Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 

De unde închiriez apartament în Germania?

* * - - - 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
40 răspunsuri în acest subiect

#19
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.420
  • Înscris: 15.12.2009

 ccc190577, on 26 ianuarie 2023 - 23:16, said:

Evident o să se răspundă numai la mișto,finnd vorba de .........

Fiind vorba de tine. Tu esti problema, nu subiectul, nu forumul. Vrei raspunsuri? Fa un minim de efort si fii coerent, fa un minim de efort si cauta inainte, da toate detaliile necesare, si nu te mai comporta ca si cum cineva de aici iti datoreaza tie ceva.

Editat de Ann0nyym0us, 27 ianuarie 2023 - 08:15.


#20
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.439
  • Înscris: 22.05.2005

 dydysoft, on 26 ianuarie 2023 - 22:55, said:


Este destul sa dovedeasca ca are suficienti bani in cont, nu este obligatoriu un venit stabil.
Nici macar contract de munca pe perioada nedeterminata nu trebuie, nu mai scrie prostii ca poate le ia lumea de bune.
Nici macar germana nu trebuie sa vorbeasca, dar il va ajuta sa citeasca contractul de chirie.
Bani in cont sa aiba si sa plateasca garantia pe minim 3 luni in avans.
Eu asa am procedat la inceput si a fost totul ok.

Initiator, cauta aici : https://www.immobilienscout24.de/
Specifica exact cand a fost acel „la inceput“ si in ce zona. Daca vorbim de acum 7-10 ani, posibil, desi deja incepea sa fie utopie ce zici tu aici. Acum 15 ani da, mergea si asa, in 2023 insa, daca vorbim de orase gen Frankfurt, München sau Hamburg poti sa uiti ca vei gasi ceva de inchiriat in conditiile spuse de tine si la un pret omenesc.

#21
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.683
  • Înscris: 30.10.2003

 dydysoft, on 26 ianuarie 2023 - 22:55, said:

Initiator, cauta aici : https://www.immobilienscout24.de/
Fara cont premium ciuciu. Cei cu premium primesc mai repede anunturile si pana te trezesti tu sa suni s-au facut deja programarile. Problema e ca un cont e pe minim 6 luni.

#22
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.896
  • Înscris: 03.12.2001
eu am închiriat de aici https://www.wg-gesucht.de

#23
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.864
  • Înscris: 13.03.2005
Da.
Există mai multe opțiuni pentru a închiria un apartament în Germania. Asa cum s-a spus,  una din variante este prin intermediul site-urilor de imobiliare online precum ImmobilienScout24 și WG-Gesucht. De asemenea, există agenții imobiliare locale care pot ajuta la găsirea unui apartament potrivit.
Este important să verificați dacă proprietarul este înregistrat la camera de comerț locală și să verificați referințele acestuia înainte de a semna un contract de închiriere. Este recomandat să discutați direct cu proprietarul și să vedeți apartamentul înainte de a face o rezervare sau de a semna un contract.

#24
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.683
  • Înscris: 30.10.2003

 wertyck, on 27 ianuarie 2023 - 11:12, said:

Este important să verificați dacă proprietarul este înregistrat la camera de comerț locală și să verificați referințele acestuia înainte de a semna un contract de închiriere.
Was!????  Cum faci asta si de ce te-ar interesa viata lui comerciala?

#25
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.439
  • Înscris: 22.05.2005
Astia vorbesc din povesti sau de prin cine stie ce sat de prin McPom unde cererea de apartamente de inchiriat bate spre zero. Cica verifica ei proprietarul, nu invers :lol:

 wertyck, on 27 ianuarie 2023 - 11:12, said:

Este important să verificați dacă proprietarul este înregistrat la camera de comerț locală și să verificați referințele acestuia înainte de a semna un contract de închiriere. Este recomandat să discutați direct cu proprietarul și să vedeți apartamentul înainte de a face o rezervare sau de a semna un contract.
Chiar sunt curios: cum faci tu asta? Scrie aici pasii, ca asta chiar n-am mai auzit-o, sa verifici la camera de comert un privat care are un apartament de inchiriat si care-si trece veniturile din chirii in Steuererklärung. Si referintele de unde le iei, de la vecini? :lol:

#26
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 646
  • Înscris: 02.08.2020

 Turcalet, on 27 ianuarie 2023 - 01:23, said:

in cautare in Berlin, am un tovaras turc care ofera o camera la 500E/luna
O cameră într-un apartament?
Sau un apartament cu o cameră?
Am o întrebare:sunt șanse să găsesc un apartament de închiriat până în 800 eur/lună sau ăsta era prețul acum 10 ani?

 Bursul, on 27 ianuarie 2023 - 09:21, said:

Fara cont premium ciuciu. Cei cu premium primesc mai repede anunturile si pana te trezesti tu sa suni s-au facut deja programarile.
Și prețul este?

#27
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.683
  • Înscris: 30.10.2003

 ccc190577, on 27 ianuarie 2023 - 13:33, said:

Și prețul este?
Nu stiu!

In ce oras vreisa stai?

#28
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.864
  • Înscris: 13.03.2005

 Lowrider, on 27 ianuarie 2023 - 11:47, said:

Astia vorbesc din povesti sau de prin cine stie ce sat de prin McPom unde cererea de apartamente de inchiriat bate spre zero. Cica verifica ei proprietarul, nu invers Posted Image


Chiar sunt curios: cum faci tu asta? Scrie aici pasii, ca asta chiar n-am mai auzit-o, sa verifici la camera de comert un privat care are un apartament de inchiriat si care-si trece veniturile din chirii in Steuererklärung. Si referintele de unde le iei, de la vecini? Posted Image
Cauti aici :
https://www.handelsr...b/welcome.xhtml

#29
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.439
  • Înscris: 22.05.2005
Asa… te mai intreb o data, pt ca se pare ca nu ai prins ideea: cum verifici la camera de comert un privat adica o persoana fizica, un Hans care nu are firma, dar care are un apartament de inchiriat si care-si trece veniturile din chirii in Steuererklärung?

#30
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.864
  • Înscris: 13.03.2005
Eu ma refeream la o persoana juridica.  Ca asa risc ca Hans sa fie cel care a inchiriat de la adevaratul proprietar si imi subinchiriaza mie, sa faca un leu de langosi.

https://www.unterneh...gister.de/ureg/

#31
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.153
  • Înscris: 18.05.2007
Depinde unde vrei sa stai. Eu platesc 750€ chirie , 120mp dar evident nu locuiesc in München.
Cand cauti chirie ttebuie sa iti faci un dosar asemanator cu cel de la angajare. Pe immobilienscout24 ai sansa sa iti organizezi toate documentele necesare daca iti faci cont premium. Apropo, prima luna e gratis si deseori iti ajunge o luna sa gasesti ce vrei daca iti facu lucrurile cum trebuie.
Primtre altele trebuie  scrii oarecum o scrisoare de intentie, sa explici de ce vrei sa te muți acolo, sa convingi omul sa te ia pe tine si nu pe unul din cei 50 de concurenți.
E important sa fii rapid, eu am intalnit situația in care la 4h de la postarea anunțului erau deja 80 de candidati înscriși.

#32
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.864
  • Înscris: 13.03.2005
Spor la lectura: https://www.eu-gleic...›a-1909520

Editat de wertyck, 27 ianuarie 2023 - 14:09.


#33
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.439
  • Înscris: 22.05.2005

 wertyck, on 27 ianuarie 2023 - 14:00, said:

Eu ma refeream la o persoana juridica.  Ca asa risc ca Hans sa fie cel care a inchiriat de la adevaratul proprietar si imi subinchiriaza mie, sa faca un leu de langosi.

https://www.unterneh...gister.de/ureg/
Numai ca ar fi o mica mare problema: mai putin de o treime din proprietatile aflate pe piata inchirierilor apartin unor firme specializate in asa ceva, si de obicei sunt axate pe orasele mari, unde detin blocuri intregi. In restul Germaniei dai aproape exclusiv de persoane private, deci n-ai cum sa-i cauti pe site-urile indicate de tine.
Riscul ca Hans sa fie cel care a inchiriat de la adevaratul proprietar e mic, stai linistit. De obicei subinchirierea se face cu acordul prorprietarului si pe o perioada limitata (gen daca pleci cu munca 1-2 ani de zile sau faci un sabatical de 6-12 luni).

#34
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.153
  • Înscris: 18.05.2007

 wertyck, on 27 ianuarie 2023 - 14:00, said:

Eu ma refeream la o persoana juridica.  Ca asa risc ca Hans sa fie cel care a inchiriat de la adevaratul proprietar si imi subinchiriaza mie, sa faca un leu de langosi.

https://www.unterneh...gister.de/ureg/


Ce persoana juridica? Vorbesti de intermediar, adica de makler?

Ca proprietarul nu ai cum si de ce sa il verifici.

 dydysoft, on 26 ianuarie 2023 - 22:55, said:

Este destul sa dovedeasca ca are suficienti bani in cont, nu este obligatoriu un venit stabil.
Nici macar contract de munca pe perioada nedeterminata nu trebuie, nu mai scrie prostii ca poate le ia lumea de bune.
Nici macar germana nu trebuie sa vorbeasca, dar il va ajuta sa citeasca contractul de chirie.
Bani in cont sa aiba si sa plateasca garantia pe minim 3 luni in avans.
Eu asa am procedat la inceput si a fost totul ok.

Initiator, cauta aici : https://www.immobilienscout24.de/

Banii din cont... nu stiu ce sa zic. Nu prea se discuta asa, fiindca degeaba ii arat unuia ca azi am in cont 20.000 de euro pt ca asta nu inseamna absolut nimic. Poate merg maine si cumpar o masina cu 19500, si ciuciu... nu mai am bani sa ii platesc lui chiria.
Pentru a fi relevant trebuie sa ii areti ca ai loc de munca, salariu cat mai bun (unii cer sa vada contractul de munca si majoritatea iti cer 2-3 adeverinte de salariu), e un avantaj sa ai contract cu perioada nedeterminata si sa indeplinesti conditiile cerute de proprietar. Nu mergi cu cainele daca el nu accepta animale de companie, nu inchiriezi un apartament de 1 camera la 2 persoane, samd.
Limba germana e foarte importanta daca vrei sa nu te trezesti prin cartiere unde nu se vorbeste germana :) Evident, poti sa gasesti ceva si fara sa vorbesti germana, mai ales daca esti un angajat pe o functie faina cu salariu bun, dar daca esti Gigi care pune gresie si lucrezi la negru , esti singur si nici nu prea stii germana.... parca nu inspiri incredere.

 Bursul, on 27 ianuarie 2023 - 09:21, said:

Fara cont premium ciuciu. Cei cu premium primesc mai repede anunturile si pana te trezesti tu sa suni s-au facut deja programarile. Problema e ca un cont e pe minim 6 luni.


Eu prin 2019 am activat premium si l-am dezactivat inainte sa se termine prima luna fiindca mi-am gasit chirie relativ rapid. Prima luna era gratuit atunci, si rezilierea o puteai face lunar. Acum s-o fi schimbat....

Din punctul meu de vedere, degeaba comparam chiria mea ca a lui Bursul, fiecare locuieste in orase de dimensiuni diferite, in zone diferite si e si normal sa existe oscilatii de pret intre ele. De asemenea, nu poti comapra doua orase intre ele chiar daca au aceeasi populatie. Chiar si la mine in oras de 16.000 de locuitori ai peste 20 de candidati la orice apartament, mai demult in zona Stuttgart (la vreo 40km departare) am avut cate 60-80 de candidati la apartamente pe care le-am inchiriat anterior. Depinde mult de zona, de cat de cautat e orasul la nivel local, pt ca existe orase unde nu ai ce munci si altele la fel de mici unde somajul e 0.

#35
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.207
  • Înscris: 08.12.2006
eu am alta curiozitate ....initiatorul, cand va pleca el in Jermania, se va imbraca in costumul ala care inca mai miroase urat? sau si-o fi luat altul pana la urma?

Editat de cuculea, 27 ianuarie 2023 - 23:21.


#36
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.847
  • Înscris: 13.11.2006

 Lowrider, on 27 ianuarie 2023 - 09:15, said:

Specifica exact cand a fost acel „la inceput“ si in ce zona. Daca vorbim de acum 7-10 ani, posibil, desi deja incepea sa fie utopie ce zici tu aici. Acum 15 ani da, mergea si asa, in 2023 insa, daca vorbim de orase gen Frankfurt, München sau Hamburg poti sa uiti ca vei gasi ceva de inchiriat in conditiile spuse de tine si la un pret omenesc.
Locuiesc de 8 ani in Germania, primii 2 ani am stat in chirie, exact asa cum am scris mai devreme, nu ma intereseaza ca ma crezi tu sau nu.
Locatia a fost pe langa Hanau, adica 25km langa Frankfurt, cca 75mp la 500 euro/luna.
Iar in fiecare luna ne vin colegi noio la munca, toti isi iau chirie cate o camera in case cu mai multi colegi, la comun bucatarie si bai.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate