Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Totul despre TUNISIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5136 replies to this topic

#5059
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 Cristina75, on 9th August 2009, 20:10, said:

Ceea ce spui tu e o tampenie. Tenia se ia de la carnea de porc sau vita, insuficient preparata. Asa ca puteai foarte bine sa o ai si cand ai plecat de acasa. Mi se pare absurd sa spui ca ai venit cu tenie de acolo.

Daca s-ar intampla asa ceva , in secunda doi dupa reclamatie hotelul ar fi inchis de ONTT .
Nu se glumeste in Tunisia cu sanatatea turistilor .

#5060
desertrosetravel

desertrosetravel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.01.2009

 motanul13, on 6th August 2009, 06:33, said:

Nu prea sunt libieni si algerieni .
Hotelierii refuza in general sa ii cazeze , sau , cand ii cazeaza , le aplica niste tarife de te crucesti !

Draga Motan

pana prin 20-22 august este plin de libieni, dar mai ales algerieni. le dau preturi prin agentii, deci nu se ~crucesc~ oricum nu ar stii - hi hi

Daca vii pe aici o sa vezi ca sunt parcarile hotelurilor pline de masini cu numar de libia si algeria.

Dar o sa dispare in prima zii a ramadanului.......

Respect
Desert Rose

#5061
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 desertrosetravel, on 12th August 2009, 15:27, said:

Draga Motan

pana prin 20-22 august este plin de libieni, dar mai ales algerieni. le dau preturi prin agentii, deci nu se ~crucesc~ oricum nu ar stii - hi hi

Daca vii pe aici o sa vezi ca sunt parcarile hotelurilor pline de masini cu numar de libia si algeria.

Dar o sa dispare in prima zii a ramadanului.......

Respect
Desert Rose

Posibil , anul asta este atipic si din cauza lipsei turistilor europeni s-ar putea sa fi relaxat conditiile pentru vecinii lor .

Dar am vazut acum cativa ani un hotel in care au cazat libieni , imediat dupa renovare .
Nu cred ca exista dezastru mai mare pentru hotelieri decat sa cazeze libieni si algerieni .
Arata pur si simplu demolat hotelul respectiv , cu usi rupte , vase de wc / chiuvete / bideuri sparte , mochete arse , etc .
Vandali , nu alta .

#5062
BlackBliss

BlackBliss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.08.2009
Buna,
Cine imi poate recomanda un hotel bun in Sousse?
Acum 3 ani am fost la Riadh Palms, dar nu mai gasesc locuri acum ....
Sa aleg H. Orient Palace?

#5063
popescub

popescub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.09.2007

 motanul13, on 12th August 2009, 15:36, said:

Posibil , anul asta este atipic si din cauza lipsei turistilor europeni s-ar putea sa fi relaxat conditiile pentru vecinii lor .

Dar am vazut acum cativa ani un hotel in care au cazat libieni , imediat dupa renovare .
Nu cred ca exista dezastru mai mare pentru hotelieri decat sa cazeze libieni si algerieni .
Arata pur si simplu demolat hotelul respectiv , cu usi rupte , vase de wc / chiuvete / bideuri sparte , mochete arse , etc .
Vandali , nu alta .


Imi amintesc o discutie pe tema asta pe care am avut-o vara asta cu ghidul de la Kartago in autocar pe drumul de intoarcere dintr-o excursie. Omul era de 2 ani si ceva in Tunisia pe pozitia respectiva si parea foarte documentat. Ideea era ca este mare diferenta intre turistii algerieni si cei libieni, cei libieni fiind mult mai cumsecade. Nivelul de trai in Libia e mai ridicat decat in Algeria, de aici si gradul de civilizatie ceva mai bun (in Libia sistemul social este mult mai bine pus la punct, banii stransi din urma petrolului pe care il detin fiind destul de omogen distribuiti catre populatie). In Algeria e altceva, gazul lor este detinut de un procent foarte mic al populatiei, de aici rezultand cativa foarte bogati (insa si extrem de badarani) si restul saraci lipiti.
Deci ceea ce ai povestit tu mai sus ("pur si simplu demolat hotelul respectiv , cu usi rupte , vase de wc / chiuvete / bideuri sparte , mochete arse") regasesc foarte bine in ceea ce imi povestea si ghidul, insa referitor strict la algerieni (despre care ghidul nu s-a ferit sa-mi marturiseasca ca-i uraste, are o scarba teribila fata de nesimtirea lor).
Libienii sunt mult mai bine acceptati ca si turisti. Desi nu sunt civilizati ca si europenii (deci oricand vor fi preferati europenii in locul libienilor), totusi sunt mult mai bine acceptati si respectati decat turistii algerieni.

Neoficial mai circula o idee, si anume aceea ca Tunisia are acorduri comerciale cu cele 2 vecine prin care si-a cam rezolvat nevoia de petrol (Libia) si de gaz (Algeria) la preturi foarte convenabile, insa o parte a intelegerii e legata si de turism, mai precis Tunisia trebuie sa fie foarte deschisa turistilor din cele 2 tari (fiindca oricum Tunisia nu prea are ce altceva sa dea inapoi celor 2 vecine).
Sincer nici eu nu prea inteleg cum se intampla asta. Desi in Tunisia e dictatura (mai voalata ce-i drept) totusi turismul e in pare parte privatizat, astfel ca nu inteleg cum poate statul impune unor hoteluri ce turisti sa accepte. Probabil poate impune doar anumitor hoteluri...

Edited by popescub, 13 August 2009 - 10:10.


#5064
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 popescub, on 13th August 2009, 11:07, said:

Imi amintesc o discutie pe tema asta pe care am avut-o vara asta ....

Sa stii ca nu e mare diferenta intre libieni si algerieni , mai ales cand scapa la alcool in Tunisia ( lucru total interzis in tarile lor )
In privinta intelegerilor cu Libia si Algeria , in contrapartida Tunisia le da mai ales produse alimentare .

Ca o "picanterie" sa zicem , in Libia statul subventioneaza cu 60-70% pretul la produsele alimentare .
Asa ca tunisienii din zona de granita merg in Libia si reimporta produsele alimentare la 30% din pretul de pe piata locala !

#5065
joujou117

joujou117

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.12.2007

 popescub, on 2nd August 2009, 13:08, said:

Wow... am ramas un pic surprins de raspuns. Si nu in sensul bun. Are you for real?

Dupa faza asta tu ma intrebi pe mine de unde atata rautate pe forum, sau daca am un interes anume...
Esti cumva un copil de 5 ani, sau ai doar ratiunea unuia?

E o mare diferenta intre a vorbi IN GENERAL despre poporul roman care este IN GENERAL sarac si a acuza pe cineva ca are ratiunea unui copil de 5 ani> yes I am for real! unlike you that you find it hard even to speak in your native language!!

Si mai e ceva draga "popescub" constat ca printre putinii turisti care mai intreaba si ei cate un lucru si nimeni nu le raspunde, aici pe acest forum exista cateva persoane frustrate care ataca fiecare generalizare. Sa inteleg ca te afli printre ele si te regasesti in micile generalizari facute de mine?

Sa imi fie cu iertare in cazul asta, nu am avut intentia sa supar pe nimeni.
De curiozitate unde in ce locatie ai fost in Tunisia? In Sousse sau ...... aaa scuze Prima Life Imperial Park era pe lista ta de laude? ok am inteles acum....

Edited by joujou117, 16 August 2009 - 19:43.


#5066
magdalina

magdalina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.08.2009
Mi-am luat bilete eu si iubitul meu din 23 septembrie in Sousse, la hotel Marabout. Are careva informatii despre cum e vremea atunci in Tunisia? am emotii sa nu fie prea  racoare.Si imi poate spune careva daca imi trebuei haine mai groase si ce anume? daca aveti informatii si despre hotel ar fi super .Multumesc

#5067
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,596
  • Înscris: 17.08.2007

 magdalina, on 19th August 2009, 20:52, said:

Mi-am luat bilete eu si iubitul meu din 23 septembrie in Sousse, la hotel Marabout. Are careva informatii despre cum e vremea atunci in Tunisia? am emotii sa nu fie prea  racoare.Si imi poate spune careva daca imi trebuei haine mai groase si ce anume? daca aveti informatii si despre hotel ar fi super .Multumesc
:)) stai fara grija ca mergeti in perioada optima cand se mai linisteste canicula la ei. Minima in toiul iernii este de 10-12 grade ;) iar voi veti avea temperaturi de minim 16 si maxim 30 grade. Gasesti pe internet mediile temperaturior anuale pe zone si pe fiecare luna a anului.

Edited by atupi, 19 August 2009 - 20:02.


#5068
Bosca

Bosca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 01.12.2005

 magdalina, on 19th August 2009, 20:52, said:

Mi-am luat bilete eu si iubitul meu din 23 septembrie in Sousse, la hotel Marabout. Are careva informatii despre cum e vremea atunci in Tunisia? am emotii sa nu fie prea  racoare.Si imi poate spune careva daca imi trebuei haine mai groase si ce anume? daca aveti informatii si despre hotel ar fi super .Multumesc

sau daca vrei mai multe date despre vremea in Sousse in acea perioada gasesti aici.

#5069
magdalina

magdalina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.08.2009
[quote name='atupi' date='19th August 2009, 20:59' post='6934280']
:)) stai fara grija ca mergeti in perioada optima cand se mai linisteste canicula la ei. Minima in toiul iernii este de 10-12 grade ;) iar voi veti avea temperaturi de minim 16 si maxim 30 grade. Gasesti pe internet mediile temperaturior anuale pe zone si pe fiecare luna a anului.
[/quot
  
  
voi putea iesi seara in maneca scurta?habar nu am ce gen de haien "mai groase"sa imi duc sper sa nu ploua.Multumesc de raspuns

#5070
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,596
  • Înscris: 17.08.2007

 magdalina, on 19th August 2009, 21:20, said:

 atupi, on 19th August 2009, 20:59, said:

:)) stai fara grija ca mergeti in perioada optima cand se mai linisteste canicula la ei. Minima in toiul iernii este de 10-12 grade ;) iar voi veti avea temperaturi de minim 16 si maxim 30 grade. Gasesti pe internet mediile temperaturior anuale pe zone si pe fiecare luna a anului.
  
  
voi putea iesi seara in maneca scurta?habar nu am ce gen de haien "mai groase"sa imi duc sper sa nu ploua.Multumesc de raspuns
Cred ca nu realizezi ca mergi in AFRICA!! tunisenii ies din case si danseaza de bucurie cand ploua.

#5071
magdalina

magdalina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.08.2009

 cristinutza_cluj, on 19th June 2008, 09:06, said:

Buna,

M-am intors ieri din Tunisia. Am stat in Sousse la hotel Marabout. Pentru cei care vor mai multe informatii despre hotel, excursii, ghizi si altele puteti sa ma intrebati.


eu voi merge din 23 sept cu iubitul meu.Cum  afost hotelul, oare spaga mereg pt vedere la mare?astept raspuns

#5072
ciobsy

ciobsy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.01.2007
salutare as fi tare recunoscator daca m-ar ajuta cineva si pe mien de unde pot sa cumpar 2 bilete de avion bucuresti-monastir la charter???
multam mult...

am gasit hotelul pe booking la jumate de pret fata de agentie si ma intereseaza si pe mien 2 bilete la o cursa charter si ce pret ???

#5073
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 ciobsy, on 20th August 2009, 20:58, said:

salutare as fi tare recunoscator daca m-ar ajuta cineva si pe mien de unde pot sa cumpar 2 bilete de avion bucuresti-monastir la charter???
multam mult...

am gasit hotelul pe booking la jumate de pret fata de agentie si ma intereseaza si pe mien 2 bilete la o cursa charter si ce pret ???

Oricare din cei trei tour-operatori pe Tunisia , este un singur zbor din Bucuresti ( zboara toti trei pe acelasi avion )
Pretul este in jur de 350 Eu / persoana .

#5074
jojolina

jojolina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.08.2006
Imi poate spune cineva daca s-au schimbat reglementarile privind nr. de kg. permise la cala/pers. eu stiam de 20 kg. si am citit pe site-ul unei agentii de turism ca sunt permise 15 kg. Poate ma lamuriti si pe mine, va rog . Urmeaza sa plecam cu Nouvelair pe 2 Sept.
Si inca ceva,care este nr.de kg. bagaj permis pt.un copil de peste 2 ani ?

Multumesc mult !

#5075
adela_TM

adela_TM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.07.2009
[quote name='jojolina' date='23rd August 2009, 00:48' post='6948655']
Imi poate spune cineva daca s-au schimbat reglementarile privind nr. de kg. permise la cala/pers. eu stiam de 20 kg. si am citit pe site-ul unei agentii de turism ca sunt permise 15 kg. Poate ma lamuriti si pe mine, va rog . Urmeaza sa plecam cu Nouvelair pe 2 Sept.
Si inca ceva,care este nr.de kg. bagaj permis pt.un copil de peste 2 ani ?

Multumesc mult !


20 de kg ...sigur
ptr copil nu stiu

#5076
wassabi

wassabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 14.10.2007

 jojolina, on 23rd August 2009, 00:48, said:

Imi poate spune cineva daca s-au schimbat reglementarile privind nr. de kg. permise la cala/pers. eu stiam de 20 kg. si am citit pe site-ul unei agentii de turism ca sunt permise 15 kg. Poate ma lamuriti si pe mine, va rog . Urmeaza sa plecam cu Nouvelair pe 2 Sept.
Si inca ceva,care este nr.de kg. bagaj permis pt.un copil de peste 2 ani ?

Multumesc mult !
Copilul peste 2 ani plateste bilet intreg la avion, drept ptr care dispune de aceeasi limita de kg la bagaj.

Edited by wassabi, 24 August 2009 - 17:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate