Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

10 milioane de masini - Romania 2023

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#37
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017
Datele 2016-2020 sunt cam vechi, la 10 milioane de autovehicule suntem deja undeva pe la 525 bucati la 1000 de oameni vehicule de pasageri si comerciale

#38
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Legat de electrice, părerea mea este că dacă s-ar dori ca programele astea de stimulare să aibă succes cu adevărat (nu ca acum ) ar fi să extindă rabla plus și la autoturismele second, să zicem până în 5 ani vechime. Cu 10.000 euro ajutor am putea cumpăra la preț mai mic decât clasicele dizeluri și s-ar înoi și parcul auto.
de ex. eu visez la un van electric, dar nu meritã să dau 27 k euro cu tot cu bonusul de la stat, când găsesc pe motorină la 5000 pe alese.
Dar dacă ar fi să cumpăr electică s-h din 2018-2019 aș gãsi-o la 15.000 iar cu ticket ar veni 5000, mult mai convenabil. Aș casa cele 2 dube de 16 respectiv 17 ani din dotare în secunda doi.

Edited by sandel1, 18 February 2023 - 10:42.


#39
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View Postadnana2121, on 18 februarie 2023 - 08:47, said:

Toți idioții vor ca în UE.
Bă dar nici unul nu vrea salarii ca în ue ...
La noi e cu interzicerea... Euro4 si 5 interzise - o sa o fie probabil dupa ce trece legea ailalta cu interzicerea la proteste. Posted Image  Si la Euro 6 o sa aiba voie doar membrii USLamului, restul cu trolerul ;)

#40
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postasiodf, on 17 februarie 2023 - 21:57, said:

Eu ma mir ca inca nu au prins formele de "car sharing". In oras macar.   Poate in viitor o sa fii membru de club si detii x% dintr-o masina, sau tu si cu un vecin daca ai noroc si e unul cu care te intelegi.

Pt ca si tu, si vecinul trebuie sa plecati de acasa spre job la ora 8 dimineata insa in directii diferite. Ce faci?

#41
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021

View PostKarhu, on 18 februarie 2023 - 10:57, said:



Pt ca si tu, si vecinul trebuie sa plecati de acasa spre job la ora 8 dimineata insa in directii diferite. Ce faci?

Wfh, mai ții vecinei de urât... Ca omul

#42
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,141
  • Înscris: 04.02.2011
Multe din mașinile alea stau și ruginesc, oamenii colecționează tot felul de rable în ideea că le vor fi de folos vreodată.

#43
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

View PostKarhu, on 18 februarie 2023 - 10:57, said:


Pt ca si tu, si vecinul trebuie sa plecati de acasa spre job la ora 8 dimineata insa in directii diferite. Ce faci?
Echipa cu alt vecin care merge in aceeasi directie cu tine.

#44
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
N-o sa se mai poata, e proiectul ala al plagiatorilor de varf care zice ca daca protestati in 2 sau mai multi la un loc e cu puscarie de la 2 la 7 ani! Si la noi in trafic toata lumea injura...

Edited by GlCA_Contras, 18 February 2023 - 11:15.


#45
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
tine si de educatie

un Logan din 2007 e 2000e

in loc sa iei un cazan nemtesc din 2000, poti lua masina din 2007. nu e noua, dar deja sunt 7 ani diferenta. plus ca e pe benzina, deci polueaza mai putin

#46
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Si te loveste o baba cu trolerul si-ti da dauna totala...

#47
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postjeffy86able, on 18 februarie 2023 - 11:04, said:

Echipa cu alt vecin care merge in aceeasi directie cu tine.
Ala are de la 9 si doar o parte din drum e in aceeasi directie.
Ce naiba, ca nu ma pot sincroniza eu cu sotia si trebuie sa avem doua masini, darmite cu vreun vecin/ vecina :P

#48
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Părerea mea este ca electrificarea va veni la pachet cu transportul intermodal. Cu mașina o sa faci doar primii și ultimii km. Nu cred ca avem cum sa înlocuim 1:1 cazanele actuale cu mașini cu baterii și autonomii (și preturi) decente, mașinile vor fi fie puține fie cu baterii minuscule.
Și tu și vecinul o sa aveți aceeași directie, și anume cea mai apropiata gara sau nod de metrou. De acolo un tren suburban sau un metrou care te lasă într-un cartier de afaceri, administrativ, zona industriala etc.
Vacanta la fel, faci 90% d'un drum cu tren sau avion, cu mașina doar pana la gara/aeroport și apoi pana la pensiune.

Eu aștept cu interes sa reapara trenurile unde să îmi pot pune și mașina (și rulota pentru olandezi :D ) . Au existat până recent.

Edited by KiloW, 18 February 2023 - 11:36.


#49
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

View PostKarhu, on 18 februarie 2023 - 11:24, said:

Ala are de la 9 si doar o parte din drum e in aceeasi directie.
Ce naiba, ca nu ma pot sincroniza eu cu sotia si trebuie sa avem doua masini, darmite cu vreun vecin/ vecina Posted Image
E aproape imposibil ca daca stai intr-un bloc cu 8 etaje sa nu mai pleci cu cineva de pe scara la serviciu la aproximativ aceeasi ora in aceeasi directie generala.
De asemenea, il poti lasa macar la o gura de metrou\mai aproape de locul lui de munca si tot e un progres.

#50
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007
Pretul parcarii va regla totul.Mai pun si niste bariere cu plata la parcarile supermaketurilor si centrelor comerciale si aia e.

#51
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View Postvictord36, on 18 februarie 2023 - 11:46, said:

Pretul parcarii va regla totul.Mai pun si niste bariere cu plata la parcarile supermaketurilor si centrelor comerciale si aia e.
Pot sa le inchida direct...

#52
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View PostKarhu, on 18 februarie 2023 - 10:57, said:


Pt ca si tu, si vecinul trebuie sa plecati de acasa spre job la ora 8 dimineata insa in directii diferite. Ce faci?

Am zis in oras, ideea e ca nu o folosesti pt naveta, trebuia sa explicitez, scuze.

Nu am vazut calcule, dar ar fi interesant un studiu de piata, pt mine cel putin. Eu nu am nevoie de auto zilnic, dar uneori am nevoie sa car chestii, si nu zic de cumparaturi saptamanale desi s-ar califica si alea. Daca diferenta de pret vs taxi per annum nu e mare, ar insemna ca ar exista nevoie pt o asa "institutie", fie si numai pt protectia mediului si a sanatatii orasenilor.

#53
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Mi se pare fantastic acest anticonsumerism si faptul ca romanii prefera sa mearga cu masini vechi, reducand toate acele probleme generate de industria auto.

#54
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

View Postmarius.bunu, on 18 februarie 2023 - 07:25, said:



Sa fii tu sanatos, un drum in Grecia si Italia ti-arata ce inseamna cu adevarat parc auto vechi.

La noi inca e lux.
Iar la numar de masini pe cap de locuitor stam prost.

Corect, cel putin GR e plina de japoneze din 80-90. Noroc ca mai vin romanasii cu tuaregurile sa le faca in ciuda

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate