Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Vacanta 2-3 zile in Bucuresti - Este ceva de vizitat in capitala?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#37
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Prin centru să te uiți după urmele de împușcături la clădirile vechi, mai ales prin zona Pieței Revoluției. În spatele Palatului Parlamentului, pe partea cu hotelurile și Digi, o să vezi urmele vechiului stadion. Neapărat să te duci pe Magheru. Este printre cele mai scumpe bulevarde, alături de Dorobanți și Calea Victoriei. Pe Calea Victoriei este Palatul Telefoanelor, cea mai înaltă clădire din România la vremea sa și prima clădire cu schelet din metal.

#38
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 cristiany, on 17 martie 2023 - 17:16, said:

Sa te duci intr-un oras ( indiferent care ar fi el ) si sa " vizitezi " un magazin... Posted Image

Eu l-am propus ca alternativa la Dragonul Rosu :D

Ce e de vazut: vila lui Ceausescu, casa poporului muzeul cotroceni, Manastirea Cernica, Biserica Sf NIcolae, centrul vechi, cimitirul Belu,  muzeul taranului roman, muzeul satului, muzeul antipa, parcurile ...

Nu i-as recomanda sa manace la restaurantul Nor decat daca nu are ce face cu banii ..

#39
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 02.11.2009

 cristiany, on 17 martie 2023 - 17:16, said:

Sa te duci intr-un oras ( indiferent care ar fi el ) si sa " vizitezi " un magazin... Posted Image

Totuși Ikea este altceva decât un magazin obișnuit, dar ține de gustul fiecăruia. Chiar și la cel din Pallady la prânz e plin și restaurantul și bistro-ul, iar în zonă nu este dezvoltat sectorul clădirilor de birouri, sunt multe ,,macarale râd în soare argintii”

#40
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
Daca a lua masa la Ikea a ajuns turism culinar, e clar, nu ne mai facem bine ...
E frumos in zona Pallady, mai ales dupa ce a plouat sau la ore de varf. De cand se lucreaza la cele 2 pasaje e o placerea sa treci prin zona.

#41
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 mihaistoian, on 17 martie 2023 - 17:12, said:

NU te caza undeva lângă Gara de Nord, zona și ,,fauna umană” sunt oribile
Asa e insa ajunge si pe jos in Victoriei, ar fi un avantaj.

#42
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 02.11.2009
@cristiany, cele două pasaje vor fi terminate până în toamnă și vei trece fluierând spre și dinspre A2, iar acum disconfortul traficului este mult mai redus decât cel produs de șantierul de pe șos. Colentina-str. D-na Ghica.
Cât despre ,,turismul culinar”, recunosc că unele produse oferite de bucătăria Ikea sunt la fel de bune ca la un restaurant din Centrul Vechi, iar Cafeneaua Pallady este foarte tentantă în oferte.

#43
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

 mihaistoian, on 20 martie 2023 - 12:21, said:

@cristiany, cele două pasaje vor fi terminate până în toamnă și vei trece fluierând spre și dinspre A2, iar acum disconfortul traficului este mult mai redus decât cel produs de șantierul de pe șos. Colentina-str. D-na Ghica.
Spuneam doar ca acum nu prea e o zona de vizitat, iar de tranzitat doar daca este imperios necesar.
Evident ca atunci cand vor fi finalizate, cele 2 pasaje vor imbunatati considerabil traficul in zona.

 mihaistoian, on 20 martie 2023 - 12:21, said:

Cât despre ,,turismul culinar”, recunosc că unele produse oferite de bucătăria Ikea sunt la fel de bune ca la un restaurant din Centrul Vechi, iar Cafeneaua Pallady este foarte tentantă în oferte.
Eu recunosc ca spre rusinea mea nu am avut ocazia sa vizitez renumitul restaurant Ikea.
Singura tangenta cu el, a fost " senzationalul " hotdog pe vremea cand era 1 leu bucata. Posted Image

Hai ca am deviat grav de la subiectul topicului, asteptam cu interes impresiile OP privind vizita din București.

#44
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 MindArchitect, on 16 martie 2023 - 08:15, said:

Pot sa intreb care este cel mai frumos parc din oras?
Herastrau.
Si IOR e frumos, merg si Tineretului, Carol, Drumul Taberei/Moghioros

 MindArchitect, on 16 martie 2023 - 21:14, said:

Ikea pare interesant.
E un magazin, nu stiu ce e interesant la el, din puncde vedere turistic...
In plus, ambele sunt la periferie.

 MindArchitect, on 15 martie 2023 - 21:35, said:

targul ala al chinezilor, Nero.
Dragonul Rosu. Daca nu-i cel putin a 5-a vizita in Bucuresti, nu cred cmerita.

#45
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Neaparat sa vizitezi Gradina Botanica, mai ales in perioada asta. Parcul Circului cred ca e unic in Bucuresti cu lacul sau de nuferi. Pacat ca nu sunt infloriti acum.

#46
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,995
  • Înscris: 30.11.2021
O sa ma uit.
Sincer am caut pe google si mi-a parut interesanta gradina zoologica. Banuiesc ca asta este cu intrare? Nu este gratuit ca la mine in oras?

Mai vroiam sa zic de ceva dar am uitat

Deci Cele 2 restaurante, Ikea, metrou, magazinul ala chinezesc, gradina zoologica si ceva parc placut.

Si sa caut pe youtube gradina botanica bucuresti.

Si gradina

#47
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Este 15 lei biletul la zoo pentru adulți și vreo 6-7 pentru copii. Poți eventual să dai o tura și prin pădurea Băneasa la pas câteva minute, ce a mai rămas practic din fostul Codrul Vlăsiei.

#48
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostMindArchitect, on 01 aprilie 2023 - 20:06, said:

Sincer am caut pe google si mi-a parut interesanta gradina zoologica. Banuiesc ca asta este cu intrare? Nu este gratuit ca la mine in oras?
Se plateste bilet.

#49
gradiva

gradiva

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.04.2023
Recomand Gradina Botanica, Muzeul Satului  si parcurile Cismigiu si Herastrau, daca sunteti iubitor de natura. iar daca ajungeti pe langa Cismigiu puteti trage o fuga si pana in Piata Romana.
Daca sunteti iubitor de carte, sunt doua librarii interesante prin zona Centru Vechi - Piata Romana, libraria Carturesti Carusel de pe Lipscani si Humanitas din Cismigiu, unde obisnuiau sa vina la discutii Gabriel Liiceanu, Andrei Plesu si Patapievici. Nu stiu daca mai vin si acum.

Iar prin Cnetru Vechi, e un restaurant bun al unui poet Mircea Dinescu, numit "Lacrimi si Sfinti".

#50
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,995
  • Înscris: 30.11.2021
Stiam eu ca este un subiect pe undeva.

Sa citesc subiectul sa vad daca am intrebat despre transportul public ca mai uit si eu.
Banuiesc ca si la Metrou si in autobuze, tramvaie, au plata cu cardul.
Intuiesc ca asta este gaura de la metrou.
Ma documentez nitel mai dimineata.

https://www.google.c...i6656?entry=ttu

Edited by MindArchitect, 16 July 2023 - 20:23.


#51
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Sunt semnalizate cu M, gurile de metrou.
Vezi că poți urmări pe Google Maps, în cât timp ajung bus-urile, tram și metrou în timp real. Parcă era și o app, infoSTB, dar nu știu, nu sunt bucureștean.

Edited by Vlad_22, 16 July 2023 - 20:42.


#52
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,995
  • Înscris: 30.11.2021
Bine ca precizasi, ma uitam la poza dar nici nu observai M, ziceam Mc ca este ING exact langa Hotel si mai incolo ProCity.
Nu ca ma duc la Bucuresti sa mananc la Profi dar sa fie acolo daca am nevoie de tigari, suc.

O sa caut aplicatia, la mine in oras este o aplicatie dar si orasul mic, nu se compara cu Bucuresti.
Ma intereseaz de ceva restaurant, decent, sa mananc maine seara, ceva in zona la hotel(My Continental) 10-15-20 de minute de mers pe jos.

Edited by MindArchitect, 16 July 2023 - 20:48.


#53
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Țigări?  Ce vârsta ai?

Recomand orașul noaptea, e mult mai interesant. Toată zona la nord de victoriei (inclusiv Floreasca etc) merita explorata după miezul nopții.

#54
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,849
  • Înscris: 17.08.2022
"Sa vezi Oborul si apoi sa mori" ......!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate