Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Huawei P60/PRO

- - - - -
  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#1
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008
Huawei P60 și P60 Pro au fost certificate și vin cu deschiderea variabilă până la F/1.4 de la Mate 50 Pro


Suntem cu un pas mai aproape de lansarea lui Huawei P60 și P60 Pro, mai ales că recent am văzut și randări proaspete și am aflat că va sosi prin martie. Acum aflăm că ambele telefoane au primit certificarea Telecommunications Equipment Network, iar cele două terminale au numele de cod LNA-AL00 și MNA-AL00. Ele sunt listate doar cu suport 4G, deci nu au 5G.

Attached File  301302.jpg   11.51K   69 downloads

Unul dintre punctele forte principale ale seriei P60 este camera triplă din spate. Aflăm că senzorul principal este un Sony IMX789 de 50 MP (unele voci afirma că e un IMX888), însoțit de un Sony IMX858 ultrawide de 50 MP și o cameră telephoto IMX351 de 64 MP, cu zoom optic 5X. Huawei P60 Pro va aduce un modul foto de mari dimensiuni, dar din camera triplă, cea principală va avea lentila cea mai mare. Diafragma cu deschidere variabilă de la Huawei Mate 50 va ajunge și pe seria Huawei P60. Permite crearea de efecte Bokeh în stil DSLR.

Deschiderea maximă a camerei este F/1.4, deci calitatea fotografiei nocturne va fi de top. De văzut dacă avem aceleași 10 trepte de deschidere că la Mate 50 Pro. Alte specificații ale seriei P60 includ un procesor Snapdragon 8 Series, în ediție 4G. Optică va fi una XMAGE, care a luat locul Leica, iar modelul Pro ar aduce și o baterie de 5500 mAh, cu încărcare la 100W pe fir.

HUAWEI P60 Pro va avea un ecran de 6.6 inch OLED la 120Hz cu o rezoluție de 1.440 x 3.200. Panoul se va folosi de tehnologia PWM dimming la 1.920Hz iar camera de selfie de 32MP își va avea locul într-un punch hole în partea de sus a ecranului.

Attached File  huawei-p60-pro.jpg   122.75K   72 downloads

Edited by porcusoru, 16 January 2023 - 00:25.


#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Adica o sa coste o galagie de bani si nu are 5G?

Nu tu servicii google, nu tu 5g.... Sfarsitul e aproape pentru Huawei.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Impresionanta pleiada de hardware de top de origine americana si japoneza. Totusi nu au acces la tehnologia 5G de la Qualcomm si GMS de la Google.

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt zeci daca nu chiar sute de branduri cu produse de top, de ce sa iei de la P30 incoace tocmai pe cel castrat fara google, fara suport software pt. diverse servicii bancare, si fara hardware 5G, etc???
Apropo chiar si Huawey detine si alte branduri care nu sufera de toate problemele astea, insa oricum ai zeci de alte branduri cu produse de top care nu au astfel de probleme.
Si la branduri chinezesti ai tzaspe zeci, printre care Xiaomi si OnePlus, daca nu te multumesti cu Samsung, Apple, Sony, LG, Motorola, Nokia, etc., etc., etc.

Edited by loock, 16 January 2023 - 03:21.


#5
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008
Se poate trăi și fără serviciile Google. Eu am p50 pro fără servicii google și mă descurc este la fel ca și cu servicii le google. Singurul aspect negativ l as puncta la 5 G dar nici ăla nu i un mare minus momentan. Deh este un telefon, nu i un pc să-ți trebuiască viteză de gigabit pe el.

#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019

 porcusoru, on 16 ianuarie 2023 - 08:49, said:

Se poate trăi și fără serviciile Google. Eu am p50 pro fără servicii google și mă descurc este la fel ca și cu servicii le google. Singurul aspect negativ l as puncta la 5 G dar nici ăla nu i un mare minus momentan. Deh este un telefon, nu i un pc să-ți trebuiască viteză de gigabit pe el.
Absolut. Dar de ce sa dai pe ele 700$ (P60) -1150$ (P60 Pro)? Doar pentru camere?

#7
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 06.02.2012
Am mai scris pe alte topicuri, Huawei fara Google, nu merge, la noi.
Fost fan incepand cu P7 pana la P 30 lite, acum am trecut la Oppo reno 6.
Mare branza nu fac nici astia, tot la Huawei ma gandesc cand ceva nu merge.
Io si consoarta nu putem fara Google, mai ales magazin play.

#8
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008

 __Dan__, on 16 ianuarie 2023 - 09:52, said:


Absolut. Dar de ce sa dai pe ele 700$ (P60) -1150$ (P60 Pro)? Doar pentru camere?
Da, este vorba de gusturi, acum fiecare alege ce crede că i se potrivește.
Magazinul lor a evoluat mult, majoritatea aplicațiilor le găsești acolo.
Urmează și altele cât de curând "cele care mai lipsesc încă, gen eMAG, ing homebank, etc

#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007
Pai ING Homebank si Emag nu iti merg pe P50? Ca mie imi merg fara probleme pe P40 Pro.

#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

 loock, on 16 ianuarie 2023 - 03:16, said:

Sunt zeci daca nu chiar sute de branduri cu produse de top, de ce sa iei de la P30 incoace tocmai pe cel castrat fara google, fara suport software pt. diverse servicii bancare, si fara hardware 5G, etc???
Eu de exemplu pe P40 Pro am toate aplicatiile bancare functionale: BT (BT Pay si Neo BT), CEC Online, ING Homebank, Revolut, chiar si cele de bonuri de masa (Edenred). Pot face plati NFC atat cu BT cat si cu cardul de bonuri de masa (pe astea doua le folosesc pentru plati, ING e doar ca sa-mi intre salariul, CEC e pentru chestii luate in 6-24 de rate fara dobanda, mai mult online). Daca as vrea sa fac plati NFC si cu restul, as putea pune Curve, dar nu am nevoie. Am si 5G pe P40 Pro, dar nu ma ajuta la nimic special (pana acum nici macar nu aveam abonament 5G, acum am abonament 5G dar nu am observat vreo diferenta notabila si oricum acoperirea 5G e doar in anumite zone din oras).

Google il poti lansa in emulator (gen GSpace) daca vrei neaparat (de obicei nu prea e nevoie, foarte rar pentru vreo aplicatie care are neaparat nevoie de Google Services).

Un motiv sa cumpar P60 Pro e de exemplu faptul ca are acea diafragma variabila, pe care nu o ai la concurenta. In plus imi place la seria P si ca telefoanele sunt ceva mai compacte decat cameraphone-urile concurente (mai usor de folosit cu o singura mana), adica cu 2-3 mm mai inguste, cu 4-5 mm mai putin inalte. Sigur, depinde si ce pret va avea fata de concurenta ... daca vine la acelasi pret cu Xiaomi 13S Ultra de exemplu, poate voi prefera Xiaomi-ul ... depinde de alte detalii. Lispa Google Services e cvasi-irelevanta pentru mine, deja de aproape 3 ani sunt fara Google Services si imi functioneaza fara probleme 99% din ce am nevoie, sigur, e preferabil sa mearga, dar daca asta inseamna sa pierd diafragma variabila deja trebuie sa ma gandesc serios daca merita Google Services in locul diafragmei variabile (nu, nu prea merita pentru mine). Eventual daca calitatea foto a Xiaomi-ului 13S Ultra va fi mai buna (datorita senzorului mai mare), atunci eventual voi fi tentat sa renunt la diafragma variabila. Astept sa vad Oppo-ul Find X6, Sony-ul Xperia Pro-II, ar trebui sa vina mai multe modele camera oriented chiar interesante. Si astept sa intre si Vivo X90 Pro Plus oficial in Romania. Poate si Honor va veni cu ceva senzor de 1" ... deci concurenta va fi mare se pare. Daca pretul P60-ului e bun si specificatiile/performantele camerei sunt ce trebuie, exista sanse bune sa iau P60 Pro in locul P40 Pro-ului actual.

#11
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

 utopium, on 16 ianuarie 2023 - 18:18, said:

Pai ING Homebank si Emag nu iti merg pe P50? Ca mie imi merg fara probleme pe P40 Pro.

eMag merge fara probleme, Ing Homebank merge dar fara posibilitatea platilor prin nfc...momentan. Cine se plânge de lipsa Magazin Play să folosească Aurora Store.

#12
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008

View Postaceton, on 16 ianuarie 2023 - 20:47, said:



eMag merge fara probleme, Ing Homebank merge dar fara posibilitatea platilor prin nfc...momentan. Cine se plânge de lipsa Magazin Play să folosească Aurora Store.
Emag merge fără notificări și dacă dorești să selectezi easybox se blochează pe hartă " ING homebank merge fără notificări și plată nfc (se poate folosi curve până lansarea aplicației)
Deci cum ziceam ce aplicați as aștepta eu:
Emag(parțial) homebank ing, aplhabank
Cât privește huawei P60 Pro eu sper să fie mai bun decât p50 pro, sincer sunt cam dezamăgit de camera selfie și bateria de la p50 pro. Aștept să văd ce îmbunătățiri aduce P60 Pro.

#13
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Nu pot să zic că sunt dezamăgit de ceva dar îmi doream mod macro dedicat. Sa apese taranul de mine pe macro ai să rămână blocat asa.

#14
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,398
  • Înscris: 26.05.2022
Dezamăgitor daca nici in 2023 nu pot sa lanseze nimic cu 5G...

#15
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007
Ei pot, dar nu sunt lasati sa o faca :D

Pentru mine 5G nu e o lipsa prea importanta (desi pe P40 Pro am, dar nu am semnal 5G decat destul de rar, pana recent nici macar nu aveam abonament 5G oricum). Sa vedem cat de bun e senzorul foto (foarte probabil nu va fi de 1", deci va fi un pic in spatele altor dispozitive chinezesti, in schimb va avea diafragma reglabila care e un lucru important pentru cineva pasionat de fotografie). In momentul de fata tind sa cred ca Xiaomi va veni cu ceva mai interesant (un urmas al lui 12S Ultra), dar nu exclud nici P60 Pro-ul din lista de viitoare achizitii.

#16
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Din ce am văzut până acum, pozele făcute de telefoane cu senzor de 1" sunt dezamăgitoare.

#17
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007
Eu din ce am vazut pe comparatorul GSMArena, sunt cele mai bune facute pe vreun telefon.

#18
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008
Zilele trecute am putut vedea niște poze publicate de He Gang, Head of Huawei Smart Devices. Acesta susține că a făcut pozele cu camera telefoto de pe un telefon încă neanunțat, cu hastag p60pro

Attached File  Huawei-P60-Pro-Telephoto-Lens-4.png   763.64K   46 downloadsAttached File  Huawei-P60-Pro-Telephoto-Lens-2.png   559.38K   38 downloadsAttached File  Huawei-P60-Pro-Telephoto-Lens-1.png   469.33K   42 downloads

Attached Files


Edited by porcusoru, 06 March 2023 - 20:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate