Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Net de la Digi prin SFP

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
328 replies to this topic

#19
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Atunci nu mai vorbii tampenii!

#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Faza asta cu SFP este de fapt un hack pentru ca ISP-urile nu vor sa ai asa ceva. Deci si telefonia tot ca pe un hack o gandesc.

Era mai misto cu MGCP inainte la fix. Un fix cazut (pana de curent sau fiber cut) dadea pe loc eroare de conexiune cand sunai de pe mobil, acum sta si il cauta in toate layer-urile (VoWiFi, VoLTE, 3 G, 2 G) si se inchide dupa 30 de secunde.

Edited by Neaceasca85, 14 March 2023 - 15:25.


#21
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View PostNeaceasca85, on 14 martie 2023 - 15:17, said:

Da, e deja SIP, de cand au trecut la IMS, nu mai e MGCP. Posted Image

VLAN-uri diferite la PPPoE si voce fixa. Posted Image
PPPoE e 201,
Businesss 8
si voce 11

#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Pe Docsis intotdeauna pica netul impreuna cu TV-ul, pentru ca practic netul e transmis in banda de TV, de aia trebuie eliberat spectrul de canalele analogice ca sa poata mari vitezele netului, e un mare impediment fata de GPON unde nu au treaba netul cu TV-ul.

Pe GPON se intampla sa pice doar PPPoE si telefonia sa ramana functionala (asta ar fi mai degraba de la serverul de PPPoE), se intampla foarte des sa pice net+telefonie, ONT-ul sa aprinda LOS cu rosu dar TV-ul sa mearga si invers, TV-ul sa fie oprit si netul sa mearga plus ledul PON aprins.

Cand pica si layerul TV si layer 1 de internet simultan(LOS aprins, pureci pe analog), este 100% lucrare pe encloser sau fiber cut.

Edited by Neaceasca85, 14 March 2023 - 15:47.


#23
itrack

itrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 27.07.2006

View PostZIGZAG20, on 14 martie 2023 - 15:40, said:

PPPoE e 201,
Businesss 8
si voce 11

In Bucuresti? In cazul meu a mers si Business si Home User fara VLAN, adica pe VLAN 0.

#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Zig Zag era de pe la Tg Mures.

#25
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 01.10.2015
Întrebarea mea este legată de viteză.. Văzând că ești legat pe 2,5 Gbps ți-a crescut și viteza? Sau tot la 1gb ai rămas cu tot că ai noi capabilități..


#26
itrack

itrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 27.07.2006

View PostDUALHD, on 14 martie 2023 - 16:03, said:

Întrebarea mea este legată de viteză.. Văzând că ești legat pe 2,5 Gbps ți-a crescut și viteza? Sau tot la 1gb ai rămas cu tot că ai noi capabilități..

Nu am sesizat o schimbare. Viteza este limitata de catre provider, nu de protocol.
Protocolul este capabil de ~2.4 Gbit/s down, ~1.2 Gbit/s up.

#27
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006

View Postitrack, on 14 martie 2023 - 15:56, said:


In Bucuresti? In cazul meu a mers si Business si Home User fara VLAN, adica pe VLAN 0.

i beg you pardon, vlan 0 e (pt) altceva : CoS.
posibil sa-ti vina totul untagged 201 sau ce vlan se foloseste pt in pf/pj  asta pt a nu adauga configurari (inutile) in ONT. - si il vezi ca niciun vlan :) strict pt INTERNET. Pe voce e ONT-ul face tag la pachetele ce pleaca si untagg la cele ce vin.
acccesul in retea inclusiv shapping-ul  se face la nivel de credentiale: user/pass, nu in ONT.

Pe de alta parte e posibil sa ma insel dar poti face niste capturi sa vezi ce si cum. Mai ales pe partea de vlan.

#28
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 16.04.2008

View Postitrack, on 14 martie 2023 - 13:44, said:

Acum, intrebarea mea legitima (la care poate ne raspunde @DIGI_Helper), de ce Digi nu ofera o varianta oficiala pentru a putea folosi un ONU SFP in locul ONT-ului?

Cred ca sunt atat de putini clienti care ar putea beneficia de un astfel de serviciu incat nu merita efortul de a oferi suport pentru o alta categorie de echipamente.
Trebuie sa ne gandim ca pe langa configurarea initiala este nevoie si de un training suplimentar pentru angajatii care ofera suport in caz de nefunctionalitate.
Poate chiar dezvoltarea unor aplicatii noi care sa monitorizeze starea retelei.

#29
itrack

itrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 27.07.2006

View Postogo, on 14 martie 2023 - 17:06, said:

i beg you pardon, vlan 0 e (pt) altceva : CoS.
posibil sa-ti vina totul untagged 201 sau ce vlan se foloseste pt in pf/pj  asta pt a nu adauga configurari (inutile) in ONT. - si il vezi ca niciun vlan Posted Image strict pt INTERNET. Pe voce e ONT-ul face tag la pachetele ce pleaca si untagg la cele ce vin.
acccesul in retea inclusiv shapping-ul  se face la nivel de credentiale: user/pass, nu in ONT.

Pe de alta parte e posibil sa ma insel dar poti face niste capturi sa vezi ce si cum. Mai ales pe partea de vlan.

Aici te contrazic putin Posted Image
Accesul la internet se face pe user/pass, la retea este autentificat ONT-ul pe SN, Device, Versiune device.
Daca dai un Wireshark fara sa fii autentificat pe PPPoE o sa vezi ca primesti pachete de la alti utilizatori din retea, de ex. am vazut pachete de BitTorrent P2P Posted Image
(pachete LAN, cele care se duc in internet sunt encrypted sub PPP)

Edited by itrack, 14 March 2023 - 18:09.


#30
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Da, la internet corect.
De unde ai luat FS-ul ala? Si cum l-ai setat/ce setari de fapt? Sa nu mai stea si "altii" o saptamana sa descopere Posted Image

Edited by ogo, 14 March 2023 - 18:14.


#31
itrack

itrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 27.07.2006

View Postogo, on 14 martie 2023 - 18:14, said:

Da, la internet corect.
De unde ai luat FS-ul ala? Si cum l-ai setat/ce setari de fapt? Sa nu mai stea si "altii" o saptamana sa descopere Posted Image


https://www.fs.com/d...cts/133619.html

Attached Files


Edited by itrack, 14 March 2023 - 18:19.


#32
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007

View PostNeaceasca85, on 14 martie 2023 - 14:36, said:

Erau vremuri

Abtine-te...

#33
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View Postitrack, on 14 martie 2023 - 14:43, said:


Nu, nu mai poti avea

Nu poți avea televiziune nici dacă pui loop de fibră și ai modul de CATV separat? Eu aș zice că poți. De ce să nu poți?

View PostNeaceasca85, on 14 martie 2023 - 14:52, said:

Am reusit sa fac PPPoE la Bucuresti pe Windows 98. Era un pachet ce se numea RasPPPoE, in toamna 2007. Aparea iconita de dial up doar ca se conecta foarte repede. Posted Image

Eu acasa cu ADSL eram mai smecher pentru ca aveam router permanent conectat, fara Wi-Fi dar era un Speed Touch. In rest numai dezavantaje, la birou aveam router inca din ultimul an de coaxial Docsis RDS, 2008, in 2008 mutat la FTTB (FTTH in 2020) iar acasa in mai 2012 au venit cu FTTH si am gandit din start cu router, D Link DIR 615 luand locul Speed Touch. Posted Image


Da, incepand cu 2009. Insa televizoarele dinainte de 2009 nu prea aveau DVB-C Mpeg 4, ce era nevoie, multe aveau doar DVB-T 1 sau 2, ori niciun fel de tuner digital (am unul de diagonala maricica asa, restul vreo 5 toate cu DVB-C).

Lipsa decodoarelor dupa 2009 doar djl-ii posesori de CRT-uri o mai injurau. Posted Image

Care s-a mai uitat vericule la digi 4K pe CRT???

din arhiva.. softpedia.. Posted Image

Attached File  IMG_20190116_143822.jpg   214.34K   180 downloads

#34
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Cu siguranță ca merge. Probabil trebuie sa ceri cumva un mininod.

#35
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011

View Postogo, on 14 martie 2023 - 17:06, said:


acccesul in retea inclusiv shapping-ul  se face la nivel de credentiale: user/pass, nu in ONT.

So, în principiu dacă 2 clienți s-ar lega în rețea cu propriul echipament, ar putea face trafic între ei la maximul vitezei suportate de GPON? Nu mai e nici o limitare?

#36
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
eu inteleg unde bati dar nu iti pot da un raspuns precis...teoretic daca te autentifici in retea ai putea incerca..practic n-am experienta cu PON-urile dar sigur exista ceva care sa se ocupe de ONT-urile ROGUE...pt ca, ca si mod general de functionare, in PON OLT-ul emite catre toate ONT/ONU-rile (broadcast) dar invers fiecare ONT/ONU emite intr-un time-slot f bine definit pt fiecare in parte (TDMA) - iar daca unul emite aiurea/non-stop celelalte ONT/ONU-uri din portul PON respectiv trebuie sa "taca"...si imediat se vede si OLT-ul sesizeaza.
ca si o mica precizare/clarificare:
accesul la internet se face prin user/pass, accesul propriu-zis in reteaua fizica se face via ONT.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

iceman2k7

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate