Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Relație imposibila?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
390 replies to this topic

#379
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,492
  • Înscris: 21.04.2014

View PostNoua_pe_site, on 05 martie 2023 - 16:52, said:


iar saraca doctorita nu stie daca sa se apuce de invatat sau depanusat

Mvaaai, mititica,  ce debusolata e!  De unde avea atitea visuri marete, a ajuns sa traiasca intr-un cosmar. E alegerea ei la urma-urmei, ca nu i l-a bagat nimeni fortat pe git. ;)

View PostNoua_pe_site, on 05 martie 2023 - 17:09, said:


Trebuia sa-i zici ca tractoristul are carte de munca si e platit lunar si nu te mai impiedicai de el.
Poate la voi in America se fac contracte in care muncesti 2-3 luni si esti platit lunar sa stai acasa cu iubita cite 2-3 saptamini. In Europa nordica, lucrurile stau un pic mai altfel.  :P

View PostDona_Agripina12, on 05 martie 2023 - 18:37, said:



mai cunosc un caz tras la indigo parca :lol:


Valeeeuuu, da' numai foste colege de liceu batute-n cap cu leuca ai? Una mai rasarita n-ati avut in toata promotia?!? :facepalm:



#380
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010

View Posthoneybee, on 05 martie 2023 - 19:28, said:


Poate la voi in America se fac contracte in care muncesti 2-3 luni si esti platit lunar sa stai acasa cu iubita cite 2-3 saptamini. In Europa nordica, lucrurile stau un pic mai
Deturnez eu topicul acum

Tre sa fie ceva istoric de munca pe care sa-l poata obtina de la angajator ca doar nu lucreaza pe ochi frumosi nu?
Daca nu schimba angajatorul la fiecare 3 luni dar chiar daca il schimba ,cu documentatie pe ultimii 3 ani, poate dovedi ca isi permite ratele lunare
Evident , nu sunt la curent cu practica Europeana si ce am scris mai e logica mea imbatabila fara sa am studii in domeniu :)

Soferul ala tre sa fie platit biweekly, lunar sau la termen de 3 luni dar la termen de 3 luni nu prea vad cum ar fi posibil ca probably e platit in functie de km parcusi si nu e salary based ca mine.
Poate Sile da mai multe detalii daca nu se supara initiatoarea ca-i stricam studiul cu investigatii financiare

#381
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 12.09.2019
Deci care e intrebarea mai precis ??

#382
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,492
  • Înscris: 21.04.2014
"Costica, iar dormi?" :lol:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YhKol6o5N2I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#383
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010

View Poststefians, on 05 martie 2023 - 21:35, said:

Deci care e intrebarea mai precis ??
Daca poti sa faci dovada financiara ca iti permiti ratele ca sofer care lucreaza 3 luni si sta acasa 3 saptamani
Eu zic ca da , albinuta zicea ca nu ,de aia te-am invocat

#384
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 12.09.2019
Poți se da adeverință de venit ce include si salariu si diurna lunară.

#385
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008
Cu adeverinta dintr-o tara nu poti face imprumut in alta tara.


#386
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Deznodamandul cand intra in scena? Este spectaculos sau meh?

#387
Dona_Agripina12

Dona_Agripina12

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.02.2023

View PostCr1spy, on 06 martie 2023 - 09:39, said:

Deznodamandul cand intra in scena? Este spectaculos sau meh?

Chiar nu știu ce sa zic, nu am vorbit de ceva vreme, eu nu o caut sa-i tulbur si  sa-i invadez intimitatea, când o sa simta nevoia de a se confesa, ii voi fi alături.
O sa scriu și aici evoluția relației acestea, ca tot v-am impartasit-o și, am apreciat toate raspunsurile serioase, pentru care va mulțumesc.

#388
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View PostDona_Agripina12, on 18 februarie 2023 - 19:20, said:

S-au cunoscut cu cinci ani în urma, ea tanara studenta, cu potențial și visuri mărețe; el cu patru ani mai mare, harnic muncitor pe tractor intr-o tara nordica.
Pare ca nimic nu a stat în calea lor o vreme, ea fiind ocupata cu facultatea de cursa lunga, medicina, și examenele solicitante ale acesteia.
Se vedeau câte doua, uneori chiar trei săptămâni la doua trei luni, când se întorcea el în tara. Dacă era în timpul vacantei stateau impreuna la tara la ai lui, daca era in timpul semestrului, petreceau impreuna doar week.end.urile, tot la ai lui, pt ca asa își dorea el. Mai mergeau uneori și la părinții ei, vizite scurte, cel mult o ora, localitățile fiind relativ aproape, 6 km între ele.
În primii patru ani petrecuți impreuna, ea a stat la camin.
Domnul avea ceva bănuți puși deoparte în cont, iar la sfaturile și îndemnurile ei, i-a investit intr-un apartament intr-un complex proaspăt construit.
Când apartamentul a fost predat proprietarului, deși în prima faza au zis ca vor sa-l inchirieze (ea fiind în ultimul an de facultate, deja se cazare la camin), s-au gândit ca vor totuși sa se mute impreuna.
Zis și făcut, doar ca de aici a început declinul relației, nimic din tot ce păruse pana atunci bine si frumos s-a spulberat pe apa sâmbetei. Programul lui rămăsese oarecum același, dar când se întorcea acasă, deși prima data trăgea la părinții lui de la tara, după doua zile când se deplasa la propriul domiciliu, avea pretenție sa fie așteptat de o gospodina cu sortul în brâu și bucatele aburinde pe masa!
Deși ea era în anul sase, cu licenta și rezidentiat bătând la usa, nu era crutata defel, ba i se reproșa ca nu îl însoțește la tara sa-i ajute părinții la treburile gospodărești și muncile agricole.
Sa nu credeți ca viitoarea doctorița statea sa-i ajungă gunoiul la nas sau mânca doar sandviciuri, dar chiar nu se apuca de gătit ciorbe, sarmale și plăcinte pt doi oameni, când exista alternativa unei comenzi rezolvate cu un telefon și o suta de lei.
După un an de reproșuri interminabile, certuri din motive închipuite și ridicole, el ajunsese sa dezvolte niște complexe de inferioritate ce îl determina sa devina răutăcios, începuse sa dea vina pe familia ei pt neînțelegerile dintre ei, din aceasta cauza ea nu se mai putea intalni cu sora ei, deși locuiau în același oraș (pt ca pur și simplu el nu mai suporta sa-i vadă părinții și sora).
La întâlnirile cu colegele de facultatea era nevoita sa meargă singura, când el își invita colegii de munca acasă, ea își făcea datoria de gazda, facea act de prezenta, dar mare lucru nu găsea ce sa discute, subiecte comune nu prea existau întreba și ei.

În fine, deznodământul nu vi-l fac inca cunoscut, ea ajunsese asa de tulburata și debusolați, de a apelat la psiholog.
Dar vin și întreb, ce șanse sunt ca astfel de relații sa meargă, sa învingă diferențele si prejudecatile?
E dragostea capabila sa invinga si sa treacă peste toate obstacolele?

Daca ala era tractorist nu avea cum sa aibe atatea saptamani libere, munca pe tractor nu este ca frecatul de menta intr-un cubicle. :)

In loc sa publice povestea aici, OP mai bine ar fi dat  fuga la Hollywood, sigur iesea un film de Oscar. :)

#389
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022

View Postg_force, on 14 martie 2023 - 22:53, said:


Recunoaște: te a atras titlul. Posted Image

#390
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View PostEv_eee, on 15 martie 2023 - 07:46, said:

Recunoaște: te a atras titlul. Posted Image

Dap, am patit ca baba care a sarit gardul pe care scria 'p_ula"  si a dat de urzici. :D

#391
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostDona_Agripina12, on 06 martie 2023 - 18:32, said:



Chiar nu știu ce sa zic, nu am vorbit de ceva vreme, eu nu o caut sa-i tulbur si  sa-i invadez intimitatea, când o sa simta nevoia de a se confesa, ii voi fi alături.
O sa scriu și aici evoluția relației acestea, ca tot v-am impartasit-o și, am apreciat toate raspunsurile serioase, pentru care va mulțumesc.
In deschiderea topicului spuneai altceva, dar ma rog, este dreptul tau sa te razgandesti sau sa schimbi povestea din mers.
Relatiile imposibile nu-s usoare, dar daca nici macar pe caracterul celuilalt (onest) nu te poti baza, nu merita (nici implicarea, nici riscul).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate