Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Meserii/joburi peste 10 ani.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
Ma gândeam de mult sa deschid un topic pe tema asta.
Am 3 copii și ma gândesc sa ii pregătesc pentru viitor.
Ce meserii, ce joburi, ce calificări vor fii căutate peste 10 ani?


#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,277
  • Înscris: 06.07.2007
Medici, popi, ingineri...

#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
E la noroc ce intrebi tu, nu cred ca exista cineva sa-ti spuna cu siguranta ce va fi nevoie peste 10 ani.
Uita-te in jur, ce lucruri sunt indispensabile si nu prea pot disparea rapid. De mancat, de baut, de gatit o sa o facem si peste 10 ani. La fel si multe meserii fizice, electrician, instalator.
Apoi medic, avocat, preot.
Nu spun ca nu pot capata o alta forma in 10 ani, dar nu cred ca vor disparea.

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006
Lasa-i sa faca ce le place, sa isi aleaga singuri domeniile de activitate.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Medicina, politie/jandarmerie/armata, politica, constructii, bucatar, orice meserie (sudor, electrician, etc).
-la it ma gandesc, ca s-a dezvoltat foarte tare AI-ul si continua sa se dezvolte, nu stiu in ce masura o sa mai fie cerere
-la soferi incepe era electrica si autonoma, o sa mai fie job-uri desigur dar e destul de aiurea
-mecanici (masinile electrice peste 10 ani o sa fie la putere si nu prea mai ai ce repara la ele, cred ca doar la reprezentante).

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017

View PostPNX1, on 06 martie 2023 - 18:07, said:

Ce meserii, ce joburi, ce calificări vor fii căutate peste 10 ani?

Operator ChatGPT Posted Image

La modul serios, exclude orice meserie ce poate fi automatizata prin software (AI sau RPA) sau hardware.

In rest, e treaba lor ce meserie aleg, tu trebuie doar sa-i ghidezi cu sfaturi, nu sa le planifici viitorul.

Edited by george_alexandru, 06 March 2023 - 18:26.


#7
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Instalator,stiu instalatori buni care castiga mai bine decat directorii,din ciubuc normal,in timpul liber lucrari.se fac bani frumosi si tot timpul o sa fie nevoie.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostRavenscar17, on 06 martie 2023 - 18:32, said:

Instalator,stiu instalatori buni care castiga mai bine decat directorii,din ciubuc normal,in timpul liber lucrari.se fac bani frumosi si tot timpul o sa fie nevoie.

Da, dar daca e un instalator stangaci cum faci? :))

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
De la maturator de strada pana la pilot de supersonice, o multime de meserii vor fi necesare peste 10 ani.
Fa-i medici pe toti, ca nu dai gres. Dentisti.

#10
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Zona de proiectare nu se va opri in 10 ani. Se vor proiecta in continuare, nave, automobile, avioane, cladiri, tuneluri, submarine si cate si mai cate...

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postgeorge_alexandru, on 06 martie 2023 - 18:24, said:

Operator ChatGPT Posted Image

Attached File  1_8ronOSMbIAJwSbcCYyS1bw.jpg   64.13K   41 downloads

#12
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007
E o carte care îmi place - și un articol rezumat:
'Dilbert' Creator Scott Adams: How to Fail Your Way to Success https://money.usnews...-way-to-success

Pe scurt, cartea zice să îți faci niște skill-uri, la care, chiar dacă nu ești expert, prin combinația lor poți reuși în viață.

Ce aș face eu ar fi să îmi învăț copilul niște lucruri de bază - gândire critică, creativitate, cunoștințe tehnice, limbi străine, sport, socializare. Sunt soluții care ajută la dezvoltarea lucrurilor ăstora.

Edited by Selby, 06 March 2023 - 20:53.


#13
miliescu2019

miliescu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.11.2019
Cred ca pentru un tanar e importanta si mobilitatea, orice profesie care nu are mobilitate o poti exclude din start, aici sunt:
- judecatori, avocati, procurori, majoritatea joburilor de la stat - astia nu au mobilitate, ei au venituri bune daca raman aici, desi la avocati e foarte discutabil si stiu ce vorbesc, cei tineri muncesc pe bani foarte putini pentru un om cu o pregatire lunga si grea. Joburi cu mobilitate buna sunt: medicina, inginerie, programare, orice job pe care il poti face doar cu un computer.

La fel de important este sa ii placa lui, deci o recomandare de pe forum nu cred ca o sa te ajute. Daca eu iti spun ca ingineria(electronica, software, etc) e de viitor dar copilul nu are nicio atractie pentru nimic din zona asta si lui ii place sa picteze, cred ca trebuie incurajat sa picteze. E posibil sa o faca foarte bine, inclusiv digital si sa fie apreciat pentru munca lui(inclusiv financiar). Medicina/stomatologie sunt iarasi niste variante bune desi cu stomatologia e mai greut de plecat din tara daca asta o sa isi doreasca.

#14
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Daca stiam in liceu cati bani fac electricienii, instalatorii si faiantarii, nici nu mai faceam facultate si master. Acum poate deja aveam o casa ridicata. Abia dupa 15 ani de la liceu cu scoli si munci stresante de birou, ajung sa castig cat face un instalator mediocru.

#15
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Proiectarea se va face de catre AI, pilotarea avioanelor tot de catre AI. Casele se vor printa 3D, fara a mai fi necesara faiantarea, parchetarea ... etc.

Oamenii vor fi doar simpli asistenti ai unor aparate care vor face efectiv treaba.  Inclusiv prostituatele vor fi sintetice. Deja au aparut prin Asia. Deci chiar nu stiu ce sfat sa iti dau. Cel mai bine ar fi sa ramana copii pentru cat mai mult timp.

#16
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postbluesnake, on 07 martie 2023 - 09:08, said:

Daca stiam in liceu cati bani fac electricienii, instalatorii si faiantarii, nici nu mai faceam facultate si master. Acum poate deja aveam o casa ridicata. Abia dupa 15 ani de la liceu cu scoli si munci stresante de birou, ajung sa castig cat face un instalator mediocru.
Si atunci care  e treaba, meseriile astea necesita putina scoala (maximum liceul, si asta formal). De ce nu apar oameni noi, de ce nu se formeaza, daca e atat de usor si banos??

#17
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
usor nimic nu este, dar trebuie sa-ti suflici manecile, si la noi nu prea se mai vrea asta, desi daca schimbi o chiuveta, stresul este mai mic decat sa faci calculatii in excel unde o cifra gresita te poate costa jobul.

Ce vreau sa spun: stii o meserie, incepi sa lucrezi mai devreme, pana ce altii termina facultatea cu 0 experienta tu deja poti fi meserias bun si sa castigi bani frumosi.

Apropo, un mecanic bun poate face bani cu nemiluita, daca stie bine meseria.

Dar mai sunt si alte lucruri de cuantificat: stresul, beneficii, program flexibil, etc.

Edited by bluesnake, 07 March 2023 - 13:15.


#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Mecanici nu vor mai prea exista ....  cel putin nu pentru auto personale.

Deja trendul este vizibil. La o masina electrica nu prea ai ce sa schimbi. Poate bateria cu totul insa sunt convins ca in 10 ani vor exista sisteme de buy-back. Gen, ti s-a dus bateria sau ai accidentat masina, o dai la firma si iei alta noua. Cea veche va fi reciclata. Iar reciclatorul va fi tot un robot, supravegheat probabil de un om

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate