Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Meserii/joburi peste 10 ani.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
electrician este o meserie OK, se castiga bine daca esti pus pe treaba.
si instalator se castiga bine, dar lucrezi in mizerie, nu e ceva ce mi-as dori.
chiar daca te profilezi strict pe intalatii termice (centrale, incalzire in pardoseala, pompe de caldura) tot ajungi in unele puncte unde e mizerabil.
pentru studii superioare, nu as recomanda medic. dureaza mult pana ajungi sa castigi un salariu OK. poate medic militar, sa faca facultatea pe banii statului.
as recomanda in schimb orice studii superioare care iti ofera o meserie. inginer electric, instalatii, constructii, meserii care se cauta.
probabil ca bula programarii se va mai fasai, dar nu de tot. si programatorii se vor mai cauta multa vreme.

Edited by strongsss, 08 March 2023 - 14:06.


#20
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Trebuie să-ți dai seama mai întâi ce talente/afinitati/abilități are fiecare copil, ca să i le poți "cultiva", sa ajungă sa facă ceea ce ii place/la ce se pricepe. Ca degeaba îl vrei pe unul programator, sa zicem, dacă el e paralel cu informatica.

#21
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Oricum ei vor alege să se facă influensări.


View Postgeorge_alexandru, on 06 martie 2023 - 18:24, said:



La modul serios, exclude orice meserie ce poate fi automatizata prin software (AI sau RPA) sau hardware.


Pai asta înseamnă să excluzi cam orice meserie. Mai puțin poate pe cea de stripteuza deși și aia mai noi se face prin ecran și-i susceptibila sa fie înlocuită de cgi...

#22
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postmiliescu2019, on 06 martie 2023 - 21:39, said:

...cu stomatologia e mai greut de plecat din tara daca asta o sa isi doreasca.

De ce?

#23
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Uite un studiu din SUA
https://www.uscareer...y-ai-and-robots

#24
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Mda, probabil facut de cercetatori britanici.
Greu de crezut ca vor disparea economistii,avocatii,itistii,inginerii de tot felul, mecanici,electrici,navali,aerospatiali in special.
O lista asa ca sa fie acolo, medicina la putere !

#25
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021

View PostPNX1, on 06 martie 2023 - 18:07, said:

Ma gândeam de mult sa deschid un topic pe tema asta.
Am 3 copii și ma gândesc sa ii pregătesc pentru viitor.
Ce meserii, ce joburi, ce calificări vor fii căutate peste 10 ani?
Intrebare legitima pt. un parinte, mai ai si 3.
Ce era loterie candva, acuma e alba-neagra, depinde care globalism va invige, globalismul chinezesc sau cel vestic. Varianta apocaliptica nu o luam in calcul desi pt. fericita copilarie a copilului ar fi tare bine de stiut.
Deci, profesiile cautate vor fi aceleasi indiferent de globalismul invangator, da' vezi tu, mandarina se invata mai greu.

#26
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View PostKiloW, on 08 martie 2023 - 14:51, said:

Pai asta înseamnă să excluzi cam orice meserie. Mai puțin poate pe cea de stripteuza deși și aia mai noi se face prin ecran și-i susceptibila sa fie înlocuită de cgi...
Io inteleg evolutia si chiar polutia, da' sa fim seriosi, totusi. :D

#27
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022

View Postutilizatorok, on 20 martie 2023 - 06:27, said:


Intrebare legitima pt. un parinte, mai ai si 3.
Ce era loterie candva, acuma e alba-neagra, depinde care globalism va invige, globalismul chinezesc sau cel vestic. Varianta apocaliptica nu o luam in calcul desi pt. fericita copilarie a copilului ar fi tare bine de stiut.
Deci, profesiile cautate vor fi aceleasi indiferent de globalismul invangator, da' vezi tu, mandarina se invata mai greu.
Chiar mi-a trecut prin cap sa înceapă sa învețe chineza.
Vedem cum decurg lucrurile.


#28
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Post_o_, on 19 martie 2023 - 17:55, said:

Mda, probabil facut de cercetatori britanici.
Greu de crezut ca vor disparea economistii,avocatii,itistii,inginerii de tot felul, mecanici,electrici,navali,aerospatiali in special.
O lista asa ca sa fie acolo, medicina la putere !
Ai interpretat total greșit, ceea ce scrie acolo, exact ca la alba neagra.
Lista este cu top joburi care nu vor disparea. Nu spune ca altele vor disparea neaparat, nu spune ca AI-ul nu va penetra respectivele domenii.
Deja asta se intampla de mult timp la ei. Este un top cu joburi care vor exista in continuare.

View Post_o_, on 19 martie 2023 - 17:55, said:

Mda, probabil facut de cercetatori britanici.
Se stie ca romanii sunt cei mai destepti, fiindca nu se indoiesc de cele mai multe ori de asta.

Edited by Cr1spy, 20 March 2023 - 21:08.


#29
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Sunt o gramada de joburi de top care nu apar in lista cercetatorilor vietii !
Pierdere de vreme cu lecturatul fituicii respective !
Iar legat de probabilitatea de a fi inlocuiti cu al de exemplu antrenorii si coacerii de fitness sunt cel mai simplu de inlocuit de deja existentele aplicatii de training, nu mai vorbim de al !
Asa ca ,da, exact cum spuneam, o fituica total irelevanta si nefolositoare despre problemele psihice ale americanilor si meseriile care le trateaza !

#30
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ah, nu te uiti la stirile de la ora 5 si esti si anti-american. Pai zi asa, sa stim o treaba.

#31
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021

View PostPNX1, on 20 martie 2023 - 20:08, said:

Chiar mi-a trecut prin cap sa înceapă sa învețe chineza.
Vedem cum decurg lucrurile.
In opinia mea, nu e cazul sa chinuiesti copii. Ori castiga vestulrecolonizat ori dispare specia.

#32
consultc

consultc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.11.2023

View Postutilizatorok, on 22 martie 2023 - 06:51, said:

In opinia mea, nu e cazul sa chinuiesti copii. Ori castiga vestulrecolonizat ori dispare specia.

Ce te face să crezi asta?

#33
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Medic chirurgie plastica/estetica.
Au luat-o razna cu totii si se infrumuseteaza non-stop. Daca invata sa puna buze, fese si sani, vor avea traiul asigurat din plin.

#34
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003

View Postbluesnake, on 07 martie 2023 - 09:08, said:

Daca stiam in liceu cati bani fac electricienii, instalatorii si faiantarii, nici nu mai faceam facultate si master. Acum poate deja aveam o casa ridicata. Abia dupa 15 ani de la liceu cu scoli si munci stresante de birou, ajung sa castig cat face un instalator mediocru.
Sa ii vedem la 60 de ani daca mai pot munci, cum stau cu sanatatea ... Eu nu prea ii invidiez.

On topic: copilul trebuie sa invete sa fie disciplinat, deschis la minte, sa stie sa socializeze, sa stie sa prezinte. Ca va fi doctor, fotbalist, inginer, contabil ... nu conteaza, atat timp cat e peste media celor din bransa, de exemplu una e sa fii doctor de familie, alta e sa fii chirurg.

Cu IT-isti si doctori nu ai cum sa dai gres. De astia va fi nevoie mult timp de acum in colo.

Edited by Bursul, 18 January 2024 - 13:41.


#35
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View PostBursul, on 18 ianuarie 2024 - 13:36, said:

Cu IT-isti si doctori nu ai cum sa dai gres. De astia va fi nevoie mult timp de acum in colo.

Doamnee, eu am vrut sa o fac pe fii-mea doftorita, dar ea nu vrea!
E la Pedagogic, clasa de Invatator-Educator si se pregateste sa devina invatatoare, o sa faca parte din patura sociala care moare de foame.
E clasa a XI-a si preda la gradinita momentan ca si practica saptamanala, toata ziua face proiecte si se pregateste cu toate resursele ei si ale mele, vrea sa schimbe modul de predare in scoli si este atat de entuziasmata, ca ma face si pe mine sa fiu, chiar daca eu sunt mai realista si ma gandesc si la partea materiala.

Noroc ca am si baiat, tot de liceu, asta s-a setat pe programare la fel ca ta-su. Sunt linistita ca macar i-o da si ei bani mai incolo. Posted Image

Pe ambii copii i-am lasat sa isi aleaga ce vor sa faca in viata asta, caci nu am vrut sa repet greseala parintilor mei sau a altor parinti, care-si obliga copilul sa se faca ce vor ei.

#36
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Isi scoate parleala din meditatii :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate