Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Samsung Z Fold5 & Z Flip5 - zvonuri

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#19
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

 ro_explorer, on 30 aprilie 2023 - 00:03, said:

Au inceput sa apara crapaturi in zona de fold. Si cresc usor usor. De azi nu se mai deschide la 180 de grade ci doar pana pe la 170. Dupa 1 mai il duc la service sa vad daca se aplica garantie, altfel, adios.
Ma gandesc serios sa achizitionez si eu Fold5, astept precomanda.
Dar am cateva temeri. Prima ar fi ca voi folosi telefonul "inchis", utilizand doar ecranul extern, caz in care ar fi bani aruncati aiurea. Alta temere este ca ecranul intern crapa la mijloc daca tot inchid/deschid telefonul.
Imi poti spune obiceiul tau de utilizare? Daca il "deschizi" des, cand anume, pentru ce etc

#20
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,666
  • Înscris: 29.05.2011
https://www.phoneare...screen_id148416

Poze reale cu Flip 5.

#21
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,666
  • Înscris: 29.05.2011
https://www.sammobil...zRcIHVhSpEBRnwQ

Poze reale cu Fold 5.

#22
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postwhiteproud, on 25 iunie 2023 - 13:54, said:

Imi poti spune obiceiul tau de utilizare?
Asta nu te ajuta la nimic. Tu il vei folosi in stilul tau si 5 este mult peste 3 (totusi, vorbim de 2 generatii).

Apropos, 3-ul s-a reparat pe garantie : frame nou (din cauza balamalei), baterii noi (ca sunt lipite si nu se pot scoate fara a fi acectate cică... și ecran interior nou - procedura standard daca schimbi cadrul căci ecranul interior nu e poesa care se poate scoate intacta.

Edited by ro_explorer, 16 July 2023 - 10:10.


#23
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,666
  • Înscris: 29.05.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cXmbEsIkWlk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Sa vedem, comandat acum la Orange, 2900 lei cu prelungire contract pe 24 luni, un Black 512 GB

#25
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,671
  • Înscris: 10.01.2007
Bun pretul !

#26
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,015
  • Înscris: 01.11.2005
am dat si eu precomanda Orange Belgia, Flip pt sotie
400E + extraoptiune inutila ,un fel de rata 25Ex24 luni - cashback 200E pt telefonul vechi + bonus BudsPro2 , ar insemna 650 E

Pare sa fie ok oferta.

Edited by bolo, 26 July 2023 - 22:48.


#27
vali79m

vali79m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 04.05.2006
Pe site la samsung ii poți cere consultantului un discount de 5%(se oferă dacă îl ceri).

#28
90F09

90F09

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.07.2018

View Postdtancu, on 26 iulie 2023 - 16:00, said:

Sa vedem, comandat acum la Orange, 2900 lei cu prelungire contract pe 24 luni, un Black 512 GB

Care e prețul abonamentului? PF sau PJ?



View Postvali79m, on 28 iulie 2023 - 10:15, said:

Pe site la samsung ii poți cere consultantului un discount de 5%(se oferă dacă îl ceri).

Asta cât înseamnă?
9,399 - 5% = 8,929
La care se mai "adaugă" voucher-ul de 750 lei, pe care îi poți folosi cândva pe parcursul lunii August, pentru alte produse Samsung?

E mai ieftin la Orange (doar online), cu număr nou, pe care să îl ții degeaba sau căruia să îi găsești ceva utilitate.
5,900 telefonul și 9€ x 24 luni abonamentul Fun 9.
Total 6,963 lei.

2,000 lei este diferența și nici nu trebuie să îți iei alte chestii de pe Samsung.com (ca să mai reduci din diferență).
Singurul dezavantaj, pe care îl văd eu, e că nu poți plăti în niciun fel de rate pe site-ul Orange (cu cardul de credit pe care îl ai deja, altul decât Orange Money), în cazul în care asta este o condiție esențială pentru tine.


În altă ordine de idei, atât de plictisită a ajuns lumea de Fold? Posted Image
Nu mă așteptam să fie un mesaj/minut, ca la Ultra, dar nici chiar așa. Posted Image

#29
off3nc3

off3nc3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.07.2008

View Post90F09, on 28 iulie 2023 - 13:23, said:

Care e prețul abonamentului? PF sau PJ?





Asta cât înseamnă?
9,399 - 5% = 8,929
La care se mai "adaugă" voucher-ul de 750 lei, pe care îi poți folosi cândva pe parcursul lunii August, pentru alte produse Samsung?

E mai ieftin la Orange (doar online), cu număr nou, pe care să îl ții degeaba sau căruia să îi găsești ceva utilitate.
5,900 telefonul și 9€ x 24 luni abonamentul Fun 9.
Total 6,963 lei.

2,000 lei este diferența și nici nu trebuie să îți iei alte chestii de pe Samsung.com (ca să mai reduci din diferență).
Singurul dezavantaj, pe care îl văd eu, e că nu poți plăti în niciun fel de rate pe site-ul Orange (cu cardul de credit pe care îl ai deja, altul decât Orange Money), în cazul în care asta este o condiție esențială pentru tine.


În altă ordine de idei, atât de plictisită a ajuns lumea de Fold? Posted Image
Nu mă așteptam să fie un mesaj/minut, ca la Ultra, dar nici chiar așa. Posted Image

Mersi pentru $ breakdown dar eram curios la ce te-ai referit legat de lumea fiind plictisita de Fold ? :) Lipsa de discutie aici sau in general.

Sunt foarte tentat defapt de anul trecut de la z4 am vrut sa renunt in favoarea lui iphone 14 dar vazand ca apple continua acelasi trend , acelasi form factor , design doar chip nou si camere + price hike m-as inclina spre ceva mai revolutionar ca si Fold-ul , in special Z Fold 5 , arata promitator se inchide perfect ermetic acuma desi majoritatea il boicoteaza pe reddit deoarece au pastrat acelasi pret si nu au adus mai deloc upgrade-uri :)

#30
90F09

90F09

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.07.2018
În general înțeleg, din motivele spuse de tine.
Aici, pe forum, nu mă așteptam să fie chiar așa pustiu.

Eu trec de la Fold 3.
Abia aștept, știu ce rachetă e noul procesor, de la S23-ul Ultra al soției. Plus bateria, care ține enorm de mult.

Nu știu ce a pățit Fold 3-ul, de câteva luni am SOT maximum 1,5 ore.
Când vine 5-ul, îl duc în service (trebuie să îmi schimbe ecranul pentru acele micro fisuri de pe mijloc, 99,9% insesizabile pentru mine).
Aflu atunci dacă se schimbă și bateria, placa de bază, etc... deci dacă își revine.

Eu renunț la Fold... când apare varianta cu 3 ecrane. ��

#31
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,201
  • Înscris: 30.11.2021
Nu ca este plictisita, se asteapta un telefon mai ok.
Are formatul ala de este enervant de folosit. Si daca-l deschizi pe strada atrage atentia.

Practic este Fold 4.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Eo-oFWyxdUo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Probabil ca singura soluție la un telefon pliabil ca sa nu atragă atenția când îl deschizi pe strada e sa nu-l deschizi pe strada.

#33
off3nc3

off3nc3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.07.2008

View Postdtancu, on 28 iulie 2023 - 22:07, said:

Probabil ca singura soluție la un telefon pliabil ca sa nu atragă atenția când îl deschizi pe strada e sa nu-l deschizi pe strada.

Nu vad de ce ar fi o problema faptul ca atrage atentia pe strada , totusi nu traim in jungla sau de ce remarca ?

Am tot citit despre programele de upgrade si din cate am vazut in afara acolo poti da telefonul fie iphone 14 sau z fold 4 si primesti 1000$/EU la acest telefon , la noi in Romania nu exista asa ceva ?

https://pocketnow.co...rade-in-prices/

Doar un exemplu.

Edited by off3nc3, 29 July 2023 - 11:26.


#34
swantonbmb

swantonbmb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 30.05.2009
Aia e doar in america unde concureaza cu Apple. La noi primesti un pachet de gume daca dai telefonul vechi la schimb.

#35
off3nc3

off3nc3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.07.2008

View Postswantonbmb, on 29 iulie 2023 - 12:09, said:

Aia e doar in america unde concureaza cu Apple. La noi primesti un pachet de gume daca dai telefonul vechi la schimb.

:))) mi-a placut

Serios acuma am vb cu ei de la samsung Romania si pentru un telefon de exemplu iphone 14 pro max 256 gb , imi scade 4710 RON din pretul telefonului unde se mai poate adauga inca o reducere de 5% bonus valabil toata luna IULIE deci inca 200-300 ron se mai poate rascheta , eu in cos alaturi de samsung care+ pe un an care este 560 ron sau ceva de genul pot lua acest telefon la un clean 5000 RON.

Not a bad deal really.

#36
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 27.02.2004
L-am comandat si eu de la Orange, varianta de 512 GB icy blue, cu prelungire pe 2 ani a unui abonament de 11 euro (PJ) la pretul de 5783 lei, in 24 rate (fara dobanda). Mi s-a parut un deal foarte bun. Oricum, pretul de lansare, peste 9000 lei, este nesimtit de exagerat, chiar nu ma asteptam.
Vin de la un S21 Ultra, am tot ezitat intre S23 Ultra si Fold 5, sper sa nu fi ales gresit... Am mai comandat si husa cu S-Pen, m-am obisnuit cu el de la Note 8 si l-am avut si la S21U.
Livrare dupa 11 august zice Orange, nu ma grabesc, nu tremur de nerabdare Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate