Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

Vacanta 2-3 zile in Bucuresti - Este ceva de vizitat in capitala?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#73
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,185
  • Înscris: 30.11.2021
Mancai si baui astazi ca porcul, parca uram bani.

Maine poate ajung pe la Casa poporului, Hanu lui Manuc, Centrul vechi.
Mancai si baui tot felul de astea de nu le am baut sau mancat vreodata.

Ie fain bucurestiul, mult mai linistit ca orasul meu.
Pare mult mai sigur, oameni sunt mai politicosi.

Preturile cam piperate dar intuiesc ca sunt si altele lefurile la Bucuresti.

Ce imi pare ciudat si nu gasesc, o harta sa se suprapuna peste google maps sau peste o harta mai amanuntita ca nu stiu unde vine parlamentul pe harta, alt obiectiv.
Ar trebui metroul sau traseul autobuzelor suprapus pe google maps.



#74
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,185
  • Înscris: 30.11.2021
Pentru a ajunge de la Gara de Nord la Hanul lui Manuc în București, poți urma următoarele indicații:
Autobuz: De la Gara de Nord, poți lua autobuzul numărul 123 până la stația "Universitate". De acolo, Hanul lui Manuc este la o scurtă plimbare de aproximativ 5 minute pe jos.
Metrou: De la Gara de Nord, poți lua metroul pe linia M1 (galbenă) până la stația "Piața Unirii". Hanul lui Manuc este la aproximativ 5 minute de mers pe jos de stația de metrou.
Taxi: Dacă preferi să iei un taxi, poți căuta unul disponibil în apropierea Gării de Nord. Asigură-te că alegi un taxi licențiat și folosește aplicații de ridesharing de încredere pentru a evita eventualele probleme.
Asigură-te să verifici orarele și informațiile actualizate înainte de a călători, deoarece acestea pot suferi modificări în timp.

Am intrebat chat gpt, zice bine?
Ia sa ma uit pe harta ca imi paru bine pe caldura aia sa merg la racoare cu metroul.

#75
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,003
  • Înscris: 16.07.2015

View PostMindArchitect, on 18 iulie 2023 - 21:09, said:

Mancai si baui astazi ca porcul, parca uram bani.

Maine poate ajung pe la Casa poporului, Hanu lui Manuc, Centrul vechi.
Mancai si baui tot felul de astea de nu le am baut sau mancat vreodata.

Ie fain bucurestiul, mult mai linistit ca orasul meu.
Pare mult mai sigur, oameni sunt mai politicosi.

Preturile cam piperate dar intuiesc ca sunt si altele lefurile la Bucuresti.

Ce imi pare ciudat si nu gasesc, o harta sa se suprapuna peste google maps sau peste o harta mai amanuntita ca nu stiu unde vine parlamentul pe harta, alt obiectiv.
Ar trebui metroul sau traseul autobuzelor suprapus pe google maps.
Încearcă vedere prin satelit pe Maps și folosește-te și de Street View.

#76
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
iei metrou pana la Piata Unirii, iesi spre Centrul Vechi, intrebi de Biserica Sf Anton, e vizavi cu biserica in diagonala

Attached Files



#77
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMindArchitect, on 18 iulie 2023 - 21:09, said:

Mancai si baui astazi ca porcul, parca uram bani.
Efectul de Bucuresti.
Iti trece, dupa ce consulti portofelul :)

View PostMindArchitect, on 18 iulie 2023 - 21:09, said:

Ie fain bucurestiul, mult mai linistit ca orasul meu.
E lumea in vacanta.
Daca vii dupa 15 septembrie, se schimba atmosfera.

#78
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Mai bine iei metroul de la Gara de Nord până la izvor ca sa vezi Palatul Parlamentului, apoi mergi pe jos pe la fântâni până la piata Unirii unde este Hanul lui Manuc și de unde începe centrul vechi, daca vrei sa le vezi pe toate.

#79
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,185
  • Înscris: 30.11.2021
Am luat M1 pana la Piata Unirii de acolo am pus GPS pe Casa Poporului, dar mers incet, am ajuns in piata de acolo, fain, ca tot vedeam protestele pe la tv. Cladirea sincer nu ii prea grozava, am facut cateva poze de curiozitate dar nu are cine stie ce arhitectura.
Vazui INS, apoi bagai GPS pe Hanul lui Manuc. Trecui pe strada aia cu fantanile alea faine care se intersecteaza cu fantana aia si mai mare. De acolo imi arata GPS ul drum prin parculet si am iesit la magazinul Unirea si Han.
Hanul vazut din strada este ca orice pub. Nu intrai, chiar eram dezmagit.
Bagai GPS pe Old Town, dragut centrul dar ii si asa si asa, adica cladire abandonata langa ceva club de lux sau pub de hipsteri.
Erau si ceva straini la coada in fata la o biserica de era in fata la ceva cu cetatenie.

Si apoi vazui Hanul dinspre centru vechi, superb, preturile cam piperate dar superb. Cred ca platesti pentru senzatia aia ca te plimba in timp.

Dupa ce ma hidratai oleaca la Han, GPS setat pe Piata Unirii sa ma duc la gaura de metrou pe unde am iesit.
Si intreb un curier unde este statia de metrou M1(eram in intersectia de la Magazinul Unirea la semafoar si langa era Metrou M2) si imi zice sa cobor pe aici si sa o tin dreapta pana ajung la linia M1.
Cobor, merg, metrou si mai mare. Acolo intreb pe aia de la metrou pe unde se intra la M1 si pe ce parte ca vreau sa ma duc la Gara de nord.
Si am gasit o gagica buna si sociabila, imi zice ca trebuie sa ma urc in M1 Dristor 2 si ca se suprapun 2 metrouri pe linia aia. Bine ca nu ma urcai in ala din statie ca nu era M1. Si m am urcat in metrou si am ajuns la gara de nord.

O alta zi un alt cantaret in gara, asta avea aceent de moldovean.

Acum stau oleaca ca nu mai pot. Bun Hanul, sincer o locatie superba.


Edited by MindArchitect, 19 July 2023 - 11:56.


#80
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 21.06.2016
Du-te la fatanile alea din piata roaman cand e muzica,  e foarte frumos. Cred ca pe la 10 seara, dar nu stiu daca e in fiecare zi.

La centrul vechi te duci noaptea pe aleile alea inguste/acoperite, nu ziua.

In general in loc sa-ti petreci ziua in tunele fara sa vezi nimic, mergi pe jos noaptea, e mult mai frumos.

#81
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMindArchitect, on 19 iulie 2023 - 11:52, said:

Am luat M1 pana la Piata Unirii
Nu e rau, dar mai bine te opreai la Victoriei.
De acolo, la pas, pe Calea Victoriei, pana in capat, la Dambovita. Sunt multe de vazut.
Faci o pauza de alimentare cu combustibil si apoi tot la pas pe Magheru/Catargiu, pana in Piata Victoriei.
Distantele par mari, dar ai ce vedea si timpul trece repede.

#82
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,855
  • Înscris: 20.05.2013
Pe caldura asta nu ii recomand sa ia la pas calea victoriei. Poate sa faca asta dupa 7 seara cand se mai potoleste canicula

@ Initiator, Casa Poporului e impresionanta in interior. Daca te inscrii la telefon poti sa o vizitezi contra cost. Nu stiu daca mai ai timp, poti incerca sa te inscrii in seara asta pt maine/poimaine  http://cic.cdep.ro/r...ife-de-vizitare

IMPORTANT:
1) Vizitele se efectuează, în limita locurilor disponibile, în baza unei rezervări, astfel:
Rezervările pentru 1-9 persoane se fac doar telefonic, cu 24 de ore înaintea vizitei, în intervalul orar 09:00-16:00, la următoarele numere de telefon: +40 733 558 102 sau +40 733 558 103.​
Cererile de rezervare transmise pe adresa de e-mail, pentru 1-9 persoane, nu vor fi luate în considerare.
În cazul rezervărilor, vă rugăm să vă prezentaţi cu 15 minute înaintea începerii turului de vizitare, la biroul de informații; neprezentarea atrage după sine anularea rezervării.
Rezervările pentru grupurile mai mari de 10 persoane se transmit, cu minim 3 zile înainte de ziua vizitei, la următoarea adresă de e-mail: [email protected]; Cerererea de rezervare trebuie  să includă: numele grupului, numele organizatorului și datele persoanei de contact (nume și număr de telefon), numărul de persoane care efectuează vizita și limba de prezentare (română/engleză), ora vizitei.
2) Accesul se face doar pe baza unui document de identitate valabil (B.I., C.I., pașaport). Nu se acceptă permis de conducere sau alte forme de legitimare (în conformitate cu Normele privind condițiile de prelucrare a datelor cu caracter personal ale persoanelor care au acces în clădirea Palatului Parlamentului, publicate în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 456/31.V.2018).

Program de vizitare:
    Zilnic 09:00 – 17:00

Tarife valabile
Tur Standard
Adulţi:    60 lei/persoană
Studenţi:   30 lei/persoană (19 - 26 ani, cu carnet de student vizat)
Copii:     20 lei/persoană (7 - 18 ani)

Edited by unknown_35, 19 July 2023 - 17:39.


#83
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,185
  • Înscris: 30.11.2021
Ma gandesc pentru maine la relaxare, poate vreun mall.
Haleala, odihna, relaxare, ceva cumparaturi.
Sa ma uit ce mall este pe traseul la metrou.

#84
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cel mai smecher e Promenada. Cauti statia Aurel Vlaicu. 3 statii de la Gara de Nord.

Edited by pasilla, 19 July 2023 - 19:17.


#85
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 02.11.2009
Mai repede mergi în Park Lake, gard în gard cu Parcul I.O.R, Promenada e pentru fițoșii din cartierul Pipera!

#86
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,855
  • Înscris: 20.05.2013
Poti merge in Afi, cu metroul de la gara pana Izvot, apoi schimbi si mai mergi o statie spre politehnica. Poti vedea si Gradina Botanica, si palatul Cotroceni care sunt in zona.

Pt muzeul cotroceni: https://www.muzeulco...a/vizitare.html

REGULI DE VIZITARE
Telefon: 021-317.31.07, 0725.518.381, e-mail: [email protected]
(de luni până vineri între orele 9.00 - 17.00). Programările se fac cu cel puţin 24 de ore înainte.
Tarife valabile începând cu data de 01.01.2023
LA INTRAREA ÎN MUZEU ESTE OBLIGATORIE PREZENTAREA UNUI ACT DE IDENTITATE ÎN ORIGINAL:
BULETIN, CARTE DE IDENTITATE U.E., PAŞAPORT
Muzeul Național Cotroceni este deschis pentru vizitare de marți până duminică în intervalul orar 9.00 - 17.00
(16.00 ora de intrare a ultimului grup).
Accesul se face doar în baza programării cu respectarea regulilor de acces.

Tariful e  de 50 ron pt turul complet de 100 de min.

#87
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,185
  • Înscris: 30.11.2021
M am gandit si la gradina botanica si la a zoologica dar parca am tot fost plecat de maine imi doresc asa relaxare.
Vreau sa mananc ceva ce nu am mai mancat, sa beau ceva ce nu am mai baut.

Asta este bun de ceva? Cautam un Auchan apropriat ca aia au tricouri  de bumbac.







La 1.7 km ma duc pe jos la plimbare placuta.

#88
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,855
  • Înscris: 20.05.2013
E un carrefour enorm acolo, sigur au si tricouri de bumbac ...

#89
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,185
  • Înscris: 30.11.2021
Am o problema cu GPS ul care m a stresat si oarecum supt de energie, am vandut iphone si samsung si folosesc un telefon din 2019, imi tot arata sageata invers la GPS. Ma gandeam sa mai merg pe jos mai departe dar cand observai 50% bateria la telefon...
Bun Orhideea, bun carefour, preturi normale, tricouri ieftine de la Tex, lame de ras, bun.
Nu citisem mesajul tau.

Intrai si in kaufland ca eram curios cum este kaufland cu etaj, becks ieftina dar nu cumparai bere ca mai incolo vreau sa incerc Campari Orange si Virgin Mojito.
Si tot asa observai ca aveau destul de multe restaurante. Ma tenta o cutie chpstix calamari. Dar tot asa o sa mananc mai incolo snitel de curcan in parmezan si ceva legume.

Sunt atent cu mancarea ca am bagat cam multa carne de vita.
Si ceva dulce.

Buna plimbarea.

Edited by MindArchitect, 20 July 2023 - 12:14.


#90
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,185
  • Înscris: 30.11.2021
Stati asa ca publicai 2 mesaje gresite.

Aici aveam mesaj deschis dinainte sa plec in vacanta.

O sa scriu maine parerile, multumirile.

Edited by MindArchitect, 21 July 2023 - 16:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate