Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 

10 milioane de masini - Romania 2023

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#55
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 12.09.2011

View Posttomcatsk8, on 18 februarie 2023 - 12:20, said:

Mi se pare fantastic acest anticonsumerism si faptul ca romanii prefera sa mearga cu masini vechi, reducand toate acele probleme generate de industria auto.

Daaaaa, da, si mie mi se pare fantastic ca unii prefera sa cumpere Logan cand exista Porsche. Efectiv nu ii inteleg ce e in capul lor......niste iresponsabili.

#56
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011

View Postcarturarulobosit, on 18 februarie 2023 - 11:16, said:

tine si de educatie

un Logan din 2007 e 2000e

in loc sa iei un cazan nemtesc din 2000, poti lua masina din 2007. nu e noua, dar deja sunt 7 ani diferenta. plus ca e pe benzina, deci polueaza mai putin

Loganul ăla e nesimțit de scump (deși eu am mari dubii că e 2000 de euro), de banii ăia îți iei Mondeo care e și confortabil.

View Postsandel1, on 17 februarie 2023 - 22:01, said:

Atâta tam-tam cu electricele lu pește și ele sunt doar 0,3%? wtf?

Este normal să fie așa din moment ce pe an se vând 160k mașini noi la piața asta, practic toate mașinile vândute într-un an reprezintă doar 1,6% din parcul auto.
În realitate lucrurile nu stau așa de rău, din alea 10 milioane circulă frecvent maxim 6-7, cum mașinile noi chiar circulă, poți ridica procentul acela la 0.45%. Pe de altă parte peste 20 de ani vei avea cele mai multe mașini care circulă ca fiind euro 6 sau 7, hibride și electrice ceea ce înseamnă că poluarea va ajunge în sfârșit în limite acceptabile.

View Postasiodf, on 18 februarie 2023 - 12:26, said:

Daaaaa, da, si mie mi se pare fantastic ca unii prefera sa cumpere Logan cand exista Porsche. Efectiv nu ii inteleg ce e in capul lor......niste iresponsabili.

Nu prea ține comparația, ideea e că dacă faci zeci de mii de km la o mașină veche te costă mai mult reparațiile decât una nouă în rate. Cine face 30-40k km pe an și nu își ia mașină nouă ori e masichist ori stă prost cu matematica. Și la 10-20k km nu merită să ai mașină mai veche de 10 ani de zile.

#57
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 07.05.2018

View Postbenis, on 18 februarie 2023 - 12:37, said:

Loganul ăla e nesimțit de scump (deși eu am mari dubii că e 2000 de euro), de banii ăia îți iei Mondeo care e și confortabil.

gasesti Ford mondeo din 2007 bine intretinut la 2000 euro? unde?

#58
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View Postkiario, on 18 februarie 2023 - 04:18, said:

Cunosc familie de 3 persoane care deține 5 mașini functionale.
Cum aș putea să o determin să renunțe măcar la două din ele? Printr-un impozit foarte mare, să le usureze 50% din venitul anual.
Deci suprataxarea celor care au mai mult de două mașini si a celor cu mașini mai vechi de 5 ani este o soluție să mai dispară din mașini.
As mai impozita maxim si masinile SH mai vechi de 5 ani, sa descurajez achizitionarea lor.




demonstratie brutala a faptului ca, prin comparatie, Ceausescu a fost un capitalist veritabil

#59
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011

View Postcarturarulobosit, on 18 februarie 2023 - 12:57, said:

gasesti Ford mondeo din 2007 bine intretinut la 2000 euro? unde?

Mda, acuma văd că s-au scumpit și mașinile second hand.. Nebunie!

#60
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,061
  • Înscris: 06.09.2008

View PostTehCube, on 18 februarie 2023 - 01:20, said:

Cred ca problema capacitatii de distributie e mult mai grava decat restul (care-s grave si ele), mai ales in cateva zone din tara cu densitate extrem de mare de masini, cum e Bucurestiul.
Ar trebui sa instalezi cam peste tot statii, ...
Transport in comun, alta alternativa: bicicleta (electrica) in lunile Martie - Noiembrie

Edited by sirgoofy, 18 February 2023 - 13:47.


#61
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postsirgoofy, on 18 februarie 2023 - 13:42, said:

... alta alternativa: bicicleta (electrica) in lunile Martie - Noiembrie

O mica problema aici, daca locuiesti la bloc la etajul 3-4 fara lift sau la orice etaj cu lift minuscul e cam greu cu bicicleta electrica. Bicicleta pliabila este mult mai convenabila si ca depozitare, iar daca vrei electric solutia e trotineta.

#62
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 12.09.2011

View Postbenis, on 18 februarie 2023 - 12:37, said:

Nu prea ține comparația,

Pai vezi, daca nu ai Porsche, nu ai senzor de ironie :).

#63
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 13.09.2022

View PostMasutatsu-Oyama, on 17 februarie 2023 - 22:39, said:

only on Softpedia

Eu vorbesc din experienta, pe unde am fost, nu din auzite.

#64
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,815
  • Înscris: 09.01.2007

View Postrelu11051, on 18 februarie 2023 - 01:56, said:

@TehCube cu parere de rau iti spun ca esti intr-o eroare grava... in Bucuresti exista peste 100 de statii de incarcare de la 2kwh pana la 150kwh, plus cele Tesla. O simpla uitare pe plugshare si ai sa vezi ca sunt unele statii unde ultima oara la incarcare a fost si acum 1-2 saptamani... Imbulzeala este la GRATIS.
Cu parere de rau iti spun si ca numarul de masini electrice este infim (0.3%) comparativ cu cele care folosesc carburant fosil intr-un fel sau altul. Asa ca daca de cand au aparut masinile electrice pana acum (hai sa nu fiu rau sa zic 10 ani, ca stiu ca noi suntem in urma, dar macar de 5 ani au devenit "comune"), primariile au reusit sa faca 100 de statii, putem extrapola cate vor face in urmatorii 10 ani. Inca 100? 1000? Hai 5000? Ajung 5000 de cate masini sunt in bucuresti? Ca in 2020 erau inmatriculate vreo 1.46 de milioane, si asta fara cele care-s inmatriculate in alte judete, ziarul financiar zicea in 2019 ca e strabatut de minim 2 milioane de vehicule zilnic. Eu zic ca trebuie sa ajungi la mult mai multe statii ca sa sustii un parc 100% EV, adica sa ai zeci de mii de statii in bucuresti, nu 5000. Deci statul trebuie sa se puna serios pe treaba, sa se apuca sa puna pe an de 5x mai multe statii decat au pus in ultimii 5 ani. 100 de statii in atata amar de vreme e extrem de putin.
Tine cont de faptul ca numarul de statii nu creste proportional cu numarul de masini EV inregistrate noi. Iar cu noua lege cu 2035 o sa fie distractie maxima.

View Postsirgoofy, on 18 februarie 2023 - 13:42, said:

Transport in comun, alta alternativa: bicicleta (electrica) in lunile Martie - Noiembrie
Pai, da, asta incercam sa zic, ca nu mi se pare ca e o solutie sa incerci sa aduc infrastructura EV cat sa suporte numarul de masini existente acum in bucuresti, care e in crestere, dupa cum se vede, deci pana in 2035 o sa fie si mai mare.
Asa ca solutia e sa fortezi lumea sa renunte la masini. Sau macar la circulat prin oras cu ele cand nu e neaparat nevoie. INDIFERENT ca-s EV sau diesel euro3. Si mi se pare destul de simplu, taxe gramada, pe intrat in centru, pe parcat in centru, pe parcat la locurile de resedinta, etc. Peste tot sa fie taxe mari, ca sa te usture cand aglomerezi traficul. Au facut si altii mai luminati decat noi asta si s-a dovedit ca functioneaza foarte bine, chiar daca taxa e mica (stockholm de exemplu au implementat congestion tax de vreo 1-2 eur, in functie de autoturism, si a scazut numarul de vehicule care parcurgeau centru cu vreo 20%).

Edited by TehCube, 18 February 2023 - 16:23.


#65
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 07.05.2018
mai bine sa inchizi orasul cu totul.

faci banda pentru bus, una pentru taxi, doua piste de biciclete, restul transformi in pietonala.

mai faci niste parcari mari langa Bucuresti unde sa-ti lasi masina+bus de acolo din 5 in minute si ai rezolvat problema

taxa n-ar merge, romanul ar fi in stare sa manance din gunoi, numai sa nu renunte la masina (+tigari si alcool)

#66
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,058
  • Înscris: 25.06.2007

View Postjeffy86able, on 18 februarie 2023 - 11:39, said:

E aproape imposibil ca daca stai intr-un bloc cu 8 etaje sa nu mai pleci cu cineva de pe scara la serviciu
Am scris, eu nici cu soția nu avem același drum și aceeași oră de plecat.
Si nici nu stau la bloc de 8 etaje…

#67
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View Postdanigoleman, on 18 februarie 2023 - 16:04, said:

Eu vorbesc din experienta ….


experienta este atributul definitoriu, intrinsec fiecarui suflet care navigheaza Softpedia…

Edited by Masutatsu-Oyama, 18 February 2023 - 17:24.


#68
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 24.07.2022

View Posttomcatsk8, on 18 februarie 2023 - 13:49, said:

O mica problema aici, daca locuiesti la bloc la etajul 3-4 fara lift sau la orice etaj cu lift minuscul e cam greu cu bicicleta electrica. Bicicleta pliabila este mult mai convenabila si ca depozitare, iar daca vrei electric solutia e trotineta.
daca iti iei o gantera de 20kg, niste flotari ocazionale..e suficient. iar la bloc la parter pe casa scarii sunt "parcate" biciclete/carucioare oricum...

#69
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Câte ?  2-3 ?
Ar fi loc pentru 2 de fiecare apartament ?

Aveți o problemă cu scalarizarea.

#70
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 24.07.2022
da, depinde de blocuri se pot parca multe pe o roata. si cine nu mai are loc o ia la el pe etaj/in casa. sau ar putea fi inventat un sistem sa o ai la geam...

#71
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,166
  • Înscris: 13.11.2017

View PostKarhu, on 18 februarie 2023 - 17:09, said:

Am scris, eu nici cu soția nu avem același drum și aceeași oră de plecat.
Si nici nu stau la bloc de 8 etaje…

Nu se referea doar la sotie. Poti sa pleci si cu amanta Posted Image

#72
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,686
  • Înscris: 24.11.2015

View Postkiario, on 18 februarie 2023 - 04:18, said:


Deci suprataxarea celor care au mai mult de două mașini si a celor cu mașini mai vechi de 5 ani este o soluție să mai dispară din mașini.


Da bravo, cineva poate sa munceasca in tara asta doar ca sa isi reinoiasca masina din 5 in 5 ani, ca ne si permitem. Masina trebuie sa ne transporte, nu sa muncim pentru ea.
Pentru mine e ok orice masina atata timp cat e intretinuta corespunzator. Stiu multe masini care n-ar avea ce cauta pe drum. Noroc cu RAR-ul care e prezent tot mai des pe drumuri.

View Postadnana2121, on 18 februarie 2023 - 08:47, said:

Toți idioții vor ca în UE.
Bă dar nici unul nu vrea salarii ca în ue ...

Exact.
Pana si in UE sunt o gramada de masini vechi, poate mai vechi decat ale noastre. Doar la noi romanul isi da filme de masini noi an de an si restul sunt rable.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate