Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica
 Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH
 

Achizitie apartament doua camere/ Ing credit ipotecar nu poate sa ma ajute

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
corticaljf88

corticaljf88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.09.2020
Salutare, va trebui sa eliberez intr-o luna garsoniera unde stau cu chirie si de vreo cateva zile patrulez pe strazile din oras in cautarea unei garsoniere. Rezultatul deocamdata este nul, in Brasov la 300 de euro am gasit doar conditii care nu imi convin si urmatorul gand a fost sa-mi fac un credit ipotecar pentru achizitia unui apartament cu doua camere.
Dimineata am fost la ING, mi-au verificat ANAF-ul si toate celelalte, mi s-a spus ca nu ma incadrez nici macar pentru nevoi personale, daramite pentru credit ipotecar din cauza salariul mic NET pe care il am.
Am 20.000 de euro pusi deoparte pentru un eventual avans. Am vreo sansa pe undeva? Ce ma sfatuiti?

#2
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,159
  • Înscris: 15.08.2005
sa mai strangi niste bani si sa cumperi macar jumatate cu bani cash. se anunta vremuri cacanii

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,743
  • Înscris: 16.03.2007
daca ti-au dat jet ing cu avans 20k, slabe sanse... cat ti-a iesit gradul de indatorare?

#4
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 02.06.2021
Vii in Bucuresti, ca vad ca incepe jalea in randul dezvoltatorilor...hils pallady vad ca te rezolva cu rate la dezvoltator

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,428
  • Înscris: 11.08.2003
Daca ai alte venituri (STABILE) din alte parte decat salariul, poti incerca sa-ti "cresti" salariul 3-6 luni (nu stiu sigur cu cate luni in urma se tine cont la calculul unui credit) si apoi poti incepe ce ti-ai propus. Alta varianta apropiata e sa imprumuti niste bani de la cunostinte pentru un avans mai mare.
Daca doar salariul este sursa ta de venit, nu te inhama, creditul ala iti va manca si salariul dar si nervii.

#6
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 14.12.2019
Mai caută garsoniere să stai în chirie.


În București găsești imediat unde să stai cu 300 de euro, trebuie să găsești și în Brașov.


Asta ce are?


https://www.storia.r...lor-IDtZ9f.html


Edited by MarcoSemedo, 06 February 2023 - 19:02.


#7
AncutaD

AncutaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 12.07.2022
Cred ca te grabesti daca ai impresia ca intr-o luna de zile gaesti sa cumperi apartament si sa rezolvi si cu ratele.

#8
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,347
  • Înscris: 03.12.2021
Eu caut apartament sau garsoniera de peste 1 an si nu gasesc.

Poti sa te indrepti catre o garsoniera in Brasov anii 80 cu centrala dupa ce mai strangi ceva bani.

Si cel mai binevenit e cresterea venitului activ ( incearca sa gasesti un job mai bun ).

Nu face interogari dese la banci ca afecteaza scorul. Bafta ;)

#9
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 22.08.2012
De ce ar afecta scoringul o interogare in plus la banca?

#10
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,147
  • Înscris: 13.03.2005
Pentru ca asa functioneaza sistemul de scoring. Daca merg la 5 banci sa cer credit, acestea interogheaza Birouldecredit.ro si imi scade scorul Fico si fiecare interogare ramane inregistrata in istoricul meu de creditare. Daca nu ar fi asa, as putea lua intr-o zi 5 credite, pe suma maxima posibila/ gradul maxim posibil de indatorare si, dupa inregistrare acestor credite in Biroul de Credit, sa am,  nu 30-40% grad de indatoare, ci 150%, ceea ce nu e posibil pentru ca nu e permis.

Scorul meu FICO ramane afectat CHIAR DACA NU AM LUAT ACEL CREDIT pentru care s-a facut interogarea.

Verificati si singuri, ca e gratuit contul la Biroul de Credit: https://www.biroulde...ser-enrollment/

Edited by wertyck, 07 February 2023 - 12:38.


#11
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 31.07.2015
Cu asta nici eu nu sunt de acord, nu că aș putea face ceva în sensul acesta, dar...
Dacă vreau să iau un credit, nu ar trebui să mă interesez în mai multe locuri despre el și costurile lui?
Ori ajung la ultima bancă din listă, constat că îmi oferă cea mai bună dobândă și nu mai pot să iau creditul, pentru că....am întrebat în prea multe locuri.
Ca si cum privitul în magazin ar fi taxat la minut.

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,893
  • Înscris: 06.01.2008
Esti sau nu de acord, asa e situatia de c@cat in care traim...
E real ce spune colegul @wertyck.
Eu m-am interesat in 2020 tot pentru un credit ipotecar sau pentru Prima/Noua Casa, pe atunci parca pe la BCR era cam cel mai ok cu ratele lunare si suma maxima oferita de banca.

 corticaljf88, on 06 februarie 2023 - 17:09, said:

Salutare, va trebui sa eliberez intr-o luna garsoniera unde stau cu chirie si de vreo cateva zile patrulez pe strazile din oras in cautarea unei garsoniere. Rezultatul deocamdata este nul, in Brasov la 300 de euro am gasit doar conditii care nu imi convin si urmatorul gand a fost sa-mi fac un credit ipotecar pentru achizitia unui apartament cu doua camere.
Dimineata am fost la ING, mi-au verificat ANAF-ul si toate celelalte, mi s-a spus ca nu ma incadrez nici macar pentru nevoi personale, daramite pentru credit ipotecar din cauza salariul mic NET pe care il am.
Am 20.000 de euro pusi deoparte pentru un eventual avans. Am vreo sansa pe undeva? Ce ma sfatuiti?
Eu ti-as recomanda sa-ti cauti urgent chirie, si daca nu gasesti neaparat garsoniera ci apartament cu 1-2 camere.
Chiar si la creditul ipotecar dureaza mai mult de 1 luna de zile toata umblatura cu acte (numai la OCPI poti avea intarzieri mai mari de 30 de zile cu actele, plus ce mai adaugi timpul de analiza al dosarului, s.a.m.d.).
Poate ai rezolva in mai putin de o luna daca ai cumpara ceva cu banii jos.

Edited by Hider141, 07 February 2023 - 15:41.


#13
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.07.2004

 Hider141, on 07 februarie 2023 - 15:37, said:

Esti sau nu de acord, asa e situatia de c@cat in care traim...
E real ce spune colegul @wertyck.
Eu m-am interesat in 2020 tot pentru un credit ipotecar sau pentru Prima/Noua Casa, pe atunci parca pe la BCR era cam cel mai ok cu ratele lunare si suma maxima oferita de banca.

acest concept "FICO" nu e specific Romaniei,  e ceva general.
"algoritmul" nu e transparent ...

Edited by amadeus79, 07 February 2023 - 16:26.


#14
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 23.04.2005
O afirmație incompletă:

 wertyck, on 07 februarie 2023 - 12:40, said:

Scorul meu FICO ramane afectat CHIAR DACA NU AM LUAT ACEL CREDIT pentru care s-a facut interogarea.

Link

Quote

Biroul de Credit oferă băncilor posibilitatea de a interoga clienții în două moduri: în scop de acordare de credit, atunci când ești convins că vrei împrumutul respectiv, sau în scop de informare, pentru ca aceștia să aibă toate informațiile necesare înainte de a lua această decizie.
Interogările în scop informativ sunt cele care nu afectează scorul FICO, dar unele bănci nu au implementat sau preferă să nu folosească această opțiune oferită de Biroul de Credit. În schimb, fiecare interogare în scop de credit afectează scorul cu aproximativ 30 de puncte.

Alt argument este că nu iți este afectat scorul când folosești aplicația Volt sau Biroul de Credit.

#15
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,147
  • Înscris: 13.03.2005
Eu nu am afirmat că nu poți verifica scorul fără să îl afecteze interogarea ta, ci doar că băncile fac interogare cu afectarea scorului FICO, atunci când verifica eligibilitatea ta pentru credit.

#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,932
  • Înscris: 25.01.2007
Cat e salariul ala? Poți sa te în datorezi 45% din venituri. Cu rata de 45% tot nu cumperi nimic?

#17
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 31.07.2015
Apreciez timpul ca fiind destul de limitat. Sugerez să mai cauți totuși și să mai stai o perioadă în chirie. Vremurile nu sunt prielnice.

#18
Laob545

Laob545

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 28.04.2022
Buna ziua. Mi-am făcut cont la biroul de credit, dar apoi nu știu unde sa găsesc scorul fico pe respectiva platforma.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate