Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Yale Linus - broasca electronica

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Toata lumea in familie a uitat cum se foloseste o cheie normala.
1st world problem, mai ales nepotii, care par sa uite tot timpul de chei.

Mult timp am avut o incuietoare Sherlock S2, care era comandata de pe telefon si invartea cheia.
Totul a mers perfect, pana cand chinezii a hotarat sa scoata din priza serverul, deci nu a mai mers sa adaugi/stergi utilizatori.
Cand am schimbat telefonul, nu a mai mers nici contul meu, de admin, asa ca avem nevoie de un inlocuitor.

Desigur, exista Sherlock S3, dar vine in 30 de zile, iar dupa experienta cu S2, am zis sa caut alternativa.

Am ales Yale Linus (Bosch Linus), un dispozitiv care la fel, intoarce pentru tine cheia in butuc.

Poate fi prins de usa/broasca cu un dublu-adeziv sau cu niste suruburi, daca butucul iese mai mult in afara usii.
Exista chiar si un butuc universal de la Yale, daca dintr-un anumit motiv nu merge butucul vostru.

Piesa principala e Iala Yale Linus, care e comandata prin Blutooth de la cativa metri distanta.
Pe interior e mai usor sa inchzi/dschizi cu mana.

Optional, exista cateva accesorii:
- tastatura numerica (BT) - link
- Hub WIFI (permite controlul prin internet, deci poti inchide/deschide de oriunde te afli pe glob si ai internet) - link
- butuc universal

In cutii nu exista decat aparatele, nu exista manuale, totul se face urmarind un tutorial in aplicatia Yale.
Exista si o placa metalica ce se lipeste langa usa. Cu ajutorul ei senzorul vede daca usa e inchisa sau e deschisa.

Pe scurt, sunt foarte multumit de cum merge.
Singura problema este pretul pe care il gasesc exagerat de mare.
Cele mai mici preturi pt ele le-am gasit pe vexio.ro

Ca admin poti crea mai multe conturi de utilizatori (permanenti sau temporari) si la fiecare sa alegi un cod numeric, daca ai tastatura numerica.
De fiecare data cand e incuiata/deschuiata broasca primesti notificare, si exista log de acces.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WpqX_IU4Dzs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wiPhJN4slzw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Uitasem de jucaria asta.
Tot apar aceste dispozitive dar sunt facute pentru US, care au altfel de broaste decat EU.

Uite ca exista si versiunea mai pamanteana dpdv al pretului, la vecinii chinezi.

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019
Am si eu una; sunt in general multumit. Butucul lor foloseste blancuri mai lungi decat cele obisnuite, dar nu-i o problema. Era bine daca avea si o mufa pentru alimentare externa (daca o folosesti pe o incuietoare multipunct si-o setezi s-o invarta pan' la cap, iti mananca repede bateriile/acumulatorii).

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 07.11.2006
Si ziceti ca aceste yale sunt peste cele clasice?
Merg la orcie fel de usa?

#5
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,007
  • Înscris: 08.08.2002
Astept o versiune care sa mearga cu Apple Home Key ...

#6
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
1. Teoretic merg la orice usa, ca de fapt invart cheia in butuc.
2. Merge cu Apple Homekit

#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
1000 lei.
Cam scumpuț!

View PostAdm, on 26 ianuarie 2023 - 21:52, said:

Uite ca exista si versiunea mai pamanteana dpdv al pretului, la vecinii chinezi.
Foarte interesant!
O ai cumva?

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Nu am, dar o aveam in cos pe Aliexpress.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PuQ4141Q2N4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Yale Linus nu e un produs "original", este o rebranduire a August lock
https://august.com/

Prin urmare, componenta August de Home Assistant va ajuta daca doriti, sa controlati Linus din HA.

#9
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.03.2010

View PostAhasverus, on 26 ianuarie 2023 - 21:46, said:

Cele mai mici preturi pt ele le-am gasit pe vexio.ro
Eu am luat hub si incuietoare direct de la producatorul lor, respectiv assa abloy. Pret ok, 1316 lei ambele.

View PostAhasverus, on 26 ianuarie 2023 - 21:46, said:

De fiecare data cand e incuiata/deschuiata broasca primesti notificare, si exista log de acces.
Poti seta sa ai notificare si daca e usa lasata/uitata intredeschisa.
De asemenea, vezi si statusul inchisa/deschisa + incuiata/descuiata
O poti seta sa se incuie automat dupa ce inchizi usa si sa se descuie cand ajungi acasa.

Edited by trandafirdoru, 27 January 2023 - 00:57.


#10
phoenix76

phoenix76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 25.09.2014

View PostAdm, on 26 ianuarie 2023 - 21:52, said:

Uite ca exista si versiunea mai pamanteana dpdv al pretului, la vecinii chinezi.
Intrebare, un pic off topic. Ce se intampla la varianta aceasta de dispozitiv daca nu mai functioneaza, usa este incuiata iar tu esti afara? Eu stiu ca, cu cheia in butuc, in interior, cuplata la dispozitiv, nu o poti deschide cu cheia normala din exterior.

Edited by phoenix76, 27 January 2023 - 06:37.


#11
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,179
  • Înscris: 08.12.2006
pe bune, voi chiar v-ati lasa casa pe o astfel de...hai sa ii zicem, dispozitiv de intors cheia in broasca...? eu personal , nu...si am 100 de motive pentru a zice nu

#12
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 24.02.2017
Idem. Mi se pare un hobby sa inceri sa gasesti solutii din astea si sa vezi daca functioneaza. Insa nu mi-as lasa casa inchisa doar cu asa ceva.

#13
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,179
  • Înscris: 08.12.2006
Mai degraba m-as uita la o Yala complet automatizata de sine statatoare , nu la dispozitive de genul . Numai ca la o astfel de broasca, trebuie montata de la 0 in usa.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,971
  • Înscris: 01.12.2001

View Posttrandafirdoru, on 27 ianuarie 2023 - 00:50, said:

O poti seta sa se incuie automat dupa ce inchizi usa si sa se descuie cand ajungi acasa.
Acum la ușile de exterior trebuie sa ridici clanța in sus ca să poți învârti cheia, deci nu merge sa o incui automat.
Se blochează doar mânerul broaștei. Când ridici mânerul, se deplasează toți blocatorii de pe tocul ușii.
La modelele vechi care au 4-5 "căței" ce ies din ușă: merge.

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
@cuculea - care sunt motivele alea, in afara de pret?
Eu am Sherlock S3 de un an si e ok.
Invart frumos cheia in broasca pe interior.
Pt mama am cumparat butoane BT.

Cred ca iau si eu un Yale, dar imi e asa de lene…

Usa mea se inchide tragand de maner in sus.

#16
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,212
  • Înscris: 29.04.2008
Usa mea se inchide daca e curent in casa. Si nu am clanta la exterior. Ar fi cazul sa trec pe o yala automata caci mi-a ruginit cheie "de rezerva" ascunsa prin curte

#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 24.02.2017
Poti rezolva treaba cu lipsa (ipotetica) a curentului, folosind un UPS legat la tot sistemul.

#18
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,212
  • Înscris: 29.04.2008
Eu ma refeream la curent de ala de km/ora nu de  ala cu volti :D


Adica iesi pe usa sa duci gunoiul, si se tranteste usa in urama ta. Daca usa de la terasa e inchisa, am pus-o. daca nici telefon nu e, stau de vorba cu pisicile pana vine cineva cu cheia. Am piti la loc "sigur" o cheie de rezerva, dar m-as mira sa o mai pot folosi fara un tratament cu WD40. Solutia cea mai buna e cea cu comanda prin telefon SI tastatura numerica.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate