Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Card de vacanta= plata fara pin+ returnare avans

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Attached File  20230331_132215.jpg   201.41K   9 downloads

#38
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View PostmihaiC1, on 31 martie 2023 - 12:20, said:

Un avantaj enorm cand ratacesti/ furat cardurile le blochezi rapid, apoi poti seta suma maxima la cumparaturi, vezi toate tranzactile... Asta ca sa nu mergi fizic la emitator ca se poate sa sa ai contul gol deja.
La cardurile de vacanta nu cred că poți seta limita la plati. Cel mult îl poți bloca.

#39
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Cardul de vacanta nu functioneaza chiar ca un card normal (chiar daca asa pare). Da se practica inca in unele parti cerutul datelor ca sa poata sa iti incaseze direct ei, cu toate ca mai nou exista posibilitatea sa platesti direct online.

Nu se poate returna avansul pe cardul respectiv. Odata incasat este bun incasat de catre cel care ti-l incaseaza.

#40
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postdanb1961, on 31 martie 2023 - 11:33, said:

Pai, mi-au luat ei banii. SI mie mi s-a parut altfel, dar a trecut.

#41
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

View Postdanb1961, on 31 martie 2023 - 10:29, said:

Merita faza cu pozele dar numai in cazuri speciale.. la bulk, nu la sume mici
https://ziare.com/pl...latorie-1754457

Hotelul nu are nevoie de CVV, doar de serie si data expirarii. Iar astea le poate folosi doar pe POS-ul sau, nu poate folosi datele pentru a cumpara chestii on-line (nu are CVV). Cardurile de vacanta au aplicatie proprie, acolo vezi exact unde si cat se incaseaza, poti sa-l blochezi, etc...

#42
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postdanb1961, on 31 martie 2023 - 07:48, said:

..trebe sa nu pierd cardul, caz in care oricare din voi isi face concediul pe gratis..


Si va ajunge la dosar penal...

View PostmihaiC1, on 31 martie 2023 - 08:42, said:

@ krtyna Daca lucrezi la stat primesti acest card de vacanta ( si ale bonificatii ) fara sa nu te impoziteze ..
Ba te impoziteaza 10% , se scade din salariu, chiar inainte de a primi cardul. Iar daca tu nu ajungi sa folosesti cardul, si expira,  iesi in pierdere, ai platit si impozit pe ceva ce nu ai folosit...smecherul de stat stie ce face...
Din 1450-145=1305 lei, mare suma...daca ajunge de 3 nopti de cazare e bine.

Edited by danigoleman, 01 April 2023 - 22:10.


#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Pe card îs 1450. Impozitul 145 lei se plătește direct din salariu.

Însă el a scris " fara sa nu te impoziteze", deci dubla negație. Are cu totul alt înțeles. Adică nu scapi de impozit.

#44
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Nu stiu daca a vrut sa faca dubla negatie .
In orice caz, asta cu impozitul retinut din salariu inainte ca tu sa beneficiezi de prostia asta de card care e oricum mai complicat de folosit mi se pare o mizerie din partea statului . Opreste dreaq impozitul si lasa restul pe card, de ce sa iei din salariu?

Edited by danigoleman, 02 April 2023 - 07:59.


#45
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
De la matematica mi se trage dubla negatie altfel spuneam " fara sa te impoziteze " cum e cardul de masa sau bonurile valorice unde e impozitat vanzatorul si in cazul cardului de vacanta. Vanzatorul are TVA, impozit pe cifra de afaceri si inca o gramada de taxe. Numai cei cu venituri mici sau handicap nu sunt impozitati..Nu prea pricep de ce te plangi ca primesti moca 1300 lei ? Pesemne de aia sunt full statiunile la noi.

#46
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Of colegi, iar o luam pe aratura..(impozit, dubla negatie, blochezi cardul daca e unul care te insala..)
Morala la nivel de neuron personal:
1. Plata online cu card necesita: nume, data expirare card, numar card+ CVV(cod se securitate) si o linie de plata securizata
2. In cazul de fata : Oricine detine informatiile complete de plata(comerciantul sau "hacherul" cu gugla) poate debita cardul in limita de sold si de plata numai pentru servicii turistice la comerciantii acceptati de emitend card)
3. Asta de care va spuneam( spre deosebire de altii la care am facut plata pe linie securizata si fara "poze") cred ca a facut economie la bani, neasigurand plata card vacanta preferand varianta cea mai proasta pentru securitate= ia fa tu poze de pe card daca vrei concediul.
Morala moralei, i-am facut lu' ala poze (nu reprezinta un sfat) din motive de lene si prostie. Sanatate si sa  sa apucam concediul..

Edited by danb1961, 02 April 2023 - 09:39.


#47
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdanb1961, on 02 aprilie 2023 - 09:37, said:

.(impozit, dubla negatie, blochezi cardul daca e unul care te insala..)
Ce sa mai blochezi dacă ți-au tras de pe card 1450 lei?
Daca merge plata doar cu 2 foto de la card chiar că e aiurea.


#48
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
De ce sa nu mearga? La plata online nu folosesti informatiile de pe fata si verso-ul cardului?

#49
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
M-am referit că nu mai are rost sa blochezi cardul daca un infractor ți-a făcut plata cu cei 1450 lei ce se dau anual pe acel card.
Doar cu politia ii mai recuperezi.

#50
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Tovarăși, vestea proasta ca un comerciant încalcă lejer Gdpr ul. Cvc e data confidențiala.Faza mișto e ca virgula cucoana îmi spune ironic ca face asta de 10 ani și nu au fost probleme..

#51
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Nu cred că se dau voucherele pe card de 10 ani. Mai demult erau tichete de hârtie. De câțiva ani is in format electronic.

#52
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdanb1961, on 02 aprilie 2023 - 13:35, said:

Tovarăși, vestea proasta ca un comerciant încalcă lejer Gdpr ul. Cvc e data confidențiala.Faza mișto e ca virgula cucoana îmi spune ironic ca face asta de 10 ani și nu au fost probleme..

Poate ii lasi si un review pe masura pe site-urile de specialitate. Dupa ce termini cu vacanta :)

#53
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008

View Postdanb1961, on 02 aprilie 2023 - 13:35, said:

Tovarăși, vestea proasta ca un comerciant încalcă lejer Gdpr ul. Cvc e data confidențiala.Faza mișto e ca virgula cucoana îmi spune ironic ca face asta de 10 ani și nu au fost probleme..

E firma de turism sa iti ceara avans ? Eu ii ziceam ceva de dulce si caut altceva asemanator, poate mai scump dar sa nu faca misto . Eu fac rezervari 2-3 nopti la peste 1 200 km.. GRATIS !! Vezi ceva de genul booking ..

Edited by mihaiC1, 02 April 2023 - 17:23.


#54
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View PostmihaiC1, on 02 aprilie 2023 - 08:41, said:

De la matematica mi se trage dubla negatie altfel spuneam " fara sa te impoziteze " cum e cardul de masa sau bonurile valorice unde e impozitat vanzatorul si in cazul cardului de vacanta. Vanzatorul are TVA, impozit pe cifra de afaceri si inca o gramada de taxe. Numai cei cu venituri mici sau handicap nu sunt impozitati..Nu prea pricep de ce te plangi ca primesti moca 1300 lei ? Pesemne de aia sunt full statiunile la noi.

Nu fi ridicol...mare suma 1300 lei , ce statiuni sa umpli? Ca nu ajunge nici de 3 nopti, trebuie sa mai pui cateva mii bune ca sa mergi in statiunile de la noi si sa se cheme concediu
.
Si nu primesc nimic moka ...am zis ca nici nu l-am folosit ca j-sm gasit nimic bun care sa accepte tichete, deci o sa ies in pierdere ca expira si impozituls-a luat

Edited by danigoleman, 03 April 2023 - 10:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate