Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ucraina - Rusia, dupa razboi

* * - - - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
163 replies to this topic

#1
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Intr-o buna zi o sa se termine, ca doar n-o tine 100 de ani!
Deschid topicul si va invit la discutii speculative privind finalul: in ce fel se va termina, cum  va fi parcursul celor prinsi in conflict, care vor fi principalele probleme ale ambelor tari, in ce mod le vor depasi (daca o vor face), vor exista ori nu reforme care sa schimbe clasa politica a unuia sau ambelor state?
Personal nu cred ca pacea va fi semnata cu Putin la Kremlin, carevasazica "tarul" va fi altul si in functie de cei care il vor inlatura pe actualul, asta va trasa viitorul Rusiei pentru urmatoarea jumatate de veac. Daca aripa dura a FSB ori cea a fortelor armate se va afla in spatele schimbarii, ori, Doamne-fereste!... unul de teapa lui Prigojin, Europa o sa stea multa vreme cu arma la picior, va urma un razboi rece mult mai al dracu decat cel care a fost. In schimb, daca se vor impune oligarhii, oamenii de afaceri, Rusia se va putea masura cu China in privinta ritmului dezvoltarii.
Pe de alta parte, Ucraina are enorm de multe obstacole in drumul ei spre integrarea in UE, incepand cu coruptia (a se vedea cazul Odessei), problema spinoasa a minoritatilor, reconstructia tarii parand, pe langa astea doua, ca cea mai usoara.

#2
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Spune-mi ca tii cu rusia fara sa-mi spui ca tii cu rusia.

#3
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022

 bullterrorist, on 04 ianuarie 2023 - 20:10, said:

Spune-mi ca tii cu rusia fara sa-mi spui ca tii cu rusia.
Nu sunt "microbist", cu atat mai putin fan al echipei Rusiei.
Doar privesc spectacolul si chibitez de pe margine.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu poate fi decat un singur deznodamant.
Ucraina invinge Rusia, intra rapid in UE si NATO. Problemele cu coruptia & shit, se rezolva rapid dupa un asemenea razboi.
Rusia se dezmembreaza (China, Japonia, etc...abia asteapta un moment prielnic) , sau devine total izolata ca NK.

Edited by pasilla, 04 January 2023 - 20:20.


#5
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Rusia are șanse extrem de mici să câștige. Mai mari sunt șansele să joace Dinamo în Champions League.

Eu cred că Ucraina, susținută de NATO, UE și restul lumii libere va câștiga și Rusia lui Putin va dispărea așa cum o știm noi.

Urâtă ieșire din scenă, mai ales pentru unul care se credea Petru cel Mare. Bine, eu știam că de obicei se cred Napoleon, în fine.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

 Cellini60, on 04 ianuarie 2023 - 20:13, said:

Doar privesc spectacolul si chibitez de pe margine.
Terorizarea oamenilor nu estre spectacol. La fel nici ocuparea fara drept a unor teritorii.

#7
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,142
  • Înscris: 27.02.2018

 Cellini60, on 04 ianuarie 2023 - 20:13, said:


Nu sunt "microbist", cu atat mai putin fan al echipei Rusiei.
Doar privesc spectacolul si chibitez de pe margine.
Neutru, pacifist și îngrijorat, ca orice putincurist de duzină.
Evident că în orice scenariu în care rusia sfârșește rău, automat vestul o să se prăpădească de tot, că lumea a inceput și se va termina cu maica ciolovecie și putin pus moț în vârful marelui căcat de la răsărit.

#8
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
"Rusia nu a castigat niciodata, in toara istoria ei, vreun razboi in care a luptat sigura" - am citit chestia asta pe undeva, cu vreo luna in urma.
Nu-mi amintesc unde, la cine, dar pare adevarata cugetarea, asadar nici nu s-ar pune problema castigatorului, ci doar scorul de final si cum va arata pacea.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Cellini60, on 04 ianuarie 2023 - 20:13, said:

Doar privesc spectacolul si chibitez de pe margine.
Pe ce insula izolata din Pacific iti duci traiul ?

#10
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

 mishuletzu, on 04 ianuarie 2023 - 20:23, said:

Neutru, pacifist și îngrijorat, ca orice putincurist de duzină.
Evident că în orice scenariu în care rusia sfârșește rău, automat vestul o să se prăpădească de tot, că lumea a inceput și se va termina cu maica ciolovecie și putin pus moț în vârful marelui căcat de la răsărit.

Nu poți să nu ții cu Ucraina. Nu există neutralitate aici. Da, știu, Ucraina nu a fost cel mai bun vecin. Au probleme cu carul și ei, dar aici vorbim de principii și nu de Ucraina. Orice țară ar fi fost invadată (mai puțin Belarus și Ungaria, că unde dragoste e, nu ne băgăm), ar fi trebuit susținută la fel.

#11
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,982
  • Înscris: 30.11.2021
Rusia si Putin nu au ce sa pateasca, pe bune, in cel mai rau caz o sa se retraga din judetele respective.
Europa si poporul european? Nu are nimic de castigat, inflatia si preturile tot mai pieperate de la gaze si dependenta de Rusia.
Ucraina? In cel mai bun caz isi recupereaza judetele, cu tot cu rusi care isi imagineaza ca au votat independenta. Deci o sa fie un fel de Kosovo.
America? America face experimente, transporta trupe, intareste NATO care este marioneta lor. Face experimente cu trimis armament in Europa, cum raspund tarile europene.
Si cel mai important, isi fac upgrade la armamentul vechi, trimit vechiturile in Europa si se modernizeaza.

#12
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 06.08.2015
la ce casa de pariuri putem paria?

#13
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

 Cellini60, on 04 ianuarie 2023 - 20:24, said:

"Rusia nu a castigat niciodata, in toara istoria ei, vreun razboi in care a luptat sigura" - am citit chestia asta pe undeva, cu vreo luna in urma.
Nu-mi amintesc unde, la cine, dar pare adevarata cugetarea, asadar nici nu s-ar pune problema castigatorului, ci doar scorul de final si cum va arata pacea.

Păi nu zicea Putin că au învins nazismul, chiar pe 24 februarie 2022?

L-or fi învins ei, dar cu ajutorul SUA și UK, care acum ajută Ucraina. Ce să vezi...

#14
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

 Cellini60, on 04 ianuarie 2023 - 20:13, said:

Nu sunt "microbist", cu atat mai putin fan al echipei Rusiei.
Doar privesc spectacolul si chibitez de pe margine.
Nene, războiul din Ucraina, la fel ca orice alt război, nu este un spectacol, nici măcar figurat vorbind. În loc să pierzi vremea pe forum, debitând inepții inumane, mai bine te-ai ocupa de tine și te-ai trata.

#15
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022

 andreic, on 04 ianuarie 2023 - 20:21, said:

Terorizarea oamenilor nu estre spectacol. La fel nici ocuparea fara drept a unor teritorii.

 pasilla, on 04 ianuarie 2023 - 20:24, said:

Pe ce insula izolata din Pacific iti duci traiul ?
Dincolo de minti infierbantate, putin realism nu strica si adevarul e ca noi nu jucam defel in meciul asta, nu suntem nici arbitri.
Pana acum ne-am dovedit a fi doar buni vecini si le-am deschis usa, i-am primit la masa, cata vreme lor le arde casa.
Atata tot.

#16
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Mai tine încă faza cu gazele, tov medvedev?

#17
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

 MindArchitect, on 04 ianuarie 2023 - 20:27, said:

Rusia si Putin nu au ce sa pateasca, pe bune, in cel mai rau caz o sa se retraga din judetele respective.
Europa si poporul european? Nu are nimic de castigat, inflatia si preturile tot mai pieperate de la gaze si dependenta de Rusia.
Ucraina? In cel mai bun caz isi recupereaza judetele, cu tot cu rusi care isi imagineaza ca au votat independenta. Deci o sa fie un fel de Kosovo.
America? America face experimente, transporta trupe, intareste NATO care este marioneta lor. Face experimente cu trimis armament in Europa, cum raspund tarile europene.
Si cel mai important, isi fac upgrade la armamentul vechi, trimit vechiturile in Europa si se modernizeaza.

Europa și SUA nu au vrut război. Rusia, da.

Și, da, plătim un preț pentru susținerea democrației. Dar e mai bine decât să dansăm în sincron, în fața Tov. Simion și a Tov. Șoșoască, vechi ilegaliști în timpul dictaturii sanitare.

Edited by miki07, 04 January 2023 - 20:31.


#18
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Cred ca se va termina in asa fel incat sa para ca niciuna din parti nu e invinsa.
Cel mai probabil ca Rusia va ramane cu Crimeea anexata in 2014 iar ucrainieniicu restul teritoriului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate