Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Vacanta 2-3 zile in Bucuresti - Este ceva de vizitat in capitala?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#91
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,016
  • Înscris: 30.11.2021
Toate subiectele pe care le-am facut pe forum au avut ca un rezumat, o idee.
Inainte de toate vreau sa zic ca tin foarte mult la datele private legate de familie si viata personala, nu am scris chiar toate astea pe care le-am vizitat la Bucuresti, sau ordinea lor.
Am tinut legatura cu cativa dintre voi care m-ati ajutat.

O sa incerc sa scriu cateva idei simple ca am o banuiala ca marea majoritatea a softpedistilor au vizitat capitala sau locuiesc in Bucuresti.

Oarecum este si o paralela, o idee, ce mi-a parut altfel de orasul meu.
- Securitatea, mi-a parut mult, mult mai sigur ca orasul meu.
Politie locala, politie nationala, jandarmerie, tineret de la jandarmerie, patrule moto, pur si simplu exista politie in oras.
Si nu neaparat fortele de stat, securitate privata, orice Media Image, supermarket, gara, orice cladire mai importanta, hotelurile, aveau securitate privata.
Ex. Am iesit din hotel, mi-a zis un tip daca doresc valuta, pac a fost interceptat.
Era securitate in parcare, securitate la intrare, in hotel puteai intra pana la receptie, mai departe? Nu te puteai urca in lift fara card, nu puteai intra pe palier fara card.
Am venit intr-o seara si am nimerit la alt etaj cu liftul, am dat cu cardul, s-a inrosit accesul. M-am uitat atent la etaj... eram la alt etaj, nu am putut intra pe etajul, nu s-a deschis usa sa pot intra pe palier.
Nu mai zic gara de nord, nu mai zic de metrou, ok, politicosi, patrule de 2-3 persoane, pe langa paza privata de la metrou.

- Multe obiective de vizitat, mult tineret. Am zis de la inceput ca o sa fac o paralela intre orase. Venit dintr-un oras depopulat si imbatranit, autobuze pline de pensionari, imi parea ciudat si de bine, tineret. Chiar am intrat in vorba cu cativa tineri si au fost super politicosi.

- Bucurestiul pentru toti, am descoperit ca in a mai sincera idee, sunt 2 variante, poti sa mananci la buget, sunt resturante de buget.
Am fost la kaufland si si la Orhideea, destule variante de buget pentru turisti mai la buget.
Mergeam prin Orhideea si va zic ca pentru cateva momente am zis ca sunt la Brasov sau Sibiu, m-am tras nitel si mi-am zis, Hop, stai asa, esti in Bucuresti, acceasi senzatie placuta era.
Si Bucurestiul pentru cei cu dare de mana, aici am fost eu, am incercat cele mai scumpe mancaruri, cele mai scumpe bauturi, pub-uri, restaurante. Pur si simplu ex. Somon la cuptor, ceva garnitura, Hugo Spritz, poate si Virgin Pinacolada, ceva Mousse de ciocolata.
Ciubuc 10-20%.
Se mai adauga trotinet electrica, metoru, bolt, mai mananci ceva oras, te mai duci pe la Mega Image.
Si depindea mult de restaurant. Cand am ajuns la Bucuresti am vazut un restaurant in gara si avea papanasi cu 20 de lei.
Asa si cu bauturile. APEROL SPRITZ, campari orange, beai 2 dastea si erai 100 de lei.
Nu am mancat rata, imi doream rata gatita la restaurant, nu am gasit. Ma uitam mai inainte sa nu scriu aiurea preturile sau denumirile si am observat la Han ca aveau rata. 87.5 de lei. Nu stiu daca este mult, nu stiu daca este putin, sunt alte mancaruri mai ieftine si alte mancaruri mai scumpe.

- Transportul, metroul este varianta mai ok, racoare, curat, dupa ceva documentare te prinzi ca esti oarecum pe langa ce obiective te-ar putea interesa.
In fata la gara erau aceeasi taximetristi, pareau bisnitari.
Bolt.
Trotinetele electrice nu prea au rost ca sunt tot pe la pret de bolt masina.

- Este scump daca nu esti atent. Am avut la mine 3-4 carduri de credit, cash, deci nu am avut vreo clipa vreo anxietate legata de bani.
Una este sa ai bani, alta este sa fii fraier.
Nu am nimic daca platesc pentru un fel de mancare care imi place, daca este ceva ce doresc sa incerc, platesc cu placere.
Dar cand intru intr-un Carrefour express, Mega Image, eu ma gandesc la preturi de Kaufland, Auchan, nu ma asteptam sa fie asa de scumpe.

- Obiective care iti pot pare interesante si obiective care sunt interesante dar poate nu iti par cine stie ce.
Ex. Mi-a placut Hanul lui Manuc, pur si simplu parca erai la 1800 si ceva.
Nu mi-a placut Parlamentul.

Nu are legatura cu orasul, mi-a placut sa calatoresc cu trenul. A fost prima data cand am calatorit cu trenul. Ok. Fain ca te poti ridica, te poti plimba, poti fuma. Au fost trenuri cu AC.
La intoarcere am auzit o tipa ca lauda WC-ul, discutau intre ei. Si m-am dus si eu de curiozitate. Curat, apa, chiar erau 2 sapunuri, sul de hartie igienica, prosoape de hartie.
Am invatat sa merg cu trenul.
Desigur ca a fost o experienta draguta si amuzanta, am nimerit la prima clasa si aveam bilete pentru clasa 2 dar a fost ok. Au mers prizele. Destul loc in tren.
Din cauza la canicula a intarziat oleaca dar nu ma grabeam ca am dat telefon la hotel cu o seara inainte.

Dincolo de orice intrebare privind sumele cheltuite si obiectivele vizitate, cred ca pana la urma conteaza raspunsul la intrebarea: Te-ai simtit bine? Te-ai distrat? M-am simtit bine.

Edited by MindArchitect, 22 July 2023 - 22:41.


#92
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pe cand urmatoarea vizita in B ?

#93
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Mai da nu inteleg.
Pari a f un conectat, stii sa folosesti telefonul ai carduri de credit, adica cred ca esti in top 5% populatie.
Si cu toate astea e o uimire pentru tine sa vizitezi capitala tarii tale aflata la 200km sau cat e. Nici in ruptul capului nu pricep.

#94
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,016
  • Înscris: 30.11.2021

View Postpasilla, on 22 iulie 2023 - 22:45, said:

Pe cand urmatoarea vizita in B ?
Gand la gand cu bucurie.

Recunosc ca m-am gandit la treaba asta.
Stii ce mi-a placut? Mancarea, nu stiu sa explic? Am fost de la Sibiu. Sighisoara, Brasov, Sinaia etc... mancarea bine facuta.

Momentan urmeaza vacanta la munte.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate