Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Net de la Digi prin SFP

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
328 replies to this topic

#1
itrack

itrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 27.07.2006
O sa incep cu un scurt disclaimer: Topicul asta nu este pentru toata lumea, este pentru cei putin mai tehnici.


Mi-am cumparat acum cativa ani un router Mikrotik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN care suporta si module SFP. Cum sunt curios, am facut putin research sa vad cum ma pot juca cu el.

In researchul meu am dat peste asa ceva:
Attached File  IMG_4427.jpeg   175.73K   590 downloads

Este un modul SFP GPON ONU, un fel de ONT versiunea mica care merge conectata direct in router fara alte dispozitive.
Dupa si mai mult research mi-am dat seama ca nu merge direct, nu il conectezi si ai net de la DIGI. In mod normal Digi nici nu suporta asa ceva, dar exista un twist Posted Image

Modulul (cel pe care il folosesc eu) poate fi configurat, la modul ca poate impersona un ONT Digi, in cele mai mici detalii: SN, Model, Versiune etc.

A durat o saptamana in care am incercat tot felul de moduri de al configura si pana la urma a mers.
Attached File  Screenshot 2023-03-14 at 13.06.55.png   55.38K   658 downloads

Acum intrebarea este, este legal sau nu?
Da si nu, tu nu afectezi reteaua, te autentifici cu datele din contract etc.
Pe de alta parte, Orange de ex. are o clauza contractuala in ceea ce priveste inlocuirea echipamentului, nu stiu daca la Digi exista ceva similar.

Exista moduri prin care Digi isi poate da seama ca folosesti un alt echipament?
Da si nu. DIGI are o interfata prin care poate apela ONT-ul pentru upgrade-uri, configurari etc. Asta nu va mai fi posibil. Exista moduri prin care poti simula si asta, dar prea multa bataie de cap si nu ii vad rostul.

Pierzi din performante?
Nu, din contra, practic elimini un hardware din retea. Fiecare router, switch in plus adauga complexitate si in final (insesizabil) totul se adauga la latenta.

Exista mai multe tipuri de module compatibile de retelele PON:
Attached File  pon.jpeg   331.95K   556 downloads

1 si 2 sunt compatibile cu XG si XGS-PON, Digi au in dezvoltare reteaua 10Gbps care ste compatibila cu ele. Din pacate astea 2 nu sunt usor de configurat, nu au MAC si configul se face la nivel de EEPROM.
3 este cel folosit de mine, compatibil cu reteaua Digi si Orange, vine cu MAC usor de configurat via SSH.

Acum, intrebarea mea legitima (la care poate ne raspunde @DIGI_Helper), de ce Digi nu ofera o varianta oficiala pentru a putea folosi un ONU SFP in locul ONT-ului?
Sunt de acord, poate nu ar trebui sa iti ofere suport pentru echipamentul tau.

Attached File  IMG_5277.jpeg   220.55K   363 downloads

So in final, pentru cei care vor sa incerce isi pot cumpara de aici un modul https://www.fs.com/d...cts/133619.html , am incercat mai multe si pana acum asta a fost cel mai ok.
Exista si varianta asta de pe Aliexpress https://www.aliexpre...3515456552.html dar are pierderi mari in ceea ce priveste Optical Budgetul (daca esti departe de OLT, sunt multe suduri, splittere etc. nu iti va merge).

P.S. ambele nu sunt compatibile cu orice switch/router cu SFP, pentru mine a functionat perfect cu Mikrotik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN si CRS305-1G-4S+IN.

Edited by Dany_Darke, 14 March 2023 - 14:16.


#2
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
daca montezi asta mai poti avea si televiziune si eventual telefon fix?
ptr ca daca ai doar serviciul de internet fix atunci e clara treaba

#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
Legal este (sau mai bine zis nu e ilegal pentru că nu este reglementată legal treaba asta), stai liniștit, nu încalci nici o lege.

Cel mult poți încălca o parte din termenii și condițiile din contract însă dacă nu apare nimic în contract, este ok.

Digi nu poate oferi suport pentru toate echipamentele de pe piață, ar fi prea costisitor.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Erau vremuri (cele FTTB) in care nu ofereau suport pentru routere ci numai pentru PPPoE conectat direct pe PC, ceea ce mi se parea o prostie. Acum asta cu a inlocui ONT-ul lor cu ceva personal e un pic prea fortat. Faza ar fi ca ONT-ul lor sa indeplineasca cu brio toate functiile necesare dar e greu asta, nevoile sunt diverse, de asta cea mai buna varianta e sa adaugi jucariile tale dupa ONT.

ONT-urile lor oricum s-au diversificat mult, daca la inceputuri erau cu toate porturile de internet, telefon fix si TV, dupa 2014 ele s-au splitat si au aparut ONT-uri fara CATV/RF, chiar si ONT-uri doar cu internet (am eu un Luster TBEG la tara asa), de mininoduri CATV Luster Terraband nu mai are sens sa amintim, alea sunt foarte utile in special la pensionarii fara internet.

#5
itrack

itrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 27.07.2006

View Postrexx, on 14 martie 2023 - 14:25, said:

daca montezi asta mai poti avea si televiziune si eventual telefon fix?
ptr ca daca ai doar serviciul de internet fix atunci e clara treaba

Nu, nu mai poti avea

#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011

View PostNeaceasca85, on 14 martie 2023 - 14:36, said:

ci numai pentru PPPoE conectat direct pe PC

Și ăla neapărat cu Windows..

View PostNeaceasca85, on 14 martie 2023 - 14:36, said:

ONT-urile lor oricum s-au diversificat mult
S-au diversificat doar că nu se prea găsesc, lumea încă se plânge.

Edited by benis, 14 March 2023 - 14:44.


#7
itrack

itrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 27.07.2006

View Postrexx, on 14 martie 2023 - 14:25, said:

daca montezi asta mai poti avea si televiziune si eventual telefon fix?
ptr ca daca ai doar serviciul de internet fix atunci e clara treaba

Nu, nu mai poti avea

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
del

Apropo (scuzații offtopicul), îmi aduc aminte că Digi au fost primii care ofereau pe cablu DVB-C la liber, adică puteai să legi televizorul pe digital fără decodor. Dar lumea tot îi înjura că nu se găseau decodoare deși cu această facilitate erau peste concurență.

Edited by benis, 14 March 2023 - 14:44.


#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View Postbenis, on 14 martie 2023 - 14:43, said:

Și ăla neapărat cu Windows..

S-au diversificat doar că nu se prea găsesc, lumea încă se plânge.
Am reusit sa fac PPPoE la Bucuresti pe Windows 98. Era un pachet ce se numea RasPPPoE, in toamna 2007. Aparea iconita de dial up doar ca se conecta foarte repede. Posted Image

Eu acasa cu ADSL eram mai smecher pentru ca aveam router permanent conectat, fara Wi-Fi dar era un Speed Touch. In rest numai dezavantaje, la birou aveam router inca din ultimul an de coaxial Docsis RDS, 2008, in 2008 mutat la FTTB (FTTH in 2020) iar acasa in mai 2012 au venit cu FTTH si am gandit din start cu router, D Link DIR 615 luand locul Speed Touch. Posted Image

View Postbenis, on 14 martie 2023 - 14:46, said:

del

Apropo (scuzații offtopicul), îmi aduc aminte că Digi au fost primii care ofereau pe cablu DVB-C la liber, adică puteai să legi televizorul pe digital fără decodor. Dar lumea tot îi înjura că nu se găseau decodoare deși cu această facilitate erau peste concurență.
Da, incepand cu 2009. Insa televizoarele dinainte de 2009 nu prea aveau DVB-C Mpeg 4, ce era nevoie, multe aveau doar DVB-T 1 sau 2, ori niciun fel de tuner digital (am unul de diagonala maricica asa, restul vreo 5 toate cu DVB-C).

Lipsa decodoarelor dupa 2009 doar djl-ii posesori de CRT-uri o mai injurau. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 14 March 2023 - 14:49.


#10
itrack

itrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 27.07.2006

View PostNeaceasca85, on 14 martie 2023 - 14:36, said:

Erau vremuri (cele FTTB) in care nu ofereau suport pentru routere ci numai pentru PPPoE conectat direct pe PC, ceea ce mi se parea o prostie. Acum asta cu a inlocui ONT-ul lor cu ceva personal e un pic prea fortat. Faza ar fi ca ONT-ul lor sa indeplineasca cu brio toate functiile necesare dar e greu asta, nevoile sunt diverse, de asta cea mai buna varianta e sa adaugi jucariile tale dupa ONT.

ONT-urile lor oricum s-au diversificat mult, daca la inceputuri erau cu toate porturile de internet, telefon fix si TV, dupa 2014 ele s-au splitat si au aparut ONT-uri fara CATV/RF, chiar si ONT-uri doar cu internet (am eu un Luster TBEG la tara asa), de mininoduri CATV Luster Terraband nu mai are sens sa amintim, alea sunt foarte utile in special la pensionarii fara internet.
Este putin fortat dar daca nu ai televiziune sau telefonie, este foarte practic, elimini un layer de network inutil in contextul de bridge.

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Ador sa depan amintiri despre RCS-RDS, e pentru mine ceea ce e Romtelecom pentru djl. Posted Image

View Postitrack, on 14 martie 2023 - 14:52, said:

Este putin fortat dar daca nu ai televiziune sau telefonie, este foarte practic, elimini un layer de network inutil in contextul de bridge.
Mie imi plac layer-urile multe, bine, in afara de pretentia pe care o am sa intre fibra in casa sau macar in cladire, ADSL imi displace cel mai mult, urmat apoi de Docsis, care e mai frumos decat xDSL insa cel mai frumos este FTTB-FTTH.

Imi placea FTTB-ul si stiam ce echipamente se foloseau, ONT si ce era dupa el, dar din pacate in Slatina FTTB a fost doar cu switch-uri de 100 mbps, asa ca in 2020 ca sa am gigabit si la birou la bloc, m-au trecut la FTTB cu cel mai urat ONT ever la RDS, acel Fiber Home fara CATV, e si praf ca viteza de reactie in sensul ca pe telefonie se prinde cu mare intarziere ca a picat semnalul optic (are ton fals, din limbajul tehnicienilor RDS) si dupa pana de curent reconecteaza netul (in bridge) dupa 5 minute in loc de 3 minute cum face ZTE din 2012 acasa si Lusterul de la taranoaia.

Imi plac sculele de retelistica cu design si leduri faine, care clipesc frumos la trafic, Fiber Home sunt cele mai nasoale, Luster clar sunt mai bune decat Fiber Home, Faibar Hom sau Fiber Shit le ziceam, uite ca la birou din 2020 merge Fiber Home, din 2019 la casa fratelui, in fine, o sa cam fiu trist cand imi vor schimba ZTE F 625 A de acasa ca urmare a implementarii XGS-PON, sper sa-mi puna un Luster.

Am toate 3 serviciile RDS acasa, am 2 servicii la birou si la taranoaia am 1 serviciu, internet, deci doar la tara s-ar aplica chestia asta cu router cu SFP. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 14 March 2023 - 14:59.


#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011

View Postitrack, on 14 martie 2023 - 14:52, said:

Este putin fortat dar daca nu ai televiziune sau telefonie, este foarte practic, elimini un layer de network inutil in contextul de bridge.

Șansele să ai probleme pe echipamentele Digi sunt infime, e în interesul providerilor să bage scule care nu crapă. Practic ai scule carrier grade la preț de SOHO.
Pe de altă parte, ce e drept, un echipament în plus înseamnă un consum inutil de energie (cu căldura aferentă care se adună în rack) și de spațiu.

Edited by benis, 14 March 2023 - 15:01.


#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am ceva cu asta cu consumul. Sunteti persoana fizica, treceti la Hidroelectrica.

Mai e si faza ca ledurile deranjeaza. Eu dorm cu ditamai display-ul de statie meteo aprins si un led albastru de la un audio converter in spatele televizorului. Si culmea ca dorm dus cand stiu ca am curent/internet si nu prea dorm daca e ceva picat, asteptand sa vad cand revine.

In FTTB RDS nu prea a folosit porturile de telefon fix ale ONT-urilor, se foloseau voice gateways (SMTA-uri) pe porturile de LAN ca si switch-urile.

In rack da, dar nu am rack, am scule la liber.

Edited by Neaceasca85, 14 March 2023 - 15:05.


#14
itrack

itrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 27.07.2006

View Postbenis, on 14 martie 2023 - 15:01, said:

Șansele să ai probleme pe echipamentele Digi sunt infime, e în interesul providerilor să bage scule care nu crapă. Practic ai scule carrier grade la preț de SOHO.
Pe de altă parte, ce e drept, un echipament în plus înseamnă un consum inutil de energie (cu căldura aferentă care se adună în rack) și de spațiu.
Total de acord cu ambele. Nu e o varianta chiar pentru oricine Posted Image


Unde ai un castig relevant, daca ai un abonament Orange https://www.orange.r...ange-fibra-2000 , in cazul asta ei iti dau un ONT cu porturi de 1Gbps, fara link aggregation.
In ideea in care sa folosesti tu simultam mai multe device-uri si ai banta pentru toate.

Aici am reusit sa obtin 1.9Gbps download si 850Mbps upload. De mentionat ca 99% dintre routerele/switchurile de pe piata nu stiu 2.5Gbps sau 5Gbps pe SFP, dar Mikrotik CRS305-1G-4S+IN suporta.

#15
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

View Postrexx, on 14 martie 2023 - 14:25, said:

daca montezi asta mai poti avea si televiziune si eventual telefon fix?
ptr ca daca ai doar serviciul de internet fix atunci e clara treaba
Telefon nu, dar televiziunea e banal de pus cu un mininod inaintea routerului.

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru telefon se poate pune un adaptor de voce RJ45-RJ-11 intr-un port LAN al routerului cu SFP. Posted Image

Telefonul fix in ziua de azi are utilitate mai degraba pentru fax decat pentru voce.

Vocea merge prin VoLTE si VoWiFiPosted Image

#17
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Ce-i ala "adaptor de voce"!? Cine crezi ca-ti da tie credentialele de la contul sip?!

#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Da, e deja SIP, de cand au trecut la IMS, nu mai e MGCP. Posted Image

VLAN-uri diferite la PPPoE si voce fixa. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate