Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Marinare pentru fragezirea carnii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
Gregan

Gregan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 19.09.2019
Stiti vreo metoda de marinare a carnii, care s-o fragezeasca foarte bine? Sa iasa, cum e pe la unele restaurante chinezesti sau arabesti, atat de moale incat se topeste in gura. Nu stiu cum o fac aia, dar iese ca untul de moale. Eu am incercat acasa tot felul de metode, cu iaurt, cu otet, cu ulei, cu vin, suc de lamaie, combinatii intre ele... pur si simplu nu obtin acea carne frageda. Daca o fac la cuptor, in tava acoperita, iese moale dar nu are acea fragezime speciala.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce fel de carne ? Ce fel de preparat ?

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,166
  • Înscris: 13.03.2017
Sunt enorm de multe metode de marinare iar acidul care fragezeste se numeste ... lamaie
Desigur - depinde foarte mult de gust dar mai ales de tipul de carne
De ex. eu la porc folosesc ulei de masline cu lamaie iar la vita folosesc grepfrut in loc de lamaie - recomand Posted Image

#4
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 18.12.2004
Cei din restaurante aplica si metode fizice, nu doar cu marinade sau alte chestii ... congelare/decongelare repetata sau gatire la foc mic perioade foarte lungi.

#5
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 08.02.2010
Si pe mine ma intereseaza subiectul.
Daca stie cineva retete bune, sa le lase aici.
Posted Image

#6
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,030
  • Înscris: 08.01.2021
Simpla saramură. Sarea reacționează cu nush-ce-proteina și fragezeste.

#7
Gregan

Gregan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 19.09.2019

 pasilla, on 22 martie 2023 - 16:37, said:

Ce fel de carne ? Ce fel de preparat ?
Marinez mai multe tipuri de carne, dar cel mai mult m-ar interesa pentru carnea de porc ... pulpa, spata, cotlet, pentru a fi facuta la cuptor.

 dragosh82, on 22 martie 2023 - 16:45, said:

Cei din restaurante aplica si metode fizice, nu doar cu marinade sau alte chestii ... congelare/decongelare repetata sau gatire la foc mic perioade foarte lungi.
Am folosit si aparat de intepat carnea, am gatit-o la foc mic fara graba... congelare/decongelare nu am incercat. Nici nu cred ca-i recomandat.

 Naijax, on 22 martie 2023 - 16:44, said:

la porc folosesc ulei de masline cu lamaie
Am incercat si eu asa, dar nu a iesit cum doream.


Carnea la care ma refer eu este atat de moale, incat se poate taia cu furculita. Aproape ca nici nu se mai simte fibra.

#8
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 12.10.2005

 Gregan, on 22 martie 2023 - 16:29, said:

Stiti vreo metoda de marinare a carnii, care s-o fragezeasca foarte bine?

Reiau si eu intrebarea colegilor, ce fel de carne? Porc, vita, pui? In functie de asta se pot recomanda metode de marinare respectiv gatit.

LE: Am apucat sa scriu inainte de ultima postare. Aia cu intepat carnea mi se pare o barbarie dpdv culinar. In principiu orice marinada merge, ideea e sa contina si ceva acid (suc de lamaie, de exemplu). Legat de fragezime, ideea e ca o bucata mai mare de carne se poate gati timp mai indelungat fara sa se usuce, nu prea e valabil la felii subtiri.

Edited by AWE, 22 March 2023 - 17:12.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Porcul se gateste, la cuptor, extrem de usor si fara marinare. Temperatura mica (105-110 grade) si timp indelungat 8-12 ore.
O poti manca si daca nu ai dinti, dar eu prefer sa mai ramana cu ceva textura.

Edited by pasilla, 22 March 2023 - 17:15.


#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,166
  • Înscris: 13.03.2017

 Gregan, on 22 martie 2023 - 17:06, said:

....
Am incercat si eu asa, dar nu a iesit cum doream.
...

Bro' ... carnea de porc trebuie lasata la marinat cel putin 12 ore dar, daca vrei sa te lingi pe degete, las-o 2 zile
De asemenea - zeama trebuie sa acopere carnea complet (eu o bag in pungi ziplock)
Nu pui doar o lamaie si gata
Dupa aia conteaza gatitul
Slow cooking bro'... slow Posted Image

#11
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 22.08.2012
Conteaza mult ce fel de carne folosesti, nu orice talpa marinata devine moale.

Una e o vita tanara de Argentina, alta o vaca ascunsa sa moara in singuratate de batranete si reanimata de un macelar zelos pe post de vita Kobe.

#12
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,514
  • Înscris: 03.10.2013
in bere, blonda sau neagra

#13
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 12.08.2008
Mai e si acidul din lactate.

#14
Gregan

Gregan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 19.09.2019

 pasilla, on 22 martie 2023 - 17:13, said:

Porcul se gateste, la cuptor, extrem de usor si fara marinare. Temperatura mica (105-110 grade) si timp indelungat 8-12 ore. O poti manca si daca nu ai dinti, dar eu prefer sa mai ramana cu ceva textura.
Iti dai seama ca nu pot sta 10 ore dupa ea.
La restaurant iti aduce friptura in 30-40 de minute, deci ei au carnea marinata si o gatesc pe loc.

 Naijax, on 22 martie 2023 - 17:15, said:

Bro' ... carnea de porc trebuie lasata la marinat cel putin 12 ore dar, daca vrei sa te lingi pe degete, las-o 2 zile De asemenea - zeama trebuie sa acopere carnea complet (eu o bag in pungi ziplock) Nu pui doar o lamaie si gata Dupa aia conteaza gatitul Slow cooking bro'... slow Posted Image
Am marinat carne si 3-4 zile, crede-ma ca am incercat zeci de metode.
Si nici n-o grabesc la gatit. Nu stau 8-10 ore dupa ea, dar o las 2-3 ore, chiar si mai mult la bucati mai groase. Mai folosesc si capac la tava - ceea ce ajuta mult, carnea iesind astfel foarte moale.
Numai ca nu-mi iese ca aceea de la anumite restaurante "etnice". Cum am mai scris, zici ca este unt. Sunt sigur ca au un secret, ma gandeam ca-l stie cineva...

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
O incalzesc pe loc :)

Edited by pasilla, 22 March 2023 - 17:39.


#16
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 18.06.2017

 Gregan, on 22 martie 2023 - 17:36, said:

Numai ca nu-mi iese ca aceea de la anumite restaurante "etnice". Cum am mai scris, zici ca este unt. Sunt sigur ca au un secret, ma gandeam ca-l stie cineva...

Tu cauti cumva carnea la garnitza?

#17
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,410
  • Înscris: 15.01.2017
Secretul in general e calitatea cărnii si folosirea unor bucăți potrivite pentru ceea ce vrei sa prepari. Marinarea e mai mult pentru gust decât pentru textura. Nimeni nu iti va da pe tava “secretele” pentru ca nu exista secrete. E doar experiența si poate, ceva talent.

Edited by Epdm, 22 March 2023 - 18:25.


#18
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

 Naijax, on 22 martie 2023 - 16:44, said:

Sunt enorm de multe metode de marinare iar acidul care fragezeste se numeste ... lamaie
Desigur - depinde foarte mult de gust dar mai ales de tipul de carne
De ex. eu la porc folosesc ulei de masline cu lamaie iar la vita folosesc grepfrut in loc de lamaie - recomand Posted Image
Grapefruitul are contraindicatii medicale, deci trebuie atentie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate