Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Relație imposibila?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
390 replies to this topic

#55
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 27.01.2016
Pai ce are in comun Doamna doctor cu tractoristul?

#56
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,642
  • Înscris: 10.04.2009
fluturii din stomac ai studentei (la inceputul relatiei) :D

acum... doar reproșuri & măscări Posted Image

fiecare pe drumul lui, e cel mai bine... diferenta de clasa sociala va trage repercursiuni pe viitor...

long story short:

el va veni acasa, "de ce nu ai gatit fă?"

iar ea: "pentru ca am avut o zi de cosmar la spital, pacienti fara numar, comanda-ti ceva boule" :D

#57
eddiy

eddiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 20.05.2009

View PostOlteanul_sfios, on 20 februarie 2023 - 12:48, said:

Doctorita + tractorist = in viitor palme pe ceafa si injuraturi, adica viata de kkt.

la niste oameni normali e exclus sa functioneze.

Oare caracterul si comportamentul unui om sa fie atat de influentat de meseria pe care o practica? Si in fond, lucrător pe un utilaj agricol într-o tara civilizata si plătit bine nu vad ce e asa de desconsiderat. Omul e cu doar 4 ani mai mare, are tot timpul sa se dezvolte,daca va considera necesar sa o faca.
Important e sa o iubeasca, respecte si sa o faca fericita ( ca asta nu se prea întâmplă nu e din cauza tractorului neaparat)
Cum s-ar defini normalitatea in contextul asta? Oamenii normali care sunt? Tractorist & vânzătoare, doctora & inginer etc? Asa nu mai apar disfuncții? Nu mai apare toxicitate?
Normal ar fi sa apreciem/desconsideram persoanele pentru ceea ce sunt(caracter, valori, comportament) nu pentru meseria pe care o au.
Nu țin partea nimanui, dar vorbim despre o jumătate de adevar relatata nici macar de persoana in cauza, parerile familiei in general sunt subiective si distorsionate, oare si aici sa fie cazul?
Si la urma urmei daca e doar un tractorist nedemn de o viitoare doamna doctor, de ce nu l-a lasat cand a conștientizat ca nu e ceea ce isi dorește?
Avea nevoie de aprobarea familiei, a psihologului sau a altcuiva in cazul asta?
Sa tot încerci sa tragi după tine un om care nu isi dorește asta, care e ok cu el insusi la momentul respectiv , numai pt ca asa consideri tu si familia si sociatatea ca e mai bine, unde credeți ca va duce? Il vei face doar sa se simta, incapabil, insuficient, inferior, si in cele din urma conflictual. Un om ca sa evolueze trebuie sa isi doreasca asta, si pana la urma, daca el e mulțumit de ceea ce face si are si ceva realizari, de ce ar face-o?




#58
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 27.01.2016

View Posteddiy, on 20 februarie 2023 - 14:07, said:



Oare caracterul si comportamentul unui om sa fie atat de influentat de meseria pe care o practica? Si in fond, lucrător pe un utilaj agricol într-o tara civilizata si plătit bine nu vad ce e asa de desconsiderat.
E o chestie care se cheamă cultură personală care depinde de ce  si cate carti ai citit, in ce mediu te invarti si multe altele. E una dacă asculți manele si e alta daca asculti Beethoven.

#59
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,829
  • Înscris: 09.05.2008

View Posteddiy, on 20 februarie 2023 - 14:07, said:

Oare caracterul si comportamentul unui om sa fie atat de influentat de meseria pe care o practica?
E taman invers.

#60
eddiy

eddiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 20.05.2009

View PostTestosteron, on 20 februarie 2023 - 14:16, said:


E o chestie care se cheamă cultură personală care depinde de ce  si cate carti ai citit, in ce mediu te invarti si multe altele. E una dacă asculți manele si e alta daca asculti Beethoven.
Pai eu cred mai degraba ca e vorba de cum te privește societatea prin prisma meseriei pe care o ai, si asta influențează mult.
Cultura generala poate avea si un sofer si un doctor, haideți totusi sa nu generalizam. Statistic vorbind da, cultura generala este teoretic direct proporționala cu nivelul de educație, insa am întâlnit destule excepții.
In ce mediu te invarti? Pai in ala in care esti acceptat si in care te simți confortabil.
Cat despre manele vs Beethoven, tine de preferintele muzicale ale fiecăruia :)

#61
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,829
  • Înscris: 09.05.2008
Tine de mult mai multe, da' na, traim intr-o lume corecta politic.

Edited by futurist, 20 February 2023 - 15:07.


#62
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,472
  • Înscris: 24.02.2017
Bai nene, voi nu cititi tot ce s-a scris, altfel nu imi pot explica raspunsurile voastre.

Scrie CLAR ca omul munceste in domeniul agricol intr-o tara straina si munceste zi lumina. Acum vin si va intreb: credeti ca dupa munca, isi face un dus si apoi merge la teatru ? sau citeste Kafka sau Kant si Spinoza ?

Binenteles ca sunt si exceptii insa nu e cazul de fata. Binenteles ca si domnisoara viitoare doctor poate fi la fel de limitata. Altfel nu se prea explica de ce au stat impreuna un numar de ani. Deabia cand au fost nevoiti sa stea impreuna, i s-au aprins si ei beculete. Deci incompatibilitatile sunt de alta natura.

#63
eddiy

eddiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 20.05.2009

View Postfuturist, on 20 februarie 2023 - 15:06, said:

Tine de mult mai multe, da' na, traim intr-o lume corecta politic.
Pai manele=incultura, hip-numele.spamagiuluisubcultura, muzica clasica=cultura, si totusi sunt petreceri cu lautari si manele organizate de directori, politicieni,oameni sus pusi, etc. Daca exceptam "inalta societate", adica o adunătură de snobi obligati prin eticheta lor sa se supună anumitor norme pentru a ramane clasificați ca atare, cred ca ceilalti muritori de rand pot avea foarte bine si cultura generala, si educatie, si dreptul de a asculta ce muzica doresc dincolo de meseria pe care o practica.
Revenind on topic, vorbim despre o relație care a devenit disfuncționala, dar asta presupune un cumul de factori, nu neaparat pregătirea profesionala a partenerilor. Puteau foarte bine sa fie pe acelasi palier si relatia sa aiba aceeași soarta.

#64
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 27.01.2016

View Posteddiy, on 20 februarie 2023 - 14:58, said:


Cultura generala poate avea si un sofer
Poate, dar sunt cazuri extrem de rare

#65
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,829
  • Înscris: 09.05.2008

View Posteddiy, on 20 februarie 2023 - 15:37, said:

Revenind on topic, vorbim despre o relație care a devenit disfuncționala, dar asta presupune un cumul de factori, nu neaparat pregătirea profesionala a partenerilor. Puteau foarte bine sa fie pe acelasi palier si relatia sa aiba aceeași soarta.
Puteau , da' vezi tu, initiatoarea nu spune decat de diferentele de "cultura".
Deci discutam pe baza informatiilor primite.
Ca asa, supozitii putem face pana secolu' urmator.

View PostTestosteron, on 20 februarie 2023 - 15:43, said:

Poate, dar sunt cazuri extrem de rare
Un fel de bill gates printre tastaturisti.

#66
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 27.01.2016

View Posteddiy, on 20 februarie 2023 - 14:58, said:

Cat despre manele vs Beethoven, tine de preferintele muzicale ale fiecăruia :)
Preferințele alea spun totul despre felul in care iti funcționează mintea. No offence.

View Posteddiy, on 20 februarie 2023 - 15:37, said:


Pai manele=incultura, hip-numele.spamagiuluisubcultura, muzica clasica=cultura, si totusi sunt petreceri cu lautari si manele organizate de directori, politicieni,oameni sus pusi, etc.
Da  dar e vai de capul lor. De-aia e România cum e pt ca oamenii din poziții cheie sunt vai de capul lor.

View Posteddiy, on 20 februarie 2023 - 15:37, said:


cred ca ceilalti muritori de rand pot avea foarte bine si cultura generala,
Pentru cultura generala e bine ca omul sa stea mai mult prin scoala si mai putin la volanul tractorului

#67
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Nu e vorba de cultură generală decât pe ultimele locuri poate.
E vorba de principii și valori în principal.
Atunci când oamenii nu au principii și valori asemănătoare, ei nu se pot înțelege.


Apoi e vorba de nevoile fiecăruia, care sunt sau nu sunt împlinite în relație.


Apoi e vorba de cum arată ziua fiecăruia.
Unul care muncește fizic de dimineață și până noaptea se va alinia din ce în ce mai greu cu unul care face școală.
Cel cu munca fizica va considera ca cel care învață are o muncă f ușoară, deci trebuie să fie disponibil mereu.
Iar cel care învață nu va înțelege că cel care face muncă fizică toată ziua nu mai are chef de nimic după ce își termină programul.


Plus caracteristici feminine și masculine. Care sunt atât de diferite.

Plus dinamici ale relației la distanță.

Plus faptul că ei trăiesc în culturi atât de diferite.

Și pe la coadă, cultura aia generală, la care nici nu fac apel, pt ca au diverse subiecte de ceartă, până să filosofeze despre civilizatia elenă.

Edited by Chayah, 20 February 2023 - 16:34.


#68
eddiy

eddiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 20.05.2009
Vad ca sunt in minoritate :) as vrea sa reformulez  poate cumva am deviat si de-aia am intrat si in polemici.
In acest caz PARTICULAR, sunt prea multe incompatibilitati intre cei 2, si DA, unele tin si de pregătirea, cultura, si educația celor 2, plus diferențele de viziune si planuri de viitor.
Deci relatia lor este mai mult ca sigur pe linie moarta. Asta judecand dupa relatarile initiatoarei, că glob de cristal nu am.
  Nu in toate cazurile se termina la fel, desi mai devreme sau mai târziu apar rupturi generate fix de diferențele pe care le discutam. Unii oameni le mai ajustează, alții le trec cu vederea, punând accent pe sentimente, atracție si alte lucruri in comun.


#69
Dona_Agripina12

Dona_Agripina12

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.02.2023
Am cam oferit toate detaliile, ce piesa sesizați lipsa?

Cineva a afirmat ca nu scrie ea, ca nu asta e exprimarea unei fete de 20 de ani. Fatuca are 25 acum, cât despre cea care scrie, sper ca nu s-a încurcat prea mult în sintaxa si greșeli gramaticale.

L-a cunoscut la 20 de ani, cred ca nu are rost sa invocam lipsa experientei de viata sau naivitatea, dacă stau bine sa ma gândesc, unii pot sau aleg sa rămână naivi toată viata, indiferent cata experienta ar acumula.
Am precizat de la inceput, în primii patru ani se vedeau când el venea acasă, dacă era în timpul anului universitar doar sâmbăta și duminica, când ea cară geanta cu cărți la tara la ai lui; pe perioada vacantei la fel, mergea doar când era el în tara, restul timpului la părinții ei.
Da, i-a propus o data, de doua ori să meargă la munte sau la mare, dar mereu s-a interpus vreo sesiune de examene sau practica obligatorie din spitale, când putea ea nu era prezent el și invers.

Când s-au mutat în apartamentul lui, părinții ei s-au oferit sa cumpere ei mobila sau aparatura electrocasnica, dar fata a refuzat simtind ca ceva nu merge bine.
Concret, ce a surprins-o pe ea: au început sa colinde magazinele de profil pt mobila și tot ce mai trebuie intr-o casa noua și, cred ca de atunci a început iuresul: nu se puteau potrivi la nimic, gusturile erau diametral opuse. El adusese de la maica-sa niște farfurii și cești desperecheate, castroane de plastic, paturi tipatoare de pus pe pat, cele mai proaste și ieftine prosoape și lenjerii.
A încercat sa-i spună, uneori cu tact, alteori fără menajamente ca ei sunt tineri și trăiesc alte timpuri, ca nu sunt nici atât de stramtorati încât sa trăiască ca Hagi Tudose.
Pot spune ca a reușit cât de cât, a acceptat sa-i dea ei mana libera în amenajarea apartamentului, deși cu rabufniri de furie din partea lui pe alocuri: "da, tu te arunci la tot ce-i mai scump etc".
Pentru orice flecustet a fost consultat prin apeluri video, i s-a prezentat bonul fiscal pentru orice achiziție.

La scurt timp după mutare, au mers părinții lui în vizita. Tatăl a afirmat ca, vai, e prea mic sa stai în cutia asta de chibrit, băiatul meu trebuie sa se întoarcă la tara, acolo e locul lui; mamica a strâmbat din nas ca nu exista pat de mijloc, apoi i-au luat pe cei doi tineri și i-a dus în oraș și le-a cumpărat cadou de casa noua cel mai mare LCD din magazin, fără sa tina seama ca e o sufragerie de bloc și nu prea ai spațiul si distanta necesara pentru dimensiunile respective.
Fiind vineri, au plecat în aceiasi zi cu toții la tara. A doua zi dimineața, el a trezit-o de la sase și i-a spus ca trebuie sa meargă la depanusat porumb, ai lui sunt plecați deja de o ora pe câmp. Ea a refuzat nedumerita, spunând ca e și destul de frig afara, dar oricum nu ar fi mers nici în împrejurări mai prielnice. El a insistat pe lângă ea sa meargă măcar vreo douăzeci de minute, cât sa o zareasca ai lui acolo, ca uite ei ce ditamai cadoul a luat pentru ei!




#70
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
:lol:
Povestea Prințesei Mediciniste și a Tractoristului Mămos.

Sunt de acord cu mama Domnului Tractorist: cum să nu aibă un cuplu pat de mijloc în zilele noastre? :habarnam:


În rest, toate acestea fiind povestite, nu înțeleg ce dorește inițiatoarea, care e scopul pentru care a deschis topicul.


P.S. Eu aș fi mers la depanusat porumb, mi s-ar fi părut un gest drăguț și o dovadă că părinții lui nu îmi sunt indiferenți, chiar dacă îmi trimit pături nepotrivite cu gusturile mele selecte.
Cu o condiție: să discutam cu o zi înainte programul, nu să fiu trezita dimineața cu hai, iubita, la câmp, mămica e de 2 ore acolo :lol:.

Doamne, ce poveste amuzantă :).

#71
londonwalk

londonwalk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.10.2016
de putut se poate, dar nu stiu daca la varsta frageda pe care o au ei. spun cu hotarare ca se poate pentru ca am un exemplu foarte aproape de mine. mama a fost medic. s-a casatorit pe timpul facultatii cu un coleg si asa am aparut eu. s-au despartit rapid si pana pe la ~50 de ani a mai avut relatii, dar toate au esuat lamentabil. ultima ei relatie a fost cu un... "om al pamantului". nu era tractorist de meserie, dar lucra pamantul, inclusiv cu tractorul :) diferenta intre ei era imensa, el vorbea cu "ei este" etc, mama, pe langa statul conferit de profesie, se tragea dintr-o familie veche de intelectuali. mie nu mi-a venit sa cred cand m-a anuntat ce prieten isi gasise :) dar uite ca asta a fost singura relatie a ei care a functionat, au stat impreuna pana cand i-a despartit moartea. si el nu era o carpa. nu, chiar era incapatanat doar ca o lasa si pe ea sa isi faca "hachitzele" ei fara sa se bage (si avea!). dar, chestia asta s-a intamplat intre 2 oameni trecuti bine de varsta tineretii (el era mai in varsta cu ~10 ani), nu sunt deloc convins ca va merge intre 2 tineri, intre care unul (ea) este la inceput de drum de fapt.

#72
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Buey, tu din controlling nu poti renunta la relatia asta.
Ca se intrebau unii care este scopul threadului.
E bine camuflat, da' e acolo ptr cine stie sa vada. Si este cam mult prea devreme la varsta asta.

Edited by Cr1spy, 20 February 2023 - 20:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate