incorporat CAND se depaseste o limita setata in aplicatie.
Nu am vazut filme, filme probabil ai vazut tu cand ai citit comentariul meu de mai sus, am 3 astfel de camere.

Multumesc

#20
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Folosesc in acest moment 21 camere in diferite locuri, acasa, spatii comerciale, casa de la tara.
Am inceput cu Xiaomi, cateva modele, foarte buna calitatea imaginii insa s-au defectat vreo trei, inlocuite pe. garantie. In ultimul an nu a mai cazut niciuna. In ultim avreme Xiaomi a renuntat la cloud-ul gratuit, cred ca de la finele acestei luni. Pot stoca in cloud XIaomi, card si NAS.
Netatmo am o singura camera, ceva probleme si cu ea, calitatea imaginii nu deosebita, recunoaste insa fetele si te anunta (daca atasezi nume). Mai da si erori insa. Compatibila Apple Homekit.
Apoi am inceput cu eufy, un set de doua camere cu acumualtori (voiam sa bata dinspre gard spre casa, nu vedeam cainii pe camerele care bateau dinspre casa spre exterior). Utile, inregistreaza la miscare, cu cat mai fin reglajul cu atat mai mare consumul si mica economia. Compatibile Homekit (dar nu e o idee buna, pot consuma din baterie daca stai pe alicatia Apple).
Restul sunt eufy T8410322, mai slaba calitatea imaginii mai ales noaptea, mai multe reglaje insa. Pot face tracking, se intorc singure dupa miscare si apoi revin in pozitia initiala (daca te-au urmarit pana ai intrat in casa nu raman pe usa, dupa cateva zeci de secunde se intorc la pozitia initiala). Culmea, pretul mai bun decat Xiaomi care nu vin cu alimentator si deci trebuie cumparat si acesta. Eufy vin cu alimentator. Compatibile Apple Homekit.

#21
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,029
  • Înscris: 30.11.2021
Bune alea de la TP Link, poate cumpara una de interior si o ascunde in ghiveci.
Din pacate sunt alimentate la priza, o sa ii trebuiasca un UPS.
Sau ceva adaptor de la Powerbank(usb) catre mufa aia.

Am dorit sa instalez si eu asa ceva cand stateam la bloc si este asa si asa.
Alea de vizor sunt cam scumpe.
Sa cumperi una normala si sa o lipesti pe vizor nu este practic.

Si sa vezi afara poti cumpara/instala asa ceva.
https://www.pcgarage...-YaAjSZEALw_wcB
Cred ca este alimentata pe usb. Un powerbank decent.
Pe mine ma interesa ceva sa treaca pe powerbank cand se ia curentul.

#22
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022

View Postsirgoofy, on 07 aprilie 2023 - 19:11, said:

ati vazut prea multe filme, auzi depisteaza persoana dupa miscari...  Posted Image
Da, in mod curios eu pot recunoaste majoritatea persoanelor cunoscute fara sa le vad fata. Persoane necunoscute insa, nope.
Poate fi utila insa imbracamintea, probabil ca nu va merge mascat pe strada. Camerele unor ATM (in special in orasele mari) sau cele montate pe strada deja in multe locuri de primarie sau unele spatii comerciale pot identifica ulterior persoana dupa imbracaminte.

View PostMindArchitect, on 07 aprilie 2023 - 19:23, said:

Bune alea de la TP Link, poate cumpara una de interior si o ascunde in ghiveci.
Din pacate sunt alimentate la priza, o sa ii trebuiasca un UPS.
Sau ceva adaptor de la Powerbank(usb) catre mufa aia.

Am dorit sa instalez si eu asa ceva cand stateam la bloc si este asa si asa.
Alea de vizor sunt cam scumpe.
Sa cumperi una normala si sa o lipesti pe vizor nu este practic.

Si sa vezi afara poti cumpara/instala asa ceva.
https://www.pcgarage...-YaAjSZEALw_wcB
Cred ca este alimentata pe usb. Un powerbank decent.
Pe mine ma interesa ceva sa treaca pe powerbank cand se ia curentul.
Pentru sonerie utila este https://altex.ro/kit...pd/SOIE82101W4/
Eu sunt multumit pana acum. Nu e tocmai ieftina dar la o promotie...

Orice camera in general este alimentat din mufa USB, se poate usor intercala un acumulator portabil. Acum insa, daca o lua foc acumulatorul fiind permanent la incarcat, nu stiu. N-as pune orice no name as alege o marca mai serioasa.

#23
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012

View PostMindArchitect, on 07 aprilie 2023 - 19:23, said:

Bune alea de la TP Link, poate cumpara una de interior si o ascunde in ghiveci.
Din pacate sunt alimentate la priza, o sa ii trebuiasca un UPS.
Sau ceva adaptor de la Powerbank(usb) catre mufa aia.

Am dorit sa instalez si eu asa ceva cand stateam la bloc si este asa si asa.
Alea de vizor sunt cam scumpe.
Sa cumperi una normala si sa o lipesti pe vizor nu este practic.

Si sa vezi afara poti cumpara/instala asa ceva.
https://www.pcgarage...-YaAjSZEALw_wcB
Cred ca este alimentata pe usb. Un powerbank decent.
Pe mine ma interesa ceva sa treaca pe powerbank cand se ia curentul.
Sunt foarte bune TP-Link, si da, trebuie priza, normal + conexiune strong la internet + un microSD si esti done.
Nu trebuie neaparat montata la scara, ci poti si in interior cu vedere la usa, no problems.
UPS....hm, sa zicem, dar nu prea, adica cat o sa se ia curentul in bloc? maxim 10-15 min. Cand vine curentul, ele revin la setarile tale.

#24
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,029
  • Înscris: 30.11.2021

View PostPuferiu_, on 07 aprilie 2023 - 19:14, said:

De ce sa le maschez? Din contra, vreau sa pun si un afis in care sa anunt ca zona este supravegheata video. Cum a zis si colegul de mai sus, raufacatorii sa se duca in alta parte, unde zona nu este supravegheata.
Si neaparat cu vedere pe timp de noapte, ca atunci se intampla rahaturile. Ziua, sunt babele pe balcon.
Poti sa vorbesti la asociatie si sa platesti montarea.

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View Postlupini, on 07 aprilie 2023 - 18:28, said:

Chiar şi o persoană cu faţa acoperită poate fi recunoscută după mişcările corpului. În general fiecare individ are o mişcare a corpului specifică lui şi asta trădează pe cineva cu faţa ascunsă.
Da, da...
Îl identifică AI după cum da din fund?

Ți-a plăcut seria Bourne? Asa-i? :)

#26
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,029
  • Înscris: 30.11.2021
Si ce inseamna "In aplicatie poti seta niste limite (borders)"?
Poti selecta sa nu inregistreze intr-o anumita zona?

View Postlexraz, on 07 aprilie 2023 - 19:26, said:

Pentru sonerie utila este https://altex.ro/kit...pd/SOIE82101W4/
Eu sunt multumit pana acum. Nu e tocmai ieftina dar la o promotie...

Orice camera in general este alimentat din mufa USB, se poate usor intercala un acumulator portabil. Acum insa, daca o lua foc acumulatorul fiind permanent la incarcat, nu stiu. N-as pune orice no name as alege o marca mai serioasa.
Nu cred ca da el atatia bani.
Ca stiu ca asa doream si eu sa cumpar si erau scumpe.

View Posti7zooke, on 07 aprilie 2023 - 19:27, said:

Sunt foarte bune TP-Link, si da, trebuie priza, normal + conexiune strong la internet + un microSD si esti done.
Nu trebuie neaparat montata la scara, ci poti si in interior cu vedere la usa, no problems.
UPS....hm, sa zicem, dar nu prea, adica cat o sa se ia curentul in bloc? maxim 10-15 min. Cand vine curentul, ele revin la setarile tale.
Alea exterioare de la TP link filmeaza destul de clar pentru ce doreste el dar nu are voie sa le monteze.

#27
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012
Ba, nu mai complicati aiurea omul, este o camera de apartament :))
Daca asociatia este 0 pe camere, vezi ca nu e ok, vorbeste cu ei sa monteze in bloc, cam asa cred ca e normal.

Cat despre siguranta ta, ia ti un TP-link ieftin de interior cu un microSD 128 si termina povestea asta.
Multi vorbesc sa nu adoarma, scuze @sirgoofy.

#28
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022

View Posti7zooke, on 07 aprilie 2023 - 19:27, said:

UPS....hm, sa zicem, dar nu prea, adica cat o sa se ia curentul in bloc? maxim 10-15 min. Cand vine curentul, ele revin la setarile tale.
Idee este ca un hot serios va taia alimentarea inainte. Daca in continuare camera va afisa led-ul aprins, probabil isi va vedea de drum.
Eu nu am back-up pentru exterior decat pe trei camere (cele cu acumulatori si soneria) in cazul intreruperii curentului. Nu m-am deranjat cu asta avand trei caini in curte si un motan de paza in casa cand sunt plecat. Cand nu sunt plecat si noaptea sunt toti patru de paza in casa. Posted Image
La interior sunt alimentate din UPS-uri si salveaza in iCloud si NAS.

Am plecat de la ideea de securitate cand m-am mutat de la bloc la casa (deh, la bloc e mai simplu). Nu ma intereseaza ce se intampla in lipsa mea, am facut asigurare de bunuri de pe la 25 de ani cand am cumparat apartamentul. Insa acum sunt utile ca sa identific ce nazbatii a mai facut cate unul dintre caini sau daca varsa vreunul sa pot identifica pe cel eventual bolnav. Au fost utile cand a trebuit sa identific care dintre ei mi-a smuls cablurile de la automatizarea portilor, "Bourne style". O fi crezut ca se vor deschide, ca in filme...

Edited by lexraz, 07 April 2023 - 19:40.


#29
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012

View PostMindArchitect, on 07 aprilie 2023 - 19:34, said:

Si ce inseamna "In aplicatie poti seta niste limite (borders)"?
Poti selecta sa nu inregistreze intr-o anumita zona?

Alea exterioare de la TP link filmeaza destul de clar pentru ce doreste el dar nu are voie sa le monteze.

Nu, inregistreaza tot, dar cand se depaseste limita setata se inregistreaza pe card + notificare pe telefon.

[sharedmedia=core:attachments:2721690]


Cum sa nu aiba voie sa monteze? Esti serios? Monteaza in apartamentul lui, proprietatea lui.

Asa cum am zis, nu mai complicati omul, poate sa si ia ceva bun si ieftin si done; monteaza pe interior cu vedere la intrare si gata.

Edited by i7zooke, 07 April 2023 - 19:40.


#30
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Ii multumesc supersupermoderatorului ca a mutat topicul pe aria potrivita. Ii multumesc pe aceasta cale. Eu am cautat de doua ori aria potrivita, dar nu am gasit-o. Probabil e si vina mea ca nu am cunostinte in domeniu si ca postez mai mult pe Fun si Dezbateri. Asta e nivelul meu, mi-l asum. Deci ii multumesc inca o data ca a mutat topicul fara sa ma sanctioneze.

#31
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022

View Posti7zooke, on 07 aprilie 2023 - 19:37, said:

Cum sa nu aiba voie sa monteze? Esti serios? Monteaza in apartamentul lui, proprietatea lui.
Nu e asa simplu, depinde si unde "bate" camera...

Sunt camere care au un "privacy mode", poti aplica o forma geometrica pe o portiune din imagine. Sa spunem ca bate in curte dar se vede si unul din geamurile vecinului, poti aplica pe acela o astfel de pata.

Attached Files


Edited by lexraz, 07 April 2023 - 19:47.


#32
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Are rost, daca iti cumperi un sistem LIVE, care iti da alerte de miscare, face face scan si da zoom pe fete, ceva gen ring camera.

#33
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012
Mai, Puferiu, zi-ne si un buget, nu zici nimic...doar multumesti moderatorului, si noi ne batem cu pumnii in piept -> daca zici 1000+ lei, eu am iesit din joc si va las sa va bateti in continuare.

Edited by i7zooke, 07 April 2023 - 19:47.


#34
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008

View Posti7zooke, on 07 aprilie 2023 - 19:34, said:

Multi vorbesc sa nu adoarma, scuze @sirgoofy.
Nu-i problema, au intrat pe fir obsed ... pasionatii de camere ... supraveghetorii patriei.

Edited by sirgoofy, 07 April 2023 - 19:54.


#35
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012
@lexraz, da, uite, si dracia asta are asa ceva.
[sharedmedia=core:attachments:2721696]

@sirgoofy, pai atunci de ce te bagi in tema daca nu esti pasionat si "supraveghetor al patriei"?
ah, ca sa arunci cuvinte random, am inteles.

#36
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
Eram sarcastic, hai s-o lasam ca e greu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate