Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Card de vacanta= plata fara pin+ returnare avans

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Se da un card de vacanta
1.Plata avans :
Cucoana de la celalalt capat al firului spune ca pentru plata avans are nevoie de copie fata-verso card  => mere faza/este legala chestia de debitare card fara a avea si pinul  ?(doar cu "poza " card ?)
2. Returnare avans= este legiferata undeva returnare avans in cazul in care imi rup  gatul inainte de vreme ?
Multam

#2
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,514
  • Înscris: 03.10.2013
Nu are nevoie de pin, dar nu e bine sa platesti asa
iti trimite pe mail un link de plata si platesti tu
daca ii trimiti pozele cu cardul , va mai putea face si alte plati, asta daca iti mai raman bani pe card

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,967
  • Înscris: 01.12.2001
E posibil sa plătești cu cardul de vacanta având doar foto față verso?
Nu știam. Am avut vreo 10 carduri in mana. 10x1450 lei, era ceva...

#4
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

 danb1961, on 31 martie 2023 - 05:46, said:

Se da un card de vacanta
1.Plata avans :
Cucoana de la celalalt capat al firului spune ca pentru plata avans are nevoie de copie fata-verso card  => mere faza/este legala chestia de debitare card fara a avea si pinul  ?(doar cu "poza " card ?)
2. Returnare avans= este legiferata undeva returnare avans in cazul in care imi rup  gatul inainte de vreme ?
Multam

1. perfect legal, dar trebuie sa-ti trimita un formular de accept pe care sa-l completezi si semnezi intai. nu au nevoie de pin ca sa il foloseasca.
2. este reglementata in contract sau in termenii si conditiile rezervarii. daca afacerea e facuta prin telefon, fara nimic pe hartie, evident ca nu ai nicio garantie. nici macar ca rezervarea exista cu adevarat.

Edited by Bob493, 31 March 2023 - 07:12.


#5
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,975
  • Înscris: 31.07.2007
Folosește mail-ul pentru a avea ceva scris, confirmarea rezervării cu tariful, perioada cazării și condițiile de anulare. Poate face tranzacția cu datele cardului fără pin cu POS-ul.

#6
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1.Faza cu plata fara pin mi se pare o aiureala..trebe sa nu pierd cardul, caz in care oricare din voi isi face concediul pe gratis..
2. Se pare ca plata cu cardul  are o mica problema= nu se poate returna avansul , indiferent de politica comerciant, intrucat nu se poate returna pe cardul de  vacanta banii ce i-ai platit=> pentru plata avans ca sa beneficiezi de retur ,trebe sa faci plata cu card bancar..

Edited by danb1961, 31 March 2023 - 07:49.


#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Mie mi-a luat banii, fără poze.

#8
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Adicalea ?.. ca m-ai bagat i ceata

#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,071
  • Înscris: 27.10.2007
Cardul de vacanta nu este atasat unui cont personal, asa ca mai greu cu returnarea banilor pe el.

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,722
  • Înscris: 18.12.2007

 danb1961, on 31 martie 2023 - 05:46, said:

Cucoana de la celalalt capat al firului spune ca pentru plata avans are nevoie de copie fata-verso card

Stai potolit cu pozele dupa card, nu are nevoie de asa ceva.

#11
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 07.04.2021
Ce este acest card de vacanta? E prima oara cand aud de asa ceva

Edited by krtyna, 31 March 2023 - 08:25.


#12
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Inca se poate. Dar se inaspresc conditiile (si bine fac). E singura forma de tranzactie pe care o stiu eu care inca merge fara 3D Secure, sau o alta forma de autorizare.
Ca si comerciant, ca sa poti lua banii fara pin trebuie sa semnezi o tona de acte la banca, si mai nou trebuie sa fi acreditat de Visa/Mastercard pentru securizarea datelor. Deci cumva responsabilitatea este a bancii, dar si a comerciantului. Daca se intampla ceva banca iti da banii inapoi, si ulterior ii recupereaza de la comerciant.
Oricum inainte de plata ar trebui sa ai un document cu suma, si datele firmei (o proforma/nota de plata sau o fiscala).
Cred ca cel mai safe ar fi sa-i dai datele de pe card la telefon, si sa le introduca direct in POS (fara sa le mai salveze in alta parte).

#13
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 12.08.2008
@ krtyna Daca lucrezi la stat primesti acest card de vacanta ( si ale bonificatii ) fara sa nu te impoziteze .. la patron e mai rar.
OP deobicei avansul e 0- 5- 10 % si il faci prin transfer bancar pe o linie securizata unde ai si acte doveditoare , cardul de vacanta il folosesti atunci cand ajungi la respectiva "cucoana"... asta daca se respecta ca firma ! Cardurile ca si datele personale nu trebuie expuse decat in mare siguranta !

Edited by mihaiC1, 31 March 2023 - 08:55.


#14
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1. Cu plata m-am lamurit..zic pas,sa o faca aia care sunt mai putin paranoici si isi dau si CVV / CVC .. ca oricine are pozele , sa se streseze cat mai putin
2. "2. Returnare avans= este legiferata undeva returnare avans in cazul in care imi rup  gatul inainte de vreme ?"= acilea stie careva ceva ?
Ex  :Avansul nu este returnabil în cazul anularii pentru oferte și pachete.
Politica hotelului este de a nu returna contravaloarea cazării în cazul plecării înainte de termenul de rezervare.
Pentru rezervări camere, nu se percepe comision în cazul anulării cu 7 zile înainte de sosire.
În cazul anularii în săptămâna dinaintea sosirii se percepe un comision egal cu contravaloarea primei nopți de cazare."= asta e pe site-ul "cucoanei"
+
In email imi spune ca nu se returneaza nic+ daca vreau ma reprogrameaza...
Cum nu am pachet sau oferta, (am cerut doar informatii cazare, ce naiba inseamna oferta ?)= trebe sa plec mai des in concediu..

Edited by danb1961, 31 March 2023 - 09:20.


#15
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 12.08.2008
Avansul nu se returneaza dar se poate reprogram de comun acord in multe situatii, eu am avut rezervare in 2020 si am ajuns in 2022.. si chiar daca iti rupi gatul pot beneficia urmasii , oricum nu dau mai mult de 10 % avans , 5 % e mai des!
Am plecat de multe ori cu o zi mai devreme si aia a fost, am achitat la intrare in hotel.. nu am cerut banii inapoi ca mi se parea de prost simt.
Oferta: vezi ca mai ofera poate masaj, mese, namol etc cu un pret mai mic Posted Image
Eu planuiesc sa merg la Techirghiol cu soata cateva zile la namol ca avem ceva etate.. cu cardul de vacanta Posted Image si ca sa fiu sigur ma uit cel putin pe booking , intreb telefonic si daca respectiva "cucona", "domn" isi va trimite datele de tranfer bancar pt. avans, ai dovada, altfel nu .
PS de multe ori am mers la ghici si a iesit bine .

Edited by mihaiC1, 31 March 2023 - 10:00.


#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,967
  • Înscris: 01.12.2001

 edy_wheazel, on 31 martie 2023 - 07:33, said:

. Poate face tranzacția cu datele cardului fără pin cu POS-ul.
Lamureste-ma și pe mine cum?
Am foto de la 10 carduri de vacanta. Cum pot folosi banii de pe ele la un hotel?
Am toate datele, inclusiv PIN-urile. Doar cardurile fizice NU.

Știu că merg daca is înrolate in telefon și fac plata prin NFC. Dar cum fac plata doar cu datele de pe ele?

Edited by dorin_2k, 31 March 2023 - 10:07.


#17
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Valei, stres inutil..cred ca o sa sarbatoresc prin munca concediul..si apropo, de curiozitate am sunat la aia care au emis cardul si alta cucoana mi-o zis ca nu recomanda faza cu pozele.

#18
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 12.08.2008
@ dorin_2k Simplu! Nume titular, nr. card, data de expirare  si numar CVV/ CVC online sume mici zilnic fara pin si se mai poate "clona".. Si eu am carduri pe mobil dar imi cer parola/ amprenta/ sau semnatura electronica token..numai pin nu!

Edited by mihaiC1, 31 March 2023 - 10:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate