Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Vacanta 2-3 zile in Bucuresti - Este ceva de vizitat in capitala?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
gushpi

gushpi

    cārcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 vrajitoruldinoz, on 16 martie 2023 - 09:34, said:

Credeti ca sa uita ca-s alge in bazin?

oops!
mea culpa!
dacă le confundă cu prazu' :o ?!

 Scurthea211, on 16 martie 2023 - 09:53, said:


...parcul din Craiova e peste 80% din parcurile din Bucuresti.

de ce? că-i păzit de 01047?
că dacă ajungi în acea zonă (lângă unitatea militară), este un desiș de netrecut

#20
Danidiiiii

Danidiiiii

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.03.2023
Oho, in Bucuresti sunt multe de vazut. Mai mult decat 2-3 zile.
Nu imi dau seama ce-ti place daca pomenesti de Dragonul rosu.
Inca nu am ajuns in parcul IOR desi imi este laudat. Mi-a placut parcul Tineretului. Mare, cu pasari de balta, etc. Din Herastrau mi-a placut Gradina japoneza primavara cand infloresc pomii. Dar si malul lacului. De fapt, nici un parc bucurestean nu este de neglijat. Si toata salba de lacuri cu parcurile adiacente.  Piata Unirii cu fantanile, daca functioneaza.
Centrul vechi, iar merita daca iti spui "MindArchitect". Dintre muzee, cel al Colectiilor de arta (altul decat cel de arta!), este de vazut numaidecat.
Muzeul satului, evident. Ateneul. Si ce mai vrei? Spune ce domeniu agreezi.

#21
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

 mercur68, on 15 martie 2023 - 22:31, said:

Centrul vechi!
Ca sa ce? O mizerie, cadiri care stau sa cada, pavele lipsa, ciment turnat aiurea.

#22
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Eu as vizita parcurile. Herastrau (tura de lac), Cismigiu (mai meh), Carol pe potecutele care arata ca la munte, Tineretului vederea panoramica de la skatepark si tura de lac, IOR (cam aglomerat), Moghioros, Crangasi. Gradina Botanica, muzeul satului, muzeul militar. Calea Victoriei, centrul vechi. Daca vrei sa-ti si placa drumul inchiriezi trotinete electrice, altfel e cam plictisitor pe mijloacele de transport.
Daca iti plac zonele cu case dichisite, Cotroceni, Televiziune, Primaverii, Domenii si Dorobanti.

Edited by tomcatsk8, 16 March 2023 - 10:57.


#23
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005
Anul trecut am facut o plimbare de genu', venit de la Iasi - sa-i arat lui fii miu capitala.
Ce mi-a placut:
- Muzeul Militar, zic ca am primit mai mult decat ma asteptam, bonus fiind apendicele despre aviatie si zbor in spatiu, nu aveam idee ca acolo se afla capsula cu care a revenit Prunariu din cosmos (sau poate era o replica);
- plimbarea pe jos, de la Antipa la Arcul de Triumf si intoarcere spre guvern pe aviatorilor;
- fantanile arteziene de la Victoriei, cred
Ce nu m-a impresionat in mod deosebit: centrul vechi - chiar daca Carturestiul si BNR ul sunt remarcabile - probabil nici nu era ora;
Ce nu mi-a placut - Herastraul, am vrut sa cascam ochii pe acolo - am vazut ceva ce se dorea a fi o gradina japoneza si apoi am renuntat.

#24
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
@initiator .. daca vii in Bucuresti pt Dragonul rosu de ce nu "vizitezi" si Ikea? E mai civilizat, si are si restaurant .. cu mancare cu urme de specific suedez.

Pt parlament intra pe site si fa-ti programare pt o vizita ghidata.

Muzeul taranului roman merita vizitat, si poate gradina zoologica??

#25
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008
Iata si modesta mea contributie (pe cat posibil, am incercat sa includ locatii/trasee inedite; nu de alta, dar Bucurestii chiar au ce sa ofere dpdv turistic, dincolo de mult-prea-cunoscutele probleme):
* o modalitate de a "lua pulsul" orasului ar fi o calatorie pe traseul circular al tramvaielor 1/10 (in functie de sensul pe care il veti agrea); puteti combina desigur cu o calatorie cu metroul, asa cum ati mentionat (sunt mai multe statii de tramvai aflate in imediata apropiere a celor de metrou, de ex. "Academia Militara" pe noua magistrala 5)
* in afara de binecunoscutele repere arhitecturale de pe Calea Victoriei, exista numeroase alte cladiri superbe care pot fi admirate (fie in cartiere care pastreaza o parte din farmecul altor vremi - de ex. Cotroceni, fie de-a lungul unor artere sistematizate - de ex. B-dul Dacia, fie in mici "oaze" care adapostesc adevarate bijuterii - de ex. Str. Nicolae Ionescu si mica "potcoava" de pe Intrarea Eliza Leonida Zamfirescu, probabil cea mai pe nedrept ignorata de orice ghid turistic sau zona Parcului Ioanid cu lotizarea omonima, o replica - pastrand proportiile - a celei din jurul Parcului Monceau din Paris)
* Casa Memoriala "Ligia si Pompiliu Macovei" (doar un exemplu de loc atemporal, la mica distanta de Parcul Carol I); tot in zona puteti urca pe faimoasa "strada in trepte" Xenofon pana la Hotelul Suter
* Muzeul BNR (doar cu rezervare prealabila)
* Palatul Elisabeta (incepand din aprilie; de verificat orarul in prealabil)
* cina la Restaurantul "Nor" (rezervare prealabila) - panorama unica la apusul soarelui din Sky Tower

Indiferent ce veti alege, fiti binevenit in capitala!

#26
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

 MindArchitect, on 15 martie 2023 - 21:02, said:

Ca oltean, este ceva ce mi-ar putea parea interesant de vizitat in capitala?

Ai aici o lista de obiective turistice pentru mai mult de 2-3 zile.

#27
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,022
  • Înscris: 30.11.2021
Ikea pare interesant.
Cand am fost la Brasov am fost la Jumbo, inca nu se facuse la Craiova
Metroul.
Guvernul
Parcurile sunt curios cum arata.
Si cam atat.
Centrul vechi.
Cam atat.


#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 stevetlangat, on 16 martie 2023 - 20:37, said:

Adevarul e ca orasele romanesti nu difera enorm unul de celalalt.
Regimul anterior le-a uniformizat atunci.
Iar capitalismul actual le uniformizeaza acum.
Bucurestiul e doar un satuc, dar nu iti ajunge o viata sa il cunosti.

#29
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,718
  • Înscris: 21.06.2016

 gelublabla, on 16 martie 2023 - 11:00, said:

Anul trecut am facut o plimbare de genu', venit de la Iasi - sa-i arat lui fii miu capitala.
Ce mi-a placut:
- Muzeul Militar, zic ca am primit mai mult decat ma asteptam, bonus fiind apendicele despre aviatie si zbor in spatiu, nu aveam idee ca acolo se afla capsula cu care a revenit Prunariu din cosmos (sau poate era o replica);
- plimbarea pe jos, de la Antipa la Arcul de Triumf si intoarcere spre guvern pe aviatorilor;
- fantanile arteziene de la Victoriei, cred
Ce nu m-a impresionat in mod deosebit: centrul vechi - chiar daca Carturestiul si BNR ul sunt remarcabile - probabil nici nu era ora;
Ce nu mi-a placut - Herastraul, am vrut sa cascam ochii pe acolo - am vazut ceva ce se dorea a fi o gradina japoneza si apoi am renuntat.

La Herastrau, cu un copil, te dai cu trotineta, te dai cu vaporasul si seara te duci in H si te uiti la un concert.
Acum eu nu m-as duce in alt oras sa ma uit la un parc, ele merita numai daca au alte obiective inautru. In Bucuresti Cismigiul si Herastraul sunt oligatorii ca parte din cultura si literatura romana, nu neaparat ca e oarba si tufisurile altfel. Adoca cum dracu sa citesti ceva despre un oras la 2-300km de tine, adica la doi pasi, si sa nu ai idee desre ce e vorba. Ca e Calinescu, ca e Caragiale, ca e Camil Petrescu, e normal sa stii la ce se refera.

[...]

Edited by Barboso, 17 March 2023 - 03:41.
Offtopic


#30
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Poate te ajută   :)    https://forum.softpe...-imprejurimi-d/

#31
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,022
  • Înscris: 30.11.2021
Multumesc.
Cand am fost la Sinaia am vazut muzeul ala al trenuletelor, citisem un mesaj de al tau pe forum.
Sa vad cum ma cazez pe undeva pe langa gara de nord, si de acolo ma uit de autobuze, metrou, bolt, uber.

Edited by MindArchitect, 16 March 2023 - 22:18.


#32
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,718
  • Înscris: 21.06.2016
[...]


Quote

Sa vad cum ma cazez pe undeva pe langa gara de nord, si de acolo ma uit de autobuze, metrou, bolt, uber.

De ce linga Gara de Nord?
Orasul se face la pas, sau poate cu trotineta ici si colo, nu cu autobzul si uber.

Edited by Barboso, 17 March 2023 - 12:32.
Offtopic


#33
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
Interesante devizitat, mai ales daca ai si copii dupa tine: Zoo, Gradina Botanica, Antipa.

Plus cladirile monument: Casa Poporului, Arcul de Triumf, Ateneul.. unele sunt interesant de vazut si seara cand sunt luminate

#34
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 02.11.2009

 cristiany, on 16 martie 2023 - 13:49, said:

Ai aici o lista de obiective turistice pentru mai mult de 2-3 zile.

Lista propusa de tine este foarte buna cu mentiune speciala pentru Muzeul Hartilor, colectia este fabuloasa, Expozitia Tezaur de la Muzeul National de Istorie, Sala Tronului, Sufrageria Regala si Scara Voievozilor din cadrul Muzeului National de Arta(Palatul Regal) si Expozitia Art Safari organizata in Palatul Pinacotecii(Palatul Dacia) in Centrul Vechi

#35
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 02.11.2009

 MindArchitect, on 16 martie 2023 - 22:17, said:


Sa vad cum ma cazez pe undeva pe langa gara de nord, si de acolo ma uit de autobuze, metrou, bolt, uber.

NU te caza undeva lângă Gara de Nord, zona și ,,fauna umană” sunt oribile

#36
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

 MindArchitect, on 16 martie 2023 - 21:14, said:

Ikea pare interesant.
Sa te duci intr-un oras ( indiferent care ar fi el ) si sa " vizitezi " un magazin... Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate