Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Cum sa procedez? Martor la furt din bugetul firmei!

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
520 replies to this topic

#37
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,288
  • Înscris: 24.07.2022
anonimatul, eventul si cu video daca e, il obliga pe sef si/sau furacios sa faca ceva.

#38
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,433
  • Înscris: 28.10.2018
Se mai poate si sa ii fi solicitat vreun superior sau seful de flota sau poate chiar vreun coleg aflat in pana prostului sa ii aduca aia 10 litri de motorina.


In orice caz, merge o anonima la departamentul responsabil.

Edited by abac, 22 January 2023 - 15:33.


#39
IaBaDaBadU

IaBaDaBadU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2022

 ro_explorer, on 22 ianuarie 2023 - 15:27, said:


Pana cand are. Ce ar fi sa vina seful intr-o zi si sa spuna: "babaieti, am observat un consum extra de motorina care nu e justificat. Masinile sunt in stare tehnica buna - conform omologarii, deci e clar ca avem o problema. Prin urmare, toata lumea o sa ia cu 20% mai putin salariu pana cand se acopera gaura".

Sau, mai rau: "Considerati acest mesaj ca inceputul perioadei de gratie in care trebuie sa va cautati ceva de munca. Incepand cu data de xx/yy/zz nu mai sunteti angajatii GLS si toti veti avea o nota de subsol cu furt ca motiv de incheiere contract de munca"
nu exista asa ceva. E foarte posibil ca seful deja sa stie ca se mai ciupeste si inchide ochii pt ca.. nu exista alti soferi, salarii mici etc. Uitati ca suntem in Romania unde  fiecare se descurca cum poate. Prea multa corectitudine inutila strica. Bun, se duce la sef, il da in gat. Si apoi? Adica nu are nici un sens. Pt ce ai face asa ceva?🙄

#40
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 26.06.2022

 ro_explorer, on 22 ianuarie 2023 - 15:00, said:

Direct la sef - povestit intamplarea.


Ce atitudine toxica - de aia Romania este unde este - ca fiecare "Se descurca cum poate". Ce's alea reguli? Ce e ala respect? Sa furam cat incape in canistre - zic.
Asa putem sa zicem si noi:asa e romanul turnator din tata in fiu.
Pt initiator:vezi sa nu iasa mai rau pt tine afacerea asta.

#41
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 abac, on 22 ianuarie 2023 - 15:33, said:

Se mai poate si sa ii fi solicitat vreun superior sau seful de flota sau poate chiar vreun coleg aflat in pana prostului sa ii aduca aia 10 litri de motorina.


In orice caz, merge o anonima la departamentul responsabil.
Duminica? Duminica nimeni de la noi nu lucrează, deci nu ai cum sa ramai în pana. Șef de flota nu exista decât patronul ... noi suntem curieri GLS, dar fizic suntem angajați la un subcontractant GLS, adică o firma partenera. Flota e mica. Iar șeful- adică patronul nu cred ca apela la un  curier sa ii aducă 10 litrii de motorina.

Edited by Robert_Kiran, 22 January 2023 - 15:41.


#42
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 13.11.2006

 IaBaDaBadU, on 22 ianuarie 2023 - 15:35, said:

nu exista asa ceva. E foarte posibil ca seful deja sa stie ca se mai ciupeste si inchide ochii pt ca.. nu exista alti soferi, salarii mici etc. Uitati ca suntem in Romania unde  fiecare se descurca cum poate. Prea multa corectitudine inutila strica. Bun, se duce la sef, il da in gat. Si apoi? Adica nu are nici un sens. Pt ce ai face asa ceva?��
Esti in eroare, ca si curier, cea mai mare problema este furtul, indiferent ca este savarsit de catre angajati sau de catre clienti, seful va fi mereu in alerta.
Daca seful are stie ca se fura, o sa elimine cauza, astfel va disparea efectul.
Angajatul daca fura combustibil, va fura si colete, sau crezi ca va face diferenta intre bagubit?

#43
IaBaDaBadU

IaBaDaBadU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2022
Eu cred ca initiatorului ii e ciuda ca colegul are tupeu sa isi completeze venitul si.. sa moara si capra vecinului ca doar suntem romani. Ce te intereseaza pe tine ce face colegul tau?

#44
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

 IaBaDaBadU, on 22 ianuarie 2023 - 15:19, said:

nu e nici un furt. Adevaratul furt e bataia de joc al patronilor in Romania. Punct.
Mergi matale si declara furtul asta la sectia de politie.


@Robert_Kiran sefii vostri nu vad ca se umple mai mult decat duce rezervorul ?

 dan1980_25, on 22 ianuarie 2023 - 15:16, said:

Problema e de principii, nu de cantitate. Puteau sa fie 50 de bani.
In Romania si principiile ne-au fost furate.

Edited by MarianG, 22 January 2023 - 15:57.


#45
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,288
  • Înscris: 24.07.2022
@iabadabadu, tu cate canistre ai? :D mai glumim si noi..

#46
IaBaDaBadU

IaBaDaBadU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2022

 dydysoft, on 22 ianuarie 2023 - 15:40, said:


Esti in eroare, ca si curier, cea mai mare problema este furtul, indiferent ca este savarsit de catre angajati sau de catre clienti, seful va fi mereu in alerta.
Daca seful are stie ca se fura, o sa elimine cauza, astfel va disparea efectul.
Angajatul daca fura combustibil, va fura si colete, sau crezi ca va face diferenta intre bagubit?
am lucrat curier acum vreo 10 ani, dar nu stiu pe nimeni sa alimenteze corect la peco lol. Nici nu ai cum sa traiesti in Romania doar din salar. Bine ca nu considerati furt cand luati in mana 5000 lei sa spunem, ca un exemplu, iar pe cartea de munca salariul minim. De ce nu va dati in gat pe voi insiva la anaf atunci? Corectii lui peste.

Edited by IaBaDaBadU, 22 January 2023 - 15:46.


#47
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Ce ma intriga e ca cel puțin 2 useri ma îndeamnă sa tac și sa acopăr furtul. Eu nu pot face asta. Nu am nimic cu cel care a furat, abia dacă îl cunosc.
Și eu am o masina pe motorina, un Citroen c-crosser. Dar niciodată nu mi-a trecut prin cap sa fur motorina. Nu concep asta.

#48
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,561
  • Înscris: 02.09.2006
Clar! Si tu completezi! dar cind vei fi prins, vei constata cu mirare ca argumentele tale sint simple aiureli si nu te vor scapa de consecinte!

 IaBaDaBadU, on 22 ianuarie 2023 - 15:31, said:

pai asta nu e furt. E completarea unor beneficii care ar trebui sa existe si nu exista pt ca ne fura altii. Tara arde si baba moare de grija altuia.

Si apropo, foarte posibil ca soferul respectiv sa cistige din salariu mai mult ca tine, asa ca nu-i du grija!

Edited by tytysor, 22 January 2023 - 15:49.


#49
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
De ce nu meditezi putin la fereastra?
[ https://frankfurt.apollo.olxcdn.com/v1/files/ut5sea6wvztz-RO/image;s=644x461 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,299
  • Înscris: 06.01.2007

 Robert_Kiran, on 22 ianuarie 2023 - 14:49, said:

Fără sa vreau am asistat la un furt.
...
Dilema e ce sa fac mai departe. Sa tac? Conștiința sincer nu prea ma lasă.

Stai sa vezi cat de tare te mustra cand iti vei insela pentru prima data nevasta. Si atunci o sa fii tu singurul vinovat.
:)

N-ai ce face. Trebuie sa invatam sa traim si cu mulstrarile de constiinta. Si asta e o ocazie buna sa exersezi.
Vrei sa faci o fapta buna? Nu fa si tu la fel ca el. E maxim ce poti face.
Daca te apuci tu sa faci mai mult decat ceea ce se rasfrange asupra propriei persoana, vei simti urgia faptuli ca esti impotriva lumii ce ne inconjoara.
Se fura, dar daca tu nu faci asta si nu-ti educi copiii sa faca asta, deja ti-ai facut partea ta de norma. Si e maxim ce poti face. Si e optim la ce poti face tu.
E bine pentru tine. Si ar fi si mai bine daca ala nu ar fura, insa din pacate nu poti trai fara sa iei macar o parte din temperatura mediului inconjurator.
Alternativa ar fi mult mai nasoala, daca ai sta sa te iei de toti care-si sufla mucii pe strada, care se cearta la coada la magazin sau care-si admonesteaza femeia in casa.
Nimic din toate astea nu sunt ceva de urmat, dar nici sa te apuci tu sa fii zero kelvin intr-o lume fierbinte nu rezolva situatia si nu duce la un echilibru.

Las-o sa treaca, dar tine-l minte. Nu neaparat pe el, dar asa, in general. Nu e asta o problema ca el fura. Problema e sa nu ajungi sa faci si tu la fel.

#51
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 IaBaDaBadU, on 22 ianuarie 2023 - 15:45, said:

am lucrat curier acum vreo 10 ani, dar nu stiu pe nimeni sa alimenteze corect la peco lol. Nici nu ai cum sa traiesti in Romania doar din salar. Bine ca nu considerati furt cand luati in mana 5000 lei sa spunem, ca un exemplu, iar pe cartea de munca salariul minim. De ce nu va dati in gat pe voi insiva la anaf atunci? Corectii lui peste.
Știi de ce m-am angajat eu la aceasta firma partenera? Tocmai pentru ca mi-a pus tot salariu pe carte. Eu nu sunt plătit la negru. Singurii bani care ii iau "la negru" sunt bacșișuri lăsate de clienți. Dar deocamdată statul nu impozitează bacșișuri curierilor. Nici măcar la cei ce livreaza mâncare....
Asa ca nu ma știu cu musca pe căciulă deloc.

#52
IaBaDaBadU

IaBaDaBadU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2022

 Robert_Kiran, on 22 ianuarie 2023 - 15:47, said:

Ce ma intriga e ca cel puțin 2 useri ma îndeamnă sa tac și sa acopăr furtul. Eu nu pot face asta. Nu am nimic cu cel care a furat, abia dacă îl cunosc.
Și eu am o masina pe motorina, un Citroen c-crosser. Dar niciodată nu mi-a trecut prin cap sa fur motorina. Nu concep asta.
pe mine ma amuza ca reactia ta e de neamt 😆

#53
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,561
  • Înscris: 02.09.2006

 IaBaDaBadU, on 22 ianuarie 2023 - 15:45, said:

am lucrat curier acum vreo 10 ani, dar nu stiu pe nimeni sa alimenteze corect la peco lol. Nici nu ai cum sa traiesti in Romania doar din salar. Bine ca nu considerati furt cand luati in mana 5000 lei sa spunem, ca un exemplu, iar pe cartea de munca salariul minim. De ce nu va dati in gat pe voi insiva la anaf atunci? Corectii lui peste.
Draga, nu te-am pus noi sa bei cerneala!

#54
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,343
  • Înscris: 24.05.2010

 IaBaDaBadU, on 22 ianuarie 2023 - 14:52, said:

E pe bune? Vezi-ti de treaba ta, fiecare se descurca cum poate. E primul tau servici?��

si uite asa tara se duce in cap

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate