Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Cost suplimentar orange games!

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#73
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,321
  • Înscris: 06.07.2007

E doar japca.
A patit-o si mama acum mai bine de un an.
Ca sa te abonezi trebuie sa ai aplicatia orange games instalata.
Ea nu avea asa ceva. A spus doar ca a primit un sms in care scria ca s-a abonat la serviciul acela desi n-a instalat nimic.
Am verificat si asa e.
Poate-mi explici cum putea sa se aboneze din moment ce e obligatorie instalarea aplicatiei, iar ea nu are asa ceva

View Postdorin_2k, on 20 ianuarie 2024 - 16:36, said:

Desigur. "ei" nu au activat nimic. Nu recunosc doar.
Eu până să citesc acest topic, nu am auzit la niciunul din cunoscuții mei sa ii fi activat aiurea servicii cu suprataxa
Sunt alea gratis 3 luni și dacă nu le dezactivezi se taxează din luna 4.
Dar sa se activeze "din senin": nu exista.
Nu mai scrieți așa ceva că nu are cum.

View Postdorin_2k, on 20 ianuarie 2024 - 17:14, said:


Deci prin Google play ai platit. Nu scrie atunci prostii că îți vine pe factura de la operator.
Putea oricine să facă o comanda pe google play dacă îți știe credentialele contului.
Nu se plateste prin google play. Se incarca pe factura la costuri suplimentare.
Prin google play doar se instaleaza aplicatia

Edited by DanyHiker, 20 January 2024 - 17:36.


#74
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,534
  • Înscris: 01.12.2001
Eu nici nu găsesc Orange games in google play.
Ce ați instalat și de unde?
Apk de pe site-uri aiurea fake? Ai dat personal accept la instalarea din alte surse și apoi plângeti?
Chiar vreau sa instalez aplicația sa vad ce și cum. Dar...nu există în google play
Attached File  Screenshot_2024-01-20-17-43-34-202_com.android.vending.jpg   94.97K   12 downloads
Restul de la Orange le am pe toate instalate. Orange Money, TV Go, Orange app, etc.
Dar Orange Games nu gasesc

#75
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,321
  • Înscris: 06.07.2007
Nu mai exista in google play de ceva timp.  Acum e o aplicatie din terte surse.
Ai reusit sa te gandesti sa-mi explici cum s-au abonat oamenii desi nu o au instalata in telefon?

Edited by DanyHiker, 20 January 2024 - 18:04.


#76
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,187
  • Înscris: 06.02.2011

View Postdorin_2k, on 20 ianuarie 2024 - 17:14, said:

Și? Cum a rămas? Tu ai activat. Sau din contul tău. Poate chiar cineva din familie, poate "un prieten".
De ce ai vb cu operatori? Trimiți din cont o sesizare și e suficient. Degeaba ai vb dacă tot nu te-au lămurit. Posted Image


Deci prin Google play ai platit. Nu scrie atunci prostii că îți vine pe factura de la operator.
Putea oricine să facă o comanda pe google play dacă îți știe credentialele contului.
Omule aveam o impresie mai buna despre tine, dar se pare ca esti doar un gica contra, in google play nu am nici un card atasat iar costul a fost atasat la factura orange cum naiba ai ajuns la concluzia ca am platit prin google nu stiu, in fine, eu nu sunt aici sa ma contrazic cu tine, sunt multi care au patit la fel iar tu te bagi ca 'musca-n lapte' fara sa ai nimic de oferit la subiect, fara sa stii exact ce se intampla doar presupui ca toti au fost destul de naivi sa-si activeze optiuni suplimentare si sa le plateasca fara nici un sens pentru ca asa zici tu. Noi venim cu niste probleme confirmate to vii doar cu niste pareri aruncate in vant.
Care-i scopul tau de fapt?

#77
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,534
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmaladetz, on 09 ianuarie 2023 - 21:38, said:

, insa cumva cineva a cumparat ceva prin intermediul orange games prin intermediului contului meu google ceva din google play, nu am primit nici o notificare sa aprob plata,
Tu ai scris asta anul trecut.
Și de un an nu ai aflat cum ai fost păcălit?

View PostDanyHiker, on 20 ianuarie 2024 - 18:02, said:

Nu mai exista in google play de ceva timp.  Acum e o aplicatie din terte surse.
Ai reusit sa te gandesti sa-mi explici cum s-au abonat oamenii desi nu o au instalata in telefon?
Pai asta zic. Ei au instalat un apk fake și au fost păcăliți.
Niciun operator nu îți ia banii din cont aiurea. Desigur că sunt și cazuri punctuale de greșeli de facturare dar sigur se rezolva. :)

#78
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,321
  • Înscris: 06.07.2007
Sa recapitulam:
Omul instaleaza un apk fake, iar banii intra la Orange. Wtf?
Glumesti, asa-i?
Se pare ca va trebui curand sa desenez.
1. Mama spune ca a primit un sms ca s-a abonat la nush ce serviciu.
2. In 5 minute sunt la ea, iau telefonul si verific.
3. Abonamentul ei e pe numele meu, deci am acces la cont.
4. In telefonul ei nu exista nicio aplucatie instalata in afara de cele pe care le cunosc eu. Deci nu exista niciun orange games. Pe vremea aia aplicatia era in google play.
Ghici ciuperca ce-i?

Intra rogu-te pe site-ul orange si acolo gasesti toti pasii de instalare. Trebuie sa descarci orange games dintr-o sursa terta. De acolo trebuie sa activezi, sa confirmi etc...
NU EXISTA SA FII ABONAT SI SA NU FI INSTALAT IN PREALABIL APLICATIA ORANGE GAMES.
Deci nu vorbim de aplicatii fake si alte balarii ci de o aplicatie proprietatea Orange, in speta ORANGE GAMES.
Intelegi acum?

Edited by DanyHiker, 20 January 2024 - 18:25.


#79
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,534
  • Înscris: 01.12.2001
Nu. Nu înțeleg. Și cum ai rezolvat? Ai aflat ce și cum?

#80
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,321
  • Înscris: 06.07.2007
Sunt destule reclamatii chiar pe chatul de discutii orange. Or fi toti aia fraieri?
Practic clientii se aboneaza involuntar din cauza unui pop-up de pe diverse siteuri.

#81
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,187
  • Înscris: 06.02.2011

View Postdorin_2k, on 20 ianuarie 2024 - 18:16, said:

Tu ai scris asta anul trecut.
Și de un an nu ai aflat cum ai fost păcălit?


Pai asta zic. Ei au instalat un apk fake și au fost păcăliți.
Niciun operator nu îți ia banii din cont aiurea. Desigur că sunt și cazuri punctuale de greșeli de facturare dar sigur se rezolva. Posted Image
Nu exista nici un apk instalat nicaieri, le-am spus sa anuleze plata si cand mai vor sa-mi ia bani din cont sa nu-i ia arbitrar ci doar cu acordul meu exprimat. Eu nu sunt aici sa te conving pe tine de nimic dar sper sa ti se intample si tie ca sa intelegi despre ce este vorba ca altfel pierdem vremea de pomana, ori tie iti place sa postezi pe forum ca sa te afli in treaba. Da o cautare pe google sa vezi ce multi s-au confruntat cu problema asta.
P.S: acum cand am vazut cate postari ai pe forum nu ma mai mira de ce postezi pe topicul asta asa mult fara acoperire Posted Image

Edited by maladetz, 20 January 2024 - 18:35.


#82
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,534
  • Înscris: 01.12.2001
Hai că am testat eu pt voi.
Habarniști tare mai sunteți.
Am făcut screenshot sa va luminați și voi.
Fara să îți treci numărul de telefon și sa confirmi cu acel SMS NU se poate.
Sau un "prieten" a instalat app pe telefonul lui, a pus numărul tău și a aflat acel cod SMS de confirmare. E suficient 5 secunde să aibă acces la telefonul tau.
Concluzia: voi ați fost păcăliți. Doar voi vinovați.
Eu vin și cu dovezi că nu se poate fara confirmare prin SMS. Voi ce dovezi aveți că ați fost furați? Ați fost păcăliți.
Attached File  Screenshot_2024-01-20-18-28-51-584_com.android.chrome.jpg   99.74K   22 downloadsAttached File  Screenshot_2024-01-20-18-29-37-944_com.android.chrome.jpg   101.54K   21 downloadsAttached File  Screenshot_2024-01-20-18-30-11-029_com.google.android.packageinstaller.jpg   71.59K   20 downloadsAttached File  Screenshot_2024-01-20-18-30-52-389_ro.orange.games.jpg   134.24K   21 downloadsAttached File  Screenshot_2024-01-20-18-31-03-340_ro.orange.games.jpg   53.13K   20 downloads

View PostDanyHiker, on 20 ianuarie 2024 - 18:32, said:

Sunt destule reclamatii chiar pe chatul de discutii orange. Or fi toti aia fraieri?
Practic clientii se aboneaza involuntar din cauza unui pop-up de pe diverse siteuri.
Da. Toți au greșit. Au făcut ceva greșit. Și-au trecut numărul de telefon acolo și au confirmat cu codul primit prin SMS

#83
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,321
  • Înscris: 06.07.2007

View Postdorin_2k, on 20 ianuarie 2024 - 18:27, said:

Nu. Nu înțeleg. Și cum ai rezolvat? Ai aflat ce și cum?
Am reusit sa ma dezabonez prin consultantul orange si apoi mi-am portat numerele in alta retea.
Consultantul a incercat sa ma abureasca ca nu avea cum  sa se aboneze decat prin aplicatie. I-am spus ca nu a instalat nimic.
Apoi a zis ca probabil printr-un pop up de pe un site.
Apoi am descoperit ca e doar o hotie orange. Am gasit multi care se plangeau chiar si pe forumul dedicat de pe site-ul orange.
Sumele sunt mici, deci se bazeaza pe faptul ca nu merge nimeni la politie pentru 1 euro.
Si nici nu ai cum sa deminstrezi abonarea involuntara.
Este atat de dichisita hotia incat este greu sa o depistezi.
Oricum...felicitari celui care a gandit chestia asta si a creat mecanismul!
E un hot perfect.

#84
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,187
  • Înscris: 06.02.2011

View Postdorin_2k, on 20 ianuarie 2024 - 18:37, said:

Hai că am testat eu pt voi.
Habarniști tare mai sunteți.
Am făcut screenshot sa va luminați și voi.
Fara să îți treci numărul de telefon și sa confirmi cu acel SMS NU se poate.
Sau un "prieten" a instalat app pe telefonul lui, a pus numărul tău și a aflat acel cod SMS de confirmare. E suficient 5 secunde să aibă acces la telefonul tau.
Concluzia: voi ați fost păcăliți. Doar voi vinovați.
Eu vin și cu dovezi că nu se poate fara confirmare prin SMS. Voi ce dovezi aveți că ați fost furați? Ați fost păcăliți.
Attachment Screenshot_2024-01-20-18-28-51-584_com.android.chrome.jpgAttachment Screenshot_2024-01-20-18-29-37-944_com.android.chrome.jpgAttachment Screenshot_2024-01-20-18-30-11-029_com.google.android.packageinstaller.jpgAttachment Screenshot_2024-01-20-18-30-52-389_ro.orange.games.jpgAttachment Screenshot_2024-01-20-18-31-03-340_ro.orange.games.jpg


Da. Toți au greșit. Au făcut ceva greșit. Și-au trecut numărul de telefon acolo și au confirmat cu codul primit prin SMS
Te asteptam cu plangerea ca orange te-au taxat pentru orange games :)

#85
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,321
  • Înscris: 06.07.2007

View Postdorin_2k, on 20 ianuarie 2024 - 18:37, said:


Da. Toți au greșit. Au făcut ceva greșit. Și-au trecut numărul de telefon acolo și au confirmat cu codul primit prin SMS
Cum au facut asta cei care nu au instalat aplicatia respectiva?
Tu crezi ca orice am in varsta stie sa instaleze aplicatii, sa activeze servicii prin intermediul introducerii nr de telefon si apoi sa valideze sms-uri? Mama abia stie sa raspunda la telefon si sa-si deschida facebookul. Are 3 aplicatii pe telefon
Esti glumet astazi.

Edited by DanyHiker, 20 January 2024 - 18:47.


#86
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,534
  • Înscris: 01.12.2001
Am scris mai sus.
Altcineva a instalat app in telefonul victimei.
Sau altcineva a pus numărul de telefon al victimei în ultimul screenshot. Puteam sa trec orice număr acolo.
A primit victima SMS, eu am văzut SMS și am trecut codul in aplicația de la mine
Astfel am păcălit victima care va plăti de acum pt mine.

View Postmaladetz, on 20 ianuarie 2024 - 18:39, said:

Te asteptam cu plangerea ca orange te-au taxat pentru orange games Posted Image
Îs uns cu ulei de șarpe și nu se prind țepele de mine.
Caută și ai să vezi in postările mele că de +10 ani răzuiesc mecanic codul CVV2 de pe cardurile mele. ;)
Și folosesc card in care fac top up zilnic la sume mici ce le cheltui pe moment. Sau carduri virtuale Revolut de unică folosință.
Și nu am fost NICIODATA tepuit astfel.
Și am ajutat pe mulți in astfel de cazuri
Doar pe cei căpoși și încăpățânați nu am reușit să îi duc pe calea cea bună

#87
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,321
  • Înscris: 06.07.2007

View Postdorin_2k, on 20 ianuarie 2024 - 18:54, said:

Am scris mai sus.
Altcineva a instalat app in telefonul victimei.
Sau altcineva a pus numărul de telefon al victimei în ultimul screenshot. Puteam sa trec orice număr acolo.
A primit victima SMS, eu am văzut SMS și am trecut codul in aplicația de la mine
Astfel am păcălit victima care va plăti de acum pt mine.

Deci a intrat o fantoma in casa mamei mele si a facut chestia asta. Ca altcineva nu a fost acolo in afara de mine.
Inteleg acum.
Mersi mult.

#88
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,534
  • Înscris: 01.12.2001
Varianta 2 nu ai inteles-o?
Cu OTP SMS. Știi ce înseamnă?

In cazul tau, TU trebuie să cauți breșa. Că tu ai toate detaliile.

#89
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,321
  • Înscris: 06.07.2007
In cazul meu nu exista o bresa.
Bresa e la orange.
Prea le dai credit celor care au fost amendati de catre ANPC pentru practici inselatoare.
Crezi ca orange e de buna credinta? Eu nu.

View Postdorin_2k, on 20 ianuarie 2024 - 19:14, said:

Varianta 2 nu ai inteles-o?
Cu OTP SMS. Știi ce înseamnă?

Tu stii ce inseamna ca NIMENI nu a avut acces la telefon fiindca nu avea cum?
Deci pica si varianta OTP Sms.

Edited by DanyHiker, 20 January 2024 - 19:26.


#90
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,534
  • Înscris: 01.12.2001
Și ce răspuns ai primit la sesizarea făcută? Sau...nu ai sesizat?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate