Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Relație imposibila?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
390 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

 AlaDinCopac, on 19 februarie 2023 - 11:08, said:

Din cauza faptului ca a mizat pe o investitie financiara care nu a dat rezultatele cum a dorit ea. Nu mai ies calculele matematice  ale finantelor.

Nu are legatura sentimentul cu finantele

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Tsunnnami, on 19 februarie 2023 - 11:08, said:

...
Daca e bunavointa, nu se mai numeste dragoste
tinere, daca intr-o relatie nu ai prietenie si bunavointa e nasol.
sa pomenesc de respect?

Edited by arg, 19 February 2023 - 11:10.


#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

 arg, on 19 februarie 2023 - 11:09, said:

iar acu cauti si motor si nevasta.
am inteles

nope, chiar norocos, 37 de ani de motociclism

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Tsunnnami, on 19 februarie 2023 - 11:10, said:

nope, chiar norocos, 37 de ani de caznicie
am corectat eu.

#23
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022

 Tsunnnami, on 19 februarie 2023 - 11:09, said:


Nu are legatura sentimentul cu finantele
Nu e nici un sentiment, este cel mai fraier si prost , plateste cel mai mult.

 Tsunnnami, on 19 februarie 2023 - 11:08, said:

Daca e proasta, corect
Nu, daca este o femeie care tine cu adevarat la barbatul ei. Daca n-o interseeaza barbatul ei, atunci il da la "Glovo" . Aceste mici detalii nesemnificative, spun TOTUL despre cineva.

 Tsunnnami, on 19 februarie 2023 - 11:08, said:

Statistic vorbind, cred ca ai dreptate, dar si normal e sa fii prost, e un adevar statistic. Pe cei mai multi nu-i duce capul
Da, pe unii nu-i duce capul. N-ai cum sa caracterizezi relatiile cu statistica,  din moment ce o relatie este colectie eterogena de factori si circumstante.
Sa aplici reguli de statistica pe colectii eterogene si nu omogene inseamna sa fii prost rau si sa ai ambitia s-o dovedesti de fiecare data cand se iveste ocazia.

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

 arg, on 19 februarie 2023 - 11:11, said:

am corectat eu.
Ai gresit cu 2 ani

 arg, on 19 februarie 2023 - 11:10, said:

tinere, daca intr-o relatie nu ai prietenie si bunavointa e nasol.
sa pomenesc de respect?

Mosule,
cand m-am referit la "bunavointa", m-am gandit la obligatie

 AlaDinCopac, on 19 februarie 2023 - 11:15, said:

Nu e nici un sentiment, este cel mai fraier si prost , plateste cel mai mult.

"Plata" nu conteaza cand e sentiment.
Chihuahua mea, de pe urma ei nu am foloase, nu conteaza cat muncesc eu si daca e sa aplic teoria ta, ar trebui ca atunci cand vin acasa sa ma pupe si sa ma iubeasca continuu.
Pe mine nu ma face fericit cand cineva e obligat sa ma faca pe mine fericit. Atunci ma duc la curve. Cu alea fac seps si le platesc.
Viata pentru mine e diferita de "normal".
Uite, cu mandra am trait 7 ani in care ea n-a adus un ban acasa. Trebuia s-o las, este?

 AlaDinCopac, on 19 februarie 2023 - 11:15, said:

Nu, daca este o femeie care tine cu adevarat la barbatul ei. Daca n-o interseeaza barbatul ei, atunci il da la "Glovo" . Aceste mici detalii nesemnificative, spun TOTUL despre cineva.

Si daca NU-I PLACE sa lucreze in bucatarie dar tine la mine, trebuie dupa parerea ta sa se oblige sa-mi faca pe plac?
Sau are pentru mine importanta ceea ce-i place ei?

 AlaDinCopac, on 19 februarie 2023 - 11:15, said:

Da, pe unii nu-i duce capul. N-ai cum sa caracterizezi relatiile cu statistica,  din moment ce o relatie este colectie eterogena de factori si circumstante.
Sa aplici reguli de statistica pe colectii eterogene si nu omogene inseamna sa fii prost rau si sa ai ambitia s-o dovedesti de fiecare data cand se iveste ocazia.

N-ai inteles NORMALUL este definit de STATISTICA, nu relatiile, ci cuvintul "normal"

#25
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 Dona_Agripina12, on 18 februarie 2023 - 19:20, said:

S-au cunoscut cu cinci ani în urma, ea tanara studenta,..... el cu patru ani mai mare, harnic muncitor pe tractor intr-o tara nordica.
................ când se întorcea acasă, deși prima data trăgea la părinții lui de la tara, după doua zile când se deplasa la propriul domiciliu, avea pretenție sa fie așteptat de o gospodina cu sortul în brâu și bucatele aburinde pe masa!
Deși ea era în anul sase, cu licenta și rezidentiat bătând la usa, nu era crutata defel, ba i se reproșa ca nu îl însoțește la tara sa-i ajute părinții la treburile gospodărești și muncile agricole.
......................................După un an de reproșuri interminabile, certuri din motive închipuite și ridicole, el ajunsese sa dezvolte niște complexe de inferioritate ce îl determina sa devina răutăcios, începuse sa dea vina pe familia ei pt neînțelegerile dintre ei, din aceasta cauza ea nu se mai putea intalni cu sora ei, deși locuiau în același oraș (pt ca pur și simplu el nu mai suporta sa-i vadă părinții și sora).
La întâlnirile cu colegele de facultatea era nevoita sa meargă singura, când el își invita colegii de munca acasă, ea își făcea datoria de gazda, facea act de prezenta, dar mare lucru nu găsea ce sa discute, subiecte comune nu prea existau întreba și ei.
............................
Dar vin și întreb, ce șanse sunt ca astfel de relații sa meargă, sa învingă diferențele si prejudecatile?
E dragostea capabila sa invinga si sa treacă peste toate obstacolele?

Ca să răspund pe scurt - Nu - adică dragostea NU poate să învingă și să treacă peste toate obstacolele.

Pentru răspunsul mai pe larg am îngroșat aspectele relevante ale povestirii.
În esență relațiile funcționează cu atât mai bine cu cât cei doi parteneri văd lumea/viața la fel - asta nu înseamnă să le placă exact aceleași filme, aceleași mâncăruri, aceleași melodii și alte chestii de astea de potriviri perfecte cum sunt prin filme. A vedea viața la fel înseamnă că cei doi parteneri trebuie să aibă idei asemănătoare despre muncă, învățat, munca în gospodărie, cheltuielile comune și ce cheltuieli sunt relevante etc. și cel mai important fiecare să accepte statutul social al celuilalt.

De ce relația inițiatoarei a funcționat la început și ulterior nu a mai funcționat ? - tocmai ca urmare a diferențelor dintre parteneri.
La început ea era studentă și prietenul ei lucra ca tractorist - ca și statut social în mintea prietenului el era deasupra, pentru că el deja lucra, avea bani, iar prietena lui era studentă. Această superioritate a lui probabil a fost întărită și de cumpărarea apartamentului. Totodată pentru că se vedeau puțin și relativ rar nu aveau timp să intre în discuții ample despre viață.
Pe măsură ce fata s-a apropiat de terminarea facultății era evident pentru toată lumea că ea va deveni medic - adică va avea un statut social mult mai ridicat decât al unui tractorist , iar lui nu îi convine acest lucru.

Tocmai pentru că lui nu îi convine statutul social al prietenei lui face toate aceste chestii prin care să anuleze statutul social superior al prietenei lui :
-i se cere să se comporte ca o gospodină supusă - pentru că în mintea lui el este este superior și așa trebuie să rămână;
-i se cere să meargă la țară să muncească la câmp - pentru că acolo la dat cu sapa toți sunt egali, nu contează cât ai învățat;
-îi interzice să se mai vadă cu familia ei, nu merge împreună cu ea la întâlnirile cu prietenele ei, probabil în scurt timp îi va interzice să mai iasă cu prietenele ei - pentru că dacă fata este studentă la medicină probabil prietenele ei sunt din același mediu - deci la întâlnirile cu prietenele ei el se simte inferior și nu are chef să se simtă inferior, el vrea să fie superior;

Adică în esență între fată și prietenul ei este o „luptă”, fiecare încearcă să îl tragă pe celălalt în lumea lui, adică el vrea ca prietena lui să fie o gospodină supusă care să tacă din gură și să facă ce zice el, iar fata ar vrea evident altceva. Din punctul meu de vedere este extrem de puțin probabil ca lucrurile să se poată rezolva satisfăcător pentru ambii parteneri, deoarece din cele scrise de inițitoare rezultă că diferențele sunt prea mari și dacă prietenul ei acum face fazele astea este evident că după 5 - 10 ani de căsătorie va fi și mai rău.

#26
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,492
  • Înscris: 21.04.2014

 Dona_Agripina12, on 18 februarie 2023 - 19:20, said:

el cu patru ani mai mare, harnic muncitor pe tractor intr-o tara nordica.

[...]
La întâlnirile cu colegele de facultatea era nevoita sa meargă singura, când el își invita colegii de munca acasă, ea își făcea datoria de gazda, facea act de prezenta, dar mare lucru nu găsea ce sa discute, subiecte comune nu prea existau întreba și ei.



Avea bronz de tractorist de ii era rusine sa se afiseze cu el in fata colegelor? :dontgetit:

Si cum sa n-aiba don'shoara ce discuta cu vikingii? Ii vin oamenii in vizita de la mii de kilometri distanta si ea ia pozitia mutei? :facepalm: Ca viitoare doctorita ar trebui sa stie cum sa comunice cu pacienti din diferite paturi sociale.




#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

 spider8, on 19 februarie 2023 - 11:39, said:

Ca să răspund pe scurt - Nu - adică dragostea NU poate să învingă și să treacă peste toate obstacolele.

Habar n-ai ce poate facea dragostea.
Rupe tot, muta muntii din loc. Dupa parerea mea e cea mai mare forta din Univers

#28
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,492
  • Înscris: 21.04.2014

 Tsunnnami, on 19 februarie 2023 - 11:56, said:


Rupe tot, muta muntii din loc.

Sa nu exageram! :P

Rupe arcurile patului, dar la mutat mobila prin casa tot eu trebuie sa-i dau o mina de ajutor. :harhar:

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

 honeybee, on 19 februarie 2023 - 12:30, said:

Sa nu exageram! Posted Image

Rupe arcurile patului, dar la mutat mobila prin casa tot eu trebuie sa-i dau o mina de ajutor. Posted Image

Nu se lucreaza cu mainile la mutatul mobilei, roaba lui Dumnezeu

#30
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,492
  • Înscris: 21.04.2014
Am inteles, mare guru, cu puterea dragostei!  Dar la unii e oarba, n-are spate de halterofil si nici muschi de culturist. :weight_lift: :lol:

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

 honeybee, on 19 februarie 2023 - 14:18, said:

Am inteles, mare guru, cu puterea dragostei!  Dar la unii e oarba, n-are spate de halterofil si nici muschi de culturist. Posted Image Posted Image

Nu, dar ai un creier cu care construiesti o strategie si o pui in aplicare.
Asta face cat 1,000 de muschi

#32
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008
Glovo pentru mutat mobila prin casa nu exista?

ON: Relatia eea terminata inainte sa inceapa, da' protagonistii erau prea hormonați ca sa observe.


#33
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012
Un Mercedes şi un tractor nu merg niciodată în paralel.
La naiba, nu merg nici măcar pe aceleaşi drumuri, decât accidental şi, cel mai probabil, pe perioade foarte scurte.

#34
Dona_Agripina12

Dona_Agripina12

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.02.2023
Unii din voi ați considerat studenta materialista: ei bine, situația a stat cam asa:
- pe toată perioada facultății a fost întreținută de părinții acesteia, nu i-a lipsit facturii nimic; prietenul o încântă cu câte un buchet de flori și, la ocazii speciale, gen zi de naștere, 8 Martie un cadouri, dar nimic de genul ce ea nu si-ar fi putut permite;
-au fost în vacanta peste hotare de trei ori: în Italia s-au cazat la un verișor de-al lui, în Anglia la verișoara, în Austria la cumătrii lor (le botezasera acestora fetita su i-au invitat sa-i ia celei mici din mot). Toate deplasările s-au făcut cu bilete procurate în perioada reducerilor și promoțiilor, atunci când cu 50-60 de euro plăteai biletul dus-intors; au socotit ca totul sa iasă la costuri minime, fata chiar cred ca îl iubea.
-adevărat ca ea era naiva, nici nu prea cunoscuse cine stie ce băieți cât sa-si dea seama cum si ce implica o relație. Cred ca lui i-a convenit de minune sa o știe retrasa și cu nasul în cărți când se afla departe de ea.

#35
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,492
  • Înscris: 21.04.2014

 Tsunnnami, on 19 februarie 2023 - 14:22, said:



Nu, dar ai un creier cu care construiesti o strategie si o pui in aplicare.
Asta face cat 1,000 de muschi

q.e.d.

Dragostea fara creier nu face mare brinza. :P

 futurist, on 19 februarie 2023 - 14:26, said:

Glovo pentru mutat mobila prin casa nu exista?


Eggzista, dar altfel n-aveam cum sa-i demonstrez lui Tsu ca supraestimeaza dragostea. :P

 LouisCyphre, on 19 februarie 2023 - 14:37, said:

Un Mercedes și un tractor nu merg niciodată în paralel.
La naiba, nu merg nici măcar pe aceleași drumuri, decât accidental și, cel mai probabil, pe perioade foarte scurte.

Incurcate-s caile de circulatie ale vietii!
Primeste Mercedesul o repartitie pe un drum de tara si ajunge cu rotile intr-o mocirla. De acolo cine il scoate, nu tractorul? :hypocrite:

Edited by honeybee, 19 February 2023 - 15:08.


#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

 LouisCyphre, on 19 februarie 2023 - 14:37, said:

Un Mercedes și un tractor nu merg niciodată în paralel.
La naiba, nu merg nici măcar pe aceleași drumuri, decât accidental și, cel mai probabil, pe perioade foarte scurte.

Corect, as alege fara ezitare p-asta:

Attached File  tractor.jpg   175.13K   18 downloads

 honeybee, on 19 februarie 2023 - 15:05, said:

Incurcate-s caile de circulatie ale vietii!
Primeste Mercedesul o repartitie pe un drum de tara si ajunge cu rotile intr-o mocirla. De acolo cine il scoate, nu tractorul? Posted Image

Cu tractorul faci banii grup, mertzanu' te duce la cheltuieli

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate