Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Marinare pentru fragezirea carnii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006
Sarea aia scoate apa din stratul superficial de carne, ceea ce in fapt chiar ajuta la obținerea unui rezultat superior, pentru ca friptura se va carameliza mult mai rapid și implicit se va sigila păstrând sucurile din profunzime in interior.

#38
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca faci asa o talpa de 5 mm grosime.....sigur iese indestructibila pentru niste pantofi :)

#39
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006
:roflmaofast:
Eu când am genul ăla de cut (de obicei carne mai slaba), o gatesc 10 secunde pe fiecare parte și aia e

Edited by richelieu, 22 March 2023 - 23:25.


#40
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Prin magazinele din RO se gasesc frecvent si mereu ma intreb cine si de ce le taie asa.

#41
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006
Sunt doua variante: ori cei old school, da’ in școala aia nu se pretează pt grătar, ori new school, dar e carne care se pretează, gen picanha

#42
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
gen picanha
Asta cred ca ajunge, in cel mai bun caz, carne pentru gulas, dar mai sigur carne tocata porc-vita.

Am luat de la Lidl niste pastrama de berbec. Felii de vreo 2 mm grosime. Nu am gasit nici o metoda de a o gati.

OP vrea sa gaseasca o metoda universala de fragezire a carnii. Nu exista asa ceva.

Edited by pasilla, 22 March 2023 - 23:53.


#43
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postpasilla, on 22 martie 2023 - 23:10, said:

Vedem in america de sud cum aia fac fripturi de vita pe pat de sare. Nu cred ca au cele mai nasoale fripturi de vita.
Nu confunda cu ce fac americanii ! Au alta carne , una de foarte buna calitate si un mod de preparare cu totul diferit . Ei folosesc felii foarte groase , o sareaza puternic la suprafata TOCMAI pentru a extrage din stratul de suprafata apa...asta ajuta foarte mult la socul sigilarii si apoi...ca sa vorbesc pe romaneste carnea fierbe in untura naturala a carnii , dand un gust delicios .
La noi , de obicei in feliile de carne avem ''ate'' , pentru ca in mod majoritar consumam carne de la vitele DE LAPTE care sunt taiate de batranete , sau in cazul unei carni de calitate...ce e mai bun = grasimea...curge in gratar Posted Image !

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,988
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlltrack, on 23 martie 2023 - 00:02, said:

Nu confunda cu ce fac americanii ! Au alta carne , una de foarte buna calitate si un mod de preparare cu totul diferit . Ei folosesc felii foarte groase , o sareaza puternic la suprafata TOCMAI pentru a extrage din stratul de suprafata apa...asta ajuta foarte mult la socul sigilarii si apoi...ca sa vorbesc pe romaneste carnea fierbe in untura naturala a carnii , dand un gust delicios .
La noi , de obicei in feliile de carne avem ''ate'' , pentru ca in mod majoritar consumam carne de la vitele DE LAPTE care sunt taiate de batranete , sau in cazul unei carni de calitate...ce e mai bun = grasimea...curge in gratar Posted Image !

Oh nu, nu puneam sare pe fleica
Dar iesea o friptana de murea calu'

Numai eu stiu in pandemie cate friptane am facut pe terasa casei...

Doamne, nu am mai gustat carne d-aia
Texas sau Alberta

#45
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Din cate stiu tu bagai pe un Weber pe carbuni , nu era nevoie de sigilare si nici de sare ca era pe flacara deschisa !
Greseala mea , m-am referit in special la gratar pe gaz ! E diferita prepararea , pe gaz dureaza mai mult cu timpi calculati in functie de grosimea fleicii si cu termometru in interiorul ei . Pe carbuni e mai ''la ochi'' pana se formeaza crusta Posted Image

Edited by Alltrack, 23 March 2023 - 00:35.


#46
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostTsunamii, on 23 martie 2023 - 00:15, said:

Doamne, nu am mai gustat carne d-aia
Texas sau Alberta
Poti sa zici Adio! Posted Image Posted Image Posted Image

#47
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 14.03.2013

View Postpasilla, on 22 martie 2023 - 23:37, said:

Prin magazinele din RO se gasesc frecvent si mereu ma intreb cine si de ce le taie asa.
Mergi si tu la macelariile specializate care iti taie cum vrei si iti da ce fel de carne vrei.
In hypermarket...mai bine nu.

#48
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Cine ține la ficatul lui, folosește același talent de ocolire a magazinelor străine ca parlamentarii taierea specialelor!
Doar in caz de răceli grave....pentru antibioticul conținut.

#49
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.06.2005

View PostTsunamii, on 22 martie 2023 - 21:54, said:

Sarea scoata apa din carne, NU sare



Ananas





...crud, nu din compot. Contine ceva enzime care dizolva legaturile intre celule.

Mai e bicarbonatul, care are PH bazic, deci  ar fleosti carnea.

Totusi, de ce ai vrea sa mananci carnea ca pe coliva? Fara un pic de textura parca n-are farmec...

#50
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006

View Postadnana2121, on 24 martie 2023 - 06:13, said:

Cine ține la ficatul lui, folosește același talent de ocolire a magazinelor străine ca parlamentarii taierea specialelor!
Doar in caz de răceli grave....pentru antibioticul conținut.
magazinele conțin antibiotic? 😳

#51
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 14.03.2013

View Postflorinel, on 24 martie 2023 - 07:04, said:

...crud, nu din compot. Contine ceva enzime care dizolva legaturile intre celule.

Mai e bicarbonatul, care are PH bazic, deci  ar fleosti carnea.

Totusi, de ce ai vrea sa mananci carnea ca pe coliva? Fara un pic de textura parca n-are farmec...
Trebuie sa stii cat sa pui ca sa nu o fleosteasca. Pui cu simt de raspundere si nu devine coliva :)

#52
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

View Postflorinel, on 24 martie 2023 - 07:04, said:

...crud, nu din compot. Contine ceva enzime care dizolva legaturile intre celule.

Merge si suc de kiwi (tot proaspat, nu din tetra pak sau conserva). Are avantajul ca enzima in cauza e distrusa mai repede la temperatura ridicata (decat aia din ananas sau papaya), asa ca nu continua sa dezintegreze carnea in timpul gatirii.

Bicarbonatul da gust bleh, cel putin pentru mine, plus ca e mai complicat de dozat sarea daca-l folosesti (deoarece si bicarbonatul da gust sarat, insa e un 'sarat' mai diferit de cel al clorurii de sodiu).

#53
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,192
  • Înscris: 15.05.2008
Am vazut ca a recomandat cineva(primit si like-ri) pieptul de rata bagat in tigaia incinsa,am facut si eu asa pana am vazut ca este gresit,pieptul se pune in tigaia rece cu pielea crestata,vrem sa obtinem putina gatire si dincolo de piele,cel putin eu asa fac.
Acele restaurante probabil baga si monoglutamatul si a castigat deja cursa.
Eu nu mai fac nici o marinare daca se schimba gustul la carne,in schimb toata carnea la mine sta in apa cu sare 35gr/l apa si 20 gr zahar brun 2-3 zile,apoi atinsa cu piper si nitel usturoi daca este cazul.Mereu caut sa simt cat de mult gustul si aroma la carne.

#54
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006

View Postceanu1980, on 24 martie 2023 - 11:13, said:

Am vazut ca a recomandat cineva(primit si like-ri) pieptul de rata bagat in tigaia incinsa,am facut si eu asa pana am vazut ca este gresit,pieptul se pune in tigaia rece cu pielea crestata,vrem sa obtinem putina gatire si dincolo de piele,cel putin eu asa fac.
Nu e greșit nici așa, nici așa.
Depinde de ce urmărești sa obții… sunt tehnici diferite de gătire.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate