Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Yale Linus - broasca electronica

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

 Bogotta, on 27 ianuarie 2023 - 08:04, said:

Idem. Mi se pare un hobby sa inceri sa gasesti solutii din astea si sa vezi daca functioneaza. Insa nu mi-as lasa casa inchisa doar cu asa ceva.
Pai casa e inchisa tot clasic, ca si cum ai folosi cheia...problema apare daca iti pierzi telefonul in preajma locuintei. Mai exista riscul ca hotii sunt inventivi si pot citi codul care descuie yala.

#20
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 11.03.2010

 iladi, on 27 ianuarie 2023 - 10:55, said:

Adica iesi pe usa sa duci gunoiul [...] am pus-o. daca nici telefon nu e

Daca nu pleci cu telefonul, nu se incuie. Daca pleci cu el, se incuie. Se poate seta asa.

 dorin_2k, on 27 ianuarie 2023 - 08:24, said:

Acum la ușile de exterior trebuie sa ridici clanța in sus ca să poți învârti cheia, deci nu merge sa o incui automat.
Ridici de maner si ea incuie. Chiar are situatia asta cand o setezi.

 titoo, on 27 ianuarie 2023 - 11:43, said:

problema apare daca iti pierzi telefonul in preajma locuintei.
Da, e o problema daca telefonul nu e securizat, adica nema faceid sau cod etc.
Cheia daca o pierzi pe langa casa, nu poate fi utilizata de hoti...

-----
Sistemul e o siguranta in plus, sa stii daca ai incuiat usa sau nu, sa nu stai cu grija asta. Vezi pe telefon daca e incuiata, daca nu, daca e deschisa... Cu o cheie clasica nu poti face asta si evident, ca se poate trai si fara la fel cum a trait lumea fara smartphone-uri, internet etc.

Edited by trandafirdoru, 27 January 2023 - 12:12.


#21
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,289
  • Înscris: 29.04.2008

 trandafirdoru, on 27 ianuarie 2023 - 11:57, said:

Daca nu pleci cu telefonul, nu se incuie. Daca pleci cu el, se incuie. Se poate seta asa.


Bre, NU AM CLANTA LA EXTERIOR!

Daca se inchide usa nu o pot deschide decat bagand si rotind cheia (doar cat sa intre limba in usa) sau cu berbecul de la politie (dar e pacat de usa).

#22
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 11.03.2010
Daca duci gunoiul si ai uitat cheia in casa, berbec de politie scrie pe tine :)

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 trandafirdoru, on 27 ianuarie 2023 - 11:57, said:

Ridici de maner si ea incuie. Chiar are situatia asta cand o setezi.
Da, dar ziceam ca nu o poti incuia de la distanta automat

La usile ce se incuie prin ridicarea clantei, poti regla si presiunea pe cheder. Doar inchisa fara sa fie incuiata am setata o presiune mai mica pe cheder. Doar imping usa si se inchide. Cand plec de acasa, tre sa trag in sus de maner si vreo 4-5 blocatori de pe cercevea blocheaza toata usa. Nu e incuiata intr-un singur punct.
De asta zic ca nu merge incuiere automata de la distanta prin telefon ca tre sa se miste tot mecanismul in usa. Si trebuie ceva forta sa dai clanta in sus.

#24
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 11.03.2010
@dorin_2k da, trebuie inchisa usa complet ca sa poata fi incuiata de tine manual sau de sistemul motorizat.
Tu ai avantajul ca nu poti fi in situatia lui iladi indiferent ca inchizi cu cheia in mod clasic sau cu sistemul motorizat :)

Edited by trandafirdoru, 27 January 2023 - 12:50.


#25
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002

 Ahasverus, on 26 ianuarie 2023 - 22:03, said:

1. Teoretic merg la orice usa, ca de fapt invart cheia in butuc.
2. Merge cu Apple Homekit

1. Nu merge la orice usa.
2. Apple HomeKit e una si ce ziceam eu adica Apple Home Key e altceva.

#26
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 13.06.2005
Vedeți la frații chinezi că sunt din alea cu amprenta... :)

#27
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

 iladi, on 27 ianuarie 2023 - 10:55, said:

Eu ma refeream la curent de ala de km/ora nu de  ala cu volti Posted Image

Oooo...cat de tare e asta...m- a facut sa rad faza cu @[email protected] faza

 Adm, on 27 ianuarie 2023 - 09:38, said:

@cuculea - care sunt motivele alea, in afara de pret?

Prima chestie care imi trece prin cap...acel mecanism care il pui peste cheie si invarte cheia, vad ca este lipit cu o folie adeziva. Mecanismul il poti da jos cu o lovitura de ciocan sau o dalta si un ciocan, o lovitura trebuie. Crede-ma am facut experiente pe altfel de oviecte lipite cu astfel de obiecte pe diferite suprafete, in cida faptului ca zici ca sunt bine prinse, o dalta si un ciocan si o lovitura sigura e ,tot ce trebuie sa le dai jos. iti fac o demonstratie oricand cu asta.
Depinde foate mult si unde locuiesti, zona, cum e incadrata casa 9curte interioara, supravegheta), dar fiind Romania, nu m-as baza prea mult ca cineva cu intentii bune nu ar vrea un viol (de domiciliu, bineanteles)

A 2-a chestie , ce se intampla daca  butucul in care sta cheia , se va bloca , din diferite motive? e foarte multa mecanica acolo, ceva actioneaza cheia, cheia care actioneaza butucul. mai departe de butuc, gasesti in orice broasca, deci nu mergem mai departe.

Nu , din punctul  meu de vedere, e un sitem destul de ..hai sa ii zic fragil. Dar binenateles, fiecare e liber sa aleaga ce vrea , nu zic mai mult

 iladi, on 27 ianuarie 2023 - 12:05, said:


Bre, NU AM CLANTA LA EXTERIOR!

Daca se inchide usa nu o pot deschide decat bagand si rotind cheia (doar cat sa intre limba in usa) sau cu berbecul de la politie (dar e pacat de usa).
Da...si eu tot use de asta am. Spre norocul meu, nu am uitat niciodata cheia in casa , timp de 15 ani de cand o am, dar nu e vremea pierduta.

Edited by cuculea, 27 January 2023 - 17:07.


#28
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Omule, aia e pe interior, despre ce ciocan vorbesti?
Nu e nevoie de ciocan, o desfaci frumos.

De cate ori ti s-a blocat tie in viata butucul?
Poti cumpara butucul de la Yale si merge sa deschizi pe exterior cu cheia normala.

#29
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

 Adm, on 27 ianuarie 2023 - 17:24, said:

Omule, aia e pe interior, despre ce ciocan vorbesti?
Nu e nevoie de ciocan, o desfaci frumos.

De cate ori ti s-a blocat tie in viata butucul?
Poti cumpara butucul de la Yale si merge sa deschizi pe exterior cu cheia normala.
aaaa...scuzati...deci mecanismul ala se monteaza pe interior...??? Eram ferm convins ca e pe exterior

#30
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 11.03.2010

 Adm, on 27 ianuarie 2023 - 17:24, said:

Poti cumpara butucul de la Yale si merge sa deschizi pe exterior cu cheia normala.
E obligatoriu sa ai butuc care sa poata fi deschis cu cheia din exterior, conform producătorului. ;)
Daca nu ai asa ceva, trebuie schimbat pentru ca daca ramane fara baterie sistemul sa poti deschide normal cu cheia.
Sistemul e un ajutor, nu trebuie sa inlocuiasca complet cheia clasica (pe exterior).

@cuculea
Tu stii sigur ca nu e bun fara sa stii despre ce e vorba :))

Edited by trandafirdoru, 27 January 2023 - 18:30.


#31
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Sistemul trimite email cand e low batt

Quote

The batteries in your Yale Smart Lock at Dressing of Pipera are critically low. Please change them as soon as you can to ensure there are no interruptions in your Yale Smart Lock's operation.

To change your batteries:

•  Open the lock
•  Replace the batteries
•  Close the lock

For further instructions, please see:

How to change your Yale Lock batteries.

Sincerely,

— Team Yale

Edited by Courage, 27 January 2023 - 18:34.


#32
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

 trandafirdoru, on 27 ianuarie 2023 - 18:24, said:


@cuculea
Tu stii sigur ca nu e bun fara sa stii despre ce e vorba Posted Image)
Am doau doua motive pentru care zic ca nu e tocmai bun...bine, unul pe o ipoteza eronata, dar am recunoscut...dec....care e problema ta? Plus ca am specificat...este stric opinia mea si ca fiecare e liber sa aleaga ce doreste....inca odata, care e problema ta?

#33
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 11.03.2010
Vrei sa știi care e problema mea? Nu e niciuna și chiar dacă as avea vreo problema, n-are legătura cu subiectul. :)

 cuculea, on 27 ianuarie 2023 - 07:33, said:

nu...si am 100 de motive pentru a zice nu

 cuculea, on 27 ianuarie 2023 - 19:53, said:

Am doau doua motive pentru care zic ca nu e tocmai bun...bine, unul pe o ipoteza eronata,
Știu ca e opinia ta și bineînțeles ca ești liber sa alegi ce dorești. De ce crezi ca nu e asa?
Discutam liber si pasnic despre motivele contra, doua sau o suta si despre cele pro.

Edited by trandafirdoru, 27 January 2023 - 22:34.


#34
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

 trandafirdoru, on 27 ianuarie 2023 - 22:24, said:

Știu ca e opinia ta și bineînțeles ca ești liber sa alegi ce dorești. De ce crezi ca nu e asa?
Discutam liber si pasnic despre motivele contra, doua sau o suta si despre cele pro.
Pai vad ca deja ai inceput cu mizerii si m-ai pus la zid ..eu ti-am zis ca am dat doua motive pentru care NU, tu vii si imi spui ca vorbesc fara sa stiu. deci, care e faza. discutam pasnic si ne delectam cu impresiile unora si a altora sau ne dam jmecheri si aratam muschii pe aci

P.S. 100 aia , daca nu te -ai prins , e o figura de stil, iti spun ca sa stii si sa nu faci confuzii, sa crezi caci chiar am 100 de motive...era doar o forma de a zice. Putea sa fie inlocuita cu 50 sau cu 10.000 sau cu 1.000.000

Edited by cuculea, 27 January 2023 - 23:06.


#35
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

 trandafirdoru, on 27 ianuarie 2023 - 11:57, said:


Ridici de maner si ea incuie. Chiar are situatia asta cand o setezi.

Da, e o problema daca telefonul nu e securizat, adica nema faceid sau cod etc.
Cheia daca o pierzi pe langa casa, nu poate fi utilizata de hoti...

-----
Sistemul e o siguranta in plus, sa stii daca ai incuiat usa sau nu, sa nu stai cu grija asta. Vezi pe telefon daca e incuiata, daca nu, daca e deschisa... Cu o cheie clasica nu poti face asta si evident, ca se poate trai si fara la fel cum a trait lumea fara smartphone-uri, internet etc.

Daca pierzi cheia pe scara blocului, hotii trebuie sa incerce cam toate usile , daca pierzi telefonul ghicesc exact usa, Nu mai vorbesc de softuri cu ajutorul carora poate fi actionat sistemul respectiv.
Ok, sa zicem ca ai plecat la serviciu, intri in aplicatie si constati ca ai uitat sa incui usa, cum o incui de la distanta, ca trebuie sa ridici fizic de clanta ? Eu il consider un moft, un gadget inutil cu lacune de securitate.

#36
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,289
  • Înscris: 29.04.2008

 titoo, on 28 ianuarie 2023 - 12:03, said:


daca pierzi telefonul ghicesc exact usa,

dumneata nu ai elemente de siguranta ca protectie la deschiderea telefonului? Daca nu impotriva hotilor, macar impotriva sotiei?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate