Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Meserii/joburi peste 10 ani.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Deja mediteaza gratis o fetita de 12 ani, nu se incurca ea cu bani! Posted Image

Edited by -Diana-, 19 January 2024 - 10:21.


#38
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017

View Post-Diana-, on 19 ianuarie 2024 - 10:09, said:


Pe ambii copii i-am lasat sa isi aleaga ce vor sa faca in viata asta, caci nu am vrut sa repet greseala parintilor mei sau a altor parinti, care-si obliga copilul sa se faca ce vor ei.

Ai procedat foarte bine. Chiar dacă fata poate nu se va îmbogăți din ce job va avea, asta nu înseamnă că nu va fi fericita. Nu toti își găsesc fericirea în partea materială. În plus, sistemul educational are nevoie de astfel de oameni:

Quote

vrea sa schimbe modul de predare in scoli si este atat de entuziasmata, ca ma face si pe mine sa fiu

Edited by george_alexandru, 19 January 2024 - 10:25.


#39
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View PostBursul, on 18 ianuarie 2024 - 13:36, said:

...........
Cu IT-isti si doctori nu ai cum sa dai gres. De astia va fi nevoie mult timp de acum in colo.
Avocati, contabili, jandarmi, politisti, gunoieri ......

View Post-Diana-, on 19 ianuarie 2024 - 10:09, said:


Doamnee, eu am vrut sa o fac pe fii-mea doftorita, dar ea nu vrea!
E la Pedagogic, clasa de Invatator-Educator si se pregateste sa devina invatatoare, o sa faca parte din patura sociala care moare de foame.
E clasa a XI-a si preda la gradinita momentan ca si practica saptamanala, toata ziua face proiecte si se pregateste cu toate resursele ei si ale mele, vrea sa schimbe modul de predare in scoli si este atat de entuziasmata, ca ma face si pe mine sa fiu, chiar daca eu sunt mai realista si ma gandesc si la partea materiala.

Noroc ca am si baiat, tot de liceu, asta s-a setat pe programare la fel ca ta-su. Sunt linistita ca macar i-o da si ei bani mai incolo. Posted Image

Pe ambii copii i-am lasat sa isi aleaga ce vor sa faca in viata asta, caci nu am vrut sa repet greseala parintilor mei sau a altor parinti, care-si obliga copilul sa se faca ce vor ei.
Lasa-i sa viseze.
E dreptu' si obligatia lor. :D
Daca le tai aripile nu faci  nimic.

#40
consultc

consultc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.11.2023

View PostBursul, on 18 ianuarie 2024 - 13:36, said:


Cu IT-isti si doctori nu ai cum sa dai gres. De astia va fi nevoie mult timp de acum in colo.

Cred ca acestia vor fi la fel de vulnerabili la schimbari ca traducatorii. La care se va mai apela, daca se va mai apela, doar in situatii speciale. In rest... AI

#41
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,540
  • Înscris: 30.10.2003

View Postconsultc, on 19 ianuarie 2024 - 22:52, said:

In rest... AI
Cineva trebuie sa-i zica AI-ului ce sa faca. Ghici cine. Sigur nu se pune un doctor sa faca o pagina web.

#42
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006
O buna parte din locurile de munca platite cu salariul minim pe economie vor ramane cam la fel, cu mici actualizari in viitor dar slabe sanse sa se desfiinteze.

#43
consultc

consultc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.11.2023

View PostBursul, on 19 ianuarie 2024 - 23:46, said:

Cineva trebuie sa-i zica AI-ului ce sa faca. Ghici cine. Sigur nu se pune un doctor sa faca o pagina web.

Daca ne gandim la un orizont de timp de 20 ani... nu neaparat. Foarte posibl ca in multe probleme AI-ul ii va spune AI-ului ce sa faca. Si probabil si multor oameni.
Dar una e sa folosesti niste doctori ca sa antrenezi un tool de AI pentru a tine loc de medici de familie de exemplu, decat sa ai permanent sute de mii de medici de familie (la nivel global). Majoritatea activitatilor medicale, juridice, administrative, educationale chiar vor putea fi inlocuite de AI. Ca vor ramane si profesionisti clasici... probabil ca da. Dar cred ca doar cei cu adevarat de top vor fi relevanti.

#44
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,937
  • Înscris: 25.06.2007

View Post-Diana-, on 19 ianuarie 2024 - 10:09, said:

se pregateste sa devina invatatoare, o sa faca parte din patura sociala care moare de foame.
Isi deschide o scoala particulara, nu o sa moara de foame, din contra, ajunge milionara Posted Image

#45
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023

View Postfuturist, on 19 ianuarie 2024 - 11:09, said:

gunoieri ......


Nici nu stiu daca mai exista gunoieri prin tarile civilizate, nu am vazut pe nimeni sa mature strada in 10 ani de cand sunt in Germania. Iar masina de gunoi are nevoie doar de sofer golirea tomberoanelor se face automat.

View PostLunaCrystal, on 20 ianuarie 2024 - 20:49, said:

O buna parte din locurile de munca platite cu salariul minim pe economie vor ramane cam la fel, cu mici actualizari in viitor dar slabe sanse sa se desfiinteze.

Daca un job se va desfiinta deja, probabil e printre alea platite putinn

Daca vizitezi o uzina unde se fabrica masini o sa vezi ca foarte putini oameni muncesc la linia de asamblare de exemplu. La Audi in Ingolstadt acum cativa ani cand am vizitat linia de la A4 intre stiva de tablaraie si iesirea masinii pe poarta dura cateva minute, nu mai stiu exact, dar sa fi fost maxim 10min. In tot timpul asta doar in procesul de amplasare a farurilor si la scoaterea masinii  (sofer) se foloseau oameni, in rest absolut toata munca era facuta de roboti, motoare, banda, etc. Evident, mai erau ceva supervizori, dar nu multi.

In procesul de productie trendul e mai degraba sa se reduca cat de mult posibil numarul oamenilor. Exista roboti care muta piese, benzi motorizate, aparate complexe care au inlocuit practic o gramada de oameni care faceau "cate ceva" in trecut.

#46
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

Vizualizare mesajKarhu, pe 26 ianuarie 2024 - 10:34, a scris:

Isi deschide o scoala particulara, nu o sa moara de foame, din contra, ajunge milionara Posted image

Iti trebuie spirit antreprenorial pentru asta si nu are, seamana cu mama ei, munca multa si bani putini. Posted image
Poate se mai schimba cand mai creste, cine stie?Posted image

Vizualizare mesajfuturist, pe 19 ianuarie 2024 - 11:09, a scris:

politisti,

Lasa-i sa viseze.
E dreptu' si obligatia lor. Posted image
Daca le tai aripile nu faci  nimic.

Politist nu e bine. Actualul meu sot e criminalist si nu e o lumea usoara, are multe belele de rezolvat si te trezesti la toate orele din noapte sa te duci la serviciu, fara sa ai sarbatori linistite sau sa poti bea un pahar de vin seara, ca sa nu mai zic de toate insomniile si cosmarurile posibile.

Fii-mea voia sa se faca si ea tot criminalist sau procuror, inca o mai apuca prinsul hotilor si dreptatea pe planeta, dar intre justitie facuta in Romania si pedagogie, am fost de acord cu cea de-a doua.
E frumos sa fii politist, dar in lumea in care te injura toti si te fac spagar chiar daca tu esti cel mai onest om, nu merita sa fii, chiar daca era visul tau era asta din copilarie.
Si nici banii nu te dau afara din casa, chiar daca iti vin lunar pe data de 14.

Dar ca si continuitate, sa zicem ca ai de lucru, nu vor disparea infractiunile vreodata, evident.

#47
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023
Si de la generatiile urmatoare nici durata serviciului nu mai e o sfaraiala sau pensia !
Daca acum sunt multe mii de posturi neocupate in viitor vor fi si mai multe , de aia si debandada asta totala din tara .
Iesi mai aranjat pe la un post prin vreo comuna decat la oras sa muncesti ca nebunu pentru inca 3-4 care nu sunt incadrati !
Altfel , in IT inca e lejer de gasit de lucru si va fi si pe viitor , e loc pentru toti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate