Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Huawei P60/PRO

- - - - -
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

#415
aresvoodoo

aresvoodoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.05.2006

View Postutopium, on 01 noiembrie 2023 - 18:20, said:

L-am instalat initial asa si nu am reusit sa ma loghez asa ca l-am pus pe Gbox. Ideea e ca atunci cand scanam codul QR imi zicea ca nu am Google Services, dar ai si optiunea sa te loghezi in loc sa scanezi codul .. poate cu login ar fi mers si fara GBox. Cand am scanat codul QR din GBox, evident nu a mai dat eroarea ca nu am Google Services.

Dar notificari din partea autenticatorului primesti prin gbox?

#416
Stentor_ro

Stentor_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.04.2006
Salut, am înțeles ca Huawei a găsit soluția Gbox pentru înlocuirea Google mobile services. As vrea sa întreb pe cei ce dețin P50 dacă funcționează precum orice alt telefon, aplicații și notificări (messenger, whatsapp, BTpay, Revolut)?

#417
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,416
  • Înscris: 21.10.2010
Nu le inlocuiesc ci le emuleaza prin Gbox, nu e nimic nativ.

#418
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,108
  • Înscris: 14.08.2007

View PostStentor_ro, on 04 noiembrie 2023 - 18:38, said:

As vrea sa întreb pe cei ce dețin P50 dacă funcționează precum orice alt telefon, aplicații și notificări (messenger, whatsapp, BTpay, Revolut)?
Whatsapp, Messenger, BT Pay sau Revolut nu merg prin GBox, ci merg normal. Si n-au nici o treaba cu Google Services.

#419
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005
Exista vreo metoda in afara de phone clone prin care aplicatiile Emag si ING Homebank pot avea functionalitate completa?

#420
FREAKTUNING

FREAKTUNING

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 22.03.2005

View PostCapcaunul, on 10 noiembrie 2023 - 10:10, said:

Exista vreo metoda in afara de phone clone prin care aplicatiile Emag si ING Homebank pot avea functionalitate completa?
buna
ce nu iti merge la ING?

#421
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 26.11.2022
Ar trebui sa poti folosi Home Bank de la ING. Adica user parola tranzactii etc safe pe telefon evident.

Edited by AzADumitru, 11 November 2023 - 14:50.


#422
FREAKTUNING

FREAKTUNING

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 22.03.2005

View PostAzADumitru, on 11 noiembrie 2023 - 14:49, said:

Ar trebui sa poti folosi Home Bank de la ING. Adica user parola tranzactii etc safe pe telefon evident.
salut
Folosesc ing și home și bussines
Te poți loga fie cu cod fie cu amprenta
Poți ruga pe cineva care are emui sa iti dea apk de ing dacă nu îl găsești

Asta cu safe nu iti garanteaza nimeni, ce nu înțeleg de ce va cumpărați telefoane pe care va e frica sa instalați aplicații, mai ales când știti câ nu au google!(bine asta nu înseamnă că dacă au sunt și safe :))))

Edited by FREAKTUNING, 11 November 2023 - 16:20.


#423
FREAKTUNING

FREAKTUNING

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 22.03.2005
buna seara
Cei care aveti emui, incercati asta pentru GMS

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sybNOcMIit4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#424
doimici

doimici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.06.2009
Am trecut si eu de o saptamana de la Xiaomi mi note 10 la P60 pro. La vechiul telefon foloseam aproape in exclusivitate gcam. Jpegurile erau asa si asa (detalii bune, culori nu prea) dar dng-urile erau excelente.
Din fericire, la P60 pro camera default e suficient de buna in majoritatea ocaziilor, doar ca uneori forteaza prea mult contrastul/sharpening-ul.

View Postutopium, on 15 septembrie 2023 - 08:08, said:

Mai e o chestie pe care am observat-o si care pare o problema software, daca faci poze in modul pro ies vizibil mai prost detaliile. Nu stiu in ce mod a testat-o cel din video, dar daca pun pe pro textul la zoom devine muuuult mai putin citibil decat in photo normal. O sa pun exemple ca sa vezi diferenta, dar e mare.

E adevarat ca, mai ales pe lumina proasta, jpeg-urile din pro mode sunt nu tocmai ok.
Daca totusi in pro mode se selecteaza formatul raw se obtine atat un dng cat si un jpeg. Iar dng-urile sunt foarte prelucrabile in versiunile noi de Camera Raw (photoshop), adica cele care au si functia aceea mai noua de AI denoise.

Dau si un exemplu, am fotografiat o scena atat in pro mode (de unde a iesit un dng si un jpeg corspunzator) cat si in modul photo normal. Mai jos e un crop de aproximativ 1000 x 1000 din coltul stanga jos pentru cele trei imagini. Cele mai naturale detalii sunt la dng (pro mode).

Attached Files



#425
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,108
  • Înscris: 14.08.2007
Eu ma refeream la faptul ca jpg-ul in Pro mode e mai prost, ceea ce se observa si la tine. Ce poti scoate din RAW e alta discutie :)

#426
doimici

doimici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.06.2009
In modurile normale, mai ales in night mode, Huawei combina mai multe frameuri iar asta permite o imagine finala cu noise minimal + dinamic range extins.

Dar in raw mode Huawei produce un singur frame. Daca lumina e proasta imaginea are, normal, mult zgomot si, aparent, Huawei nu e prea smart cand e vorba de prelucrarea unui singure imagini. Se multumeste doar sa aplice un algoritm de denoise naiv, foarte rapid dar care altereaza masiv detaliile.  Probabil asta e motivul pentru care jpegul din raw mode e asa de prost.

In privinta asta gcam statea mai bine. Adica permitea obtinerea unui dng inclusiv in modurile multi frame (night mode), un dng care era din start relativ fara noise. Iar in camera raw te ocupai doar de culori, expunere etc.

Edited by doimici, 17 November 2023 - 09:18.


#427
FREAKTUNING

FREAKTUNING

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 22.03.2005
buna seara
Un nou ghid
A instalat cineva?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GX0rD73K1dE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#428
doimici

doimici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.06.2009
Camerele main si tele au OIS care in mod normal e automat activat si e destul de bun, nu chiar ca stabilizarea de la olympus OMD EM-5, dar oricum foarte util.

Din pacate, OIS pare dezactivat in pro mode in situatia speciala in care formatul selectat este raw.

La telefonul meu apare destul de evidenta deosebirea, mai ales in cazul telephoto. Chiar in live preview (deci inainte de a face efectiv poza) imaginea apare destul de clar mai stabila daca, in pro mode, am formatul jpg selectat decat daca (tot in pro mode) am formatul raw selectat. Asta sugereaza ca OIS e deja activat in live preview in cazul jpg, dar nu si in cazul raw.

Iar diferenta apare si mai clara daca fac efectiv pozele in cele doua situatii si le compar la 100%. In cazul raw obtin o imagine miscata tipica. Asta , desigur, in conditiile in care timpul de expunere este relativ mare. In cazul meu de exemplu, o poza facuta in pro mode cu camera telefoto la un timp de expunere de 1/10 sau chiar 1/20 este clar miscata in cazul pro/raw dar relativ ok in cazul pro/jpg. Aici depinde, desigur, de cat de stabila e mana fiecaruia (vorbim de poze facute din mana, nu de pe trepied)

Ar fi util pentru mine daca cineva ar face un test similar pe telefonul lui.  Adica sa ma asigur ca nu are telefonul meu o problema speciala in privinta asta.

Edited by doimici, 07 December 2023 - 11:20.


#429
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006
@ doimici - e normal in modul Photo + tele sa aibe OIS automat.
Daca vrei comparatie cu Oly, probabil la Olimpus folosesti si obiectiv tele cu 150-600 mm sau altele lungime, care ... e lung destul. E un start enorm pentru Oly. El, "vede" din prima de la 150-600 mm, si aplica OIS de aici. Telefonul, oricare, pleaca de la o lentila tele semnificativ mai mica si aplica OIS. Fizic, stabilizarea pe uin senzor mai mic o sa fie mai performanda ca pe un senzor mai mare. Pe scurt, ce fac telefoanele cu OIS pe o lentila asa de scurta e .... minune. Oly si el e bun, dar la telefoane e bun + ceva magie.

Pro Mode - nu este pus acolo pentru automatisme sau AI. Normal ca o sa iti dea rezultate mai slabe decat poze cu AI. De ani de zile, telefoanele "premium" fac poza + magia cu AI si poze ies excelente. La Pro Mode - se presupune ca setarile le faci manual, nu auto ! Normal ar fi sa fie fara OIS, probabil folosesti un trepied si o telecomanda Bluetooth daca vrei Pro Mode, unde OIS ar strica poza. In Pro, editezi poza in ce vrei tu etc. As fi fost surprins/dezamagit sa foloseasca OIS in Pro Mode.

Daca vrei sa folosesti OIS, foloseste in modul Photo - mai mult ca sigur are un "Smart OIS" care detecteaza daca telefonul este sau nu pe trepied (multe camere generatie veche au asa ceva de mult timp) si vezi acolo calitate.

1/10 si 1/20 e putin pentru un tele lung, foarte putin, depinde si cat ceri de la el. Daca compari iar cu Oly, nu uita, Oly pleaca de la 600 mm optici si de acolo stabilizeaza si mai stabilizeaza si obiectivul si corpul, la telefon posibil doar corpul. Daca esti pasionat de tele - un trepied + o telecomanda bluetooth = o investitie minima si incearca photo mode si vezi calitate.

pozele facute cu telefonul, par prea "procesate" dar pe hartie stii ce bine arata ?! la pret/calitate = eu zic ca sunt excelente.

comaparatia cu xiaomi, am incercat acum vreo 2 ani un xiaomi (eu avand doar huawei) si nu am fost deloc incantat de partea foto. eu la foto, la telefoane, ma uit doar la apple, huawei, oarecum si la samsung, pixel. altele - nu m-a impresionat, deloc, poate oppo nu am prea vazut. oricum huawei pe photo, dupa mine e top, sigur in primele 3 randuri sa nu zic primul Posted Image.

PS: eu am inca P50Pro, mai vad.

Edited by lopi, 28 February 2024 - 23:25.


#430
doimici

doimici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.06.2009
@lopi in pro mode ai posibilitatea sa setezi fie un mod "jpeg only", fie un mod "jpeg + raw". In ambele cazuri procesarea e similara (fara AI, un singur frame etc) singura diferenta fiind aceea ca in cazul "jpeg only" OIS functioneaza, in timp ce in cazul "jpeg + raw" OIS nu mai functioneaza. Mie nu mi se pare normal ca in acelasi mod (pro mode), OIS sa functioneze intr-un caz dar nu si in celalalt. Mai ales ca la alte cameraphones nu exista limitarea aceasta. De exemplu pentru vivo x100 pro am rugat pe cineva (fotograf) sa verifice daca exista o asemenea limitare si nici vorba de asa ceva.

Mai mult decat atat, am intrebat pe un forum specializat (4pda) daca mai are cineva problema asta la P60 pro (gandindu-ma ca poate exemplarul meu are el o problema, un defect) dar cei de acolo mi-au confirmat ca e o problema cunoscuta la Huawei, de exemplu si la P50 pro e aceeasi limitare. Eu personal nu imi fac iluzii ca Huawei va rezolva problema, desi cred ca ar fi teoretic posibil via un update de firmware, eu fiind sigur ca e doar o problema software aici.

Vizualizare mesajlopi, pe 28 februarie 2024 - 23:24, a scris:

...As fi fost surprins/dezamagit sa foloseasca OIS in Pro Mode.

Eu cand folosesc olympus trag exclusiv raw iar stabilizarea e aici o adevarata binecuvantare. OIS este esential si pentru camerele profesionale, indiferent ca se fotografiaza in jpeg sau raw. Eu n-am auzit de fotografi profesionisti care sa dezactiveze intentionat OIS-ul atunci cand fotografiaza din mana. Pe trepied e alta poveste, acolo OIS mai mult incurca. Stabilizarea in modul (raw + jpeg) ar fi la fel de utila pentru Huawei cum este deja pentru Olympus in modul similar raw + jpeg.

Nu vreau sa sugerez ca modurile foto automate n-ar fi bune. Din contra, in majoritatea situatiilor fotografiile ies aici foarte ok, mai ales daca nu examinezi imaginile la 100%. Dar imaginile raw/dng, procesate corespunzator, au un aspect mult mai natural, mai apropiat de standardul DSRL. Sigur ca nici pentru mine, nici pentru cei mai multi dintre noi, toate pozele astea random pe care le facem nu prea merita merita efortul unei extra procesari ulterioare. Dar, in principiu, un mod pro bine implementat nu are ce sa strice.

#431
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,108
  • Înscris: 14.08.2007

Vizualizare mesajdoimici, pe 07 decembrie 2023 - 11:19, a scris:

Ar fi util pentru mine daca cineva ar face un test similar pe telefonul lui.  Adica sa ma asigur ca nu are telefonul meu o problema speciala in privinta asta.
Asa e si la mine, in pro-mode pe RAW pare sa dezactiveze OIS-ul, adica incepe clar sa tremure si preview-ul (la tele) dar si poza pare ca iese mai miscata la timpi de expunere mari. La wide nu imi dau seama ca ar tremura, dar la tele e clar vizibil (stiu cum e si la camera dedicata cand opresc OIS-ul).

Nu am folosit RAW-ul deloc pana acum. Din exemplul tau pare ca ar merita cel putin in pro-mode, unde JPG-ul nu are calitate grozava. Am doar un Photoshop mai vechi cu licenta, o sa ma uit ce alte softuri as putea folosi ca sa fac niste teste.

Edited by utopium, 29 February 2024 - 20:22.


#432
doimici

doimici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.06.2009
@ utopium Multumesc de confirmarea legata de OIS

Pentru prelucrarea dng-urilor de la Huawei e importanta functia de AI denoise din cadrul camera raw (photoshop). Deci nu acea functie clasica de noise reduction de la photoshop/camera raw.  Ea e prezenta doar la versiunile noi de photoshop si e aproape la fel de eficienta ca si functia DeepPrime de la DXO Photolab (dar care nu accepta dng-uri de la telefoane).

Mai mult decat atat, cam e necesara si o placa video rezonabila. De exemplu eu am o placa RTX 4060 (versiunea simpla, nu ti) iar denoise-ul dureaza cam 5 secunde pentru un singur dng. Dar la placa video anterioara (1050 ti) dura mult mai mult, cam 1-2 minute.

Din pacate, modul pro mai are si alte limitari:
a) shutter lag excesiv de mare (cam 1/2 ori 2/3 secunde). In modul photo normal intarzierea la declansare e practic 0. Nu am pretentia ca in modul pro sa fie chiar 0, dar ar fi fost de dorit ceva de gen cel mult 0.1 secunde. La acelasi model vivo x100 pro de care vorbeam mai sus shutter lag-ul e aproape zero si in modul pro, deci nu avem nici aici limitari de principiu
b) spre deosebire de modul photo normal, nu exista posibilitatea de fotografiere in rafala in pro mode
c) cel putin la mine, camera tele are dng-urile in permanenta supraexpuse cu aproximativ un stop. As fi preferat mai degraba sa fie usor subexpuse, sa zicem -0.3 ori -0.6 pentru ca in general e mai greu sa recuperezi detaliile din zonele highlight decat din shadows

Deci, per ansamblu, poate fi destul de mare bataia de cap sa lucrezi cu modul pro.

Ideal pentru mine ar fi fost sa existe posibilitatea sa setezi un format jpeg + dng pentru toate modurile, inclusiv la cele automate. Ideea fiind ca de cele mai multe ori te multumesti cu versiunea auto dar sa ai in permanenta si un dng de rezerva pe care il mai prelucrezi ulterior daca chiar merita. Asta era posibil la google camera (de pe fosta xiaomi) iar eu am presupus aproape de la sine inteles ca va fi valabil si pentru Huawei, dar din pacate nu e cazul.

Nu vreau sa sune toate astea ca o critica pentru P60 pro. Eu sunt chiar multumit de el, fata de telefoanele mele anterioare e un mare pas inainte. Inclusiv modul pro e folosibil, chiar daca cu ceva mai mare efort decat ar fi fost cazul. Mai ales ca aproape toate limitarile de care vorbeam mai sus par sa fie pur software.

Edited by doimici, 29 February 2024 - 21:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate