Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Vacanta 2-3 zile in Bucuresti - Este ceva de vizitat in capitala?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,025
  • Înscris: 30.11.2021
Ca oltean, este ceva ce mi-ar putea parea interesant de vizitat in capitala?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce iti place sa vizitezi ?
In B, ai nenumarate atractii turistice, dar depinde de tine ce doresti.

Degeaba iti recomand eu Muzeul Satului, iar tu esti atras de Ateneul Roman, sau iti recomand Piata Obor, dar tie iti place la MNIR.

Edited by pasilla, 15 March 2023 - 21:13.


#3
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,025
  • Înscris: 30.11.2021
Nu stiu care cum sunt pozitionate in Bucuresti dar vreau sa vad cladirea parlamentului, targul ala al chinezilor, Nero. Cred ca zic bine? Nero cred ca se numea.
Neaparat, de curiozitate, vreau sa merg cu metroul.

#4
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2019
Acum e cunoscut drept Dragonul Rosu. NIRO.

https://wikimapia.or...Europa-Sam-Niro

#5
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Dragonul Rosu se numeste mai nou. A fost NIRO.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca vrei sa vizitezi Dragonul Rosu, te sfatuiesc sa o faci la prima ora a diminetii.
Dupa 9:00- 10:00 se fasaie.

Edited by pasilla, 15 March 2023 - 21:45.


#7
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Centrul vechi!

#8
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,718
  • Înscris: 21.06.2016
Pai venit din oltenia orice loc unde nu s-a rasturmat provebialul car ar trebui sa ti se para exceptional.
Lasind micile rautati, Bucurestiul e un oras ok pentru 2-3 zile, citeva muzee (Antipa, geologie, Istorie, al satului etc), centrul vechi intr-o vineri seara, obiectivele pricipale (casa poprului, guvernul, sala palatului, cladirea cec, toate cladirile alea mai vechi de pe victoriei), ateneul, citeva minastiri/biserici, arcul de triumf, primaverii (seara), dorobanti, cele citeva "piete" principale, poate un mall sau therme, Herastru, Cismigiu plimbat pur si simplu (cu piciorul, cu trotineta).
Ar mai fi evenimente culturale (concerte, teatru etc), cafenele dragute cu cafea ok,  niste restaturante. E bine sa suni inainte sa vezi daca primesc olteni Posted Image

Edited by vrajitoruldinoz, 16 March 2023 - 01:13.


#9
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,025
  • Înscris: 30.11.2021
Interesant.
Pot sa intreb care este cel mai frumos parc din oras?

#10
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Depinde ce fel de parc iti place, din cele mari...

IOR daca vrei un parc cat de cat aranjat
Tineretului daca vrei ceva asa mai salbatec
Herastrau daca vrei ceva plictisitor plin de restaurante de fite.
Cismigiul daca vrei sa siimti ca te-ai intors in timp

#11
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Depinde de gust cu parcurile. Herastrau probabil este cel mai vizitat si are de toate - terase, muzeul satului, locuri de promenada. Mie imi place Carol ca imi aduce aminte de copilarie si sunt mai old school.
La Dragonul Rosu as da skip, sunt niste tarabe asezate pe categorii in diverse hale, se vinde numai engros si pe firma. Program au de la 7 pana pe la 12 asa, eu am fost ultima data in iarna sa iau jucarii pentru niste donatii si poti lua numai cu 50 sau 100 de bucati diverse, nici macar nu sunt foarte ieftine.

Edited by dell99, 16 March 2023 - 08:52.


#12
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Sunt multe parcuri, dar in perioada asta mie nu-mi plac. Totul este uscat. Si parca nici alte obiective turistice nu ma atrag acum,fiind si frig, vegetatie uscata. Inca putin si totul va inverzi. Poti sa iti faci abonament   la STB si metrou. PT 72 ore abonamentul este 35 lei si poti calatori cu metroul, tramvai, autobuz, troleibuz, tren (metropolitan). Cu metroul nu o sa vezi nimic,dar calatorind cu stb poti sa si vezi ce este la suprafata.
Parcuri care imi plac:  IOR( Alexandru Ioan Cuza), , Herastrau( Regele Mihai I ), Parcul Carol I, Parcul Vacaresti,Crangasi. Ultimele 2 sunt mai mult de alergat, dar ai grija la caini( desi nu cred ca mai sunt acum . Eu oricum nu am avut probleme niciodata cu cainii).

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
fusei io, mai ieri, în parcul kiseleff
dacă vrei să vezi o băltoacă maronie și plină de alge, pe care plutesc 2 rațe domestice, 2 rățoi sălbatici și o gâscă - atunci acolo e locul!

cum drakku să ai un bazin „amenajat” în plin parc de promenadă, fără sistem de recirculare și filtrare? :o

(brucan a greșit monumental: nu în 20 de ani, ci niciodat' nu vom ajunge-n rândul lumii... :( )

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMindArchitect, on 15 martie 2023 - 21:02, said:

Ca oltean, este ceva ce mi-ar putea parea interesant de vizitat in capitala?

Indiferent ce vei vizita, sa o faci inainte de a vizita Istanbul, asa cum doresti. Ca daca vii dupa asta in Bucuresti s-ar putea sa....ti se aplece.

#15
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,718
  • Înscris: 21.06.2016
Bai, omu vine, vorba lui Trump, dintr-un shithole din care evident nu a ieșit niciodată. Credeti ca sa uita ca-s alge in bazin?

#16
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

View Postlaur_radu, on 16 martie 2023 - 08:53, said:

Sunt multe parcuri, dar in perioada asta mie nu-mi plac. Totul este uscat. Si parca nici alte obiective turistice nu ma atrag acum,fiind si frig, vegetatie uscata. Inca putin si totul va inverzi.
Nu stiu prin ce parcuri ai umblat tu, dar uite cum arata IOR-ul acum.

sursa: FB
Attached File  ior.jpg   306.54K   72 downloads

#17
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Mie cand am venit din Istanbul, Bucurestiul mi s-a parut superb. Gusturile sunt relative.

Au inceput sa infloreasca copacii in parcuri, salciile si iarba sa inverzeasca.

#18
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 16 martie 2023 - 09:34, said:

Bai, omu vine, vorba lui Trump, dintr-un shithole din care evident nu a ieșit niciodată. Credeti ca sa uita ca-s alge in bazin?

Shithole sau nu, parcul din Craiova e peste 80% din parcurile din Bucuresti. Nu zic 100% ca poate tine si de preferinte personale. Si le-am cam vizitat pe toate cele mari. Cu parcurile nu cred ca o sa il impresionati. Si din ce am auzit cred ca nici cu gradina zoologica.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate