Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

De unde închiriez apartament în Germania?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020
Salut


De unde închiriez apartament în Germania?
Au un site oficial unde pot discuta direct cu proprietarul?
Cu o cameră,cel mult două.
Eu nu am găsit sub 1600 eur.
Voi?


Mulțumesc

#2
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Noi nu cautam.

#3
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,132
  • Înscris: 24.06.2006

 ccc190577, on 26 ianuarie 2023 - 21:47, said:

De unde închiriez apartament în Germania?
Au un site oficial unde pot discuta direct cu proprietarul?
vorbesti germana?

#4
billhook

billhook

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.09.2022
Daca scrii pe google in germana ceea ce vrei, ce rezultate iti da.

#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009
Ai contract de munca pe perioada nedeterminata? Ai bani de chirie + garantie 2, eventual 3 luni? Vorbesti germana? Ai dovada de venit stabil?

Daca nu, o sa dormi sub pod. Si acolo doar pana vine politia.

#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006
In Romania exista un site oficial? Posted Image
Vezi Airbnb sau https://www.ebay-kleinanzeigen.de/

Edited by Sef-chenko, 26 January 2023 - 22:55.


#7
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,648
  • Înscris: 13.11.2006

 Ann0nyym0us, on 26 ianuarie 2023 - 22:40, said:

Ai contract de munca pe perioada nedeterminata? Ai bani de chirie + garantie 2, eventual 3 luni? Vorbesti germana? Ai dovada de venit stabil?

Daca nu, o sa dormi sub pod. Si acolo doar pana vine politia.
Este destul sa dovedeasca ca are suficienti bani in cont, nu este obligatoriu un venit stabil.
Nici macar contract de munca pe perioada nedeterminata nu trebuie, nu mai scrie prostii ca poate le ia lumea de bune.
Nici macar germana nu trebuie sa vorbeasca, dar il va ajuta sa citeasca contractul de chirie.
Bani in cont sa aiba si sa plateasca garantia pe minim 3 luni in avans.
Eu asa am procedat la inceput si a fost totul ok.

Initiator, cauta aici : https://www.immobilienscout24.de/

Edited by dydysoft, 26 January 2023 - 23:09.


#8
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Mann, fara suparare, dar dupa modul in care deschizi subiectele legate de Germania, esti visator rau de tot. Si nu intr.un sens ce te avantajeaza.

Regula nr.1: nu iti inchiriaza nimeni fara contract de munca. Chiar si daca ai bani si vii cu extrasul de cont in dinti. Am incercat eu la inceputuri, aveam niste bani frumosi in cont, agentul a ras de mine. Si vorbeam si germana cat de cat. Bine, sa nu fiu asa radical, poate iti inchiriaza, dar in zone cu fauna in comparatie cu care Rahova ar parea de lux.

Daca ai crede ca in RO lumea e lenesa si prefera sa inchirieze/vanda prin agentie, sa vezi in DE. Dai cu tunul dupa un apartament care nu e scos pe piata fara Mackler (agent). Dar daca vorbesti un pic de germana si nu vii scuipand seminte la vizionare, n.are nimeni nicio treaba cu buletinul tau. Angajatorul in spatele tau sa incheie contractul in numele lui si sa.ti opreasca tie banii inseamna aproape garantat ca proprietarul te va alege pe tine.

Bani de Kaution ai? Eu la o chirie de 1300 (intre timp urcata la aproape 1500, Stuttgart) am o garantie la proprietar de 3000 eur. La ce oras/zona/Land te.ai gandit? BY si BW sunt cele mai scumpe.

Perspective de angajare ai? Eu prima oara am venit in orb si, (deloc) surprinzator, m.am intors dupa 2 luni ca nu ma alegea nimeni dupa interviu. M.am intors in RO, am mai invatat germana pe apucate inca 4 ani, am vanat un post ce parea sa fie prea bun sa fie adevarat, si a fost adevarat. Uitandu.ma in spate, a fost si mult noroc, iar acum clar nu as mai avea forta sa o iau de la inceput aici a 3.a oara.

Fii sincer cu tine in primul rand si da.ne si noua mai multe detalii ca sa te ajutam corespunzator.

#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009

 dydysoft, on 26 ianuarie 2023 - 22:55, said:

Bani in cont sa aiba si sa plateasca garantia pe minim 3 luni in avans.

Initiatorul face de 2 ani tot felul de topicuri saptamanale in care cauta chilipiruri ori solutii sa se imbogateasca peste noapte, si tu-l iei de bun ca are bani in cont de chirie plus garantie.

Edited by Ann0nyym0us, 26 January 2023 - 22:58.


#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
Nu a gasit apartamente cu o camera sub 1600 euro! Hai lol!

#11
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 02.06.2021

 dan210, on 26 ianuarie 2023 - 22:17, said:


vorbesti germana?

Vorbeste, de.l dor mainile

#12
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,648
  • Înscris: 13.11.2006

 Ann0nyym0us, on 26 ianuarie 2023 - 22:58, said:

Initiatorul face de 2 ani tot felul de topicuri saptamanale in care cauta chilipiruri ori solutii sa se imbogateasca peste noapte, si tu-l iei de bun ca are bani in cont de chirie plus garantie.
Nu stau sa caut istoricul colegilor cand postez pe forum Posted Image
Dar nu sunt de acord cu ce s-a scris pe aici mai devreme, am facut cursuri de germana timp de 1 an, fara sa fiu angajat in timpul acesta si stateam in chirie, nu am avut nevoie de contract de munca, nu am apelat la agentii, se gasesc chirii direct de la privati, pe linkul de mai sus.

 Bursul, on 26 ianuarie 2023 - 23:09, said:

Nu a gasit apartamente cu o camera sub 1600 euro! Hai lol!
Colegii mei platesc in medie 500 euro pe camera cu baie si bucatarie la comun, 4 colegi in casa, atii si-au luat separat singuri la casa si platesc sub 1000 euro, in zona Hanau toate astea...

Edited by dydysoft, 26 January 2023 - 23:17.


#13
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020

 Ann0nyym0us, on 26 ianuarie 2023 - 22:58, said:

Initiatorul face de 2 ani tot felul de topicuri saptamanale in care cauta chilipiruri ori solutii sa se imbogateasca peste noapte
Unde ai văzut tu asta,pune poză.
Să văd și eu ce zici tu.
Dar acum mi-ai dat o idee.
E rău să te îmbogățești peste noapte?Eu zic că nu.
O să deschid un topic pe tema asta,dacă tot mi-ai atras atenția.
Evident o să se răspundă numai la mișto,finnd vorba de .........

#14
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 02.06.2021

 dydysoft, on 26 ianuarie 2023 - 23:16, said:


Nu stau sa caut istoricul colegilor cand postez pe forum

Nici nu trebuie, ca daca o sa cauti, vei gasi ca parca prima data voia sa vina la Bucuresti din Iasi, dar n.a gasit transport. Apoi a zis ca vrea in Spania, dar n.a gasit bilet ieftin cu plecare in maxim 3 zile, iar acum se pare ca a reusit sa treaca peste problema transportului daca isi cauta chirie in Germania.

Ca o concluzie, nu prea merita pierdut timpul cu raspunsuri pt susnumitul decat daca nu ai ce face.

#15
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,648
  • Înscris: 13.11.2006

 Namidee, on 26 ianuarie 2023 - 23:26, said:

Nici nu trebuie, ca daca o sa cauti, vei gasi ca parca prima data voia sa vina la Bucuresti din Iasi, dar n.a gasit transport. Apoi a zis ca vrea in Spania, dar n.a gasit bilet ieftin cu plecare in maxim 3 zile, iar acum se pare ca a reusit sa treaca peste problema transportului daca isi cauta chirie in Germania.

Ca o concluzie, nu prea merita pierdut timpul cu raspunsuri pt susnumitul decat daca nu ai ce face.
Atunci mai bine pierd timpul cu o bere :D

#16
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Sa inteleg ca ai rezolvat cu ADM pentru topicul tau dedicat fixat si cu generalul Emil Străinu Posted Image ! Ai scos Fixodentu' din lichide ?
Deja i-ai umilit pe Chiran si Arhitect , alexandersch si altii cu topicurile tale ! Ii bagi pe aia la creatie...ca pierd teren Posted Image !

#17
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
wg-gesucht a fost foarte ajutator pentru short-term si garsoniere. te mai uiti prin grupuri de facebook. daca esti in cautare in Berlin, am un tovaras turc care ofera o camera la 500E/luna

#18
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2020

 Alltrack, on 27 ianuarie 2023 - 00:32, said:

Deja i-ai umilit pe Chiran si Arhitect , alexandersch si altii cu topicurile tale ! Ii bagi pe aia la creatie...ca pierd teren Posted Image !


karax de vreo câteva zile nu a mai postat nimic, săracul. Deja a aruncat prosopul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate