Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 

Aparat digi

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
GlassT

GlassT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2020
Salutare,am abonament digi Gigabit si folosesc aparatul de la ei, un F618V2 - gratuit.Viteza pe cablu e buna, 1GB, dar pe wifi lasa un pic de dorit.Pe la 70- 75mb/s prind pe telefon si cu probleme ocazionale de conexiuni.Uneori sa incapataneaza sa functioneze si cu un restart rezolv tot.Am observat ca am optiuni din cont sa cumpar de la ei un alt aparat la 2lei/luna - wifi 5 si 3lei/luna- wifi 6.Merita suma?Cum sunt aparatele?Ce versiune e mai buna?As dori o mai buna acoperire si stabilitate pe wifi.

#2
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Doar WiFi 6 intră în discuție pentru viteză optimă. De obicei sculele date de provideri sunt bune dacă nu îți permiți un Ubiquity care, e drept, costă 100 de euro (wifi6).

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,046
  • Înscris: 30.08.2006
Nu merita achizitionat inca un router. E gratuit primul router wifi 6. Il predai si comanzi alt router cu wifi 6.

Edited by Leo2006, 11 February 2023 - 12:28.


#4
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020
WiFi 6 daca ai si dispozitive compatibile. Altfel si un router cu banda 5 GHz la 867 Mbps e suficient

#5
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 11.08.2009

View PostLeo2006, on 11 februarie 2023 - 12:21, said:

Nu merita achizitionat inca un router. E gratuit primul router wifi 6. Il predai si comanzi alt router cu wifi 6.
F618V2 este ONT nu este router .

#6
GlassT

GlassT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2020
Sa inteleg mai bine,routerul mesh se adauga dupa ONT ce il am initial de la ei ?Am vazut ceva scris ca primul e gratuit,dar la oferta Fiberlink 1000.Eu am oferta Gigabit Popular Rural.Va multumesc!

#7
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,545
  • Înscris: 16.12.2006
Da, o sa ai ONT-ul actual plus router.

Daca alegi router cu Wi-Fi 5 nu platesti nimic in plus la Fiberlink Gigabit Popular, o sa il ai in custodie (gratis).

Daca alegi router cu Wi-Fi 6 o sa platesti 3 lei chirie pe luna.

#8
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Sa incercam sa lamurim cite ceva:
- "sa cumpar de la ei un alt aparat la 2lei/luna - wifi 5 si 3lei/luna- wifi 6" - aia NU este cumparat. Este inchiriat. Daca pastrezi acel echipament mult timp, il vei plati mai mult decit pretul lui. Da, poate ca suma e mica, 2-3 lei/luna, dar o dai, nu o primesti.
- Wifi 6 - deja s-a spus mai sus - e de folos doar daca ai echipamente care stiu wifi 6. Probabil nu ai. POATE ajuta si daca nu ai, dar asa POATE te ajuta orice alt echipament (adica poate e stricat acesta actual).
Concluzia e sa faci diverse schimbari gratis, cum deja s-a spus mai sus.
- 70- 75mb/s prind pe telefon - e foarte bine. Depinde ce telefon ai. Si daca ai NEAPARAT nevoie de viteza mai mare pe telefon. Eu am un P Smart 2019, prinde 50, e mai mult decit suficient pentru mine.
- probleme ocazionale de conexiuni - aici s-ar putea sa fie defect echipamentul, cum ziceam. Si, tot cum am zis, faci cerere / reclamatie sa schimbe, cu ceva tot gratuit.

#9
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.04.2008
Ti se pare mult o chirie lunara de 2/3 lei pe luna?
Gandeste-te ca abia dupa 6 ani ajungi la pretul de achizitie al routerului (perioada in care beneficiezi de suport si inlocuire gratuita in caz de defect).

Majoritatea echipamentelor la nivelul asta de pret, adica in jur de 200-250 de lei, nu rezista atat de mult (se defecteaza sau pur si simplu devin depasite tehnologic).

Edited by anndrei86, 13 February 2023 - 10:54.


#10
GlassT

GlassT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2020

 catalinman, on 11 februarie 2023 - 15:09, said:

Da, o sa ai ONT-ul actual plus router.

Daca alegi router cu Wi-Fi 5 nu platesti nimic in plus la Fiberlink Gigabit Popular, o sa il ai in custodie (gratis).

Daca alegi router cu Wi-Fi 6 o sa platesti 3 lei chirie pe luna.

Având un aparat în plus fie el și gratuit(WI-FI 5),o sa am benefici palpabile:viteza stabila,acoperite etc sau doar un aparat în plus.Din profilul Digi am optiunea,dar cu plata si evident imi da eroare,eventual de e chiar gratuit o sa fac comanda telefonica.Va multumesc!

Edited by GlassT, 18 February 2023 - 12:26.


#11
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,545
  • Înscris: 16.12.2006
Castigi viteza mai mare in primul rand.

ONT-ul actual stie doar standard N (Wi-Fi 4) si de asta ai viteze de 70-75 Mbps. Cu router cu Wi-Fi 5 treci la standard AC si o sa ai 2 benzi, banda de 2.4 GHz si banda de 5 GHz.

In camera cu routerul o sa ai cu siguranta viteze mai mari, depinde acum si ce telefon mobil ai sau ce laptop da ar trebui sa te duci undeva in cateva sute de Mbps.

Suna in call-center si fa comanda de Wi-Fi 5 si ar trebui sa primesti un router Mercurys sau Tenda.

Bafta!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate